• Post author:
  • Reading time:4 min(s) read

Brazylijczycy to przede wszystkim znani przez wszystkich sportowcy, ale jacy są naprawdę? Jakimi cechami charakteru odznaczają się mieszkańcy Ameryki Południowej?

W swoim kręgu mam wielu znajomych z Brazylii, mam nadzieję, że udało mi się wychwycić ich najciekawsze cechy charakteru. 

1. Poczucie czasu nie istnieje

Czas? Jaki czas? Jeśli Twoim znajomym jest Brazylijczyk to bądź pewien, że Twoja Polska punktualność przestanie mieć większe znaczenie. Na umówione spotkanie Brazylijczycy są zazwyczaj spóźnieni lub “na ostatnią chwilę”. Akceptując ten aspekt kultury, zaoszczędzisz sobie nerwów, a spotkanie się w połowie drogi jest najlepszym kompromisem.

2. Rodzinni

Brazylijczycy są niezwykle rodzinni. Wszyscy członkowie rodziny są blisko ze sobą związani. Wiele rzeczy robią wspólnie. Rodzinne wyjazdy nie są niczym niezwykłym, nawet kiedy dzieci są już dorosłe. 

3. Ekspresyjni i emocjonalni

Zarówno w gestykulacji, jak i w mowie. Wymiana zdań może dla wielu osób wyglądać jak kłótnia. Często też wzruszają się i płaczą ze szczęścia.

4. Otwarci

Brazylijczycy są ciekawi świata i z zainteresowaniem słuchają opowieści o zwyczajach innych kultur. Jak i chętnie dzielą się swoimi historiami.

5. Towarzyscy

Brazylijczycy są niezwykle towarzyskim narodem. Uwielbiają wyjścia do restauracji czy barów z grupą znajomych, gdzie potrafią przesiadywać i rozmawiać ze sobą przez długi czas.

6. Żyjący w grupie

Życie w grupie to podstawa! Brazylijczycy otaczają się całym mnóstwem znajomych. Przyjaciele traktowani są jak członkowie rodziny, a najbliższa rodzina to również kuzyni ciotki i wujkowie.

Dobrym przykładem jest historia z Anglii, gdzie pewnego lata zorganizowano piknik dla rodzin pochodzenia latynoskiego. Dla przeciętnego Anglika to model maksymalnie 4 osoby. Organizatorzy bardzo się zdziwili, widząc ponad 10-osobowe rodziny tłumnie przybywające na piknik… bo przecież bliski znajomy jest jak dobry członek rodziny ;-).

7. Radośni

Pogodni. Choć życie w Brazylii nie jest łatwe, to jednak zawsze możesz liczyć na uśmiech i nietuzinkowe poczucie humoru z ich strony. 

8. Pełni luzu

Brazylijczycy są z natury wyluzowani. Nie da się ich łatwo wyprowadzić z równowagi.

9. Czujni

Wysoki wskaźnik przestępczości w Brazylii sprawił, że Brazylijczycy są niezwykle uważni. 

Dla nas takie zachowanie, gdzie należy mieć “oczy dookoła głowy” i wyostrzone wszystkie zmysły jest czymś nowym, a dla nich normalnością dnia codziennego.

Świetnie obrazuję to wywiad jednej z brytyjskich stacji telewizyjnych po wybuchu bomby w londyńskim metrze, kiedy to napotkanego przechodnia (który okazał się Brazylijczykiem) spytano, czy był przerażony atakiem na metro. Ów przechodzień odpowiedział dziennikarce: „Przerażony? Nie, ale byłem bardzo zaskoczony, wybuchem w centrum Londynu”.

10. Rozrywkowi

Chyba każdy z nas widział w telewizji słynny karnawał w Rio de Janeiro i piękne tancerki w kolorowych strojach, które tańczą sambę na ulicach?

Tak! Brazylijczycy uwielbiają dobrą zabawę! W Brazylii oprócz karnawału organizowane są liczne festiwale muzyczne.

Co ciekawe, znają każdy układ taneczny i tekst brazylijskich piosenek. 

11. Bezpośredni

Tematy, które dla nas mogą być tematami tabu poruszane są w codziennej rozmowie bez wywoływania jakichkolwiek reakcji. 

12. Różnorodni

Powierzchni Brazylii wynosi 8,5 milionów km² . Mało osób wie, że jest to kraj niezwykle różnorodny, od rdzennych jej mieszkańców – Indian zamieszkujących lasy Amazonii, po osoby o afrykańskich korzeniach na Północy, włoskich w stanie Sao Paulo po europejskich blondynów o niebieskich oczach na Południu kraju. 

Tak, więc zwyczaje i kultura może się różnić w zależności od regionu. 

13. Brazylijski Savoir vivre przy stole

Podczas spotkania w restauracji dzielenie się potrawami ze znajomymi nie jest niczym dziwnym dla Brazylijczyków. Daje to okazję do spróbowania wszystkich serwowanych dań. Nie bądź, więc zdziwiony jeśli ktoś nagle wbiję widelec w Twojego “schabowego” ;-). 

Brazylijczycy zazwyczaj piją piwa o pojemności 0,3, a jeśli już zamawiają większą butelkę to rozlewają ją na wszystkie osoby. Dzięki czemu piwo nie ulega ogrzaniu i wygazowaniu przed jego wypiciem. Chociaż bardziej pasuję określenie „mrożone”, gdyż Brazylijczycy preferują piwa o bardzo niskiej temperaturze.

Mam ogromne szczęście mając wśród znajomych osoby narodowości Brazylijskiej. Zawsze mogę liczyć na ich pomoc. Uwielbiam ich za dobroć, otwartość, beztroskość i radość życia. 

A czy Ty miałeś/aś okazję spędzić czas z osobą z Brazylii? Jakie są Twoje spostrzeżenia co do kultury i osobowości Brazylijczyków? 

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Ten post ma 5 komentarzy

  1. Magdalena

    Fajnie, że przybliżyłaś nam tą kulturę.! 🙂 Punkt 13 także wdrażam w życie ze swoimi przyjaciółmi 😀

  2. Basia

    Bardzo ciekawy artykuł! Czekam na więcej!

  3. Gloria

    Czytam teraz i po poznaniu Brazylijczyków pelna zgoda. Super napisane ❤️

Dodaj komentarz