• Post author:
  • Reading time:3 min(s) read

Llandudno miejscowość położona w Północnej Walii. To jedno z mich ulubionych miejsc na mapie tego kraju. Miasteczko jest pełne uroku i budynków o zdumiewającej architekturze. Dopełnieniem całości są przepiękne widoki okalające miejscowość z każdej strony. 

Wszystko to sprawia, że Llandudno to miejsce, które musiało znaleźć się na mojej “Travel Bucket List”. 

Llandudno

Llandudno to największy kurort w Walii, który od 1861 roku nazywany jest „Królową Nadmorskich Walijskich Miejsc”.

Do wyjątkowych atrakcji należy linia tramwajowa pochodząca z początku XX wieku, starożytna kopalnia miedzi z epoki brązu, zabytkowe molo, oraz związek miasta z pewną słynną powieścią dla dzieci.

Aicja w Krainie Czarów – historia prawdziwa 

Alice Liddell – dziewczynka, która uważana jest  za inspirację postaci Alicji w Krainie Czarów.

Real ALice from the Wonderland
źródło: Wikipedia

Llandudno było miejscem wakacyjnym prawdziwej Alicji z powieści Lewisa Carrolla Alicja w Krainie Czarów. Alicja Liddell często bywała w Llandudno, gdzie wraz z rodziną przebywała w wakacyjnym domu Penmorfa – dom znajdował się na zachodnim wybrzeżu Llandudno. 

W późniejszym okresie dom ten został przekształcony w hotel.

Podobno Carroll odwiedził Liddells w ich domu, a  Alicja i jej przygody w Llandudno  zainspirowała go do napisania powieści.

Podążaj za białym króliczkiem, czyli szlak Alicji w Krainie Czarów w Landudno

Ścieżka Alicji w Krainie Czarów to doskonała okazja, by odkryć nadmorskie miasteczko Llandudno w całej jego okazałości. Wystarczy tylko podążać za dużymi drewnianymi figurami, będącymi postaciami z książki w tym Królową Kier, Alicję i Szalonego Kapelusznika. 

Możesz również odkrywać ścieżki Alicji, korzystając z aplikacji mobilnej w telefonie.

Pozostałe atrakcje turystyczne Llandudno

Linia kolejowa – Great Orme  

Great Orme to jedyny zachowany tramwaj uliczny z napędem linowym w Wielkiej Brytanii i jeden z niewielu zachowanych na świecie. Tramwaj zabiera turystów na szczyt cypla Great Orme ze stacji Llladudno Victoria. 

źródło: Wikipedia

Kompleks szczytowy Great Orme

​​W 1826 r. szczyt Great Orme został wybrany jako miejsce lokalizacji jednej z 11 stacji semaforów optycznych, tworząc w ten sposób nieprzerwany łańcuch o długości 130-kilometrowy z Liverpoolu do Holyhead. 

Pod koniec lat 60 XIX wieku wiele osób przybywających do Llandudno, zaczęło również odwiedzać szczyt Great Orme wraz ze stacją semaforów, z którego to mogli podziwiać panoramę Llandudno w całej okazałości. Przyczyniło się to do powstania kompleksu szczytowego, który znajduję się tu do dziś.

Promenada w Llandudno

Molo w Llandudno zostało zbudowane w 1878 roku. W późniejszych latach molo zostało przedłużone osiągające długość 700 metrów, dzięki czemu dziś jest to najdłuższe molo w Walii.

Atrakcje promenady w Llandudno obejmują liczne bar, kawiarnie, salony gier, karuzele dla dzieci oraz sklepiki oferujące prezenty i pamiątki z wakacji.

Molo jest główną atrakcją turystyczną w Llandudno. 

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz