• Post author:
  • Reading time:7 min(s) read

Średniowieczna wioska Chateauneuf-du-Pape, położona w Dolinie Rodanu w południowej części Francji, jest jednym z najbardziej znanych regionów winiarskich na świecie.

Nie powinno więc nikogo dziwić, że pierwszym przystankiem w Châteauneuf-du-Pape będą lokalne winnice i sklepy z winami. Taka wycieczka to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy na temat win, bo przecież francuskie wina to nie tylko Bordeaux ;-).

Lokalizacja miejscowości Châteauneuf du Pape 

Okolica Châteauneuf-du-Pape wraz z sąsiadującymi miejscowościami: Bédarrides, Courthézon i Sorgues obejmuje obszar 3200 hektarów (32 km2). W ciągu roku produkuje się tutaj ponad 110 000 hektolitrów wina.

Châteauneuf-du-pape

Historia Châteauneuf du Pape

Z całą pewnością uprawą winorośli na obszarze Châteauneuf zajmowano się co najmniej od czasów Rzymskich. Jednak czasy tak zwanego „papiestwa w Awinionie” ożywiły zainteresowanie winami z tego regionu i doprowadziły do rozkwitu winnic.

Po śmierci Klemensa V jego następca Jan XXII godnie pielęgnuje tradycje i produkuje wina z tej części Francji, określając mianem – Vins du Pape (Wina Papieża), którym później nadano nazwę Chateauneuf du Pape. 

W 1325 roku papież Jan XXII postanowił zbudować zamek na wzgórzu wioski, pełniący funkcję letniej rezydencji. Ruiny średniowiecznej fortecy nadal stoją na swoim dawnym miejscu. 

Warto wspomnieć, że Wina Papieży cieszyły się dużą popularnością na przyjęciach organizowanych w Pałacu papieskim w Awinionie. Docenione również przez wielu zagranicznych gości, szybko zyskały międzynarodową renomę i tak oto beczki wypełnione winem trafiły do Włoch, Niemiec i Anglii, a także nad Atlantyk. 

Jan XXII jak i kolejni papieże awiniońscy uwielbiali tutejsze wino i zachęcali do uprawiania winorośli w Dolinie Rodanu. W rezultacie prawie cała ziemia uprawna jest obsadzona winoroślą. W XVI wieku wioska została oficjalnie nazwana Châteauneuf du Pape.

W 1923 roku, wina z Châteauneuf-du-Pape zyskiwały na popularności. 

Na początku XX wieku pogłębiające się oszustwa związane z podrabianiem win, doprowadziły do podpisania dekretu, na mocy którego obszarowi nadano oznaczenie AOC (appellation d’origine controlee). I tak oto w 1936 roku Châteauneuf-du-Pape stało się pierwszą francuską apelacją. Oznaczało to, że do produkcji wina Châteauneuf-du-Pape można było używać tylko winogron uprawianych w  tym regionie. Jednocześnie wina te musiały spełniać rygorystyczne normy, w tym rodzaje winogron, które można legalnie uprawiać w tym rejonie. Obecnie dozwolonych jest 18 odmian. Najpopularniejszą odmianą winogron są Grenache.

Około 95% procent produkowanych win na tym obszarze, stanowią wina czerwone, o bogatych aromatach owoców, dużej ilości przypraw i dużej zawartości alkoholu (14%). Natomiast, 5% to produkcja wina białego Chateauneuf du Pape.

Wina Châteauneuf du Pape 

Jeśli chodzi o francuskie wina, które należy spróbować, to Châteauneuf-du-Pape jest właśnie jednym z nich! Czerwone wina z Doliny Rodanu są wyraziste w smaku, o różnorodnej gamie aromatów z nutami dojrzałych owoców, delikatnych przypraw i taniny.

Najczęściej stosowaną mieszanką jest GSM, czyli Grenache, Syrah i Mourvèdre lub 100% Grenache. Nie powinno być to dla nikogo zdziwieniem, że receptura jest pilnie strzeżonym sekretem każdej winnicy, tak więc szczegółowy skład wina może nie być widoczny na jego etykiecie. Jedno jest pewne, Grenache jest podstawą czerwonych win Châteauneuf-du-Pape.

Wina te znane są ze swojej długowieczności. Duża zawartość alkoholu (co najmniej 12,5%)  powoduje, że są to wina, których nie należy otwierać zbyt szybko. Mogą być, przechowywane w piwnicy przez lata, a nawet dekadę, pogłębiając tylko swój smak. Pięcioletni czas leżakowania to minimalny okres, po którym trunek wydobędzie to co najlepsze.

Butelki francuskiego wina

Top dziesięć roczników Chateauneuf du Pape to: 2016, 2015, 2012, 2010, 2009, 2007, 2006, 2005, 2003, 2001. Jednak rocznik 2016 został okrzyknięty jednym z najlepszych roczników w XXI w.

Zwiedzanie winnic

Nie ograniczaj się do jednej winnicy. W okolicy znajduje się ponad 300 plantacji winorośli i prawie 200 winnic. Poniżej omówię dwa sposoby zwiedzania winnic Châteauneuf-du-Pape. 

  • We własnym zakresie
  • Zorganizowana wycieczka z Awinion 

Zwiedzanie winnicy na własną rękę

Jeśli jesteś już w Awinion, to do słynnych winnic Châteauneuf-du-Pape dzieli Cię zaledwie 30 km. To doskonała okazja do zwiedzania jednych z najstarszych winnic we Francji. 

winnice na południu Francji

Dojazd z Awinion do Châteauneuf-du-Pape

Najlepszym środkiem transportu jest samochód. Drugą możliwością jest miejski autobus z Awinion. W tym poście skupię się jednak na opcji pierwszej tj. dojazd do Châteauneuf-du-Pape samochodem. 

Oprócz komfortu podróży samochód daje większą niezależność i możliwość zobaczenia atrakcji znajdujących się ‘po drodze’ do Châteauneuf-du-Pape (np. miejscowość Orange czy rzymski akwedukt Pont-du-Gard).  

Koszt zwiedzania winnic na własną rękę

Największym plusem jest oczywiście fakt, że zwiedzanie winnic we własnym zakresie finansowo wyjdzie nas taniej. Tak, więc jeśli dokonamy rezerwacji ‘wine tour’ w jednej z winnic w miejscowości Châteauneuf-du-Pape to koszt takiej wycieczki wyniesie około 15€. 

Omawiany przykład dotyczy winnicy Vignobles Mayard i rezerwacji dokonanej za pośrednictwem strony Rue des Vignerons. Na tej stronie znajdują się również inne winnice, które w swoim asortymencie mają ‘Châteauneuf-du-Pape Wine Tour’. Zachęcam do porównania wszystkich winnic i ich ofert.

Ważne! Winnice Châteauneuf-du-Pape są oblegane przez turystów, więc rezerwacja wycieczki należy dokonać z dużym wyprzedzeniem. Z naciskiem na „dużym”. Radzę nie czekać z rezerwacją do ostatniej chwili, bo może okazać się, że nie ma już dostępnych miejsc.

Wady zwiedzania winnicy na własną rękę

Czym byłoby zwiedzanie winnic Châteauneuf bez możliwości spróbowania lokalnego trunku? Jak wiadomo zwiedzanie winiarskiego regionu na własną rękę, związane jest z wynajęciem samochodu.

Największym wyzwaniem jest znalezienie osoby, która zgodzi się być kierowcą podczas wyprawy do świata win w Dolinie Rodanu. Na pokrzepienie dodam, że istnieje możliwość nabycie kilku butelek lokalnego wina i prywatnego tasting’u tuż po powrocie. Wiem, że to słabe pocieszenie, ale zawsze jakieś :).

Jeśli w dalszym ciągu jest to mało przekonujące, to pozostają dwie inne możliwości:

(i) podróż autobusem (ii) zakup zorganizowanej wycieczki z kierowcą. Tę drugą opcję omówię w skrócie poniżej. 

Zwiedzanie winnicy z przewodnikiem

Na Trip Advisorze znajdziecie całe mnóstwo wycieczek z Awinion do Châteauneuf du Pape.  Programie wycieczki zawiera busa z kierowcą i trzy winnice Châteauneuf w małej grupce osób.

Kosz zaczyna się od 70€

Châteauneuf-du-pape: gdzie kupić dobrą butelkę wina?

W miasteczku znajduję się mnóstwo sklepów z winami. Są to przede wszystkim rodzinne „piwniczki”, to miejsca z wieloletnią historią, a jej właściciele to osoby zajmujące się produkcją win lub uprawą winorośli.

Z pobytu w Châteauneuf-du-Pape miło wspominam swoją wizytę w Cave Le Petit Serre.

Sklep z winami Cave Le Petit Serre

Cudowna atmosfera, którą zwielokrotnia życzliwość Pani Sylwii. 

Objęci opieką na miarę króla ruszyliśmy alejkami winem i szampanem płynącymi. Mini wine tour w piwnicy Le Petit Serre przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Wybrane wina zostały omówione z wielką skrupulatnością, a całość dopełniła ich degustacja. 

wino z Doliny Rodanu

Wybór win jak i przedział cenowy jest spory, dzięki czemu każdy znajdzie tu odpowiednią butelkę dla siebie. W miejscach takich jak to możesz mieć pewność, że nawet najtańsze wino (5€) będzie dobrym wyborem, bo tutaj nie ma złych win. Wszystkie oczywiście pochodzą z apelacji Châteauneuf-du-Pape.

Ciekawostki dotyczące Châteauneuf-du-Pape

  • Châteauneuf-du-Pape było pierwszą francuską apelacją win (od 1936 roku).
  • W syndykacie winiarskim Châteauneuf-du-Pape jest 320 plantatorów winorośli.
  • W regionie rocznie produkuje się średnio 14 milionów butelek.
  • Prawie 75% winnic jest poświęconych Grenache. 
  • Prawie 30% winnic posiada certyfikat ekologiczny UE.
  • Châteauneuf-du-Pape składa się z pięciu gmin: Châteauneuf-du-Pape, Courhézon, Orange, Bédarrides i Sorgues.

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz