• Post author:
  • Reading time:8 min(s) read

Stolica Ukrainy to najlepszy przystanek jeśli planujemy wycieczkę do Czarnobyla

Ja zdecydowałam się połączyć zwiedzanie Ukrainy, zaczynając od Lwowa, dalej Kijów i Czarnobyl.

Niestety, według mnie Kijów nie ma już tego uroku co Lwów, a większa powierzchnia miasta jest tutaj odczuwalna podczas jej pokonywania. Pomimo tego znajdziemy tu sporo ciekawych atrakcji turystycznych.

1. Sobór św. Włodzimierza w Kijowie

Sobór św. Włodzimierza to pierwsza atrakcją Kijowa na, którą natrafiłam, spacerując ulicą Szewczenki w stronę Placu Niepodległości. Głęboki żółty kolor cerkwi od razu przykuł moją uwagę. Ciekawość zaprowadziła mnie prosto do środka bogato zdobionego wnętrza w stylu bizantyjskim.

Obiekt ten został oddany do użytku w 1896 roku. 

2. Plac Niepodległości w Kijowie

Plac Niepodległości jest głównym placem w Kijowie. To miejsce największych uroczystości stolicy państwa, a najbardziej charakterystycznym jego elementem jest Kolumna Niezależności ze słowiańską boginią na szczycie – Berehynia  (Brzeginia-słowiański duch ochrony) .

W obrębie placu znajdują się również Pomnik Założyciela Kijowa – bracia Kyj, Szczek i Choriw i siostra Łybid, oraz Brama Lacka z postacią Michała Archanioła.

3. Monaster Michała Archanioła o Złotych Kopułach.

Kompleks klasztorny w Kijowie odznacza się niesamowitym niebieskim, wręcz niebiańskim kolorem oraz złotymi kopułami. To jedna z najpiękniejszych świątyń prawosławnych na Ukrainie.

W 1108-1113 roku Światopełk II rozpoczął budowę kościoła pod wezwaniem Św. Michała Archanioła (uznany za patrona Kijowa). W starożytnej Rusi był to pierwszy kościół z tak bogato zdobionymi kopułami. 

Kościół po raz pierwszy został doszczętnie zniszczony podczas najazdu Tatarskiego w 1240 roku.

W roku 1936 władze sowieckie zamykają klasztor. Nasilająca się stalinowska antyreligijna kampania doprowadza do zburzenia głównego kościoła.

Katedra Św. Michała wyróżnia się niebywałymi mozaikami i freskami, które uważa się za największe dzieła malarstwa staroruskiego. W XIII-XVI wieku większość z nich została zniszczona. Zachowane mozaiki św. Demetriusza z Tesaloniki, Eucharystii i archidiakona Stefana zostały częściowo odnowione pod koniec XIX wieku.

Rekonstrukcja Kościoła Św. Michała rozpoczęła się w 1997 roku. Ponowne otwarcie miało miejsce w 1999 roku.

W skład kompleksu klasztornego wchodzi soboru św. Michała Archanioła, refektarz z kościołem św. Jana Teologa, Brama Ekonomicznej oraz dzwonnicy z XVIII. 

4. Ławra Peczerska

Najważniejszy monastyr Kijowa, który został wpisany w 1990 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kompleks klasztorny to terytorium zajmujące ponad 20 hektarów powierzchni.

Klasztor założony został w połowie XI wieku przez dwóch mnichów Antoniego i Teodozjusza. W XII wieku roku klasztor dostał status ławry (zn. większy klasztor prawosławny podległy bezpośrednio synodowi). Jaskinie klasztoru kryją w sobie ponad 120 świętych reliktów. Do głównych reliktów należy przywiezionych w 1073 roku ikona Zaśnięcia.

Ławra Peczerska wyróżnia dwie części:

  •  Ławrę Górną – obejmującą sobór katedralny Zaśnięcia Matki Bożej, cerkiew św. Trójcy, drukarnie z 1606, Wielką dzwonnicę oraz 4 cerkwie.
  •  Ławry dolnej (11 cerkwi oraz podziemia, w których spoczywa między innymi Teodozjusz Pieczerski 

5. Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie

Cerkiew w stylu rokoko z 1747-1754 roku, położona jest na wzgórzu, z którego rozpościera się cudowna panorama Kijowa. To idealny punkt widokowy na miasto, dla którego warto zapłacić tych kilka hrywien.

6. Muzeum II Wojny Światowej

To spory obszar muzealny, poświęcony w całości tematyce II Wojny Światowej. Na początku jego ścieżki znajduje się miejsce, które pozwala z bliska przyjrzeć się sowieckim czołgom, następnie jest część związaną z lotnictwem oraz eksponaty ciężkiej broni polowej. Jednym słowem mówiąc miłośnicy historii II WŚ mają co oglądać. 

Muzeum jest  poświęcone historii Ukrainy w czasie II Wojnie Światowej i znajduje się tuż przy pomniku Matki Ojczyzny. Angielska nazwa brzmi “The Ukrainian State Museum of the Great Patriotic War” co w moim tłumaczeniu oznacza “Ukraińskie Muzeum Narodowe Wielkich Patriotów Wojennych”.

Jego otwarcie miało miejsce w roku 1981 jako upamiętnienie heroicznej postawy ludzi podczas wojny (między Związkiem Radzieckim a Niemcami). Przed wejściem do muzeum wznosi się imponujący pomnik żołnierzy zatytułowany “Przejście Dniepru”.

Jeśli atrakcje militarne znajdujące się w części zewnątrz to dla Ciebie za mało, to możesz sprawdzić eksponaty znajdujące się w muzeum. 

7. Pomnik Matki Ojczyzny

Tuż nieopodal Ławry Peczerskiej na terenie muzeum wojny znajduję się Motherland, czyli mierząca 62 metry statua Matki Ojczyzny. Jest to główna atrakcja tego miejsca.

Pomnik przedstawia kobietę z 12 tonowym mieczem i tarczą uniesionymi ku górze. Na tarczy wyraźnie widać godło państwowe Związku Radzieckiego.

Jest symbolem potęgi ludności, która odparła siły wroga podczas II Wojnie Światowej. 

8. Złota Brama w Kijowie

Kijowska Złota Brama (Zoloti Vorota) – pozostałość z okresu Rusi Kijowskiej. Wzniesiona pod rządami Jarosława I Mądrego w 1037 roku jest  doskonałym przykładem  architektury fortyfikacyjnej. Przez wieki stanowiła główną bramę wjazdową do średniowiecznego miasta – Kijowa.

Złota Brama w Kijowie

Ciekawostka historyczna

Wzmianki o Złotej Bramie nakreśla Gall Anonim – opisując okres najazdu na Kijów przez Bolesław Chrobry w roku 1018.

Bolesław bez oporu wkroczył do wielkiego i bogatego miasta i dobywszy z pochew miecza uderzył nim w Złotą Bramę […]” 

Historia ta ma zapewne znaczenie czysto symboliczne. Ponieważ, pokonując Jarosława Mądrego w Bitwie nad Bugiem, Bolesław Chrobry wraz z Świętopełkiem swobodnie przekracza “bramy” Kijowa.

Co więcej, Złota brama, która jest dzisiaj atrakcją turystyczną, została wybudowana 19 lat po wkroczeniu wojska Chrobrego do Kijowa. Zatem brama opisywana przez Galla Anonima niekoniecznie musi być “tą bramą” wjazdową. Należy również wziąć pod uwagę wiarygodność owego “Anonimowego Kronikarza”, którego historię nijak znajdują potwierdzenie u innych kronikarzy.

9. Meżyhiria – muzeum korupcji

Przepych, luksus i bogactwo – te słowa najlepiej opisują prywatną willę Wiktora Janukowycza położoną 30 km od Kijowa. Dodam tylko, że to nie jedyna nieruchomość, jaką posiadał ówczesny prezydent Ukrainy. Warto wymienić tu także willę w Karpatach w miejscowości Huta czy rezydencję Cape Aya na Krymie.

Przez kilka lat prezydent wiódł tu, można by powiedzieć iście królewskie życie. 

W roku 2014 roku ukraiński parlament odsunął Janukowycza od władzy a Meżyhiria (Międzygórze) została udostępniona wszystkim, którzy chcą na własne oczy zobaczyć ‘skromne życie’ prezydenta Ukrainy. Miejsce to szybko stało się symbolem korupcji. 

Jak żyje prezydent w czasie, w którym średnia pensja mieszkańca Ukrainy wynosi ok. 600 zł ?

Rezydencja Meżyhiria to posiadłość o powierzchni 135 hektarów. Kompleks zawiera ośrodki sportowe,  SPA, pole golfowe, jezioro, prywatny park, masywną łódź, a nawet lądowisko dla helikoptera czy ZOO. 

Na tym nie koniec. Do tego dochodzi garaż z pokaźną kolekcją zabytkowych samochodów.

Odkryj dwór o nazwie „Honka” – czyli marmur i złoto szyte na miarę króla. Bogate zdobienia przejawiają się wszędzie od podłóg po ściany czy najdrobniejsze elementy willi. Złote krany i toalety, żyrandole o wartości  100 000 $, zbroja rycerska to zaledwie początek. Podobno kolekcja książek w prywatnej bibliotece Janukowycza została “zabrana” z wielu Ukraińskich muzeów oraz kościołów. Obecnie zbiory te powróciły na swoje pierwotne miejsca.

Muzeum Korupcji – ceny biletów 

O ile wejście na zewnętrzną część nie jest drogie – cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 150 UAH (23 zł), to koszt wejścia do środka rezydencji jest zdecydowanie dużo większy – wynosi już 500 UAH (80 zł)(rok 2019).

10. Aleja Pejzażowa

Nie wiem, jak mogłam przeoczyć to miejsce, ale dodaję je na listę, ponieważ myślę, że  jest to fajna atrakcja turystyczna (nie tylko dla dzieci).

Adres: Peizazhna Alley, Kijów 01025, Ukraina

Bibliografia:  Pavlovsky, V. and Zhukovsky, A. (2004). Saint Michael's Golden-Domed Monastery. [online] Encyclopediaofukraine.com. Available at: http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkpath=pages%5CS%5CA%5CSaintMichaelsGolden6DomedMonastery.htm [Accessed 29 Feb. 2020].
 2. The Holy Dormition Kiev-Caves Lavra. (n.d.). The solemn services on the memory day of St. Vladimir (Bogoiavlenskii) were permormed in the Lavra — Kyiv Holy Dormition Caves Lavra. [online] Available at: https://lavra.ua/en/ [Accessed 29 Feb. 2020].
 3. Encyclopedia of Ukraine in Encyclopediaofukraine.com. (n.d.). Saint Andrew's Church. [online] Available at: http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkpath=pages%5CS%5CA%5CSaintAndrewsChurch.htm [Accessed 29 Feb. 2020].
 4. Kosman, M. (1979). Spojrzenia w przeszłość. 

Kijów w obiektywie aparatu

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz