• Post author:
  • Reading time:6 min(s) read

Szkocja to kraj, który od zawsze kojarzył mi się ze średniowiecznymi czasami z charakterystycznymi dla tej epoki zamkami, rycerzami i najróżniejszymi potworami. Do dnia dzisiejszego Szkocja zachwyca swoimi krajobrazem, bogatym w szerokie pasma zieleni z licznymi jeziorami i górami w tle.

Jednym z miejsc, które od razu przyszło mi do głowy podczas planowania podróży był Park Narodowy Loch Lomond and the Trossachs w Szkocji

Przeglądając Airbnb, zupełnym przypadkiem natrafiłam na Knockderry Castle położony w Cove, Argyll and Bute. Miejscowość ta znajduję się zaledwie 33 km od miejscowości Luss, położonej nad jeziorem Loch Lomond. Jak się później okazało, pobyt w Cove, Argyll and Bute, był strzałem w dziesiątkę! 

Sprawdź jak wyglądało moje doświadczenie z pobytu w zamku Knockderry Castle ;-). 

Cove, Argyll and Butte 

Cove to przepiękna wioska na południowo-zachodnim wybrzeżu półwyspu Rosneath z dostępem do jeziora Loch Long. Z Cove do Luss nad Loch Lomond dojedziemy samochodem w 30 min.

Cove to bardzo mała miejscowość. Planując tu swój przyjazd, warto zaopatrzyć się w jedzenie, gdyż do najbliższego sklepu czy Fish&Chips jest niemały kawałek drogi. 

Knockderry Castle – Zamek Knockenderry 

Oczywiście czym byłby pobyt w Szkocji bez doświadczenia, jakim jest nocleg w Zamku? 

Knockenderry Castle to zamek położony w szkockiej miejscowości Cove w regionie Agryll and Bute. 

Knockderry Castle

Jak wyglądają apartamenty mieszkalne Knockderry Castle?

Wynajem wakacyjny obejmuję apartamenty znajdujące się w centralnej części zamku oraz apartament będący częścią wieży. Apartament w wieży liczy 2 piętra. Na drugim piętrze znajduje się duży pokój z salonem, kuchnią i 2 łóżkami sypialnianymi. Z okna znajdującego się w części kuchennej  możemy podziwiać zamkowy ogród jak i jezioro znajdujące się po drugiej stronie jezdni od zamkowej bramy wjazdowej. Pierwsze piętro przeznaczone jest na łazienkę, a parter stanowi wejście do zamkowego apartamentu.

Jak wygląda teren Zamku Knockderry?

Pierwszym wrażeniem, jakie odniosłam, po przybyciu jest przepiękny, olbrzymi ogród, na którym znajduję się zamek. Ogród ten bogaty jest w liczne krzewy i drzewa. Największą ozdobą jest rododendron, którego rozmiar wprawia w zdumienie. Nigdy wcześniej nie widziałam rododendronu o tak okazałych rozmiarach. Tym bardziej w klimacie angielskim. 

Na terenie ogrodu znajdują się ogrodowy stół z krzesłami do pełnej dyspozycji dla gości. Jest również huśtawka zamocowana na jednym z drzew, nadająca klimatu rodem z filmu Zaczarowanego Ogrodu.

Wejściem główne do zamku ozdobione jest w przepiękny taras z fontanną. Obiekty te pozwalają się przenieść do ogrodu rodem z XIX wieku.

Miejsce to słynie z niesłychanej ciszy i prywatności. Na myśl nasuwa mi się widok pisarza, który siedząc w ogrodzie z widokiem na jezioro, pisze swoją książkę. 

Jezioro Loch Long

To, co uwielbiam w tym miejscu to wieczorne spacery nad jezioro, które znajduję się 5 min spacerem od zamku. Aby, tam dotrzeć musimy przejść jak to bywa w zamkach długą ścieżkę, która poprowadzi Cię prosto do bramy wjazdowej. To właśnie tam, na drugiej stornie ulicy znajduję się jezioro. Pomimo tego, że plaża jest kamienista to i tak nie przeszkodziło mi to w co wieczornym moczeniu stóp. 

Jezioro Loch Long

Właściciele Zamku Knockderry

Warto wspomnieć, że w zamku mieszka właściciel z rodziną, bardzo mili i pomocni ludzie. Dzieci często bawią się w ogrodzie. Czasami również jeżdżą quadami, robiąc przy tym niemało zamieszania, ale nie jest to nic uciążliwego. Ogród jest trochę zagracony przez znajdujący się tu sprzęt, ale na dobrą sprawę nie odbiera to wcale uroku temu miejscu.

Co więcej, zwierzęta są tu mile widziane :-).

Zamek ze względu na wieloletni spór prawny właściciela, nie był remontowany od dłuższego czasu. Jeśli ktoś ceni sobie luksusowe wakacje lub pobyt w apartamencie o wyższym standardzie powinien skorzystać z oferty sąsiadującego z zamkiem, Hotelu. 

Wrażenia z pobytu w zamku

Knockderry Castle to miejsce, w którym zaznasz ciszę i spokój. Cudownie było budzić się rano i pić kawę z widokiem na ogród z jeziorem Loch Log w oddali, a wieczorami pomoczyć stopy w jeziorze. 

Aaaaa co najważniejsze: zamek ten nie jest zamieszkiwany przez Białą Damę, ani przez żadnego innego ducha. A przynajmniej te nie dały o sobie znać podczas mojego pobytu 😉

Historia Knockderry Castle, Cove 

Wczesny budynek został zaprojektowany przez Alexandra Thomsona (1850) z dalszymi poprawkami Johna Honeymana. Jednak największe architektoniczne znaczenie budynku należy przypisać Williamowi Leiper’owi (1896). Projekt ten był przeznaczony dla producenta dywanów z Glasgow, Johna S Templetona. 

Ciekawostka o Knockderry Castle 

Jednym odwiedzających zamek był były prezydent Francji, Charles de Gaulle.

Wieloletni spór o zamek

Od 2000 roku panuję spór pomiędzy właścicielami zamku.  W 1997 roku Pani Van Overwaele (właścicielka zamku) – została skazana na zapłacenie rachunku w wysokości 230 funtów na rzecz czynników Hacking i Paterson. Jak twierdzi, właścicielka są to niesłuszne oskarżenia. 

Rok później, gdy nie zapłaciła, sąd nakazał jej zapłacenie pierwotnej sumy wraz z odsetkami, wydatkami i kosztami w wysokości 1573 funtów. W 2000 roku została skonfiskowana po tym, jak nie zapłaciła pieniędzy, a niejaki Russell został wyznaczony na powiernika jej majątku. W tym momencie Russell prawnie kontrolował zamek. 

Pisząc ten post po niespełna 3 miesiącach od pobytu w Knockderry Castel natrafiam na informacje z sierpnia 2021 roku odnośnie sporu: 

W 2021 sąd odrzucił „wniosek o odzyskanie” George’a Amila i Marian van Overwaele przeciwko dekretowi nakazującemu im opuszczenie zamku Knockderry w Cove. 

Ponieważ George i Marian to przesympatyczne Państwo, informacja ta bardzo mnie dotknęła. Mam  jednak nadzieję, że sprawa ta będzie miała dla nich pozytywny koniec, oraz to, że nie wpłynie to na dostępność zamku dla turystów. Byłaby to naprawdę ogromna strata… 

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz