• Post author:
  • Reading time:8 min(s) read

Sandomierz miasto w województwie świętokrzyskim, które na nowo zostało rozsławione przez serial “Ojciec Mateusz”. W celu ustalenia czy ktoś z mieszkańców Sandomierza pozostał przy życiu, postanowiłam wybrać się na jednodniową wycieczkę  do Sandomierza prosto z Kazimierza Dolnego

Ale przecież Sandomierz to nie tylko serial, to również atrakcje turystyczne i zabytki, których tutaj nie brakuje..

Ucho Igielne

Furta Dominikańśka

Furta Dominikańska to pierwsza atrakcja jaką napotkałam przypadkiem na swojej drodze. Znajduję się nieopodal rynku tzw. Ucho Igielne jest furtą będącą niegdyś częścią murów obronnych miasta.

Legendy to już chyba tradycja tego bloga. Zatem nie pozostaje mi nic innego jak przytoczyć kolejną ciekawą legendę. Tym razem o sandomierskim Uchu Igielnym. 

Według legendy przejść przez Ucho Igielne mogą tylko osoby, których dusza jest czysta. W przeciwnym razie furta zamyka swoje przejście. 

Nie wiem jak wam, ale mi się udało przejść bez problemów, ufff… 😉

Sandomierski rynek

Rynek w sandomierzu

Sandomierz to jedno z najstarszych Polskich miasto, o czym przekonuje nas pełna uroku architektura starego miasta. Naprawdę trudno się nie zgodzić z tym, że sandomierski rynek jest piękny.

Wkraczając od strony Ucha Igielnego na rynek w Sandomierzu, pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę jest XIV wieczny ratusz miejski. Mówi się że sandomierski ratusz jest najpiękniejszym renesansowym ratuszem miejskim w Polsce. Faktycznie, ratusz idealnie prezentuję się na tle pozostałej zabudowy starego miasta. Na jednej ze ścian możemy zaobserwować zabytkowy zegar słoneczny. Pochodzi on z przełomu XVI- XVII w.

Swoją uwagę zwraca czarna tablica znajdująca się u podstawy ratusza. Płyta ta postawiona została na znak pamięci mieszkańców miasta zamordowanych w tym miejscu przez Niemców na przełomie 1943 i 1944. Z drugiej strony ratusza znajduję się Pomnik Matki Bożej

Kolejną interesującą atrakcją jest stojąca niedaleko ratusza rzeźba Zakotwiczone Niebo. Z całą pewnością zwraca ona znaczną uwagę turystów. Związku Sandomierza i kotwicy należy doszukiwać w historii miasta. Sandomierz ze względu na swoje położenie nad rzeką Wisłą, był miastem portowym a sama XIX-wieczna kotwica została wyłowiona właśnie z tej rzeki. 

Sandomierski rynek bez dwóch zdań przykuwa uwagę każdego, kto miał okazję spacerować jego wyjątkowymi uliczkami.

Świat Ojca Mateusza

Świat Ojca Mateusza

Jak dla mnie obowiązkowa atrakcja w Sandomierzu. I chociaż samo muzeum Ojca Mateusza nie jest wielkie, bo obejmuje 300 m2 to dostarcza mnóstwo zabawy. 

Świat Ojca Mateusza odzwierciedla kilka miejsc z serialu m.in.  kościół, kuchnię na plebanii, posterunek policji wraz z celą oraz ścianę na której możemy zrobić ”mugshot” do kolekcji kryminalnych przeszłości. 

Ale czym byłoby to miejsce bez znanych filmowych postaci? No właśnie w Świecie Ojca Mateusza każde pomieszczenie wypełnia barwna serialowa postać. Figury woskowe do złudzenia przypominają ulubionych bohaterów: gospodynię Natalię, policjantów – Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula, oraz samego księdza Mateusza. 

Co więcej? Zobaczymy tu legendarny rower Ojca Mateusza. I chociaż nie można się nim przejechać to i tak jest dużą atrakcją tego miejsca.

Brama Opatowska w Sandomierzu

Brama Opatowska

Za panowania Kazimierza Wielkiego miasto otoczone było murami obronnymi. Głównym elementów obwarowań średniowiecznych były m.in bramy wjazdowe. Spośród czterech bram wkomponowanych w mury Sandomierza, jedynie Brama Opatowska przetrwała do dzisiejszych czasów.  

Ciekawym faktem historycznym jest to, że Brama Opatowska spełniała swoją funkcję obronna jeszcze podczas Powstania Styczniowego (1863 r.).

Podziemna trasa turystyczna

sandomierska legenda o Halinie i Tatarach

Podziemna trasa turystyczna, to jedna z większych atrakcji turystycznej Sandomierza. Skąd właściwie wzięły się podziemne tunele pod starym miastem?

Otóż w XIV i XV wieku mieszkańcy zaczęli tworzyć pod domami podziemne piwnice. Pełniły one rolę magazynów kupieckich. Przez długie lata nie były one odnotowywane na mapie miasta, stąd nie do końca wiadomo,jak wiele tuneli zostało utworzonych pod Sandomierzem. Niektóre piwnice sięgały nawet 15 metrów głębokości.

Własnoręczna konstrukcja zaczęła zapadać się z czasem, stając się tym samym zagrożeniem dla starego miasta. W celu uniknięcia katastrofy budowlanej podjęto działania zabezpieczające. To dzięki ciężkiej pracy górników podziemna trasa pod starym miastem dostępna jest dla turystów. Dziś trasa ta liczy 470 metrów długości, a jej pokonanie zajmuje godzinę. 

Sandomierskie podziemia owiane są wieloma tajemnicami i legendami. Najsłynniejszą opowieścią jest historia Haliny. Historia sięga czasów średniowiecznych i najazdów tatarskich. Mieszkanka Sandomierza, Halina Krępianka podstępem zwabia tatarskie oddziały w podziemne korytarze miasta. Ale, o tym co dokładnie wydarzyło się w podziemnych korytarzach i jakie były dalsze losy Haliny możesz przekonać się podczas zwiedzania podziemnej trasy z przewodnikiem. 

Muszę przyznać, że dawno nie słyszałam, osoby, która z taką pasją opowiada o atrakcjach, a tym bardziej “piwnicach” ;). Pani przewodnik potrafiła, bez najmniejszego problemu przyciągnąć uwagę całej grupy. Przez to nawet nie wiedząc kiedy, przyszedł czas na wyjście z sandomierskich podziemi. 

Wąwóz Królowej Jadwigi 

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi

Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu znajduję się w południowo-zachodniej części miasta.  Zawszę powtarzam, że natura jest wyjątkowa, a najpiękniejsze miejsca są jej dziełem.

Będąc w Sandomierzu na pewno warto wybrać się na mały spacer po Wąwozie Królowej Jadwigi, który zaliczany jest do wąwozów lessowych. 

Flisak nad ul. Opatowską

Rzeźba fliska

Odbijając ze Starego Miasta w stronę Bramy Opatowskiej nie sposób ominąć rzeźbę przedstawiającą chłopca balansującego nad ulicą Opatowską. Jest to jeden z synów flisaka z sandomierskiej legendy „O czworaczkach flisaka, co Wisłą drewno spławiał”. Dawniej flisakiem nazywano grupę zawodową zajmującą się rzecznym spławem towarów.

Z całą pewnością wisząca rzeźba flisaka jest wyjątkową atrakcją w Sandomierzu. 

Zamek w Sandomierzu

Zamek Królewski w Sandomierzu

Położony na wzgórzu XIV wieczny Zamek Królewski godnie prezentuję się z lewobrzeżnej części Sandomierza. Ciekawostką historyczną jest na pewno to, że po 1795 aż do 1959 roku zamek ten pełnił funkcję więzienia.

Kościół św. Jakuba 

Kościół świętego Jakuba z winnicami

Klasztor oo. Dominikanów w Sandomierzu jest najstarszym ze wszystkich sandomierskich kościołów i cieszy się ciekawą historią. Nie każdy Klasztor może bowiem pochwalić się własnymi wyrobami, a już na pewno, nie tak daleko ukorzenioną historią produkcji wina.

Winnica św. Jakuba 

Winnica powstała wraz z przybyciem dominikanów  na sandomierskie ziemię w 1226 roku. A w 1238 roku winnica została odznaczona certyfikatem handlowym Książąt Piastowskich z możliwością dystrybucji wina po Europie. 

Zwiedzanie winnicy jest możliwe dla każdego, kto chce zobaczyć ją od środka i poznać w szczegółach jej historię. W trakcie zwiedzania goście mają okazję poznać smak sandomierskiego wina podczas jego degustacji czy nabycie butelki wina do domowej kolekcji. 

Kaplica Męczenników Sandomierskich 

Kaplica Męczenników Sandomierskich jest wyjątkowa, ponieważ znajdujący się tam obraz nawiązuje do historii śmierci 49 dominikanów zabitych w czasie najazdu tatarskiego w 1260 roku. 

Restauracja Widnokrąg

Restauracja w Sandomierzu

Restauracja Widnokrąg znajdująca się na drodze do Bramy Opatowskiej. To ciekawe miejsce, które urzekło mnie estetyką i oryginalnym wystrojem wnętrza. 

Jedno z restauracyjnych pomieszczeń tworzy galerię sztuki. Akurat tego dnia wystawa poświęcona była dziełom artysty Józefa Wilkonia. 

Sandomierz z przewodnikiem 

Sandomierz z przewodnikiem

I tu znowu pokusiłam się o zwiedzanie miasta meleksem pod opieką przewodnika. Po pozytywnym doświadczeniu z Kazimierza Dolnego, postanowiłam zaryzykować raz jeszcze. Tym razem w Sandomierzu. I tym razem nie zawiodłam się. Zwiedzanie miasta meleksem pozwoliło mi w szybki sposób przemieścić się z jednej atrakcji turystycznej do drugiej. Wszystkie atrakcje i zabytki znajdujące się w Sandomierzu zostały omówione z ogromną dokładnością. Uważam, że jest to fajny sposób na poznanie miast i jego historii. 

Zaoszczędzony czas na szukanie informacji o danej atrakcji, czy dojście mogłam przeznaczyć na odpoczynek w jednej z sandomierskich knajp znajdujących się w rynku starego miasta.  

Większość swoich wypraw organizuję sama na własną rękę. Ale wygląda na to, że są miejsca, które warto zwiedzać z przewodnikiem. A wy wolicie zwiedzać miejsca sami czy z przewodnikiem? 

Summary
Sandomierz w jeden dzień - co warto zobaczyć?
Article Name
Sandomierz w jeden dzień - co warto zobaczyć?
Description
Sandomierz to jedno z najstarszych miast w Polsce. Pełna uroku starówka jest bez wątpienia sercem Sandomierza. Sprawdź, największe atrakcje i zabytki miasta!
Author
Publisher
Podróżnicza Obsesja
Publisher Logo

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz