• Post author:
  • Reading time:6 min(s) read

Z Marsylii przenosimy się do Miasta papieży, czyli Awinion. Ponad 30-stopniowy upał nie ułatwiał zwiedzania miasta i dość szybko ściągnął nas do lokalnej restauracji, gdzie miło spędziłyśmy resztę dnia, popijając czerwone wino domowej roboty.

Awinion to miasto znajdujące się na południu Francji w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Doskonale zachowana architektura średniowieczna miasta z łatwością przenosi nas do czasów, kiedy to Awinion było siedzibą papieską (1309-1377).

Jak dojechać do Awinion?

Jeśli chodzi o dojazd z większych francuskich miast, takich jak Paryż, Lyon czy Marsylia to dostępne są trzy środki transportu: pociąg, autobus lub samochód. 

Nie chcesz wynajmować samochodu we Francji? Bez obaw, wówczas najlepszym sposobem na podróżowanie jest pociąg. Strona OUI sncf  pomoże Ci znaleźć połączenie kolejowe oraz dokonać rezerwacji biletu. Wysiadając na dworcu głównym Awinion jesteśmy prawie w samym centrum starego miasta.

Możesz także rozważyć Flixbus, jednak dla mnie pociąg okazał się tańszą opcją podróżowania, a rozbudowane połączenia umożliwiają przejazdy po całej Francji.

Miasto papieży: dlaczego stało się nim Awinion?

Jednym z powodów wybrania Awinion na nową Stolice Piotrową jest jego centralne położenie w obrębie chrześcijaństwa. Wpływ miała także burzliwa sytuacja polityczna w XIV-wiecznej Europie. Państwo włoskie pogrążone było wówczas w chaosie. Ponieważ Rzym nie był bezpiecznym miejscem, nowowybrana głowa Kościoła, Klemens V (Gascon Bertrand de Goth) z obawy o swoje życie postanowił przenieść się do francuskiego miasta Awinion.

Kolejnych sześciu papieży poszło w ślady za Klemensem V i również pozostało w Awinionie. 

W 1348 roku Awinion został kupiony przez Klemensa VI, czwartego papieża Awinionu, za 80 tysięcy florenów od królowej Joanny I.

Dopiero w 1377 r. Papież Grzegorz XI przeniósł siedzibę papieską ponownie do Rzymu, kończąc tym samym papiestwo w Awinionie, a pałac awinioński zamieszkiwali antypapieże wielkiej schizmy (Klemens VII i Benedykt XIII), a następnie papiescy legaci.

Awinion: Pałac papieski

XIV wieczny Pałac papieski jest połączeniem dwóch budynków zbudowanych przez dwóch papieży. Stary Pałac został wybudowany przez Benedykta XII, a Nowy Pałac wybudował jego następca Klemens VI. 

Siedziba papieży o powierzchni 15 000 metrów kwadratowych jest największym gotyckim pałacem na świecie

Pałac papieży w Awinion

W 1995 Pałac papieży został  wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wydarzenia na terenie dawnej rezydencji papieży

  • W lipcu na Głównym Dziedzińcu odbywają się przedstawienia z Festiwalu Teatralnego.
  • Od połowy sierpnia do początku października w Pałacu Papieży odbywają się “Luminescences” – spektakl dźwięku i światła na fasadzie katedry w Awinionie 

Most w Awinion- Pont Saint-Bénézet

Most awinioński,  który zaprowadzi nas do… nikąd :). Dlaczego? Ponieważ jego koniec znajduję się na samym środku rzeki Rodan.

Pont Saint-Bénézet (Most Świętego Benedykta) to XII wieczny most kamienny zbudowany na rzece Rodan w miejscowości Awinion. Wówczas most ten mierzył około 900 metrów długości oraz składał się z 22 przęseł.

Pont Saint Bénézet

W XVII wieku zbyt wysokie koszty utrzymania i naprawy mostu doprowadziły do jego całkowitego porzucenia przez władze miasta.

Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko cztery przęsła, wieża Philippe le Bel i kaplica św. Mikołaja oraz piosenka ‘Sur le pont d’Avignon’ (“Na moście w Avignon”).

Most w Awinion

Wejście na most jest płatne. Bilet wstępu ok. 5€.

Katedra Notre Dame des Doms w Awinionie

Budynek wyróżniający się na tle Pałacu Papieży to Katedra Notre-Dame d’Avignon. Katedra została zbudowana w 1150 roku na skale z widokiem na rzekę Rodan, a w XIV i XVII wieku została powiększona o boczne kaplice. Widoczna na jej szczycie figura to rzeźba Matki Boskiej, którą wzniesiono w 1859 roku. 

We wnętrzu Notre Dame des Doms znajdują się liczne dzieła sztuki: obrazy autorstwa Nicolasa Mignarda oraz grobowce ze szczątkami papieży Benedykta XII i Jana XXII.

Notre Dame des Doms Awinion

Co ciekawe, podczas gdy Pałac Papieży reprezentuje architekturę w stylu gotyckim, to stojąca tuż obok Notre-Dame des Doms, jest odzwierciedleniem prowansalskiej sztuki romańskiej.

Place de l’Horloge

Place de l’Horloge (Plac Zegarowy) to pierwsze miejsce, na jakie traficie na swojej drodze, idąc ze stacji kolejowej Awinion w kierunku centrum miasta. 

francuska kawa

De l’Horloge znajduje się w starej części Awinionu. Ten tętniący życiem plac obejmuje liczne hotele, restauracje, zabytkowy ratusz miasta i XIX wieczną Operę Theatre d’Avignon. 

Lunch w restauracji La sou’ Pape

La Sou’ Pape to restauracja w rodzinnym stylu, oferująca świeże sezonowe potrawy. 

Warto wspomnieć o karafce domowego wina, które dodatkowo wzbogaca już i tak wyśmienite dania serwowane przez tutejszego szefa kuchni.

Restauracja znajduje się z dala od przepełnionych turystami ulic miasta, co z całą pewnością jest jej zaletą.  

restauracja w Awinion

La Sou’ Pape to miejsce, w którym spędzimy miło czas w pełnej życzliwości, domowej atmosferze.

Pamiątki z Awinion

Nie przegap kolorowych stoisk z pamiątkami, w których znajdziesz najróżniejsze upominki z tego regionu. A dla wszystkich tych, co szukają bardziej wyszukanego prezentu, sklep „Autrefois będzie doskonałym wyborem. 

Autrefois – słodka pamiątka z Awinion

„Autrefois” wytwarza szeroką gamę rzemieślniczych specjałów prowansalskich: ciastka, lizaki, cukierki i czekoladowe smakołyki. A wszystko to w piękny sposób eksponowane na sklepowych pòłkach. 

Pudełko tradycyjnych słodkości to na pewno nieszablonowy prezent, jaki możecie przywieźć swoim bliskim z Awinion.

Festiwal Teatralny w Awinion

Festival d’Avignon lub Avignon Festival to coroczny festiwal sztuki odbywający się każdego lata od 1947 roku. W lipcu przez miesiąc Awinion staje się miastem teatralnym, a na każdy spektakl obowiązuje wstęp wolny.

Spacer po Awinionie

Spacer ścieżkami miasta to zawsze doskonała okazja do odkrycia różnych jego zakamarków. W ten sposób często trafiam na wyjątkowe miejsca, o których dotąd nie słyszałam. 

Awinion i okolice: Orange

Będą w Awinionie warto udać się do pobliskich miejscowości jak np. Orange, Arles, Vers Pont du Gard czy Châteauneuf-du-Pape i Montpellier. 

Ja, zdecydowałam się wynająć samochód z wypożyczalni zlokalizowanej przy stacji Awinion TGV. Jest środek transportu. No to jedziemy do Orange!

Teatr rzymski i Łuk Triumfalny w Orange wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowią one największe atrakcje turystyczne tego miasta i w zasadzie jedyne.

Trzeba przyznać, że cena biletu wstępu jest dość wygórowana, a w opcji wyboru zdecydowanie brakuje możliwości zwiedzenia samego Teatru.

Amfiteatr romański w Orange

Cena: Teatr + Muzeum Sztuki i Historii – z audioprzewodnikiem = € 9,5 

Następny przystanek: Châteauneuf-du-Pape

Jedziemy dalej! Kierunek Châteauneuf-du-Pape, czyli wina z południowego regionu Francji. Zapraszam! 😉

Wideo relacja – Awinion

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz