• Post author:
  • Reading time:5 min(s) read

Wokół Suraża nad Narwią znajduje się nietypowy szlak o długości 62 km, zwany — Szlakiem Konopielki. Poznaj, czym jest i jakie atrakcje czekają po drodze wszystkich tych, którzy zdecydowali się na jego pokonanie!

Szlak Konopielki 

Szlak Konopielki biegnie przez takie miejscowości jak Kowale, Suraż, Zawyki, Doktorce, Lesznię, Zimnochy, Rynki, Średzińskie oraz Fermę. 

Po drodze znajdują się domy z XIX wieku, kapliczki i kościoły, zabytki archeologiczne czy muzea:

  • Muzeum Archeologiczno – Etnograficzne,
  • Muzeum Dziedzictwa Pokoleń,
  • Muzeum Kapliczek,
  • Dom twórczości Edwarda Redlińskiego.
Szlak Konopielki na Podlasiu

Kim jest Edward Redliński? 

Edward Redliński to znany pisarz, który urodził się 1 maja 1940 w wiosce o nazwie Frampol niedaleko Białegostoku. Do największych dzieł Redlińskiego Awans (1973), Konopielka (1973), Szczuropolacy (1994). Na podstawie powieści Szczuropolacy powstał znany film – „Szczęśliwego Nowego Jorku”.  

Konopielka Edwarda Redlińskiego

Konopielka autorstwa Edwarda Redlińskiego to słynna powieść, której akcja rozgrywa się we wsi Taplary. Pomimo że wieś jest fikcyjna, to jej odzwierciedlenie z całą pewnością znajdziemy w okolicach Suraża na Podlasiu. Utwór przedstawia ludność chłopską, żyjącej do tej pory spokojnym, niezaburzonym rytmem w zgodzie z naturą, która nagle musi zmierzyć się z postępem cywilizacyjnym i związanymi z tym zmianami. 

Od porządku, ludkowie, jest Pambóg, on pilnuje, żeby wszystko szło, było jak było. A diabeł chce zmieniać, powiada: ulepszać. Słyszycie? Ulepszać! Już jemu mało, że krowa cieli sie, dzie tam: on chce, żeby sie źrebiła! O, do czego idzie! Krowy bedo sie źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili. Chłop z chłopem spać bedzie, baba z babo, wilki latać, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, zajdzie na wschodzie! (…)

Wy wiecie ludkowie, co sie teraz na świecie wyprawia? Mężowie żony rzucajo, matki dzieci! Z ludziow mydło sie robi! Żyto kosami żno: bywajo całe wioski, że sierpa nie uraczysz! (…)

A w miastach, co w miastach się wyprawia! W dzień śpio, w nocy pracujo, w piątki nie poszczo, niedzielow nie świętujo! Sodomagomora!

Edward Redliński, Konopielka

”Zabawne” jak prawdziwy jest ten cytat z lat 70-tych XX wieku w dzisiejszych czasach tzw. Nowego Ładu, który tak usilnie wprowadzany jest na całym świecie.

Domek Twórczości Edwarda Redlińskiego – Frampol Ranczo

Dom twórczości Edwarda Redlińskiego powstał z inicjatywy nowych właścicieli dawnego majątku rodziny Redlińskich. 

To właśnie w tym miejscu przyszedł na świat, wychował się i tworzył Edward Redliński. Posiadłość położona jest w pięknym i spokojnym terenie, otoczonym lasem. Pośród licznych drzew, tylko jedno jest wyjątkowe — to te znajdujące się na samym środku podwórza. Mówi się, że drzewo to ma nadprzyrodzone moce rozpraszające się aż po teren wokół niego. Podobno sam Edward Redliński zwykł siadać u jego podstawy i pisać swoje dzieła.

W Domu Twórczości Edwarda Redlińskiego znajduje się wiele eksponatów z XX wieku, ale to nie wszystko. Obiekt ten to przede wszystkim Farmpol Ranczo – agroturystyka, która ma wiele atrakcji dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się na pobyt w tym miejscu. 

Konopielka – wiosenne kolędowanie

W tradycji ludowej „Konopielką” nazywane są pieśni życzeniowo-zalotne, śpiewane podczas wiosennego obchodu wsi przez kawalerów. Zwyczaj ten popularny był na północnowschodnich terenach Polski w tym na Podlasiu.

Wiosenne życzenia miały przynieść gospodarzom — urodzaj, a pannom i kawalerom zmianę stanu cywilnego.  

Wiosenne kolędowanie nazywano również „włóczebne” lub „wołoczebne”, a kolędników zebranych w grupę nazywano kompanią.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i Goście – „Podlaska Konopielka”.
Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=GiEY54lHfNk

Kompanie gromadziły się po południu w Wielkanoc, a kolędowanie trwało całą noc i kończyło się rankiem drugiego dnia świąt. Włóczebnicy zabierali  ze sobą instrumenty muzyczne takie jak: skrzypce, harmonię, harmonijkę.

Dziewczęta z kolei zbierały się we wiosce i śpiewały pieśni, które za zadanie miały – powitać wiosnę. Wiosenne kolędowanie odbywało się przez kilka tygodni, zwykle bardzo późną wieczorową porą w soboty i święta.

Na maj panienki chodziły

A cóż na maju robiły?

Zielone wino sadziły.

A co sadzący mówiły?

Rośnijże wino wysoko,

Puszczaj korzenie głęboko,

Zielone liście szeroko.

Konopielka – podlaskie licho

Biesy od zawsze były obecne w kulturze słowiańskiej, czy też ludowej. Licha, demony i rusałki to zaledwie garstka z nich. Podlasie ma to do siebie, że liczne wierzenia, przesądy i stworzenia, przetrwały do dnia dzisiejszego. Jednym z podlaskich lich jest Konopielka.

Konopielka – mieszkała na polach i w ogrodach, a pilnowała warzyw, lnu, konopi. Kto mógł podeptać rośliny był przez nią załaskotywany na śmierć.

Konopielka - podlaskie licho
Źródło Magdalena Toczydłowska-Talarczyk, „Co licho za piecem szepce…”

Szlak Konopielki – podsumowanie

Szlak Konopielki to wspaniała trasa, na której znajduje się wiele atrakcji turystycznych. To również piękny krajobraz naturalny bogaty w rozciągające się bez końca łąki, rzeka i tereny bagienne. Miłośnicy przyrody z całą pewnością będą mieli co podziwiać. 

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz