• Post author:
  • Reading time:4 min(s) read

Szczawno-Zdrój to mała miejscowość położona na Dolnym Śląsku. Od Wałbrzycha dzieli ją jedynie 5 km. Miasteczko zasłynęło z wód źródlanych o leczniczych właściwościach oraz domu zdrojowego, który obecnie pełni funkcję sanatorium.

Warto wspomnieć, że niedaleko znajdują się takie atrakcje turystyczne jak: Palmiarnia, Zamek Książ czy Wzgórze Gedymina.

Muszę przyznać, że Szczawno-Zdrój to pełne uroku miasteczko, o niezwykłym pełnym zieleni i lasów krajobrazie. Może właśnie to sprawia, że jest doskonałym miejscem wypoczynkowym.

Dom Zdrojowy Szczawno-Zdrój

Dom zdrojowy w Szczawnie-Zdroju

Budynek do dnia dzisiejszego w pełni zachował swój czar i atmosferę z początku XX wieku. Budowę Domu Zdrojowego, wtedy Grand Hotelu rozpoczęto w 1909 roku z inicjatywy rodziny Hochbergów. Sama księżna Daisy von Pless zadbała o wystrój wnętrza wraz z jego najdrobniejszymi szczegółami. W tamtym okresie był to największy i najnowocześniejszy hotel na całym Śląsku. 

Faktycznie, już sama zewnętrzna architektura dzisiejszego Domu Zdrojowego wywiera ogromne wrażenie. Po przekroczeniu drzwi wejściowych znajdziemy się w holu, który swoim rozmiarem i bogatym wystrojem przypomina raczej salę bankietową. Na tyłach budynku został zaprojektowany mały, lecz malowniczy ogród, a front budynku sanatoryjnego dodatkowo zdobi fontanna.

Do dnia dzisiejszego do Sanatorium Uzdrowiskowego przyjeżdża wielu kuracjuszy na wypoczynek i rehabilitację. 

Ciekawostka: podobno budynek Domu Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju posłużył jako wzór do budowy znanego sopockiego hotelu. Sami zgadnijcie jakiego ;-).

Park Zdrojowy i Szwedzki 

Park Szwedzki w Szczawnie Zdroju
Park Szwedzki

Na terenie Szczawna Zdroju  znajdują się dwa parki. Do pierwszego parku, Szwedzkiego możemy przejść z przedniej części Domu Zdrojowego. Największą atrakcją parku jest bez wątpienia czarny łabędź zamieszkujący staw Parku Szwedzkiego. 

Drugi, Park Zdrojowy im Henryka Wieniawskiego znajduje się w samym sercu miasta i to właśnie tu znajdziemy główny deptak z Pijalnią Wód Mineralnych i innymi atrakcjami turystycznymi Szczawna.

Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju

Szczawno Zdrój jedno z najstarszych miejsc uzdrowiskowych Dolnego Śląska. Pijalnia Wód Mineralnych połączonych z Halą Spacerową to zdecydowanie najważniejsza atrakcja Szczawna. Drewniany budynek dzięki swojej oryginalnej architekturze nietrudno przegapić. 

Trzy główne źródła wód mineralnych, których możemy się napić to Mieszko, Dąbrówka, Młynarz. Każdą z wód wyróżnia swoisty skład, dlatego dobór wody mineralnej zależy od dolegliwości, czy schorzeń jakie chcemy wyleczyć.

Właściwości lecznicze tych wód zostały odkryte przez lekarza rodziny Hochbergów już w roku 1597.

Teatr Zdrojowy

Teatr Zdrojowy Szczawno-Zdrój

Spacerując deptakiem z całą pewnością moją uwagę zwrócił jasny budynek teatralny.
Spektakularne wnętrze sprawia, że wiele osób uznało go za jeden z piękniejszych teatrów w Polsce. W Teatrze Zdrojowym cyklicznie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego oraz liczne koncerty i spektakle.

Pomnik Henryka Wieniawskiego 

Pomnik Henryka Wieniawskiego

Henryk Wieniawski był znanym polskim skrzypkiem i kompozytorem. Artysta jest bliski miastu, dzięki dwóm koncertom jakie odbyły się w Szczawnie Zdroju w roku 1855 oraz 1857.

Jeden z dwóch pomników znajduję się na szczawińskim deptaku i przedstawia stojącego Wieniawskiego ze skrzypcami w ręku. 

Księżna Daisy – ciekawostki 

Księżna Daisy von Pless
źródło dzieje.pl/

Księżna Daisy von Pless naprawdę nazywała się Maria Teresa Cornwallis-West i była angielską arystokratką wychowaną w zamku Ruthin w północnej Walii. Od 1891 żona Jana Henryka XV Hochberg von Pless – właściciela dóbr pszczyńskich i Zamku Książ. 

Z tego małżeństwa rodzą się córka (zmarła tuż po urodzeniu), oraz synowie Jan Henryk XVII, Aleksander i Konrad (Bolko).

Perły Daisy 

Legendarny naszyjnik z pereł Daisy miał długości sześciu metrów. 

Według legend Klątwą Poławiacza. perły Daisy zostały wyłowione z afrykańskich wód w czasie jednej z podróży małżonków do Afryki. Podczas wydobywania pereł z dna morza dochodzi do tragedi, w której ginie młody chłopak. To wydarzenia sprawiło, że perły stały się przeklęte i rzekomo miały przynosić nieszczęście.  

Bardziej wiarygodna wydaje się jednak  historia, opowiadająca o tym, że naszyjnik z pereł to prezent podarowany przez Jana Henryka XV Hochberga, który został kupiony w Paryżu podczas podróży poślubnej. Co do tego, co się stało ze słynnymi perłami Daisy, również krąży wiele różnych opowieści.

Galeria zdjęć

Summary
Szczawno-Zdrój - ciekawe miejsce w Polsce, które warto zobaczyć.
Article Name
Szczawno-Zdrój - ciekawe miejsce w Polsce, które warto zobaczyć.
Description
Szczawno-Zdrój to popularne miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim. Sprawdź, co warto zobaczyć oraz poznaj jakie osoby były związane z tym miejscem 🔎
Author
Publisher
Podróżnicza Obsesja
Publisher Logo

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Magdalena

    Piękne zdjęcia i fajna relacja 🙂

  2. Tomasz Wostal

    Szczawno Zdrój to naprawdę urokliwe miasteczko,gdzie opodal znajdują się dwa parki.Gorąco polecam,jest tam pięknie.

Dodaj komentarz