• Post author:
  • Reading time:4 min(s) read

Podlaskie to region położony we wschodniej części polski o swoistej kulturze i barwnej architekturze. Wspaniałe krajobrazy, bogactwo natury, ludowa atmosfera tego obszaru, oraz piękne kolorowe chaty o drewnianej konstrukcji zachwyciły mnie na długo przed moim przyjazdem. 

Moja podróż omija stolicę województwa podlaskiego – Białystok i kieruje mnie nieco bardziej na południowo-wschodnią część Polski, a mianowicie do powiatu bielskiego, powiatu białostockiego. Wśród wymienionych obszarów poznasz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

W kolejnych wpisach dowiesz się: dlaczego Podlasie to kraina otwartych okiennic? Co warto zobaczyć w Bielsku Podlaskim? Dokąd zaprowadzi Cię Szlak Konopielki? Jak wyglądają podlaskie cerkwie oraz prawosławna pustelnia? Czym jest Nawia?

Ale zanim omówię, te wszystkie miejsca, poznaj podstawowe informacje o regionie podlaskim. 

Gdzie jest Podlaskie? Kilka słów o geografii

Województwo podlaskie, położone jest w północno-wschodniej części Polski, a jego stolicą jest miasto Białystok.

Podlasie a Podlaskie

Podlasie (łac. Podlachia) to kraina, której tereny tylko częściowo pokrywają się z województwem podlaskim. Podlasie obejmuje południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, wschodnią część województwa mazowieckiego oraz północną część województwa lubelskiego. Historyczną stolicą Podlasia jest Drohiczyn (źródło Wikipedia).

Stare mapy obszaru podlaskiego

Mapa Księstwa Mazowieckiego z roku 1665

Poniżej przykład regionalnej mapy o tytule „Masovie Duché, et Polaquie ou sont les Palatinats de Czersk, Bielsk, et Plocsko Sanson’a d’Abbeville„.

Mapa Podlasia z roku 1665
[fragment mapy] Mapa Księstwa Mazowieckiego z województwami czerskim, bielskim i płockim, 1665 rok. Mapa znalazła się w atlasie Sanson’a Cartes Generales de Toutes les Parties du Monde. Rysownik: Abrahama Peyrounina.

Mapa Podlasia z 1780 roku

Poniżej, mapa odzwierciedlająca obszar województwa podlaskiego z 1780 roku.

Mapa Podlasia – 1780 r.

Mieszkańcy Podlasia

Podlasie to region różnorodny etnicznie, kulturowo i religijnie. W XV/XVI wieku ziemię drohicką, bielską i brzeską zamieszkiwali Polacy, Litwini, Rusini, Tatarzy, Niemcy i Żydzi. 

Religie na Podlasiu

Podlasie to barwne miejsce pod wieloma względami również religijnymi. Oprócz katolików, prawosławnych obszar ten zamieszkują w mniejszości etnicznej polscy muzułmanie, czyli Tatarzy, a przed II Wojną Światową byli tu również Żydzi. 

Religia na Podlasiu

Do tej pory żyje tu największa ilość wyznawców religii prawosławnej w Polsce.

Wierzenia

Niegdyś lęk przed siłami nadprzyrodzonymi, niewidzialnymi gołym okiem był głównym powodem praktyk, które za zadanie miały odpędzić złowrogie moce.

Jak opisuje to Ewelina Sadanowicz w pracy “Magiczne zagrożenia i współczesne sposoby ochrony domu i gospodarstwa wśród ludności prawosławnej powiatów hajnowskiego i bielskiego”: 

Gesty i czynności magiczne mają zapewnić ochronę przed piorunami, zapewnić bezpieczeństwo, zdrowie i dostatek, uniemożliwić, a przynajmniej ograniczyć dostęp do domu i jego mieszkańców istotom mającym złe zamiary, czyli czarownikom oraz osobom posiadającym tak zwane „złe oko”

Znak krzyża

Znak krzyża ma zadanie ochronne w niemalże w każdej sytuacji. 

​​Lecznicza wiedza ludowa

​​Medyczna wiedza ludowa oparta jest na wykorzystaniu naturalnych właściwości leczniczych roślin.

Szeptuchy

Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o szeptuchach? Podlaskie Szeptuchy od wieków zamieszkiwały tereny województwa podlaskiego. Są nimi przeważnie starsze kobiety, które potrafią zdiagnozować, a następnie leczyć chorych. Oprócz medycyny ludowej, która uzdrawiają ciało, szeptuchy posiadają wiedzę tajemną, która pozwala zdjąć urok z danej osoby czy rzuconą na nią klątwę. Jeśli zmagasz się z problemami miłosnymi, szeptuchy również znajdują na to „lekarstwo”. 

Województwo podlaskie – naturalne bogactwo

Ziemie podlaskie to prawdziwe bogactwo przyrodnicze. Na terenie województwa podlaskiego znajdują się aż 4 parki narodowe: Białowieski Park Narodowy (​​ze względu na panujący Stan Wyjątkowy w Białowieży, swobodny dojazd do Rezerwatu Pokazowego Żubrów jest od strony Hajnówki – stan na kwiecień 2022), Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy oraz Wigierski Park Narodowy. Łącznie zajmujące ponad 900 km². Obszary te stanowią doskonałe warunki do życia dla wielu gatunków zwierząt, które możemy spotkać w naturalnym środowisku.

Zwłaszcza ptactwo. Niemalże w każdej wiosce możemy natknąć się na nasze dobrodziejstwo narodowe – bociany białe. Imponujące jest to, że każdego roku na tereny te wraca ponad 7 tysięcy bocianów. Jeśli chodzi o żubry, bobry czy rysie możemy podziwiać w parkach narodowych.

Podlasie to wspaniałe miejsce, w którym czas płynie znaczniej wolniej niż w innych rejonach Polski!

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz