Witam wszystkich zainteresowanych! Post związany jest z nauką w amerykańskim college’u – stopień naukowy: Associate of Applied Science (AAS).
Wszystko, co tu przeczytacie, opiera się na moich osobistych doświadczeniach związanych z aplikacją na amerykańską uczelnię w 2022 roku. Serdecznie zapraszam do czytania!
Czym jest stopień Associate of Applied Science na amerykańskim College’s?
Istnieje wiele różnych rodzajów stopni naukowych i certyfikatów oferowanych w amerykańskich College’ach. Niektóre są lepsze dla studentów, którzy chcą przenieść się do czteroletniej instytucji, podczas gdy inne umożliwiają absolwentom natychmiastowe rozpoczęcie pracy w danym zawodzie. AAS można ukończyć w ciągu zaledwie dwóch lat.
Zaletą AAS jest możliwość przeniesienia się na uniwersytet, gdyż jest on równoważny z pierwszym/drugim rokiem lub równym pierwszym dwóm latom na uniwersytecie. Tak więc wielu studentów decyduje się rozpocząć studia w college’u, a następnie przenieść się na uniwersytet w trzecim roku, oszczędzając tysiące dolarów na czesnych. Może to być również doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dostały się na uczelnię wyższą.
To świetne rozwiązanie adaptacyjne, dzięki któremu studenci w mniej stresującym środowisku dostosowują się do życia i nauki w USA.
Kiedy zacząć przygotowania?
Im wcześniej, tym lepiej! Warto wziąć pod uwagę, że wszystkie uczelnie wymagają egzaminu potwierdzającego znajomość języka angielskiego, prawie wszystkie: egzaminu matematycznego, a niektóre napisania eseju.
Im wcześniej zdecydujesz się na naukę w USA, tym więcej czasu pozostanie na bezstresowe przygotowania się do całego procesu. Jeśli uczelnia amerykańska wymaga SAT i TOEFL to zacznij proces 2 lata przed planowanym rozpoczęciem nauki w USA.
Ze względu na wymagania wizowe, większość kursów rozpoczyna się w sierpniu lub we wrześniu. Wiąże się to z okresem trwania programu (ok.16 tygodniowy semestr). Program wakacyjny jest zbyt krótki (ok. 8 tygodniowy semestr) w związku z tym nie spełnia wymagań wizowych.
Kiedy aplikować do college’u w USA?
Ja swoje przygotowania zaczęłam rok przed planowanym rozpoczęciem nauki. Moja szkoła wymagała ode mnie egzamin matematyczny- ALEKS. Jest to wewnętrzny egzamin college’u, który napisałam zdalnie. Studia w Wielkiej Brytanii automatycznie zwolniły mnie z egzaminu z języka angielskiego.
Już wczesną jesienią 2021 pisałam e-maile do wybranych szkół. Pytałam o dany kierunek, wymagania, datę składania aplikacji itp.
Tak więc, jeśli zamierzam podjąć naukę w okresie Jesień 2022, to aplikujemy o przyjęcia na uczelnie pomiędzy grudniem 2021 a lutym 2022. To wszystko zależy od szkoły, dlatego ważne jest nawiązanie kontaktu z odpowiednią osobą ze szkoły w październiku/listopadzie roku poprzedzającego rozpoczęcie nauki.
Nauka w USA – od czego zacząć?
Jeśli chodzi o mnie to pierwszym krokiem był dokładny research szkół w USA, które oferowały kierunek, który chciałam studiować. Jednocześnie z uwzględnieniem stanu, w którym znajduje się college. Przewertowałam wiele uczelni od tych w Texasie, Florydzie, Illinois oraz w Idaho i Washington. Pisałam e-maile do tych, które wzbudziły moje zainteresowanie, a zebrane informacje pozwoliły mi na określenie wszelkich za i przeciw. W moim przypadku przeważył to, że miałam znajomą w miejscu, gdzie znajduje się szkoła :-).
Dużo czasu poświęciłam poszukiwaniom odpowiedniego dla siebie miejsca. Ostatecznie zdecydowałam się na naukę w North Idaho College, ID.
Spośród wielu amerykańskich college’y ciekawy jest Pensacola Christian College na Florydzie – powiedziałabym, że jest dość nieprzeciętny ;-). Ogromną zaletą jest bardzo niskie czesne. Z naciskiem na bardzo. Podsyłam nazwę, może akurat będzie to miejsce doskonałe dla Ciebie.
Jeśli znalazłeś szkołę, która Ci odpowiada, to kolejnym krokiem jest sprawdzenie, jakie wymagania należy spełnić, by dostać się do tego colleg’u!
Wymagania, jakie trzeba spełnić, aby studiować w USA?
Znajomość języka angielskiego
Test TOEFL
Wybierając się na studia do USA oczywiście znajomość języka angielskiego jest bardzo ważna.
Uczelnie w USA oceniają Twój poziom języka angielskiego na podstawie wyniku testu TOEFL.
Najczęściej minimalny wynik, który szkoła akceptuje to 90, ale warto to sprawdzić na bieżąco. Każda uczelnia/college ma inny próg.
Wyjątki od egzaminu z języka angielskiego
Wyjątkiem jest ukończenie studiów w kraju, gdzie językiem urzędowym jest język angielski np. Wielka Brytania.
Co w moim przypadku uratowało mnie od dodatkowych kosztów, oraz czasu i stresu :).
Test SAT/ACT
Jeśli chodzi o wymagania, jakie należy spełnić, aby dostać się do amerykańskiego colleg’u, to często brany jest poziom matematyczny kandydata. Niektóre szkoły odgórnie wymagają test potwierdzającego poziom wiedzy z matematyki. Jest to najczęściej SAT lub ACT inne niekoniecznie bądź w zależności od kierunku studiów. Osoby przygotowujące się do matury z matematyki z pewnością będą miały łatwiej podejść do testu SAT/ACT.
Ja jednak szukałam szkoły, która takiego testu nie wymaga :-). Udało mi się znaleźć collge w Spokane, WA. Jednak koniec końców zdecydowałam się na zupełnie inną uczelnię.
Wynik z egzaminu SAT jest wymagany przy rekrutacji przez większość amerykańskich uczelni, lub wynik z wewnętrznego egzaminu, który organizuje college – zdalnie lub na miejscu. To wspomniany wyżej test ALEKS.
Jaki jest koszt nauki w USA: College
Koszt nauki w stanach nie należy do tanich. Oprócz opłaty za samą uczelnię należy doliczyć wydatki związane z podejście do egzaminów SAT, TOEFL, koszt aplikacji na studia, tłumaczeniem dyplomu i jego oceną, a dalej opłata wizowa.
Średnio, roczne czesne w USA wynoszą od $10,000 do $12,000 i więcej (za 16 kredytów).
Dodatkowo na potrzeby wizy F-1, oprócz wykazania w Ambasadzie Amerykańskiej, że posiadamy pieniądze na opłatę szkoły, musimy udowodnić, że posiadamy pieniądze, które pozwolą nam się utrzymać przez rok życia w USA, a to wydatek w wysokości około $10.000. Zatem łącznie wymagana jest kwota ok. $21,000. Oczywiście to optymistyczna wersja, bo wszystko zależy od tego, ile wynoszą czesne, oraz jakie są średnie koszty życia w wybranym miejscu. Moja szkoła wymagała ode mnie wykazania $21,000 USD na koncie bankowym.
Możesz również przedstawić sponsora, osobę, która będzie finansować w całości, lub częściowo Twoją naukę/Pobyt w USA. Wówczas to tej osoby oficjalny wyciąg z banku musisz przedstawić uczelni, a w późniejszym etapie w Ambasadzie Amerykańskiej.
Przykładowy koszt:

Najtańszy koszt nauki w USA
Dwuletnia nauka w amerykańskim Community College wymaga od studenta średnio 16-18 kredytów/semestr (16-18 credits/term). Ukończenie programu powinno zająć 4 semestry (2 lata).
Koszt jednego kredytu dla studenta zagranicznego wynosi 290 USD (na przykładzie Spokane Community College, WA). Czesne za jeden rok dla studenta zagranicznego to $9,640.
Średni koszt nauki w USA
Średnio koszt jednego kredytu wynosi $364. Wówczas czesne za rok nauki to prawie $12,000.
Jak widzicie koszt nauki w stanach jest różny i indywidualny dla każdej uczelni.
Jak wygląda aplikacja do amerykańskiej szkoły?
Aplikacja jest online. Po wybraniu szkoły zostanie Ci przydzielony koordynator. Ta osoba powinna przeprowadzić Cię przez cały proces gładko.
Jakie dokumenty musisz złożyć podczas aplikacji do szkoły w USA?
- Paszport
- Przetłumaczone świadectwa ukończonych szkół
- Nieoficjalne/Oficjalne ewaluacja ze wszystkich wcześniej uczęszczanych szkół wyższych lub uniwersytetów (z tłumaczeniem na język angielski)
- Każdy transkrypt zagraniczny musi zostać przetłumaczony na język angielski, a następnie przesłany do oceny przez uznane przez College firmy. Należy sprawdzić, jakie firmy są aprobowane przez uczelnie.
- Ewaluacja wiąże się z odmiennym systemem oceniania w USA i Europie
- Dokumentacja wsparcia finansowego
- Zazwyczaj studenci przesyłają oficjalne pismo z banku weryfikujące konto i dostępne środki. Niektóre szkoły akceptują na początku rekrutacji kopie wyciągu bankowego (upewnij się, że jest na nim Twoje imię i nazwisko oraz „dostępne saldo”).
- W moim przypadku na początku aplikacji przeszła kopia
- Referencyjne potwierdzające doświadczenie zawodowe, oraz wiedzę akademickie
- W moim przypadku nie wymagano
- Esej
- W moim przypadku nie wymagano
W moim przypadku okres przyjęcia na uczelnie trwał wieki. Dosłownie … grudzień – cisza, styczeń – cisza… jakiekolwiek informacje otrzymałam w marcu (jeśli dobrze pamiętam).
Aplikacja została przyjęta co dalej? Wiza F-1 i przygotowania do wyjazdu – wynajem mieszkania w stanach!
Aplikowałeś na studia w USA?
Jeśli również aplikowałeś/aś w 2022 roku na studia w USA to podziel się proszę ze mną swoim doświadczeniem w komentarzu 🙂