• Post author:
  • Reading time:7 min(s) read

Przed przyjazdem do Rygi nie miałam w pełni wyobrażenia na temat tego miasta. Pierwszym miejscem, do którego udałam się po przyjeździe była oczywiście starówka.

Przepiękna architektura starego miasta od razu podbiła moje serce. W okresie świątecznym znajdziecie tu markety bożonarodzeniowe z grzanym winem i lokalnym jedzeniem. Centrum miasta mieści się całe mnóstwo ciekawych restauracji, pubów i kawiarni.

Ryga to idealne miejsce na weekendowy wyjazd. A jeżeli zdążysz poznać jej wszystkie zakamarki i zastanawiasz się co by tu jeszcze porobić, to warto rozważyć jednodniową wycieczkę do Tallinna. Tallinn, czyli stolica Estonii dzieli od Rygi odległość 308.8 km. Podróż busem zajmie mniej niż pięć godzin.

Krótko o Rydze

Ryga jest stolicą Łotwy, miasto zostało założone w roku 1201. Dzisiaj populacja Rygi wynosi 632,614 (2019). Łotwa od roku 2004 jest członkiem Unii Europejskiej – tutejszą walutą jest Euro.

Sprawdź co sprawia, że turyści tak chętnie umieszczają Rygę na mapie swej podróży?

Rynek starego miasta w Rydze

Stare miasto Rygi jest niezwykłe. Oprócz restauracji i pubów znajdziecie tu wiele atrakcji turystycznych. Najpopularniejszą z nich są bez wątpienia Muzykanci z Bremy.

Wspaniała architektura i malownicze uliczki sprawiają, że nie ma się dosyć spacerów po rynku i jego okolicach.

Muzykanci z Bremy

Chyba każdy dobrze zna baśnie braci Grimm a w tym słynną opowieść o Muzykantach z Bremy? 

Jeśli szukasz ich to więc, że na dobre osiedlili się na rynku w Rydze. Rzeźba przedstawiająca cztery zwierzaki: osła, psa, kota i koguta, została wykonana przez Krista Baumgaertel z Bremy w 1990, a następnie podarowana Rydze. Według Live Riga, muzykanci „spoglądają przez żelazną kurtynę na zupełnie nowy świat”. Symbolika wiąże się z wolnością i niepodległością.

Czy wiesz, że pocieranie nosa zwierząt przynosi szczęście? Dla dodatkowej pomyślności możesz spróbować swoich sił i postarać się dotknąć dzioba koguta ;-).

Dom Bractwa Czarnogłowych

Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze znajduje się na placu Starego Miasta, tuż obok pomnika Ronalda. Aby, w pełni zrozumieć jego historię musimy przenieść się do XII wieku.

Dom Czarnogłowych w Rydze Łotwa

Historia niemieckiego zakonu rycerskiego na Łotwie

W XII wieku na terenach Łotwy rozpoczęły się najazdy niemieckich zakonów rycerskich do tego stopnia, aż w 1202 roku Zakonu kawalerów mieczowych wraz z Krzyżakami, założyli na terenach Łotwy własne państwo zakonne. Okupacja Łotwy przez Niemców trwała setki lat w efekcie czego większość ludność miejska straciła mowę łotewską na rzecz niemieckiej. Jedynie ludność wiejska zachowała język rodzimy. 

Początki powstania Bractwa Czarnogłowych w Rydze

Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze, budynek został wzniesiony w XIV wieku jako główna siedziba stowarzyszenia i miejsce spotkań bogatych kupców pochodzenia Niemieckiego, którzy mieli ogromny wpływ na całokształt miasta. 

Dom Bractwa Czarnogłowych podczas drugiej wojny światowej i okres powojenny

Ostatecznie budynek Domu Bractwa Czarnogłowych został całkowicie zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Prace nad przywróceniem jego przedwojennego stanu rozpoczęto w latach 1996-1999.

Pomnik Rolanda w Rydze

Pomnik Rolanda jest symbolem wolności miasta. Oryginalny posąg powstał roku ok. 1896 i jest przechowywany w katedrze św. Piotra, a ten tłumnie podziwiany przez turystów jest jego wierną kopią.

Pomnik Rolanda z Domem Bractwa Czarnogłowych w tle

Pomnik Wolności w Rydze

Pomnik Wolności powstał według projektu łotewskiego rzeźbiarza Kārlisa Zāle, którego wykonanie zrealizował architekt Ernests Štālbergs.

W efekcie czteroletniej pracy (1931–1935) powstał monument o wysokości 42,7 metrów, będący symbolem wolności i niepodległości narodu łotewskiego. Umowność tą podkreśla filar z wykutym mottem „Za Ojczyznę i Wolność”.

Zdecydowaną uwagę przykuwa postać kobiety trzymającej w górze trzy złote gwiazdy, gwiazdy te reprezentują zjednoczenie trzech regionów Łotwy (Kurzeme, Vidzeme i Latgale). 

U podstaw Pomnika Wolności znajdują się rzeźby przedstawiające Strażników Ojczyzny, Matkę-Łotwę, Rodzinę i Pracę

Kronvalda park zieleni

Ten najstarszy park w Rydze zajmuje powierzchnię 11,92 ha i posiada na swoim terenie 100 gatunków drzew i 22 rodzaje lokalnej roślinności. Wśród bujnej roślinności Park Kornwalda (Kronvalda) stał się domem największych okazów drzew takich jak: wierzba, buk czy dąb korkowy, jakie można spotkać na Łotwie.   

Oprócz pasma zieleni na terenie parku spotkać wiele posągów. Moją uwagę zwrócił posąg pary wyprowadzającej psa na spacer. Jak się później dowiaduję, postać dżentelmena przedstawia, wywodzącego się z brytyjskiej rodziny kupieckiej George’a Armitstead (1847 -1912) spacerującego po parku wraz z małżonką Cecile. 

George, a po łotewsku Džordžs w 1901 roku zostaje czwartym burmistrzem Rygi. W czasie jego panowania miasto rozkwitło. Powstało wiele budynków dobra publicznego takich jak szkoły, biblioteki, teatry, muzea czy szpitale. 

George Armitstead, uważany jest za jednego z najwspanialszych obywateli Rygi, który przyczynił się znacznie do rozkwitu miasta. 

Pomnik George’a Armitstead spacerującego w pobliżu opery wraz z małżonką Cecile i psem został odsłonięty w 2006 roku przez Elżbietę II Windsor (przed 1917 rodzina znana jako Saxe-Coburg and Gotha). 

Kościół Św. Piotra

Najwyższy kościół w Rydze, z którego wieży wysokiej na 72 metry turyści mogą podziwiać wspaniały widok na Stare Miasto.

Ciekawostką jest historia związana z wiatrowskazem o kształcie koguta, który zdobi kościelną wieżę. Widoczny na zdjęciu kogut jest siódmym kogutem, jaki spoczywa na dachu wieży św. Piotra (od XV wieku do 1941 roku). Poprzednich sześć jego poprzedników uległo uszkodzeniu najczęściej w wyniku burzy.

Od 1976 roku zegar na wieży św. Piotra pięć razy dziennie, odtwarza łotewską pieśń ludową pt.: „Riga dimd”, dodatkowo usłyszeć można kościelny dzwon, który wybrzmiewa na znak pełnej godziny. 

Market centralny 

Najpopularniejszy market z produktami łotewskimi w Rydze. W tej ogromnej hali znajdują się stoiska z artykułami spożywczymi, a także restauracje i bary.

Dom kota w Rydze

Czarne koty widoczne na wieżyczkach budynku stojącego naprzeciw Wielkiej Gildii na placu Līvu to dzieło znanego architekta Friedricha Schefela. Dom wybudował zamożny kupiec w 1909 roku, który podobno spotykając się z odmową członkostwa Wielkiej Gildii, postawił dwa koty z „ogonem” skierowanym ku Gildii jako demonstracja stosunku właściciela do organizacji kupieckiej. 

Muzeum Holokaustu Rygi i Okupacji Łotwy

Muzeum Holokaustu Rygi i Okupacji Łotwy na swej niewielkiej powierzchni opisuje wiele ciekawych informacji i historii związanych z drugą wojną światową i to, co działo się z mieszkańcami miasta w tym okresie. 

Sobór Narodzenia Pańskiego 

Katedra w stylu neobizantyjskim z 1876–1883 powstała według projektu Nikołaja Czagina. Jak każda ze wschodnich budowli sakralnych cieszy się bogato zdobionym wnętrzem.

Szwedzka brama

Szwedzka Brama jest pozostałością po średniowiecznych murach Starego Miasta, które otaczały Rygę.

Dziś, Brama Szwedzka to jedno z najpopularniejszych miejsc Rygi, odwiedzanych przez turystów. Kto wie może to przez panujący tam średniowieczny klimat? 

Wieża obronna i Muzeum Wojny 

Średniowieczna Baszta Prochowa, to dziś największe Muzeum Wojskowe na Łotwie. 

Akademia Nauk w Łotwie

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie? Nie, choć prawie taki sam ten również jest pamiątkowym prezentem od towarzysza Józefa Stalina.

Wieża radiowa w Rydze

Wieża radiowa w rydze do złudzenia przypomniała mi tokijską wieże w dzielnicy Minato.

Bibliografia: Home » LiveRiga (2020) [online]. Available from: <https://www.liveriga.com>

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz