Szkocja niegdyś niezależny kraj, dziś kraj należący do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Większość z nas na pewno kojarzy obraz Szkocji z filmu Braveheart Waleczne Serce, w którym to mogliśmy podziwiać tradycyjny szkocki kilt noszony przez panów, czy dźwięk melodii wydobywającej się z dud.
Zobacz ciekawe rzeczy, z których słynie Szkocja!
Najsłynniejsze szkockie miasta
Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
Szkocja pogoda
Pogoda w Szkocji zbliżona jest do angielskiej, jednak charakteryzuje się chłodniejszym i nieco bardziej wietrznym klimatem.
Szkocja język
Oprócz języka angielskiego językiem urzędowym w Szkocji jest również język szkocki oraz gaelicki.
Szkocja waluta
Szkoci mają własną walutę – funt szkocki, aczkolwiek funt brytyjski jest również akceptowanym środkiem płatniczym. Wartość banknotów jest taka sama (1:1).
Zwierzę narodowe Szkocji
Szkocja słynie z miłości do mitów i legend, nie jest więc zaskoczeniem, że to właśnie jednorożec, jest narodowym zwierzęciem Szkocji.
Jednorożce były związane ze Szkocją od wieków i wywodzi się z kultury celtyckiej. Mitologia celtycka wierzyła, że jednorożce reprezentują niewinność i czystość, a jednocześnie kojarzą się z rycerskością, dumą i śmiałością.
Pierwsze użycie symbolu jednorożca miało miejsce w XII wieku na szkockim herbie królewskim przez Wilhelma I.
Historia Szkockiej Whiskey
Szkocja jest światowym centrum przemysłu whisky. Pierwsza wzmianka o szkockiej whisky została odnotowana w piśmiennych dokumentach w 1494 r. Początkowo whisky nazywano „Uisge beatha”, co w języku gaelickim oznacza „wodę życia”.
Na terenie Szkocji jest wiele znakomitych destylarni, będąc w Edynburgu polecam – The Scotch Whisky Experience.
Szkockie dania
W Szkocji narodową potrawą jest Haggis, składające się z wątróbki, serca i płuca owcy, posiekanego i zmieszanego z wołowiną lub jagnięciną i płatkami owsianymi oraz przyprawami.
Spokojnie dla osób stroniących od mięsa znajdzie się mniej tradycyjna wersja tej narodowej potrawy, czyli Haggis Wegetariańskie ;-).
Narodowa muzyka w Szkocji
W Szkocji instrumentem narodowym są dudy (po gaelicku „piob-mhor” (wielka fajka)), choć, co ciekawe, nie wywodzą się one z tego obszaru.
Mimo że najstarsze źródła wskazują na istnienie dud już w roku 4000 p.n.e., to w Szkocji pierwsza piśmienna wzmianka na temat tego instrumentu pojawia się dopiero w okolicy XIV w.
Warto dodać, że szkockie dudy to instrument militarny. Pierwotnym ich celem w bitwie było sygnalizowanie żołnierzom ruchów taktycznych oraz przekazywanie rozkazów od oficerów. Rola dud na polu bitwy jest nieoceniona. Swoim dźwiękiem pokrzepiały żołnierzy do walki i zastraszyły wroga.
Chociaż instrument ten kojarzy nam się obecnie jako jeden z najważniejszych symboli Szkocji, to różne rodzaje dud występują dziś prawie we wszystkich krajach europejskich. W Polsce na przykład mamy dudy podhalańskie.
Szkocki strój ludowy
Tradycyjnym szkockim strojem jest kilt, czyli wełniana spódnica w kratę.
Po raz pierwszy pojawił się w XVI wieku. Na początku kilty miały długość do kostek, ale z czasem długość zaczęła się różnić. Koncept zapoczątkowali szkoccy górale, którzy maszerując przez wilgotne tereny, często mieli przemoczone spodnie. Kilt, był strojem praktyczniejszym i znacznie łatwiejszym do utrzymania w czystości.
Film Braveheart
Klasyka gatunku, opowiadająca o losach XIII wiecznej Szkocji i walce o niepodległość kraju przeciwko królowi Anglii Edwardowi I.
Grany przez Mela Gibsona, William Wallace to postać historyczna (urodzony około 1270) – „Dowódca Armii Królestwa Szkocji” podczas pierwszej wojny o niepodległość tego kraju.
Został oskarżony o dwie rzeczy – bycie wyjętym spod prawa i zdrajcą. Ścięty 23 sierpnia 1305 w Londynie, w Anglii
”Oto prawda, którą ci mówię: ze wszystkich rzeczy wolność jest najpiękniejsza. Nigdy nie poddawaj się, mój synu, by żyć w splecionych więzach niewoli”
William Wallace – przysłowie jego wuja
Maskonury w Szkocji
Jak wygląda maskonur?
Maskonury to słodkie i nieco krępe z wyglądu ptaki o średniej wielkości, maksymalnie osiąga wysokość 29 cm. Wizytówką tego morskiego ptaka jest jego dziób, który w swym kształcie można porównać z toporem.
Choć przeważające jest biało-czarne upierzenie, to największego uroku dodają jego niezwykłe pomarańczowe akcent dzioba oraz łap.
Nie ma więc w tym nic dziwnego, ze względu na swój wyjątkowy wygląd Maskonur nazywany jest również Papugą Morską.
Maskonur – występowanie w Szkocji
Maskonury cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, którzy z ogromną radością przyjeżdżają w miejsca ich występowania, by podziwiać te przecudne ptaki na klifach morskich.
Mało kto wie, że szkockie wybrzeża są domem dla maskonurów i to właśnie tutaj można spotkać Maskonury żyjące w swoim naturalnym środowisku.
Można ich szukać w takich miejscach jak: island of Noss, Szetlandy itp.
Kiedy można spotkać maskonury w Szkocji?
W Szkocji można ich szukać w okresie godowym, czyli kwietnia do połowy sierpnia.
Szkocja klify
Szkocja słynie z klifów, które rozciągają się wzdłuż całego wybrzeża kraju. Jednym z najbardziej imponujących klifów w Szkocji jest St. Johns Head na wyspie Isle of Hoy (Orkady).
Zamki w Szkocji
W Szkocji można znaleźć ponad 300 niesamowitych zamków z dawnych lat, które zachowały się w świetnej formie do dzisiejszych czasów. Te w nieco gorszym stanie niemniej zachwycają swoją architekturą. Można by rzec, że Szkocja to zamkowa kraina.
Jeziora w Szkocji
Na terenie Szkocji jest więcej niż 30 tysięcy jezior!
Potwór z Loch Ness
Jak głosi legenda, głębiny wód Loch Ness zamieszkuje stwór morski, któremu nadano imię Nessi.
Ben Nevis
W Szkocji znajdziemy największą górę, jaką możecie spotkać w całym Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. Ben Nevis mierzy 1345 metrów wysokości i położona jest niedaleko znanej miejscowości turystycznej o nazwie Frot William.
Parki Narodowe Szkocji
Szkocja kojarzy mi się przede wszystkim z pięknym krajobrazem i zielenią. Na terenie kraju znajdują się liczne Parki Narodowe jak np. Loch Lomond.
Kawiarnia Elephant House w Edynburgu
Kawiarnia Elephant House uważana jako „miejsce narodzin Harry’ego Pottera”. To tutaj J. K. Rowling napisała znaczną część swojej pierwszej książki o Harrym Potterze.
Wiadukt kolejowy Glenfinnan
Bajeczny wiadukt kolejowy Glenfinnan, którego można podziwiać w filie Harry Potter.
Szkockie wyspy
Szkocja posiada ponad 800 wysp! Do najsłynniejszych należy wyspa Skye, która uważana jest za najpiękniejsze miejsce na w całym Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii oraz Lewis i Harris, jak i te położone na Szetlandach i Orkadach.
Owce w Szkocji
W Szkocji jest więcej owiec niż ludzi. Według rządu szkockiego w czerwcu 2013 r. populacja owiec wynosiła 6,57 mln na około 14,800 gospodarstw rolnych.
Arthur Conan Doyle
Autor powieści o Sherlocku Holmesie urodził się w 1859 w Edynburgu.
Ciastka z galaretką
W Polsce znane jako delicje a w Anglii jako Jaffa Cake, czyli biszkopt z galaretką narodził się w 1927 roku w Szkocji.
Szkockie mity i legendy
Od tysięcy lat celtyckie mity i legendy były przekazywane z pokolenia na pokolenie i żyją do dnia dzisiejszego. W Szkocji jest wiele mitycznych stworzeń, o których możesz usłyszeć lub napotkać na swojej drodze w najbardziej mistycznych miejscach tego kraju.
Oto kilka z nich:
- Jednorożec,
- Kelpie – Zmiennokształtny koń wodny,
- Selkie – szkocki Silkie,
- Wróżki,
- Niebiescy ludzie z cieśniny Minch,
- Duchy, widma i demony,
- Wilkołak – Wulver z Szetlandów.