Granice Azji: Mapa i Informacje o Granicach

Granice Azji: Mapa i Informacje o Granicach
Autor Bartek Kacperski
Bartek Kacperski05.01.2024 | 7 min.

Granice Azji to bardzo ciekawy i złożony temat geograficzny. Azja jako największy kontynent na świecie, ma niezwykle rozległe i zróżnicowane granice z wieloma sąsiadującymi regionami. Warto przyjrzeć się mapie i poznać dokładniejsze informacje o wszystkich granicach Azji.

Kluczowe wnioski:
 • Granica zachodnia Azji jest wyznaczona przez Morze Kaspijskie, Kaukaz i Morze Czarne.
 • Od północy Azja ograniczona jest Oceanem Arktycznym i Morzem Beringa.
 • Granica południowa biegnie wzdłuż Oceanu Indyjskiego i Morza Arabskiego.
 • Od wschodu Azję oblewają wody Pacyfiku.
 • Najdłuższa lądowa granica Azji to granica z Europą o długości około 6 tys. km.

Granice zachodnie Azji

Granica zachodnia Azji przebiega wzdłuż Morza Kaspijskiego, Kaukazu i Morza Czarnego. Jest to granica oddzielająca Azję od Europy. Rozciąga się na długości około 4000 km od Morza Barentsa na północy po Morze Śródziemne na południu.

Morze Kaspijskie wyznacza najbardziej na północ wysunięty fragment zachodniej granicy Azji. Jest to jezioro bezodpływowe leżące na styku Rosji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Turkmenistanu i Iranu. Ma powierzchnię 371 tys. km2.

Kolejnym odcinkiem zachodniej granicy jest pasmo gór Kaukaz z najwyższym szczytem Elbrusem (5642 m n.p.m.). Stanowi naturalną barierę oddzielającą Nizinę Zachodniosyberyjską od Niziny Nadczarnomorskiej.

Morze Czarne wyznacza południowy fragment zachodniej granicy Azji. Jest to morze śródlądowe o powierzchni 422 tys. km2, które łączy się z Morzem Śródziemnym poprzez Cieśninę Bosfor i Morze Marmara. Od zachodu Morze Czarne oblewają wybrzeża Bułgarii i Rumunii.

Państwa leżące przy zachodniej granicy Azji

Do państw azjatyckich, których terytorium graniczy z zachodnią granicą Azji należą:

 • Rosja (obwód kaliningradzki, Kaukaz Północny)
 • Gruzja
 • Azerbejdżan
 • Armenia
 • Turcja
 • Cypr
 • Liban
 • Syria
 • Irak
 • Iran

Zachodnia granica Azji od wieków stanowiła strefę kontaktów i konfliktów pomiędzy Wschodem i Zachodem. Dziś jest miejscem wymiany handlowej i kulturowej między Europą i Azją.

Granice północne Azji

Granica północna Azji ciągnie się wzdłuż wybrzeży Oceanu Arktycznego. Rozciąga się od Cieśniny Beringa na wschodzie, wzdłuż północnych wybrzeży Rosji, po Półwysep Kolski na zachodzie. Jej łączna długość to około 15 tys. km.

Północna granica Azji przebiega przez arktyczne wyspy Rosji: Nową Ziemię, Wyspę Wrangela, Nowosyberyjskie Wyspy. Dalej biegnie wzdłuż północnego wybrzeża kontynentu azjatyckiego omijając Półwysep Jamalski i Półwysep Tajmyrski. Kończy swój bieg na Półwyspie Kolskim u wylotu Morza Barentsa.

Region arktyczny charakteryzuje się surowym, polarnym klimatem, wieczną zmarzliną i rzadką roślinnością tundrową. Zamieszkuje go niewiele rdzennych grup etnicznych trudniących się myślistwem i rybołówstwem. Żegluga jest tu możliwa jedynie latem po stopnieniu lodów.

Status geopolityczny Arktyki

Choć Arktyka pozostaje trudno dostępnym regionem, to od dawna budzi zainteresowanie mocarstw ze względu na zasoby naturalne i szlaki żeglugowe. Rosja, Kanada, USA, Dania i Norwegia zgłaszają pretensje terytorialne do tego obszaru co jest przedmiotem sporów i negocjacji międzynarodowych.

Czytaj więcej: Bali zdjęcia z wakacji - najlepsze ujęcia z Rajskiej wyspy

Granice południowe Azji

Granica południowa Azji ciągnie się wzdłuż wybrzeży Oceanu Indyjskiego i Morza Arabskiego na długości około 9 tys. km. Rozciąga się od Cieśniny Bab el-Mandeb na zachodzie po Cieśninę Malakka na wschodzie.

Zachodni fragment granicy południowej wyznacza Morze Arabskie oblewające wybrzeża Jemenu i Omanu. Wody Morza Arabskiego łączą się z wodami Oceanu Indyjskiego poprzez cieśninę Bab el-Mandeb kontrolowaną przez Erytreę, Dżibuti i Jemen.

Ocean Indyjski oblewa południowe wybrzeża Półwyspu Indyjskiego tworząc Zatokę Omańską, Morze Arabskie i Zatokę Bengalską. Końcowy fragment granicy Azji z Oceanem Indyjskim wyznacza Cieśnina Malakka oddzielająca Półwysep Malajski od wyspy Sumatra.

Granica południowa oddziela subkontynent indyjski od Afryki i Półwyspu Indochińskiego tworząc naturalną barierę morską.

Granice wschodnie Azji

Granice Azji: Mapa i Informacje o Granicach

Wschodnią granicę Azji wyznaczają wody Pacyfiku ciągnące się na długości ponad 15 tys. km od Morza Beringa na północy po Morze Południowochińskie na południu.

Północny fragment wschodniej granicy Azji tworzy Cieśnina Beringa oddzielająca Rosję od Alaski (USA) i łącząca wody Arktyki z Pacyfikiem. Dalej na południe linia graniczna przebiega wzdłuż wybrzeży rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Od Półwyspu Koreańskiego aż po Cieśninę Tajwańską wschodnią granicę Azji wyznacza Morze Wschodniochińskie, a następnie Morze Południowochińskie oblewające wybrzeża Chin i Półwyspu Indochińskiego.

Wschodnia granica Azji stanowi linię podziału między cywilizacją azjatycką i Ameryką oraz dzieli Azję od obszaru Pacyfiku.

Morze Beringa Cieśnina Beringa
Morze Ochockie Wyspy Kurylskie
Morze Japońskie Morze Wschodniochińskie
Morze Południowochińskie Cieśnina Tajwańska

Morza otaczające Azję

Azję otacza od zachodu Morze Śródziemne poprzez połączenie z Morzem Czarnym. Od północy kontynent oblewają wody Oceanu Arktycznego.

Od wschodu Azję oblewa Ocean Spokojny (Pacyfik) z takimi morzami jak: Beringa, Ochockie, Japońskie, Wschodniochińskie i Południowochińskie. Granicę południową wyznacza Ocean Indyjski z Zatoką Perską i Morzem Arabskim.

Morza stanowią ważne szlaki handlowe i komunikacyjne. Umożliwiają Azji kontakty morskie z innymi częściami świata. Są też źródłem zasobów naturalnych dla krajów azjatyckich.

Najdłuższe granice lądowe Azji

Najdłuższą lądową granicę Azji stanowi granica z Europą ciągnąca się przez Rosję i Kaukaz. Jej długość wynosi około 6 tys. km.

Kolejne pod względem długości są granice Azji z Afryką biegnące przez Bliski Wschód oraz granica azjatycko-amerykańska na Cieśninie Beringa - obie po około 4 tys. km.

Do najdłuższych granic lądowych Azji zalicza się także:

 • granicę chińsko-indyjską - 3,5 tys. km,
 • granicę chińsko-rosyjską - 3,5 tys. km,
 • granicę chińsko-mongolską - 4,2 tys. km.

Łączna długość wszystkich granic lądowych Azji wynosi ponad 48 tys. km. Oznacza to, że Azja graniczy z większą liczbą państw i regionów niż jakikolwiek inny kontynent.

Podsumowanie

Granice Azji są niezwykle rozległe i zróżnicowane ze względu na ogromną powierzchnię tego kontynentu. Granice Azji przebiegają wzdłuż linii naturalnych takich jak łańcuchy górskie oraz wody mórz i oceanów otaczających Azję. Poznanie przebiegu granic Azji i ich geograficzne umiejscowienie na mapie pozwala lepiej zrozumieć położenie tego kontynentu.

Azja od zachodu graniczy głównie z Europą poprzez naturalne granice jakimi są Morze Czarne, Kaukaz i Morze Kaspijskie. Od północy wybrzeża Azji oblewają wody Oceanu Arktycznego. Granicę południową wyznaczają wody Oceanu Indyjskiego i Morza Arabskiego. Natomiast od wschodu Azję oblewa Ocean Spokojny.

Granice Azji mają kluczowe znaczenie geopolityczne, gdyż wyznaczają podział na cywilizację azjatycką oraz sąsiadujące z Azją kontynenty i regiony. Dzięki dostępowi do mórz Azja rozwinęła ożywione kontakty handlowe i kulturowe z innymi częściami świata.

Zrozumienie geografii i przebiegu granic Azji pozwala lepiej poznać specyfikę tego obszaru i relacje z sąsiednimi regionami. Mapa granic Azji wraz z ich opisem stanowi cenne źródło wiedzy geograficznej.

5 Podobnych Artykułów

 1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
 2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
 3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
 4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
 5. Ceny Tajlandia: najlepsze oferty, porównanie cen - Lipiec 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Bartek Kacperski
Bartek Kacperski

Jako podróżnik i miłośnik odkrywania świata, moje teksty na podroznicza-obsesja.pl to relacje z podróży, ukierunkowane na odkrywanie nieznanych miejsc i kultur. Dzielę się inspiracją do spontanicznych wypraw, praktycznymi poradami dla podróżujących solo oraz opowieściami o niezapomnianych przygodach z różnych zakątków świata.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły