• Post author:
  • Reading time:5 min(s) read

Historię katastrofy w Czarnobylu usłyszałam po raz pierwszy jako dziecko od moich bliskich. Później, oczywiście oglądając dobrze znany serial HBO – „Czarnobyl”

W 2019 roku miałam okazję posłuchać nie tylko o tragedii, ale również o historii wielkich planów związanych z Czarnobylem i miastem Prypeć. 

Gdzie jest Czarnobyl?

Czarnobyl to ukraińskie miasto położone w odległości ok. 134 km od Kijowa. Sąsiaduję z Białorusią od północy i Rosją od wschodu. 

Czarnobyl przed katastrofą

Plany Sowietów dotyczące tych terenów były bardzo ambitne. Miało to być miejsce z największą elektrownią na świecie. Przewidywano łącznie 12 reaktorów.

Budowę elektrowni jądrowej w Czarnobylu oraz miasta Prypeć rozpoczęto w 1970 roku, kiedy to Ukraina i Białoruś były częścią ZSRR. W 1977 r. uruchomiono pierwszy reaktor, a życie w Prypeci nabierało tempa.

Prypeć w tamtych czasach był luksusowym, pełnym możliwości, nowoczesnym miastem. Młodzi ludzie widzieli tu dla siebie przyszłość. Architektura miasta była doskonale przemyślana w każdym aspekcie. Nowoczesne bloki oraz ogrody pełne kwiatów zdumiewały swym przepychem. Samych róż zasadzono 33,000 sztuk! Miasto zapewniało dostęp do największych i najlepszych atrakcji kulturowych (Pałac Kultury “Energetyk, kino, szkoła artystyczna) sportowych (siłownie, baseny i 2 stadiony) i edukacyjnych (15 przedszkoli i szkół podstawowych oraz 5 szkół średnich).

Nie wspominając już o tym, że w latach 70-tych mieszkańcy miasta mieli dostęp do supermarketu! Wyobrażacie sobie w tamtych czasach (komuny) supermarket? Miasto Prypeć miało dwa takie markety. Jeden dla mieszkańców a drugi dla przyjezdnych, których nie brakowało w tych okolicach.

Można by rzec, że była to kraina mlekiem i miodem płynąca. 

Wybuch reaktora w Czarnobylu

26 kwietnia 1986 roku dochodzi do awarii reaktora w Czarnobylu, która przerywa sielankowe życie 50,000 mieszkańców. Tragedia ta staje się największą katastrofą energii jądrowej w całej historii ludzkości.

Przez ponad 30 lat staje się miejscem niedostępnym dla ludzi, a Prypeć na zawsze pozostaje wymarłym miastem. Ogromna dawka promieniowania uniemożliwia przebywanie w tym rejonie.

Od ok. 2008 roku Czarnobyl staje się dostępny dla turystów. Należy jednak pamiętać, że jest to teren strzeżony przez wojsko, a niektóre miejsca są nadal silnie radioaktywne. Dlatego bezpieczniej jest zwiedzać teren z przewodnikiem. 

Czarnobyl obecnie

Dzisiaj, Czarnobyl jest miejscem, gdzie życie odradza się na nowo. Niezamieszkane przez ludzi tereny stały się domem dla wielu zwierząt, w tym zagrożonych gatunków. Zwierzęta zamieszkujące Czarnobyl są najlepszym obiektem obserwacji dla tutejszych naukowców, którzy wykluczyli występowanie mutacji u tych zwierząt. Wręcz przeciwnie, rosnąca liczba zwierząt oraz rozwój roślinności wskazuję na doskonałe warunki do życia, jakie daje to miejsce. 

Na tyle dobre, że po ponad 30 latach od katastrofy, Czarnobyl stał się jednym z unikalnych rezerwatów przyrody na tle całej Europy.

Czarnobyl – czy jest bezpiecznie?

Podczas zorganizowanej wycieczki zachowane są wszelkie środki ostrożności. Uczestnicy wyposażeni są w liczniki Geigera, które mierzą poziom radioaktywności. Oczywiście są pewne ‘hot spoty’, które przewodnik wam wskażę i na które trzeba uważać. Tak więc ryzyko napromieniowania jest znikome. Mówi się, że większą dawkę przyjmujemy, lecąc samolotem.

Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim ubiorze jak na przykład buty z grubą podeszwą oraz zachowaniem ostrożności – nie dotykamy niczego ;-). O tym jak odpowiednio przygotować się na wyprawę, wyjaśni Ci firma organizująca wycieczki do Czarnobyla.

Najlepszy czas na wyjazd do Czarnobyla?

Najlepszą porą na zwiedzanie Czarnobyla jest okres jesienno-zimowy. Czyli wtedy kiedy drzewa pozbawione są liści. Bujna roślinność sprawia, że niektóre miejsca stają się niewidoczne dla oka turysty. Wybierając odpowiedni czas powinniśmy pamiętać, że zimą dzień jest znacznie krótszy, a na terenie będziecie mogli zostać tylko do zmroku.

Czarnobyl z przewodnikiem czy na własną rękę?

Ponieważ jest to teren wojskowy, a niektóre miejsca są nadal silnie napromieniowane zaleca się wyjazd z przewodnikiem. W internecie znajdziemy wiele firm organizujących wycieczki do Czarnobyla. Ja zdecydowałam się na jednodniową wyprawę z CHERNOBYLwel.

1 czy 2 dni w Czarnobylu?

Jeśli o mnie chodzi to 1 dzień był wystarczający, ale jeśli jesteś zaciekawiony całą historią tego miejsca to prawdopodobnie będzie to niewystarczające doświadczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest prywatna wycieczka. Teraz z perspektywy czasu zdecydowałabym się na ten rodzaj zwiedzania, gdyż jest ono dostosowane do twoich potrzeb. Jak to działa? Wszystko za pośrednictwem firmy organizującej wycieczkę. Mówimy konkretnie na jakich miejscach nam zależy i wspólnie ustalamy szczegóły prywatnego zwiedzania Czarnobylskiej strefy i miasta Prypeć.

Zwiedzanie Czarnobyla, czyli co można zobaczyć w 1 dzień?

1. Reaktor nr IV

2. Kawiarnia Prypeć

3. Kino Prometeusz

4. Przystań rzeczna Prypeć

5. Hotel Polesie

6. Centrum Kultury „Energetyk”

7. Supermarket

8. Słynny Diabelski Młyn w Czarnobylu

Diabelski młyn w Czarnobylu

9. Duga radar

10. Miasteczko Czarnobyl

Czarnobyl i Prypeć czy warto?

Zdecydowanie tak! Będąc tam, patrzy się na historię tego miejsca z zupełnie innej perspektywy. Widzimy wspaniałe plany, które zostają przerwane ogromną tragedią wielu ludzi.

Czarnobylska modlitwa

Polecam książkę pt. Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości autorstwa Swiatłany Aleksijewicz. Bardzo przejmująca lektura, której nie sposób przeczytać tzw. jednym tchem. Autorka opisuje cierpienie ludzi i zwierząt w dzień katastrofy, ale także po wielu latach po tragedii.

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz