• Post author:
  • Reading time:5 min(s) read

Województwo podlaskie możemy śmiało nazwać głównym ośrodkiem religii prawosławnej w Polsce, gdyż to właśnie tu znajduje się największa liczba wyznawców tej wiary w naszym kraju.

Kolorowe cerkwie doskonale wkomponowują się w tutejszy malowniczy krajobraz, ubarwiając go przy tym jeszcze bardziej.

Sprawdź, jak prezentują się prawosławne cerkwie na terenie powiatu białostockiego i hajnowskiego.

Cerkiew pw. Św. Jerzego w Rybołach

Cerkiew cmentarna w Rybołach, to mała cerkiewka z 1874, która stanowiła wspieracie dla parafialnej cerkwi Świętych Kosmy i Damiana w Rybołach.

Cerkiew Świętego Jerzego w Rybołach

To piękna, niewielka cerkiew, która zrobiła na mnie spore wrażenie. Znajdujące się na tym terenie nagrobki, tak typowe dla religii prawosławnej z całą pewnością warte są uwagi każdego, kto będzie miał okazję zatrzymać się tutaj na chwilę.

Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Rybołach

Pierwotnie Cerkiew w Rybołach była konstrukcją z drewna, którą zdobiła jedna kopuła. W XIX wieku ówczesny proboszcz Głowacki podjął decyzję o rozebraniu XVIII wiecznego kościoła prawosławnego, by w jego miejscu postawić przybytek o strukturze murowanej. I tak w 1877 roku ukończono pracę budowlane a drewno z rozebranej cerkwi posłużyć się w budowie Cerkwi św. Jerzego.

Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Rybołach

Najstarsza znana świątynia prawosławna w Rybołach funkcjonowała w średniowieczu, a jako ośrodek kultury kultu ikony Matki Bożej, cerkiew znana była od XVI wieku.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach zyskała miano, jednej z najpiękniejszych cerkwi, która dodatkowo położona jest w najbardziej malowniczej okolicy.

Kościół prawosławny funkcjonował na tym terenie od co najmniej XV wieku. Niestety, żaden nie zachował się do dnia dzisiejszego.

W 1798 postawiono nową świątynię, która była nieustannie rozbudowywana, aż do roku 1918. Została poważnie uszkodzona podczas Drugiej Wojny Światowej. Jej odbudowę podjęto już po wojnie tj. w latach 60-tych.

Cerkiew św. Michała w Trześciance

Cerkiew św. Michała w Trześciance pochodzi z roku 1867, lecz przez kolejne 28 lat świątynia będzie służyć głównie jako szkoła cerkiewno-parafialna. Wówczas, Trześcianka stanowiła jeden z najważniejszych ośrodków edukacyjnych w eparchii wileńskiej i litewskiej.

Cerkiew św. Michała w Trześciance
Cerkiew w Trześciance

Dopiero w 1928,  Władze Niepodległej Polski wydały aprobatę na otwarcie cerkwi w Trześciance.

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi

XVI wieczna prawosławna cerkiew w Narwi była najstarszą, jaką odnotowywały źródłach historyczne. Nowa Cerkiew została pobudowana w Narwi w 1885 roku.

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi

Na początku XX wieku ofiarowano nowe ikony świętych (Barbary i Jerzego, oraz Obraz Chrystusa Zbawiciela Nie Ludzką Ręką Uczynionego, Podwyższenia Krzyża Pańskiego).

W 1990 roku doszło do pożaru, który niszczy w dużej mierze budynek. Zaledwie niewielka część wyposażenia przetrwała, dzięki pomocy ludności zgromadzonej w tym czasie w świątyni.

W pobliżu cerkwi znajduje się ozdobna studnia, która służy do święcenia wody.

Skit w Odrynkach

Skit w Odrynkach św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich to pierwsza świątynia, która znajduję się w tak odludnym miejscu, jaką miałam okazję odwiedzić. Takie umiejscowienie doskonale pasuje do przeznaczenia tego miejsca. Jest to bowiem pustelnia. Panująca tu cisza jest niezwykła. W dzisiejszych czasach wszechobecne panującego hałasu pobyt tu jest wręcz upragnioną ucieczką. 

Skit w Odrynkach - prawosławna pustelnia w Polsce

Teren, który otacza Skit, jest niezwykły w każdym tego słowa znaczeniu. Ogromna przestrzeń i dzika natura dodaję nieco mistycyzmu temu miejscu. Niby nic takiego, a jednak!

Przekraczając bramę wejściową, przenosimy się w świat pełen spokoju i pięknych budowli.

Skit w Odrynkach to przede wszystkim osoba ojca Gabriela, zwanego Gibą. Zgodnie z tradycjami klasztornymi, zajmował się on ziołolecznictwem. To właśnie Ojciec Gabriel postanowił założyć jedyną w Polsce prawosławną pustelnię. Zbudował ją w roku 2009 w miejscu, gdzie niegdyś była siedziba prawosławnych zakonników.

Mówi się, że Odrynki to magiczne miejsce – jestem pewna jest wiele powodów, które pozwalają  ludziom dostrzec w tych słowach wiele prawdy. Przekonaj się sam, odwiedzając to wyjątkowe miejsce ;).

A jeśli dopisze Ci szczęście, będziesz miał/a okazje porozmawiać z tamtejszym bratem, który ma przeogromną wiedzę z zakresu historii kościoła.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Bielsku Podlaskim

Położona w centrum Bielska Podlaskiego, ​​Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła, pochodzi z 1789 roku.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Bielsku Podlaskim

Tuż obok świątyni znajduje się  dom parafialny z kaplicą/baptysterium św. Jana Chrzciciela, a na tyłach mieści się baptysterium.

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz