• Post author:
  • Reading time:6 min(s) read

Pobyt w Rydze zaplanowaliśmy na 4 dni, zwiedzanie miasta poszło na tyle sprawnie, że zdecydowaliśmy się na jednodniową wycieczkę do stolicy Estonii, czyli Tallina!

Podczas moich wypraw nie ma czasu na nudę, a cała podróż nastawiona jest na intensywne i aktywne zwiedzanie, dlatego i w tym wypadku nie mogło być inaczej. Nie tracąc czasu rezerwuję, bilet autobusowy przewoźnika Lux Express, który zabierze mnie z Rygi prosto do Tallina.

Podróż autobusem z  Rygi do Tallina

Jak wygląda podróż autobusem Lux Express? Jakie są warunki jazdy? 

Ile kosztuje przejazd autobusem z Rygi do Tallina?

Koszt przejazdu z Lux Express wynosi pomiędzy 19-28 Euro. To cena kupna biletu na jeden dzień przed wyjazdem. 

Warunki jazdy autobusem

Ku mojemu zaskoczeniu podróż autokarem firmy Lux Expresss  przebiegła w bardzo komfortowych warunkach. Nie sposób się nudzić kiedy do dyspozycji mamy telewizor i spory wybór filmów. Do tego autokar zapewnia kawę i herbatę, a to oferta zapewniana przez Lux Express w podstawowym pakiecie.

Jeśli jednak pragniesz nieco większych wygód, możesz kupić droższy bilet. Pakiet “VIP” zapewni Ci więcej przestrzeni na samym tyle autokaru oraz wygodniejszy fotel – co może mieć znaczenie dla osób wyższego wzrostu.

Ile trwa podróż autobusem z Rygi do Tallina?

Czterogodzinna podróż minęła, bardzo szybko. Z Rygi wyjechaliśmy o godzinie 7:00 – ze stacji Riga Coach Station, a na miejscu byliśmy o 11:15 (Tallinn Coach Station).  

Brama Viru

XIV wieczna Brama Viru w Tallinie stanowiła część barbakanu, który w czasach średniowiecznych pełnił rolę obronną miasta. 

Porośnięte bluszczem dwie wieże przy wejściu do ulicy Viru to jedyna pozostałość po starożytnej fortyfikacji. Obecnie wieże te stanowią charakterystyczny element Tallina, po którego przekroczeniu, mamy wrażenie, że wkraczamy w czasy średniowiecznej Europy.

Stare miasto w Tallinie 

Stare miasto w Tallinie 

Stare miasto to miejsce, w którym spędziłam najwięcej czasu. Znajdziemy tu większość atrakcji turystycznych: restauracje, bary, puby, oraz muzea i galerie.

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Stare Miasto w Talilnie w pełni zachowało XIII-wieczny rozkład miasta, co pozwala poczuć się jak prawdziwym średniowiecznym mieście. 

Spacerując brukowanymi uliczkami starego miasta w Tallinie, natrafimy na liczne zabytki pochodzące z czasów średniowiecza, są to między innymi: kościoły, domy kupieckie oraz magazyny.

Dom Bractwa Czarnogłowych

Znajdujący się na starym mieście budynek o charakterystycznych zielonych drzwiach to Dom Czarnogłowych w Tallinie. Posiadłość ta, była siedzibą Bractwa Czarnogłowych – średniowieczne stowarzyszenie kupców, które powstało około 1399 roku. 

O Bractwie Czarnogłowych wspominałam również w poście  „Ryga na weekend – najciekawsze atrakcje turystyczne”, gdzie także mieści się budynek byłej siedziby gildii czarnogłowych.

Bractwo Czarnogłowych działało tylko na Łotwie i w Estonii, aż do sowieckiej okupacji krajów bałtyckich w 1940 roku, podczas której uciekli do Niemiec.

Obecnie Budynek jest wykorzystywany na koncerty i inne wydarzenia kulturowe. Podczas gdy w domu byłego bractwa nie odbywają się żadne uroczystości, można wejść do środka. 

Rzeźby mnichów stojące w Ogrodzie Króla Danii

Rzeźby trzech mnichów bez twarzy, stoją od 2015 roku w Ogrodzie Króla Danii. Każdy z mnichów, a jak dla mnie: postacie mrocznych kapturowców pełni inne zadanie, wynikające z ich nazwy: 

  • „Czekający mnich”,  
  • „Modlący się mnich”, 
  • „Mnich obserwujący”.

Na co naprawdę czekają, co tak naprawdę obserwują i o co tak się modlą kapturowcy? Tego nie wiem, ale na pewno kryje się za tym coś mistycznego :-).

Zamek Toompea 

Wzgórze Toompea od zawsze było miejscem szczególny, na którym stawiano fortyfikacje tego rodzaju. Pierwszą zanotowaną, budową, był IX wieczny zamek o konstrukcji drewnianej. 

Na przestrzeni wieków miejsce to było wielokrotnie przebudowywane oraz stanowiło twierdzą różnych reżimów, które rządziły regionem. 

Dziś zamek Toompea jest siedzibą parlamentu estońskiego.

Sobór Aleksandra Newskiego 

Po żmudnej wspinaczce docieramy do Soboru Aleksandra Newskiego położonego na wzgórzu Toompea! Ta zachwycająca budowla zwieńczona kopułą, uważana jest za arcydzieło architektury sakralnej.

Katedra pochodzi z 1900 roku, kiedy Estonia była pod panowaniem cesarstwa rosyjskiego. Katedra Świętego Aleksandra Newskiego najokazalszą cerkwią w Tallinie.

Ciekawostką jest informacja, że za panowania Rządów Imperium Rosyjskiego, cesarstwo ufundowano kilka katedr ku czci księcia Aleksandra Newskiego, jedna z nich znajdowała się m.in. w Warszawie, inna w Helsinkach. 

Kościół św. Mikołaja

Kościół świętego Mikołaja w Tallinie, którego patron odpowiada za opiekę nad kupcami i żeglarzami. W średniowieczu kościół św. Mikołaja był jednym z najpiękniejszych kościołów w mieście. 

Pasaż św Katarzyny

Pasaż św. Katarzyny to jedna z najbardziej malownicza z uliczek Starego Miasta w Tallinie, którą wypełnia niesamowita atmosfera. 

Nazwa została zaczerpnięta od Kościoła św. Katarzyny, którego ocalały fragment możemy odnaleźć, na północnym krańcu przejścia. 

Dawny klasztor dominikański, został postawiony w okolicach 1246 roku. Co czyni budynek jednym z najstarszych obiektów w Tallinie.

Restauracja Olde Hansa

Gospoda Olde Hansa przeniesie każdego do średniowiecznego Tallina. Wystrój, muzyka w tle, ubiór kelnerów i podawane tu posiłki pod każdym względem wpisują się w klimat z tamtego okresu.

Z ciekawych pozycji w karcie dań, znajdziemy takie niecodzienne smaki jak: kiełbasa z mięsa z łosia, dzika czy nawet niedźwiedzia.

Restauracja III Draakon

Karczma III Draakon to kolejna ciekawa pozycja na mapie gastronomicznej Talina. Brak czasu na stanie w dość długiej kolejce uniemożliwiły mi poznanie serwowanych tutaj dań. Niemniej jednak restauracja na tyle zwróciła moją uwagę, że nie mogła o niej nie wspomnieć. 

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz