Dawna Tajlandia: odkryj tajemnice dawniej Tajlandii

Dawna Tajlandia: odkryj tajemnice dawniej Tajlandii
Autor Faustyna Koperska
Faustyna Koperska05.01.2024 | 6 min.

Dawna Tajlandia kryje w sobie wiele tajemnic i fascynujących historii sięgających setek lat wstecz. Odkryj razem z nami świat dawnych królestw Syjamu i Ayutthayi, poznaj kulturę, sztukę i architekturę sprzed wieków. Zapraszamy w podróż do przeszłości, by poznać korzenie współczesnej Tajlandii.

Kluczowe wnioski:
 • Królestwo Sukhothai było pierwszym niezależnym państwem tajlandzkim.
 • Za panowania dynastii Ayutthaya Tajlandia stała się potęgą w Azji Południowo-Wschodniej.
 • Dawna kultura Tajlandii była pod silnym wpływem buddyzmu i hinduizmu.
 • Sztuka i architektura odzwierciedlały wierzenia zarówno tajlandzkie, jak i wpływy z zagranicy.
 • Handel odgrywał kluczową rolę w rozwoju gospodarczym dawnym królestw Tajlandii.

Królestwo Sukhothai

Królestwo Sukhothai uważane jest za pierwsze niezależne państwo tajlandzkie. Powstało ono w XIII wieku i obejmowało północno-środkową część dzisiejszej Tajlandii.

Założycielem Królestwa Sukhothai był Pho Khun Bang Klang Hao. To on zjednoczył lokalne kniaziostwa i utworzył silne, centralnie zarządzane państwo ze stolicą w mieście Sukhothai.

Okres panowania Królestwa Sukhothai to czas rozkwitu kultury i sztuki. Powstawały liczne świątynie buddyjskie, rozwijało się malarstwo i rzeźbiarstwo. Charakterystyczne dla Sukhothai były posągi Buddhy wykonane z terakoty lub brązu.

W epoce tej ukształtował się również zalążek pisma tajskiego, które stopniowo zastępowało dotychczas używane pismo khmerskie. To właśnie Królestwo Sukhothai dało początek późniejszej potędze Syjamu.

Upadek Królestwa Sukhothai

W XIV wieku Królestwo Sukhothai musiało uznać zwierzchność sąsiedniego Ayutthayi. Ostateczny upadek Sukhothai nastąpił w 1438 roku, kiedy królestwo zostało włączone do Syjamu.

Choć istniało stosunkowo krótko, Królestwo Sukhothai pozostawiło po sobie bogate dziedzictwo kulturalne i stało się kolebką późniejszej cywilizacji syjamskiej.

Tajlandia epoki Ayutthaya

Największy rozkwit dawniej Tajlandii przypada na okres panowania Królestwa Ayutthaya (1351-1767). Był to złoty wiek w dziejach tego regionu.

Założycielem i pierwszym władcą Ayutthayi był król U Thong. Stworzył on potężne państwo kontrolujące dolinę rzeki Menam, które stopniowo rozszerzało swoje wpływy na cały Półwysep Indochiński.

Ayutthaya była prawdziwą metropolią Azji Południowo-Wschodniej, liczącą nawet do 1 miliona mieszkańców. Mogła się równać z największymi miastami świata tamtych czasów.

Handel odgrywał kluczową rolę w rozwoju Ayutthayi. Królestwo eksportowało ryż, drewno, kość słoniową i metale, importując w zamian broń, tkaniny czy korzenie. Złoty okres dobrobytu zakończył się wraz z upadkiem Ayutthayi w 1767 roku.

Czytaj więcej: 1991 rok chiński: historia, wydarzenia, znaczenie

Kultura dawnej Tajlandii

Kultura historycznej Tajlandii była pod silnym wpływem buddyzmu i hinduizmu, przenikających z Indii. Wywarły one ogromny wpływ na sztukę, architekturę, literaturę i strukturę społeczeństwa.

Dawna Tajlandia charakteryzowała się też synkretyzmem religijnym. Wierzenia lokalne mieszały się z elementami buddyzmu czy hinduizmu, tworząc unikalną mieszankę.

Istotnym elementem kultury był także system wartości oparty na hierarchii i posłuszeństwie wobec władcy, uważanego niemal za bóstwo. Społeczeństwo feudalne dzieliło się na warstwy, z królem na czele.

Język i pismo

Podstawą piśmiennictwa było pismo dawniej Tajlandii pochodzące z Indii. Stopniowo rozwijał się też rodzimy alfabet tajski. Język syjamski wchłonął liczne zapożyczenia z sanskrytu czy pali.

Pismo odgrywało ograniczoną rolę, gdyż umiejętność czytania i pisania była dostępna nielicznym. Dopiero reformy króla Ramy V w XIX w. upowszechniły edukację w Tajlandii.

Religia w dawnym królestwie Syjam

Dawna Tajlandia: odkryj tajemnice dawniej Tajlandii

Religią dominującą w dawnych królestwach Tajlandii był therawada - odmiana buddyzmu. Rozprzestrzenił się on szeroko za sprawą kontaktów handlowych i kulturalnych z Cejlonem i Birmą.

Therawada kładła nacisk na indywidualną praktykę medytacyjną i osiąganie oświecenia. Z czasem asymilowała ona liczne wierzenia lokalne, tworząc synkretyczną mieszankę.

1350 r. Therawada staje się religią państwową w Królestwie Sukhothai
1361 r. Król Ayutthayi przyjmuje buddyzm

Dawna Tajlandia przejęła z hinduizmu koncepcję deifikacji władcy - król uznawany był niemal za wcielenie bóstwa. Wywarło to ogromny wpływ na strukturę społeczeństwa i kulturę.

Sztuka i architektura historycznej Tajlandii

Sztuka i architektura odgrywały niezwykle istotną rolę w kulturze historycznej Tajlandii, odzwierciedlając zarówno rodzime wierzenia, jak i obce wpływy.

Charakterystyczne były liczne świątynie buddyjskie ze złoconymi stupami. Powszechne też były posągi Buddy, często wykonywane z brązu. Rozwijały się malarstwo, rzeźba i rękodzieło artystyczne.

W architekturze świeckiej dominował styl khmerski z Kambodży, choć stopniowo rozwijały się też rodzime formy. Typowe były drewniane konstrukcje na palach z bogatymi zdobieniami.

 • Posągi i freski przedstawiały głównie sceny z życia Buddy oraz hinduistycznych bóstw.
 • Świątynie zdobiły liczne płaskorzeźby i bogate dekoracje floralne.

Sztuka odgrywała funkcję nie tylko estetyczną, lecz także religijną - miała wyrażać sacrum i przybliżać ludzi do transcendencji.

Handel i gospodarka za czasów królestwa

Królestwa Tajlandii od samego początku aktywnie uczestniczyły w handlu regionalnym. Eksportowały głównie ryż, drewno, kość słoniową, metale i skóry zwierząt.

Z kolei importowały broń, tkaniny, produkty luksusowe, korzenie czy ceramikę. Głównymi partnerami handlowymi były Chiny, Indie, region Azji Południowo-Wschodniej i imperia kolonialne.

Rozwój handlu przyczynił się do wzrostu miast portowych takich jak dawniej Tajlandia Ayutthaya czy później Bangkok. Sprzyjał też napływowi nowych idei i technologii, które wzbogacały kulturę Tajlandii.

Handel odgrywał kluczową rolę w rozwoju gospodarczym, choć większość ludności trudniła się uprawą ryżu i rzemiosłem na własne potrzeby.

Podsumowanie

Historia Tajlandii sięga czasów średniowiecza, kiedy to powstały pierwsze niezależne królestwa na tym obszarze. Jednym z nich było Królestwo Sukhothai, uważane za kolebkę cywilizacji syjamskiej. Rozwinęło się tu buddyjskie piśmiennictwo, sztuka i architektura.

Największą potęgą regionu stała się jednak Ayutthaya, która kontrolowała dolinę Menam od 1351 roku. Była ona ważnym ośrodkiem handlowym, utrzymującym kontakty z Chinami i Indiami. Ayutthaya rozkwitała przez kilka stuleci, nim ostatecznie upadła pod naporem Birmańczyków.

Kultura historycznej Tajlandii cechowała się synkretyzmem religijnym łączącym buddyzm theravada z lokalnymi wierzeniami. Wywarło to piętno na sztuce i życiu społecznym. Władca cieszył się niemal boską czcią, zaś społeczeństwo było silnie zhierarchizowane.

Mimo burzliwych dziejów, dawniej Tajlandia wykształciła trwałe tradycje kulturowe, które w zmodyfikowanej formie przetrwały do czasów współczesnych. Dziedzictwo przeszłości wciąż odgrywa istotną rolę we współczesnym społeczeństwie tajlandzkim.

Najczęstsze pytania

Królestwo Sukhothai zostało założone w XIII wieku przez Pho Khuna Bang Klang Hao, który zjednoczył lokalne kniaziostwa w silne, centralnie zarządzane państwo ze stolicą w mieście Sukhothai. Uważane jest za pierwsze niezależne państwo na obszarze dzisiejszej Tajlandii.

Królestwo Ayutthaya powstało w 1351 roku, jego założycielem był król U Thong. Ayutthaya kontrolowała środkową Tajlandię przez ponad 400 lat, aż do ostatecznego podboju przez armię birmańską w 1767 roku.

Handel, zwłaszcza morski, odgrywał kluczową rolę w rozwoju gospodarczym dawnych królestw Tajlandii. Umożliwiał eksport towarów takich jak ryż, drewno czy kość słoniowa, a w zamian zapewniał dostęp do importowanych towarów luksusowych i nowych technologii.

Od XIV wieku dominującą religią Tajów był buddyzm theravada, który stopniowo wchłonął także lokalne wierzenia. Wywarł on ogromny wpływ na kulturę i sztukę. Król uważany był niemal za wcielenie Buddy, zaś społeczeństwo miało hierarchiczną strukturę.

Tajskie pismo wykształciło się stopniowo na bazie pisma pochodzenia indyjskiego. Jego najstarszą odmianę stosowano w Królestwie Sukhothai. Nowożytny alfabet tajski ostatecznie ukształtował się za panowania króla Ramy V w drugiej połowie XIX wieku.

5 Podobnych Artykułów

 1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
 2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
 3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
 4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
 5. Ceny Tajlandia: najlepsze oferty, porównanie cen - Lipiec 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Faustyna Koperska
Faustyna Koperska

Jestem Faustyna, autorka bloga lifestyle'owego z nutką podróżniczą. Łączę na nim kilka swoich zainteresowań - modę, urodę, kulinaria. Dzielę się stylizacjami z najciekawszych zakątków świata oraz opisuję lokalne potrawy, które miałam okazję poznać. Staram się pokazywać podróżowanie jako styl życia, a nie tylko krótką przygodę

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły