• Post author:
  • Reading time:6 min(s) read

Edynburg to nadzwyczajne miasto, w którym znajdziemy ogromną ilość atrakcji w tym zabytkowe budowle, pomniki, kościoły i wiele, wiele innych. 

Jeden dzień to stanowczo za mało na poznanie wszystkich najciekawszych zakątków Edynburga, a co dopiero dwie godziny! Jeśli chce się zobaczyć większość z tutejszych atrakcji turystycznych, to zdecydowanie powinno się zostać w stolicy Szkocji na cały weekend.

Do najciekawszych atrakcji z całą pewnością należy podziemne miasto Edynburga, które poznamy wnikliwie podczas zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem pod nazwą: Edinburgh Vaults. Odmian jest wiele, wliczając te z duchami, a średni czas zwiedzania to godzina. Chociaż nie jest to atrakcja turystyczna, którą zobaczymy podczas 2-godzinnego pobytu w Edynburgu, to warto ją wymienić, gdyż przy dobrej organizacji będzie to możliwe jeśli zostaniemy w mieście nieco dłużej.

Nie tracąc czasu, którego nie mam zbyt wiele zaczynam swoją podróż od wzgórza Calton Hill. 

Calton Hill

Położone zaledwie kilkaset metrów od ulicy Princes Street znajduje się wzgórze Calton Hill. Jeśli podróżujemy samochodem to bez problemu znajdziemy miejsce parkingowe na Regent Road, gdzie za 3h postój zapłacimy £9, co jak na miarę szkocką jest bardzo drogo. Dla porównania w mniejszej miejscowości za parking zapłacimy £1 za 1 godzinę.

Choć na Calton Hill mieści się wiele obiektów wartych uwagi, to dla mnie największą atrakcją tego wzgórza jest widok na miasto przy monumencie Dugald Stewart.

Panorama z Calton Hill

Zbudowany w 1831 pomnik projektu Williama H. Playfair’a na cześć pisarza i filozofa Dugalda Stewarta został zainspirowany starożytną architekturą grecką.  

Pomnik Dugald Steward

Pozostałe atrakcje Calton Hill

  • Narodowy Monument Szkocji (Tha National Monument of Scotland) 
  • Monument Nelsona z kulą czasu na szczycie wieży, za pomocą której statki ustawiały swoje chronometry. Kula została po raz pierwszy zainstalowana w 1853 roku.
  • Monument Playfair’a 
  • Obserwatorium (City Observatory)
  • Galeria Kolektywna/Zbiorowa (Collective Gallery)

Pomnik Scotta – Scott Monument 

Spacerując z Calton Hill w stronę zamku na ulicy Princes St. Gardens, natrafiam na budowlę, która zwraca na siebie uwagę już z oddali. Wysoka na ponad 60 metrów wieża to pomnik poświęcony pamięci Waltera Scotta – szkockiego powieściopisarza. 

Monument zaprojektowany został przez George’a Meikle Kempa, a jego odsłonięcie miało miejsce w roku. 1846

Scott Monument

Pomnik Scott’a to znakomity punkt widokowy na Edynburg, z którego rozciąga się nieprzeciętny widok na miasto. Z jego szczytu możemy podziwiać między innymi pobliską okolicę oraz znajdujący się w oddali zamek królewski, czy Calton Hill.

Królewska Mila

Royal Mile w Edynburgu to ulica, która zaprowadzi Cię prosto do zamku z samego Pałacu Holyroodhouse. Znajdziesz tu wszystkie interesujące miejsca w tym sklepy, puby, restauracje, kawiarnie, hotele i wiele innych.

Spacer, podczas którego możemy odkrywać piękno stolicy Szkocji to zdecydowanie jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Edynburgu!

Katedra św. Idziego w Edynburgu

Katedra Św. Idziego (St. Giles Cathedral), która współcześnie pełni już tylko funkcje kościoła, została wzniesiona w XII wieku przez króla Dawida I. Św. Idzi jest również patronem miasta.

W wyniku licznych wojen oraz reformacji religijnej w Szkocji katedra przeszła  wiele zmian architektonicznych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

Pomimo swojej bogatej historii Katedra Św. Idziego w Edynburgu jest najważniejszą świątynią Szkocji do dnia dzisiejszego. 

 Edynburg zamek królewski

Spacerując dalej ścieżkami Royal Mile, w końcu odkrywamy teren królewskiego zamku. Zamek położony jest na 80-metrowej skale, dzięki czemu doskonałe spełniał funkcję obronną. Usytuowanie tego typu jest charakterystyczne dla fortyfikacji obronnych z tamtego okresu. 

Zamek w Edynburgu przez wiele stuleci był domem dla królów i królowych, oraz służył również jako więzienie i garnizon wojskowy. W czasie wojen o niepodległość przeszedł wiele oblężeń, zmieniając wielokrotnie swoich właścicieli.

Królewski Zamek w Edynburgu

Ciekawostką jest fakt, że zamek był kiedyś skarbcem królewskim, w którym przechowywano bogactwa narodowe oraz klejnoty i skarby z całego świata – w tym magiczne amulety.

Kawiarnia The Elephant House

Elephant  Cafe została otwarta w 1995 roku i szybko zasłynęła jako najlepsza kawiarnia i herbaciarnia w całym Edynburgu. 

Kawiarnia Elephant uznawana jest również za miejsce narodzin Harry’ego Pottera. JK Rowling pisała fragmenty książki o przygodach Pottera między innymi w tej edynburskiej kawiarni. 

Kawiarnia Elephant House

Patrząc dziś na niezwykły klimat miasta, nie mam żadnych wątpliwości, dlaczego to właśnie Edynburg był inspiracją dla wielu pisarzy. 

Nawiedzone Puby w Edynburgu

W stolicy Szkocji jest kilka pubów, które zasłynęły jako najbardziej nawiedzone miejsca w Edynburgu. 

W kilka godzin trudno będzie zobaczyć nam wszystkie, ale z pewnością możemy zaplanować czas, tak by zobaczyć co najmniej jedno z nich:

  • Banshee Labyrinth położony jest 4 minuty drogi od Katedry Św. Idziego, 7 minut z Castle Hill
  • Whistlebinkies Live Music Bar – 7 minut od Castle Hill, 3 minuty drogi od Katedry Św. Idziego
  • The White Hart Inn – 4 min z Castle Hill 
  • The Last Drop Tavern – 4 min z Castle Hill 

Banshee Labyrinth

Okrzyknięty najbardziej nawiedzonym pubem Szkocji, w którym jak mówią, zamieszkał duch lorda Nicola Edwardsa.

The White Hart Inn

Jeden z najstarszych pubów w mieście, którego budowę datuję się na 1516 rok, jednak z tego okresu zachowała się jedynie piwnica. Natomiast budynek pochodzi z 1740 roku.

Widziane duchy, jak np. ciemna postać, widziana była wielokrotnie w pobliżu piwnicy tej dawnej karczmy. 

The Last Drop Tavern

Mówi się, że duch, który nawiedza The Last Drop, jest duchem młodej dziewczyny, która mogła tu mieszkać w czasach kiedy pub był jeszcze budynkiem mieszkalnym. 

Whistlebinkies Live Music Bar

Widywane są tu dwa “duchy”, z czego jednym z nich jest chochlikiem a drugi, “Obserwator” to mężczyzna o długich czarnych włosach w ubiorze z XVII wieku. 

Inne ciekawe miejsca Edynburga

Jeśli masz więcej czasu to na pewno warto zobaczyć takie miejsce jak Pałac Holyrood.

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz