Podlaskie to region położony we wschodniej części polski o swoistej kulturze i barwnej architekturze. Wspaniałe krajobrazy, bogactwo natury, ludowa atmosfera tego obszaru, oraz piękne kolorowe chaty o drewnianej konstrukcji zachwyciły mnie na długo przed moim przyjazdem.
Moja podróż omija stolicę województwa podlaskiego – Białystok i kieruje mnie nieco bardziej na południowo-wschodnią część Polski, a mianowicie do powiatu bielskiego, powiatu białostockiego. Wśród wymienionych obszarów poznasz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.
W kolejnych wpisach dowiesz się: dlaczego Podlasie to kraina otwartych okiennic? Co warto zobaczyć w Bielsku Podlaskim? Dokąd zaprowadzi Cię Szlak Konopielki? Jak wyglądają podlaskie cerkwie oraz prawosławna pustelnia? Czym jest Nawia?
Ale zanim omówię, te wszystkie miejsca, poznaj podstawowe informacje o regionie podlaskim.
Gdzie jest Podlaskie? Kilka słów o geografii
Województwo podlaskie, położone jest w północno-wschodniej części Polski, a jego stolicą jest miasto Białystok.
Podlasie a Podlaskie
Podlasie (łac. Podlachia) to kraina, której tereny tylko częściowo pokrywają się z województwem podlaskim. Podlasie obejmuje południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, wschodnią część województwa mazowieckiego oraz północną część województwa lubelskiego. Historyczną stolicą Podlasia jest Drohiczyn (źródło Wikipedia).
źródło dialektologia źródło: wikipedia
Stare mapy obszaru podlaskiego
Mapa Księstwa Mazowieckiego z roku 1665
Poniżej przykład regionalnej mapy o tytule „Masovie Duché, et Polaquie ou sont les Palatinats de Czersk, Bielsk, et Plocsko Sanson’a d’Abbeville„.

Mapa Podlasia z 1780 roku
Poniżej, mapa odzwierciedlająca obszar województwa podlaskiego z 1780 roku.

Mieszkańcy Podlasia
Podlasie to region różnorodny etnicznie, kulturowo i religijnie. W XV/XVI wieku ziemię drohicką, bielską i brzeską zamieszkiwali Polacy, Litwini, Rusini, Tatarzy, Niemcy i Żydzi.
Religie na Podlasiu
Podlasie to barwne miejsce pod wieloma względami również religijnymi. Oprócz katolików, prawosławnych obszar ten zamieszkują w mniejszości etnicznej polscy muzułmanie, czyli Tatarzy, a przed II Wojną Światową byli tu również Żydzi.

Do tej pory żyje tu największa ilość wyznawców religii prawosławnej w Polsce.
Wierzenia
Niegdyś lęk przed siłami nadprzyrodzonymi, niewidzialnymi gołym okiem był głównym powodem praktyk, które za zadanie miały odpędzić złowrogie moce.
Jak opisuje to Ewelina Sadanowicz w pracy “Magiczne zagrożenia i współczesne sposoby ochrony domu i gospodarstwa wśród ludności prawosławnej powiatów hajnowskiego i bielskiego”:
Gesty i czynności magiczne mają zapewnić ochronę przed piorunami, zapewnić bezpieczeństwo, zdrowie i dostatek, uniemożliwić, a przynajmniej ograniczyć dostęp do domu i jego mieszkańców istotom mającym złe zamiary, czyli czarownikom oraz osobom posiadającym tak zwane „złe oko”
Znak krzyża
Znak krzyża ma zadanie ochronne w niemalże w każdej sytuacji.
Lecznicza wiedza ludowa
Medyczna wiedza ludowa oparta jest na wykorzystaniu naturalnych właściwości leczniczych roślin.
Szeptuchy
Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o szeptuchach? Podlaskie Szeptuchy od wieków zamieszkiwały tereny województwa podlaskiego. Są nimi przeważnie starsze kobiety, które potrafią zdiagnozować, a następnie leczyć chorych. Oprócz medycyny ludowej, która uzdrawiają ciało, szeptuchy posiadają wiedzę tajemną, która pozwala zdjąć urok z danej osoby czy rzuconą na nią klątwę. Jeśli zmagasz się z problemami miłosnymi, szeptuchy również znajdują na to „lekarstwo”.
Województwo podlaskie – naturalne bogactwo
Ziemie podlaskie to prawdziwe bogactwo przyrodnicze. Na terenie województwa podlaskiego znajdują się aż 4 parki narodowe: Białowieski Park Narodowy (ze względu na panujący Stan Wyjątkowy w Białowieży, swobodny dojazd do Rezerwatu Pokazowego Żubrów jest od strony Hajnówki – stan na kwiecień 2022), Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy oraz Wigierski Park Narodowy. Łącznie zajmujące ponad 900 km². Obszary te stanowią doskonałe warunki do życia dla wielu gatunków zwierząt, które możemy spotkać w naturalnym środowisku.
Zwłaszcza ptactwo. Niemalże w każdej wiosce możemy natknąć się na nasze dobrodziejstwo narodowe – bociany białe. Imponujące jest to, że każdego roku na tereny te wraca ponad 7 tysięcy bocianów. Jeśli chodzi o żubry, bobry czy rysie możemy podziwiać w parkach narodowych.
Podlasie to wspaniałe miejsce, w którym czas płynie znaczniej wolniej niż w innych rejonach Polski!