• Post author:
  • Reading time:6 min(s) read

Cowny to mała nadmorska miejscowość, położona w Północnej Walii. Największą atrakcją tego miejsca jest XIII-wieczny zamek, który odwiedza ponad 180 000 osób rocznie!

Ale to nie wszystko! Poznaj pozostałe atrakcje turystyczne znajdujące się w miasteczku Conwy.

Miasto Conwy w Walii

Conwy, to miejscowość, która stoi nad brzegiem rzeki o tej samej nazwie – Conwy w Północnej Walii.

To walijska miejscowość wpisana jest do Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO.

Oprócz zamku Conwy z czasów króla Edwarda I znajdziemy tu urokliwy port Conwy, najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii, oraz Plas Mawr, czyli, najlepiej zachowana kamienica elżbietańska w całej Wielkiej Brytanii.

To wszystko sprawia, że Conwy jest jednym z najlepszych miejsc turystycznych na Wyspach Brytyjskich. 

Zamek w Conwy – XIII-wieczna forteca Edwarda I i jej historia

Zamek Conwy wchodzi w skład kwartetu zamków zbudowanych przez angielskiego króla Edwarda I podczas jego inwazji na Walię. Conwy to jedno z miejsc, które może być przykładem opisującym historię Walii podczas najazdów Anglików i stosunków walijsko-angielskich w epoce średniowiecza. 

Podbój Edwarda był przemyślany próbą wykorzenienia walijskiej tożsamości narodowej i uczynienia z Walijczyków swoich poddanych. Najcenniejsze narodowe artefakty Walii zostały przewiezione do Londynu. To, co pozostało u wielu Walijczyków, to poczucie, że mają odrębną tożsamość niż Anglicy, nawet jeśli na razie byli poddanymi angielskiego króla, którego jak sami mówili: 

“… język, zwyczaje i prawa są im całkowicie nieznane”.

Walijczycy, posługują się w dalszym ciągu językiem walijskim.

Jaka jest różnica między językiem celtyckim a gaelickim

„Celtycki” to grupa języków używanych w całej Europie. „Gaelic” to podzbiór języka celtyckiego, nadal używany w Irlandii i Szkocji.

Ciekawostki związani z zamkiem Conwy

Historia zamku Conwy na tym się nie kończy. Przez kolejne lata przewinęło się tu jeszcze wiele znanych władców, którzy tak samo jak Edward I pozostawili po sobie ślad w kartach historii Anglii i Walii. Między innymi:

  •  Król Ryszard II, który ukrywał się w zamku Conwy w 1399 roku przed swoim wrogiem Henrykiem Bolingbroke (znanym również jako król Henryk IV).
  • W 1401 roku dwaj walijscy bracia Rhys ap Tudur i Gwilym zaatakowali zamek Conwy. Pod pretekstem stolarzy zamkowych, wdarli się do środka i przejęli kontrolę nad zamkiem. Następnie zdobyli resztę miasta. Bracia sprawowali kontrolę nad zamkiem przez trzy miesiące. W końcu wynegocjowali kapitulację i otrzymali królewskie ułaskawienie od Henryka IV w ramach umowy.
  • Henryk VIII Tudor wykorzystywał zamek jako więzienie, magazyn i dom dla zwiedzających.
  • W 1627 roku zamek Conwy trafił do rodziny Conway po tym jak Karol I sprzedał go za 100 funtów. Toteż możemy spotkać się z nazwą “zamek Conway”.

Architektura zamku Conwy

Zamk w Conwy położony jest na dużym skalistym grzbiecie z szarego piasku i wapienia. Jak wskazują źródła, forteca ta była pierwotnie biała.

Zamek ten to przede wszystkim doskonały okaz średniowiecznej architektury wojskowej, dodatkowo jest uważany za jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych fortec w Walii. Osiem okrągłych i masywnych wież dodają budowli charakteru twierdzy nie do zdobycia. Oprócz tego zamek posiada również dwa barbakany (inczej przedbramie) używanymi również do obrony.

Koszt zamku i obwarowań miejskich wyniósł 15 tysięcy funtów. Była to ogromna suma pieniędzy na ówczesne czasy, a co ciekawe, podobno król Edward I gościł w tym zamku tylko jeden raz. Zamek okazał się bowiem doskonałym schronieniem podczas walijskiego buntu.

Wielbiciele zamków mogą swobodnie spacerować po zamkowych murach i podziwiać miasteczko z góry.

Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii 

Spacerując po wybrzeżu Conwy, można się nadtknąć na czerwony domek, który wkomponowany jest w szereg innych budynków mieszkalnych – to najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii. Znana pod walijską nazwą: Y Tŷ Lleiaf ym Mhrydain Fawr, chata mierzy 3 metry na 1,8 i była zamieszkała od XVI wieku do 1900 roku.

Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii

Ostatnim właścicielem domu był rybak Robert Jones mierzący prawie 2 metry wzrostu. Dziś można zobaczyć, jak wyglądał dom w czasach kiedy był zamieszkały, wraz z meblami.

Plas Mawr 

Plas Mawr to XVI-wieczna rezydencja, zbudowana z inicjatywy walijskiego kupca Roberta Wynna. Doskonały stan budynku wraz z jego oryginalnym wyposażeniem pochodzącym z 1665 roku sprawiły, że uznano go za perłę architektury elżbietańskiej. 

Dom pozostał w rękach rodziny aż do 1683 roku. Natomiast w 1887 roku budynek został przejęty przez Royal Cambrian Academy of Art użytkując go jako galerię.

Puby w Conwy

Walia to miejsce, które słynie ze wspaniałych pubów z klimatycznym wnętrzem. Warto, więc będąc tu skosztować lokalnych walijskich piw, których nie napijecie się w Anglii. 

Do tego wszystkiego każdy pub w Walii jest „dog friendly”! <3

Liverpool Arms Pub

Pub Liverpool Arms znajduje się na wybrzeżu Cowny tuż nieopodal Najmniejszego Domu w Wielkiej Brytanii. 

Zdecydowaną zaletą tego miejsca jest ogródek piwny, który idealnie sprawdza się w ciepły, słoneczny dzień. Ogródek pozwala rozkoszować się lokalnym piwem z widokiem na port Conwy. Marynarskie wnętrze zdecydowanie wyróżnia ten lokal na tle innych pubów w Conwy.

Jeśli chodzi o lokalne piwo to polecam spróbować “Elderflower ALE” wyrób borowaru Purple Moose Brewery. 

Liverpool Arms to zdecydowanie mój ulubiony pub w Conwy, który mogę polecić z czystym sumieniem. 

Blue Bell Pub

Położony przy głównej ulicy pub Blue Bell charakteryzuje typowy dla angielskich pubów wystrój o dość sporawej powierzchni. 

Conwy: wideo relacja

Zobacz jak wygląda miasto Conwy w krótkim filmie mojego autorstwa 😉

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz