Jedyne takie miejsce na ziemi, które pozwoliło mi poczuć, że podróż w czasie jest możliwa!
Co warto zobaczyć w Hawanie? Oto pomysły na spędzenie czasu oraz najciekawsze miejsca, których nie możesz przegapić, będąc w stolicy Kuby.
1. Plac Rewolucji w Hawanie
Centrum polityczne i administracyjne Kuby. Plac o ogromnej powierzchni 72,000m2 mieści się w dzielnicy Vedado. To właśnie w tym miejscu Fidel Castro zwykł przemawiać godzinami do Kubańczyków. Jedno przemówienie potrafiło trwać nawet kilka godzin! Uwierzycie?

Najważniejszym elementem placu jest wysoka na 109 metrów wieża w kształcie gwiazdy wraz z posągiem przedstawiającym Jose Martí – kubańskiego narodowego bohatera.
Najbardziej charakterystyczną częścią jest budynek Ministerstwa Wewnętrznego z wizerunkiem legendy Che Guevara z hasłem: „Hasta la Victoria, Siempre” (Do zwycięstwa, aż po kres).
Na budynku sąsiednim przedstawiono legendarnego Camilo Cienfuegos głoszącego „Vas bien, Fidel” w dosłownym tłumaczeniu „Robisz dobrze, Fidel”
Adres: Avenida Carlos Manuel de Cespedes, La Habana, Cuba
2. Mojito bar – La Bodeguita del Medio
Jeśli zamierzacie podążać śladami Ernesta Hemingwaya, na pewno nie przegapicie tego miejsca.
Bar powstał w 1942 i jak głosi historia, to właśnie tutaj narodził się słynny koktajl na bazie rumu i mięty. Mowa oczywiście o Mojito.

Oczywiście nie samym Mojito człowiek żyje a, po alkoholu przychodzi ochota na coś do zjedzenia. Bodeguita del Medio poza drinkami oferuje tradycyjne menu z kuchni kubańskiej i potrawy takie jak: ryż, czerwoną fasolę, maniok, wieprzowinę, smażone banany Plantain i inne.
Wszystko to sprawiło, że bar ten stał się jedną z tych tłumnie uczęszczanych atrakcji przez turystów.
Adres: Empedrado, La Habana, Cuba
3. Floridita – daiquiri bar
Wyjątkowy bar z 1817 roku. W tamtym okresie jednak nosił jednak „La Piña de Plata” co w tłumaczeniu na język polski oznacza „Srebrnego Ananasa”. Z czasem nazwa została zmieniona i dzisiaj miejsce to znane jest jako El Floridita.
Na początku lat 1930 narodziło się tu Daiquiri. Drink, który obecnie znany jest również poza granicami Kuby.

Jest to miejsce urokliwe, lecz gwarne i tłoczne z racji swojej popularności. Nie przeszkadza to jednak w rozkoszowaniu się oryginalnym Daiquiri z żywą muzyką w tle, oraz w otoczeniu niezwykłego wystroju wnętrza, które nie zmieniło się od 1940.
Nic więc dziwnego, że bar Floridita była jednym z ulubionych miejsc, w którym zwykł przesiadywać Ernest Hemingway.
Adres: Obispo, La Habana, Cuba
4. Malecón o zachodzie słońca
Malcon to promenada nadmorska ciągnąca się na 8 km. To ulubione miejsce spotkań Kubańczyków, którzy chętnie przychodzą posiedzieć tu ze znajomymi czy też łowić ryby.
Napicie się rumu na Maleconie to jedna z tych małych rzeczy, którą warto umieścić na liście rzeczy do zrobienie w Hawanie.

Malecon jest bez wątpienia idealnym miejsce, by usiąść na chwile i podziwiać piękno otaczającej nas Hawany.
5. Cadillac 1950, czyli przejażdżka zabytkowym samochodem
Cadillac z 1950 to wizytówka Kuby, którą kochają wszyscy turyści!
Czy jest ktoś, kto nigdy w życiu nie marzył o przejażdżce klasycznym samochodem, którego na co dzień podziwiać możemy tylko i wyłącznie w starym, dobrym amerykańskim kinie z lat 50?

Kuba daje nieskończone możliwości wyboru, a nam nie pozostaje nic innego jak tylko korzystać z tych dobrodziejstw.
6. Stara Hawana – La Habana Vieja
To właśnie tutaj zaczyna się kubańskie doświadczenie każdego turysty! Stara Hawana bogata w piękne uliczki prowadzące do niezwykłych miejsc.
Tradycyjna kubańska architektura, restauracje, zabytki i atrakcje znajdują się właśnie w starej części miasta. Doceniona została ona również przez UNESCO, które umieściło Starą Hawanę na liście światowego dziedzictwa.

Największe atrakcje starego miasta to m.in.: Katedra San Cristóbal, plac Vieja, plac San Francisco a także muzeum miasta i Hawański Kapitol itp.
Adres: Old Square (Plaza Vieja)
7. Znak “Kuba”
Po prostu Kuba. Znak mieści się tuż przy Hotelu National (od strony Maleconu). Niby taka mała rzecz, a jednak dodaje bajecznego klimatu, zwłaszcza wieczorową porą kiedy rozświetla wzgórze, na którym jest usytuowany.
Znajdująca się u jego podstawy fontanna jest świetnym miejscem na odpoczynek szczególnie po całym dniu spacerowania po Hawanie.

Adres: Calle 21 y O, Vedado, Plaza La Habana, 10400, Cuba
8. Promenada Paseo del Prado
Urokliwy deptak prowadzący od Maleconu do Kapitolu. Długa ulica bez wątpienia tętni życiem. Dzieci chętnie bawią się na całej jego długości, dorośli spotykają się tutaj by porozmawiać, a artyści wystawiają swoją sztukę.

Adres: Paseo de Martí
9. Fabryka cygar “Romeo i Julia”
Jeśli pamiątka z Kuby w postaci cygar to tylko w fabryce ‘Romeo y Julieta’. Do sklepu możemy wejść z ulicy, nie ma więc potrzeby kupowania biletu wstępu do samej fabryki.
Uwaga im bliżej fabryki cygar, tym więcej naciągaczy. Tak, mafia cygarowa działa prężnie na tych terenach i muszę przyznać, że całkiem dobrze im to wychodzi.
“Festiwal cygar” każdego dnia – jest to ulubione hasło, na które próbują złapać turystów i sprzedać im trefne cygara. Nie dajcie się nabrać i kupcie cygara ze sprawdzonego źródła, jakim jest fabryka cygar czy sklep.
Adres:
Romeo Y Julieta Cigar Factory
Benjumeda, La Habana, Kuba
10. El Capitol – Kapitol Hawany
Hawański Kapitol do złudzenia przypominający ten w Waszyngtonie czyż nie?

Kapitolu jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków architektury Hawany. W okolicy można spotkać firmy oferujące wycieczkę Cadillakiem np. do Viñiales. Nie jest to najtańsze, ale jeśli jesteśmy w grupie czteroosobowej, to można zaszaleć. W końcu ile razy człowiek ma okazję być na Kubie?!
Gdzie się znajduję?
Kapitol położony jest przy Paseo del Prado, ulica Dragones, Industria, oraz San José. Czyli w samym centrum Hawany.
11. Perfumeria – Habana 1791
Perfumeria, której ściany zdobi malunek przedstawiający Marię Curie Skłodowską. Wnętrze sklepu jest niezwykłe. Nawet jeśli nie planujemy niczego kupować, to zachęcam do wejścia do środka.

W perfumerii sami dobieramy kompozycję zapachową i flakonik. Jest to zatem wyjątkowo spersonalizowany zakup.
Adres:
156 Mercaderes
12. Zamek Morro
Castillo de Morro XVI-XVII wieczna twierdza obronna chroniąca wstępu do Hawańskiej Zatoki. To piękny teren, z którego można podziwiać malownicze widoki Hawany.

13. Plaża w okolicy Hawany
W zasięgu Hawany jest kilka plaż, dla których warto poświęcić co najmniej jeden dzień.

Ponieważ nie planowałam długiego leżakowania, wybrałam plażę niedaleko Hawany. Teraz jak wrócę wspomnieniami, to raczej określiłabym ją mianem dzikiej plaży. Ale może to normalne wchodzić na teren plażowy dziurą w płocie? Tak czy owak, dołączyliśmy do małej grupki osób, która również zdecydowała się na plażing tego pięknego kubańskiego dnia. Nie wspomniałam o małym szczególe mianowicie o tym, że byliśmy tam jedynymi turystami, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że kierowca wysadził nas „o jedną plażę za szybko” a miejsce to w istocie było dzikie.
Dzień jak zwykle był słoneczny i nic nie zapowiadało, że niebawem rozpęta się największa burza, jaką widziałam od dłuższego czasu. I to od godziny od mojego przyjazdu! Silne i gwałtowne opady deszczu bardzo szybko zamienił ulice w rzekę.
Wszyscy w błyskawicznym tempie znaleźliśmy schronienie pod dachem jednego z budynków. Widać, że kiedyś tętnił życiem. Z naciskiem na kiedyś, bo najwyraźniej czasy świetności minęły lata temu.
I tak spędziłam kilka godzin na plaży. Ukrywając się pod dachem opuszczonego budynku z lokalsami słuchając radyjka, które jeden z panów postanowił włączyć. Na dodatek dzieci głośno krzyczały za każdym razem kiedy grzmotnął piorun.
14. Viñales: cygara, kawa, rum
Vinales to więcej niż plantacja tytoniu czy kawy, to malownicze tereny położone na zachód od Hawany. Jednodniową wycieczkę Cadillakiem do Viñales można nabyć pod Kapitolem bez najmniejszego problemu.
Wycieczka składa się z dwóch części. W pierwszej zwiedzamy plantacje tytoniu i poznajemy szczegóły dotyczące produkcji cygar z małą degustacją. Na końcu oczywiście zachęcają do kupna cygar. Choć nie są one najgorsze, to jednak te zakupione bezpośrednio we wspomnianej wcześniej fabryce cygar są bezkonkurencyjne.
Kolejną częścią była plantacja kawy, która jednocześnie jest miejscem, w którym powstaje lokalny rum. Rum nietypowy, bo w środku znajduję się owoc Guayabita (Guawa).
Pomiędzy jedną a drugą uprawą przemieszczać można się na dwa sposoby: konno, bądź powozem konnym z kierowcą. My wybraliśmy tę drugą opcję, a nasz kierowca nazywał się Ferrari ;-D;-). Jak tylko usłyszałam imię kierowcy, to straciłam wszelkie wątpliwości co do wyboru środka transportu.
Nauczona doświadczeniem z dnia na plaży dodam tylko, że jeśli są choć małe szansę na to, że danego dnia będzie padać deszcz, to zdecydowanie lepszym wyborem okazuje się zadaszony powóz.
15. Hotel Nacional de Cuba
Hotel Nacional usytuowany jest na wzgórzu, z którego rozpościerają się przepiękne widoki na Hawane. Sam budynek hotelu wygląda imponująco.
Na ścianach możemy podziwiać wizerunki znanych osobowości zarówno ze świata kina, sportu, jak i polityki, a także popularne modelki i sławnych muzyków, którzy odwiedzili to miejsce. Lista jest długa.
Gośćmi byli między innymi: Yuri Gagarin, Ernest Hemingway, Frank Sinatra, Walt Disney, Winston Churchill oraz znane Hollywoodzkie gwiazdy kina.
Nie tylko położenie, ale również bogate wnętrze hotelu robi ogromne wrażenie. Dodatkowym atutem jest ogród z przepięknym widokiem znajdujący się na tyłach hotelu.
Adres hotelu:
Calle 21 y O, Vedado, Plaza La Habana, 10400, Cuba
16. Wróżby w starej Hawanie
Jeśli mówisz po hiszpańsku, to możesz poznać swój los u jednej z Hawańskich wróżek. W jakim miejscu możesz poznać swoją przyszłość? Nigdzie indziej jak w Plaza Vieja.

17. Muzeum Farmacji
Fascynujące miejsce, w którym przeniesiesz się do 1898 czyli do roku powstania apteki. Wysokie ciemno-brązowe półki mieszczą szklane naczynia, porcelanowe pojemniki na leki z tamtych lat i instrumenty pomiarowe.

Taquechel był pierwszym właścicielem apteki, która przez wiele lat była biznesem rodzinnym. Dziś odrestaurowana apteka zachwyca każdego, kto przekroczy jej próg.
18. Lokalne bazary
Lokalne markety mają w swoim asortymencie wszystko, czego tylko dusza może zapragnąć. Znajdziemy tu typowe turystyczne pamiątki: pokrowce I pudełka na cygara, repliki czapki Fiedela Castro czy Che Guevara, magnesy na lodówkę, breloczki, obrazy, koszulki, biżuterię i wiele, wiele innych rozmaitości.

Jednym z takich bazarów jest ten w starym mieście pchli market. Kolejny zlokalizowany w okolicach znaku “Cuba”, odkryty zupełnie przypadkiem.
19. Muzeum Rewolucji
Znajdujące się w dzielnicy starej Hawany poświęcone jest historii rewolucji a głównie walce rewolucjonistów w latach 50.
Budynek od 1920 do 1959 był Pałacem Prezydenckim. Dopiero po rewolucji został przekształcony w Muzeum Rewolucji.
Jeśli o mnie chodzi, to atrakcja ta nie zrobiła na mnie większego wrażenia, ale może znajdzie się ktoś, komu się spodoba.
Adres:
Avenida Bélgica,
(Calle Refugio 1 entre Monserrate y Zulueta, Habana 10600, Cuba)
Godziny otwarcia
Od 9:30-16:00
Cena biletu
ok. 4 CUC (15 zł), 6 CUC z przewodnikiem
Bilety do nabycia w kasie biletowej.
20. Buena Vista Social Club
Powstały w 1932 roku jest najsłynniejszym klubem muzycznym w Hawanie. Czas świetności klubu przypada na lata 30 i 40 XX wieku. Do dziś grana jest tutaj tradycyjna kubańska muzyka taneczna.

Nazwa Buena Vista Social Club jest również nazwą zespołu składającego się z najlepszych kubańskich muzyków.
Piosenka „Chan Chan” to najbardziej charakterystyczna piosenka znajdującą się na płycie wydanej w 1997.
Legendarny klub muzyczny Buena Vista Social Club jest zdecydowanie miejscem wartym uwagi.
Oczywiście dzisiaj w miejscu tym nie spotkamy legendarnego zespołu. Niemniej jednak goszczą tu inni artyści, których można posłuchać przy dobrym drinku czy obiedzie (bez konieczności płacenia za występ wieczoru).
Za specjalne show wraz z posiłkiem zapłacimy ok. $60 (dolarów amerykańskich).
Osobiście uważam, że w Hawanie można znaleźć lokale, w których występują muzycy o większym talencie muzycznym niż ten prezentowany w tych najbardziej turystycznych miejscach. Przy odrobinie szczęście natraficie na taki bar. Oczywiście możecie też wybrać się na Show słynnej Buena Vista Social Club.
21. Lokalne knajpy, bary i restauracje
W podróżowaniu tym, co kocham najbardziej, jest odkrywanie nowych miejsc. Miejsc, o których nigdy wcześniej nie słyszałam ani nie czytałam na żadnym z blogów.
W związku z tym często zbaczam z turystycznej ścieżki w podążaniu za najbardziej lokalnymi miejscami jak to tylko możliwe.
I tak właśnie odkrywam niesamowite miejsca oraz poznaję wspaniałych ludzi, dzięki którym powstają niezwykłe historie i wspomnienia na całe życie.
Wspomnienie z lokalnego baru w Hawanie
Drugiego dnia szukając banku, żeby wymienić pieniądze, ścieżki Hawany zaprowadziły mnie w najbardziej lokalne miejsce a najmniej turystyczne.
Bar wyglądał bardzo lokalnie. Jednak jego surowy wystrój wcale nas nie zraził, bez większego namysłu weszliśmy do środka.

Oczywiście będąc na Kubie, trzeba korzystać i pić Mojito każdego dnia. Nigdzie indziej bowiem nie smakuję tak jak tam. I takie właśnie było moje życzenie w miejscowym barze. Zaskoczenie barmana, że turyści weszli do środka, od razu dało mi sygnał, że nigdy wcześniej nie gościli tutaj żadni turyści. Dobrze, że nazwy alkoholi są międzynarodowe, a nawet jeśli nie to język migowy w tym obszarze jest świetnie rozumiany! Barman bez trudu przyjął zamówienie i szybko podał moje Mojito. Powinnam bez gadania cieszyć się jego smakiem, ale posadowiłam poprosić o kostkę lodu. I tu zaczyna się cała historia, którą do końca życia będę wspominać z uśmiechem na twarzy.
Wspominałam wcześniej, że to bar lokalny o surowym wyglądzie? A ja wydziwiam i proszę o kostkę lodu? Niemniej jednak barman sprostał wyzwaniu i lód się znalazł. No prawie… Po chwili od mojej prośby barman wyciągnął gigantyczną kostkę lodu z zamrażarki. Najwyraźniej nie miał niczego lepszego niż baseball, bo właśnie kijem baseballowym postanowił rozdrobnić ją na mniejsze części. Nie powiem, miał trochę zabawy, ale ostatecznie udało się odłamać kawałek, który idealnie nadawał się do mojej szklanki. Pan barman postanowił być wtedy bardzo elokwentny i przy użyciu szczypczyków wrzucić kawałek lodu do szklanki z Mojito, jednak bardzo szybko stracił cierpliwość, odłożył szczypczyki, chwycił kostkę lodu w rękę, a następnie rzucił do szklanki. Jak to mówią – klient nasz Pan!
I tak po raz kolejny spróbowałam znanego na całym świecie drinka na bazie mięty w Hawanie!
W tym samym miejscu po raz pierwszy w życiu spróbowałam prawdziwe kubańskie cygaro! Dobra mamy cygaro, ale jak odciąć kapturek oto jest pytanie? Na to Kubańczyk bez większego namysłu, lecz ze zdziwieniem w głosie odpowiedział, że należy odgryźć go zębami. Niby oczywiste, ale oczywiste przestają być tak oczywiste kiedy zalewa nas technologia z całego świata. A cygara obcina się za pomocą ‘obcinarki do cygar’! Czyż nie?
Może warto czasami nie pędzić tak przez życie tylko zwyczajnie żyć jego pełnią? 😉
Hawana – galeria zdjęć
Kościół św. Franciszka z Asyżu Uniwersytet w Hawanie Pomnik Jose Miguel Gomeza
Krótki filmik z pobyt w Hawanie i Viñales
Sprawdź, jak wygląda stolica Kuby w obiektywie mojego aparatu ;-).