Czas w Indonezji - Poradnik dla turystów

Czas w Indonezji - Poradnik dla turystów
Autor Piotr Sokół
Piotr Sokół06.01.2024 | 6 min.

Czas w Indonezji może być zagmatwany dla turystów. Kraj rozciąga się na kilka stref czasowych, a różne regiony mają swoje unikalne systemy świąt i kalendarzy. W niniejszym poradniku wyjaśnimy, jak zorientować się w strefach czasowych Indonezji, ustawić zegarek po przylocie, zaplanować podróż z uwzględnieniem różnic czasu oraz dowiedzieć się więcej o lokalnych zwyczajach związanych z punktu­alnością i rozkładami jazdy.

Kluczowe wnioski:
 • Indonezja rozciąga się na 3 strefy czasowe, co może powodować dezorientację
 • Należy dostosować ustawienia zegarka po wylądowaniu w danym regionie
 • Święta religijne mają wpływ na godziny pracy i transport publiczny
 • Mimo luźnego podejścia, lepiej przybyć na spotkania 10-15 minut wcześniej
 • Rozkłady jazdy autobusów i pociągów często ulegają zmianom

Strefy czasowe w Indonezji

Indonezja rozciąga się na kilka stref czasowych. Zachodnie regiony, takie jak Sumatra, Jawa, Madura i Kalimantan Zachodni, znajdują się w strefie WIB (Western Indonesian Time), która odpowiada 7 godzinom wcześniej niż czas UTC.

Regiony centralne, w tym Kalimantan Środkowy, Sulawesi i Bali, należą do strefy WITA (Central Indonesian Time) - 8 godzin przed UTC. Natomiast najbardziej wysunięte na wschód prowincje, czyli Moluki, Papua i częściowo Kalimantan Wschodni i Celebes, znajdują się w strefie WIT (Eastern Indonesian Time) - 9 godzin różnicy z UTC.

Pamiętajmy o tych różnicach czasu podczas podróżowania pomiędzy regionami, aby uniknąć nieporozumień w kwestii godzin spotkań, transportu itp.

Przeliczanie godzin

Aby przeliczyć godzinę z jednej strefy na inną, musimy dodać lub odjąć odpowiednią liczbę godzin.

Przykładowo, gdy w Dżakarcie (WIB) jest godzina 15:00, na Bali (WITA) jest godzina 14:00, a w Manado na Celebesie (WIT) - 13:00.

Różnice czasu między regionami

Czas w Indonezji może być dość mylący dla turystów. Kraj rozciąga się na ponad 3000 km ze wschodu na zachód, co powoduje znaczące różnice czasu między skrajnymi regionami.

Podczas gdy w zachodnich prowincjach Sumatry jest poranek, na wyspach Moluki może być już popołudnie. Pamiętajmy o tym, planując wycieczki obejmujące różne części kraju.

Różnica czasu pomiędzy Sumatrą a Papuą Zachodnią wynosi 2 godziny.

Co więcej, Kalimantan Zachodni jest o godzinę do przodu w stosunku do Kalimantanu Wschodniego. Dlatego warto sprawdzać strefy czasowe poszczególnych celów podróży i dostosować do nich plany.

Czytaj więcej: Wiza do Tajlandii - co warto wiedzieć przed przyjazdem

Jak ustawić zegarek po przylocie

Po wylądowaniu na indonezyjskim lotnisku należy jak najszybciej dostosować zegarek do miejscowej strefy czasowej, aby uniknąć pomyłek.

Czas w Indonezji jest podawany w systemie 24-godzinnym, więc ustawiając zegarek, operujmy raczej liczbami od 00:00 do 23:59 niż określeniami "po południu" i "w nocy".

Sprawdźmy też ustawienia strefy czasowej w telefonie i laptopie, aby wszystkie urządzenia wskazywały tę samą godzinę. Ułatwi to planowanie i punktualne stawianie się na miejscach.

Strefa czasowa Różnica z UTC
WIB (Sumatra, Jawa) +7 godzin
WITA (Bali, Sulawesi) +8 godzin
WIT (Moluki, Papua) +9 godzin

Kalendarze i święta w Indonezji

Czas w Indonezji - Poradnik dla turystów

Indonezyjski kalendarz opiera się zarówno na roku gregoriańskim, jak i na kalendarzach muzułmańskich. Kraj oficjalnie używa kalendarza gregoriańskiego, ale muzułmańskie święta ruchome mają duży wpływ na życie codzienne.

Wczasy w Indonezji warto zatem zaplanować z uwzględnieniem najważniejszych świąt, aby uniknąć niespodzianek związanych np. ze zmienionymi godzinami funkcjonowania sklepów i urzędów.

Do kluczowych świąt islamskich w Indonezji należą Idul Fitri (Lebaran), kończący ramadan, oraz Idul Adha, święto ofiarowania.

Wpływ świąt na funkcjonowanie kraju

W czasie Lebaran większość Indonezyjczyków wraca do domów rodzinnych. Może to utrudniać podróżowanie i rezerwację hoteli.

Z kolei Idul Adha to czas wzmożonego ruchu na drogach w związku ze świątecznymi wyjazdami. Warto o tym pamiętać, planując wycieczki.

Punktualność i rozkłady jazdy

Mimo że Indonezyjczycy nie słyną z punktualności, lepiej przybyć na umówione spotkania 10-15 minut wcześniej. Pomoże to uniknąć stresu związanego z ewentualnym spóźnieniem drugiej strony.

Warto też pamiętać, że rozkłady jazdy transportu publicznego, zwłaszcza autobusów i pociągów, często ulegają zmianom i opóźnieniom sięgającym nawet kilku godzin. Dlatego na podróż lepiej wyjechać z wyprzedzeniem.

 • Indonezyjczycy nie przywiązują dużej wagi do punktualności
 • Na spotkania przybywaj 10-15 minut wcześniej, aby zredukować stres
 • Rozkłady jazdy transportu publicznego często się zmieniają

Planowanie podróży z uwzględnieniem stref

Aby uniknąć problemów podczas podróżowania po Indonezji, pamiętajmy o różnicach czasu pomiędzy poszczególnymi regionami i strefami WIB, WITA i WIT.

Planując wycieczkę wieloetapową, uwzględnijmy czas w Indonezji obowiązujący na każdym kolejnym przystanku, aby stawiać się na lotniskach, dworcach i w hotelach o dogodnych godzinach.

Sprawdźmy też rozkłady jazdy transportu lokalnego zgodnie z właściwą strefą czasową danej miejscowości. Ułatwi to podróżowanie i zmniejszy ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek.

Podsumowanie

Indonezja to fascynujący kraj, jednak należy pamiętać, że rozciąga się na kilka stref czasowych. Może to początkowo dezorientować turystów. Warto więc zapoznać się ze strefami WIB, WITA i WIT i przeliczać godziny pomiędzy regionami podczas planowania wczasów w Indonezji.

Różnice czasu mają też znaczenie w kwestii świąt religijnych, które wpływają na godziny pracy sklepów i urzędów oraz funkcjonowanie transportu publicznego. Idul Fitri, Idul Adha oraz kalendarze islamskie są ważnym elementem życia w Indonezji.

Warto liczyć się z tym, że Indonezyjczycy podchodzą do punktualności w dość elastyczny sposób. Jednocześnie rozkłady jazdy ulegają częstym zmianom i opóźnieniom. Będąc tego świadomym, łatwiej zaplanować turystyczną wyspę w Indonezji i cieszyć się zwiedzaniem bez stresu.

Podsumowując, czas w Indonezji bywa zagmatwany, ale znając kilka kluczowych zasad na temat stref czasowych, świąt i lokalnych zwyczajów, można perfekcyjnie zaplanować wakacje w tym niezwykłym azjatyckim kraju.

5 Podobnych Artykułów

 1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
 2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
 3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
 4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
 5. Ceny Tajlandia: najlepsze oferty, porównanie cen - Lipiec 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Sokół
Piotr Sokół

Jestem Piotr, grafik i obróbca zdjęć. Na blogu dzielę się sposobami kreatywnej edycji fotografii za pomocą Photoshopa i innych programów graficznych. Omawiam przydatne triki i techniki, dzięki którym z poprawionego cyfrowo zdjęcia można stworzyć małe dzieło sztuki. Uważam, że grafika komputerowa pozwala na nowo interpretować rzeczywistość utrwaloną na fotografii.


 
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły