• Post author:
  • Reading time:4 min(s) read

“Na koniec świata i jeszcze dalej” wydawać mogłoby się złudnym marzeniem. Jednak jak się okazuję, nie jest to wcale takie trudne do zrealizowania, jakby mogłoby się wydawać.

Skąd znam miejscowość Koniec Świata?

Koniec Świata – ta mała wioska jest mi bardzo dobrze znana, gdyż wczesne dzieciństwo spędziłam w położonej o 8 km dalej miejscowości Kraszewice. Wówczas miejscowość Koniec Świata nie wzbudzała takiego zainteresowania. Oczywiście osoby, które mieszkały niedaleko, dobrze znały to miejsce i chętnie odwiedzały je, by robić sobie zdjęcie przy tabliczce “Koniec Świata”.

Z upływem czasu miejscowość Koniec Świata zaczęła przyciągać coraz szczersze grono zainteresowanych, również w mediach zaczęło pojawiać się coraz więcej informacji na temat tej malutkiej wioski położonej w województwie wielkopolskim.

Coraz więcej osób chciało udać się na koniec świata. Pod koniec 2021 roku w miejscowości pojawiła się nowa atrakcja – pomnik Pamięci Ludzkości o nie tuzinkowym kształcie.  

Gdzie się znajduję miejscowość Koniec Świata?

W samym środku lasu :-). A konkretniej, miejscowość Koniec Świata jest częścią wsi Głuszyna w województwie wielkopolskim w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Kraszewice. 

Miejscowość Koniec Świata

Miejscowość również znana jest pod nazwą Głuszyna-Podlas, zamieszkała jest przez kilkanaście osób.

Chata na Końcu Świata

Na Końcu Świata znajduję się pewna Chata… drewniana chatka to doskonała przestrzeń na odpoczynek, dla tych, osób, które przyjechały tu z daleka, czy też doskonałe miejsce na piknik rodzinny.

Chata na Końcu Świata

Znajduje się tu również obszar przeznaczony na ognisko, toaleta i bieżąca woda. To wszystko sprawia, że Koniec Świata idealnie nadaje się dla wszystkich osób, pragnących odpocząć od codziennego zgiełku ora`z miłośników czasu wolnego w otoczeniu natury.

Koniec Świata pomnik Pamięci Ludzkości

Pomnik w kształcie meteorytu pojawił się na Końcu Świata pod koniec roku 2021.  Meteoryt ma 4 metry wysokości, a jego srebrzysty kolor dodatkowo sprawia, że nie sposób go przeoczyć. 

Pamięci Ludzkości, która nie patrzyła w górę – taki napis widnieje u jego podstaw. Napis z przesłaniem, nad którym warto się zastanowić.

Jaki związek ma miejscowość Koniec Świata z filmem “Nie Patrz w Górę”?

Netflix w ramach promocji filmu “Nie Patrz w Górę” postawił pomnik “Pamięci Ludzkości” w miejscowości Koniec Świata.

“Nie Patrz w Górę” to komedia katastroficzna amerykańskiej produkcji opowiadający o zbliżającej się w stronę ziemi komecie, będącej zagrożeniem dla ludzkości.

Koniec Świata i okolice – Kraszewice

Koniec Świata to bez dwóch zdań miejscowość, którą warto odwiedzić, będąc tu, zachęcam również do odwiedzenia położonych niedaleko Kraszewice. 

W Kraszewicach znajduję pamiątkowa tabliczka oraz ławeczka jednego z jej mieszkańców – Jerzego Różyckiego – słynny kryptolog, który wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim pomogli złamać szyfr Enigmy podczas II Wojny Światowej.

Z innych ciekawostek o wsi Kraszewice jest historia jej mieszkanki, która niegdyś mieszkała w Ameryce, po czym zjechała na starsze lata do rodzinnej wsi. Zmarła, pozostawiając w spadku gminie Kraszewice swój cały dobytek życia – milion dolarów.

więcej o historii Pani Marianny przeczytasz: https://www.tygodnikprzeglad.pl/tyle-oszczednosci/

Kraszewice, gdzie dobrze zjeść?

Restauracja Łużyczanka w Kraszewicach ugości ciepło każdego pysznymi domowymi smakami. Najsmaczniejsze obiady domowe, jakie jadłam to właśnie te serwowane w Łużycznce. 

Film z Końca Świata

A czy ty miałeś/aś okazje udać się na wycieczkę na sam Koniec Świata? Jakie były Twoje wrażenia?

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz