• Post author:
  • Reading time:7 min(s) read

Szkocja niegdyś niezależny kraj, dziś kraj należący do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Większość z nas na pewno kojarzy obraz Szkocji z filmu Braveheart Waleczne Serce, w którym to mogliśmy podziwiać tradycyjny szkocki kilt noszony przez panów, czy dźwięk melodii wydobywającej się z dud.

Zobacz ciekawe rzeczy, z których słynie Szkocja!

Najsłynniejsze szkockie miasta

Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow. 

Szkocja pogoda

Pogoda w Szkocji zbliżona jest do angielskiej, jednak charakteryzuje się chłodniejszym i nieco bardziej wietrznym klimatem.

Szkocja język 

Oprócz języka angielskiego językiem urzędowym w Szkocji jest również język szkocki oraz gaelicki

Szkocja waluta

Szkoci mają własną walutę – funt szkocki, aczkolwiek funt brytyjski jest również akceptowanym środkiem płatniczym. Wartość banknotów jest taka sama (1:1).

Zwierzę narodowe Szkocji

Szkocja słynie z miłości do mitów i legend, nie jest  więc zaskoczeniem, że to właśnie jednorożec, jest narodowym zwierzęciem Szkocji

Jednorożce były związane ze Szkocją od wieków i wywodzi się z kultury celtyckiej. Mitologia celtycka wierzyła, że jednorożce reprezentują niewinność i czystość, a jednocześnie kojarzą się z rycerskością, dumą i śmiałością. 

Pierwsze użycie symbolu jednorożca miało miejsce w XII wieku na szkockim herbie królewskim przez Wilhelma I. 

Historia Szkockiej Whiskey

Szkocja jest światowym centrum przemysłu whisky. Pierwsza wzmianka o szkockiej whisky została odnotowana w piśmiennych dokumentach w 1494 r. Początkowo whisky nazywano „Uisge beatha”, co w języku gaelickim oznacza „wodę życia”

Na terenie Szkocji jest wiele znakomitych destylarni, będąc w Edynburgu polecam – The Scotch Whisky Experience.

Szkockie dania

W Szkocji narodową potrawą jest Haggis, składające się z wątróbki, serca i płuca owcy, posiekanego i zmieszanego z wołowiną lub jagnięciną i płatkami owsianymi oraz przyprawami. 

Spokojnie dla osób stroniących od mięsa znajdzie się mniej tradycyjna wersja tej narodowej potrawy, czyli Haggis Wegetariańskie ;-).

Narodowa muzyka w Szkocji

W Szkocji instrumentem narodowym są dudy (po gaelicku „piob-mhor” (wielka fajka)), choć, co ciekawe, nie wywodzą się one z tego obszaru. 

Mimo że najstarsze źródła wskazują na istnienie dud już w roku 4000 p.n.e., to w Szkocji pierwsza piśmienna wzmianka na temat tego instrumentu pojawia się  dopiero w okolicy XIV w. 

Warto dodać, że szkockie dudy to instrument militarny. Pierwotnym ich celem w bitwie było sygnalizowanie żołnierzom ruchów taktycznych oraz przekazywanie rozkazów od oficerów. Rola dud na polu bitwy jest nieoceniona. Swoim dźwiękiem pokrzepiały żołnierzy do walki i zastraszyły wroga.

Chociaż instrument ten kojarzy nam się obecnie jako jeden z najważniejszych symboli Szkocji, to różne rodzaje dud występują dziś prawie we wszystkich krajach europejskich. W Polsce na przykład mamy dudy podhalańskie.  

Szkocki strój ludowy

Tradycyjnym szkockim strojem jest kilt, czyli wełniana spódnica w kratę.

Po raz pierwszy pojawił się w XVI wieku. Na początku kilty miały długość do kostek, ale z czasem długość zaczęła się różnić. Koncept zapoczątkowali szkoccy górale, którzy maszerując przez wilgotne tereny, często mieli przemoczone spodnie. Kilt, był strojem praktyczniejszym i znacznie łatwiejszym do utrzymania w czystości. 

Film Braveheart

Klasyka gatunku, opowiadająca o losach XIII wiecznej Szkocji i walce o niepodległość kraju przeciwko królowi Anglii Edwardowi I. 

Grany przez Mela Gibsona, William Wallace to postać historyczna (urodzony około 1270) – „Dowódca Armii Królestwa Szkocji” podczas pierwszej wojny o niepodległość tego kraju.

Został oskarżony o dwie rzeczy – bycie wyjętym spod prawa i zdrajcą. Ścięty 23 sierpnia 1305 w Londynie, w Anglii

”Oto prawda, którą ci mówię: ze wszystkich rzeczy wolność jest najpiękniejsza. Nigdy nie poddawaj się, mój synu, by żyć w splecionych więzach niewoli”

William Wallace – przysłowie jego wuja

Maskonury w Szkocji

Jak wygląda maskonur? 

Maskonury to słodkie i nieco krępe z wyglądu ptaki o średniej wielkości, maksymalnie osiąga wysokość 29 cm. Wizytówką tego morskiego ptaka jest jego dziób, który w swym kształcie można porównać z toporem. 

Choć przeważające jest biało-czarne upierzenie, to największego uroku dodają jego niezwykłe pomarańczowe akcent dzioba oraz łap. 

Nie ma więc w tym nic dziwnego, ze względu na swój wyjątkowy wygląd Maskonur nazywany jest również Papugą Morską.

Maskonur – występowanie w Szkocji 

Maskonury cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, którzy z ogromną radością przyjeżdżają w miejsca ich występowania, by podziwiać te przecudne ptaki na klifach morskich. 

Mało kto wie, że szkockie wybrzeża są domem dla maskonurów i to właśnie tutaj można spotkać Maskonury żyjące w swoim naturalnym środowisku.

Można ich szukać w takich miejscach jak: island of Noss, Szetlandy itp. 

Kiedy można spotkać maskonury w Szkocji?

W Szkocji można ich szukać w okresie godowym, czyli kwietnia do połowy sierpnia.

Szkocja klify

Szkocja słynie  z klifów, które rozciągają się wzdłuż całego wybrzeża kraju. Jednym z najbardziej imponujących klifów w Szkocji jest St. Johns Head na wyspie Isle of Hoy (Orkady).

Zamki w Szkocji

W Szkocji można znaleźć ponad 300 niesamowitych zamków z dawnych lat, które zachowały się w świetnej formie do dzisiejszych czasów. Te w nieco gorszym stanie niemniej zachwycają swoją architekturą. Można by rzec, że Szkocja to zamkowa kraina. 

Jeziora w Szkocji

Na terenie Szkocji jest więcej niż 30 tysięcy jezior!  

Potwór z Loch Ness 

Jak głosi legenda, głębiny wód Loch Ness zamieszkuje stwór morski, któremu nadano imię Nessi.

Ben Nevis

W Szkocji znajdziemy największą górę, jaką możecie spotkać w całym Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. Ben Nevis mierzy 1345 metrów wysokości i położona jest niedaleko znanej miejscowości turystycznej o nazwie Frot William. 

Parki Narodowe Szkocji

Szkocja kojarzy mi się przede wszystkim z pięknym krajobrazem i zielenią. Na terenie kraju znajdują się liczne Parki Narodowe jak np. Loch Lomond

Kawiarnia Elephant House w Edynburgu 

Kawiarnia Elephant House uważana jako „miejsce narodzin Harry’ego Pottera”. To tutaj J. K. Rowling napisała znaczną część swojej pierwszej książki o Harrym Potterze.

Wiadukt kolejowy Glenfinnan

Bajeczny wiadukt kolejowy Glenfinnan, którego można podziwiać w filie Harry Potter.

Szkockie wyspy

Szkocja posiada ponad 800 wysp! Do najsłynniejszych należy  wyspa Skye, która uważana jest za najpiękniejsze miejsce na w całym Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii oraz Lewis i Harris, jak i te położone na Szetlandach i Orkadach.

Owce w Szkocji

W Szkocji jest więcej owiec niż ludzi. Według rządu szkockiego w czerwcu 2013 r. populacja owiec wynosiła 6,57 mln na około 14,800 gospodarstw rolnych.

Arthur Conan Doyle

Autor powieści o Sherlocku Holmesie urodził się w 1859 w Edynburgu. 

Ciastka z galaretką

W Polsce znane jako delicje a w Anglii jako Jaffa Cake, czyli biszkopt z galaretką narodził się w 1927 roku w Szkocji. 

Szkockie mity i legendy

Od tysięcy lat celtyckie mity i legendy były przekazywane z pokolenia na pokolenie i żyją do dnia dzisiejszego. W Szkocji jest wiele mitycznych stworzeń, o których możesz usłyszeć lub napotkać na swojej drodze w najbardziej mistycznych miejscach tego kraju. 

Oto kilka z nich:

  • Jednorożec,
  • Kelpie – Zmiennokształtny koń wodny,
  • Selkie – szkocki Silkie,
  • Wróżki,
  • Niebiescy ludzie z cieśniny Minch,
  • Duchy, widma i demony, 
  • Wilkołak – Wulver z Szetlandów.

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz