• Post author:
 • Reading time:12 min(s) read

Podstawowe informacje o Japonii

Położenie

Japonia – wyspa położona we wschodniej Azji pomiędzy Północnym Pacyfikiem a Morzem Japońskim.

Mapa Japonii

Liczba ludności 

Kraj liczy 126,168,156 ludności (dane z 2018). Tokio jest stolica Japonii, a zarazem najludniejszym miastem japońskim kraju (populacja wynosi 8,336,599).

Religia 

 Tradycyjną religią japońską jest Szintoizm (70%) i Buddyzm (69.8%). Wyznawcy chrześcijaństwa to jedynie 1.5% Japończyków.

Klimat

Charakterystyką klimatu jest duża wilgotność powietrza oraz miesiące obfite w opady deszczu. 

Największe zagrożenia naturalne 

Do najczęstszych zjawisk zalicza się trzęsienia ziemi i tsunami. 

Pogoda w Japonii

Bieżące informacje o pogodzie i zagrożeniach atmosferycznych.

Informacje dotyczące temperatury w danym miesiącu.

Pogoda w Tokio – lipiec

Większość turystów decyduje się na wyjazd do Tokio w okresie kwitnącej wiśni, ja jednak wybrałam nieco inny termin.

Lipiec w Japonii jest miesiącem bardzo ciepłym. Temperatura zbliżona do tej w Polsce sięga 30’C i więcej. 

Wilgotność powietrze jest bardzo wysoka, przez co człowiek poci się nawet podczas stania na dworze.

Butelka wody to podstawa! Bardzo ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Krem z filtr UV też nie zaszkodzi, gdyż słońce opala nawet podczas pochmurnego dnia.

Pogoda w Tokio

Pogoda nie taka, na jaką wygląda

Często budziłam się rano, wyglądam przez okno i sprawdzałam, jaka jest pogoda. Miało to na celu dostosowanie ubrania do warunków pogodowych. Często bywało tak, że miasto wyglądało na pochmurne. Nic bardziej mylnego. Jednak, po wyjściu z apartamentu okazywało się, że pomimo braku słońca jest gorąco i parno.

Przygotowania do podróży: wiza, ubezpieczenie, pieniądze

Wiza i ubezpieczenie

Czy do Japonii potrzebna jest wiza?

Przed pandemią COVID-19, nie. Polacy w celu turystycznym mogli przebywać na terenie Japonii do 90 dni. Taka informacja w postaci naklejki została umieszczona w paszporcie po wylądowaniu na japońskim lotnisku.

W obecnym okresie pandemii – Japonia wstrzymała ruch bezwizowy, a o wizę można wystąpić poprzez ambasadę Japonii w Warszawie. 

Ubezpieczenie

Nie ma wymogu. Jednak zawsze warto się ubezpieczyć, bo przecież „Nigdy nic nie wiadomo” :-). Najważniejsze to sprawdzić, który polski ubezpieczyciel jest honorowany w Japonii. 

Moja polisa ubezpieczeniowa była z AXA i kosztowała 133 zł (pakiet rozszerzony).

Wymiana pieniędzy

Japoński jen nie jest tak popularny jak dolar amerykański czy euro. Upewnij się, czy w danym kantorze japońskie jeny są dostępne od ręki, czy należy je zamówić z wyprzedzeniem. 

Jeśli chodzi o wymianę pieniędzy w samym Tokio, to polecam Japońską Pocztę. Oczywiście chodzi o wymianę USD lub Euro na japońskie Jeny.

Cena biletu do Japonii i wybór linii lotniczych

Loty bezpośrednie Warszawa – Tokio umożliwia firma LOT.  Ja zdecydowałam się na tańszą alternatywę z przesiadką w Doha, którą zapewniły mi linie lotnicze Qatar Airways. 

Cena biletów do Tokio

Przybliżony koszt biletów (w dwie strony) to 2,500 zł. Jak widać, można tanim kosztem polecieć do Japonii. 

Ile trwa lot do Tokio?

 • Warszawa – Doha, czas lotu to 5h 40min / 6h
 • Doha – Tokio, czas lotu 10 / 11h

Linia lotnicza Qatar Airways – moje wrażenia

W tej chwili są to moje ulubione linie lotnicze, a to znaczy, że przebijają Emirates. Całokształt lotu wraz z obsługą oceniam na 5+/5. Oczywiście jeśli trafimy na starszy aircraft to monitor z tv pozostawia wiele do życzenia, ale to samo miałam w KLM czy Emirates.

Dużym plusem jest kosmetyczka, którą linie Qatar obdarowują swoich pasażerów podczas dłuższych tras. Taka kosmetyczka w swojej zawartości posiada: szczoteczkę i pastę do zębów, balsam do ust, opaskę na oczy, wełniane skarpetki. Miłe zaskoczenie 🙂

Noclegi w Japonii 

Klimatyzacja to podstawa! Specyficzny klimat sprawia, że nie da się przebywać w mieszkaniu bez klimatyzacji, a tym bardziej zasnąć. Przy szukaniu apartamentu należy zwrócić uwagę czy dany apartament jest w nią zaopatrzony.

Ostatecznie zdecydowałam się na wynajem 3-osobowego mieszkania za pośrednictwem Airbnb. Wybór ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziesięciodniowy pobyt w tokijskiej dzielnicy Nakano kosztował nas łącznie 3.000 zł. 

Mieszkanie składało się z sypialni, kuchni i łazienki, czyli wszystkiego tylko w typowym  japońskim rozmiarze ;-). Każda rzeczy była na wyciągnięcie ręki. Dosłownie!

Spokojna dzielnica Nakano okazała się dla nas idealną lokalizacją. W Nakano nie brakuję sklepów, marketów, restauracji, kawiarni, metra i popularnego Nakano Broadway.

Wyjazd do Japonii – co spakować?

Adapter

Koniecznością jest zabranie ze sobą przejściówki, ponieważ gniazdka w Japonii są gniazdami typ A, tj. posiadają charakterystyczne dwa płaskie bolce (jak ten w USA). Napięcie 110 V (W większości krajów wynosi 220–240). Ja od lat mam ze sobą uniwersalny adapter :-). Dla zapominalskich jest do nabycia na lotniskach. Polecam jednak kupić jeszcze przed wylotem.

Power Bank

Dla mnie to podróżniczy ‘must have’. W podróży bardzo często korzystałam z map (zarówno online jak i tych offline) oraz aparatu fotograficznego w telefonie, który pochłania baterię w błyskawicznym tempie!

Lotnisko w Tokio – co po wylądowaniu?

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać tuż po przejściu kontroli paszportowej i odebraniu bagażu to zakup 2 bardzo ważnych dla mnie przedmiotów, a mianowicie: karta sim z internetem oraz karta miejska Suica. Na terenie lotniska znajdują się stoiska, w których bez problemu znajdziecie wyżej wymienione rzeczy. Poniżej opiszę kilka praktycznych informacji. 

lotnisko

Internet w telefonie, czyli karta sim z internetem

Kartę SIM z Internetem do telefonu możemy spokojnie kupić na lotnisku.

2GB SIM CARD Prepaid starczyło mi na cały pobyt tj. 9 dni. Przy czym internet służył mi głównie do korzystania z mapy Google. 

Tak więc wybór GB to już kwestia osobistego użytkowania i zapotrzebowania. Moja karta była jednorazowa. Raz zużyta nie mogła być ponownie doładowana. Oczywiście, aby z niej korzystać, telefon nie może mieć sim locka 😉

Koszt karty „Y! Mobile” to  ¥3,000 (ok. 100 zł). 

Komunikacja miejska w Tokio – metro i autobusy 

Tokijskie metro i poruszanie się w najbardziej zaludnionym mieście okazało się nie takie straszne. Aplikacja Google Map w Japonii jest nieoceniona. Z ogromną precyzją wskaże drogę do wybranego celu, pokaże jak się dostać do wybranej linii metra oraz jaki będzie koszt przejazdu.

Karta Suica, czyli tak zwana karta miejska, która w dużym stopniu ułatwiła mi przemieszczanie się po mieście. Nie opłaca się kupować pojedynczych biletów. Komfort poruszania się z Suicą jest ogromny! 

karta miejska suica
Źródło: japantravel.com

Sugerowane doładowanie na start to ¥5.000 (ok. 180zł). Ta kwota pozwoli na przetransportowanie się z lotniska do miasta. Doładowanie karty jest bardzo proste, szybkie i nie stanowi problemu. Przed każdym wejściem do stacji stoją maszyny służące do tego celu. Wystarczy tylko położyć kartę, wybrać język angielski, następnie wskazać kwotę doładowania i dokonać zapłaty. W tej samej maszynie możemy również sprawdzić jaka kwota została do wykorzystania na karcie.

Co ciekawe kartą Suica można płacić w sklepach oraz w automatach typu vending machine.

Trzeba pamiętać o ¥500 depozycie, który jest na karcie, a który możemy odebrać na lotnisku w momencie opuszczenia Japonii. 

Więcej Informacji o karcie Suica

Dojazd z lotniska Haneda do centrum Tokio

Jeśli chodzi o sposoby ‘wydostania się’ z lotniska Haneda do centrum miasta to możemy liczyć na metro, autobusy i taksówki.

metro w japonii

Najtaniej zdecydowanie wyniesie nas podróż metrem (¥490-700). Trzeba jednak pamiętać o tym, że metro w Tokio jest czynne do północy (ku mojemu zaskoczeniu :-))

Ale bez obaw. Nie oznacza to, że nie będziecie w stanie wydostać się z Lotniska Haneda. Pozostaje jeszcze tzw. autobus lotniskowy. Opcja ta jest zdecydowanie droższa i za taki przejazd przyjdzie nam zapłacić ¥2.000 (ok 70zł). Ja, oczywiście z moim szczęściem „zmuszona” byłam skorzystać z tej formy przejazdu i muszę przyznać, że warunki godne polecenia.

Trzecią opcją jest taxi. Taksówki to chyba najdroższa rzecz w Japonii. Dla porównania ta sama trasa kosztuje ¥10.000. 

Dojazd z Tokio do Narita International Airport

Metro 🙂

Ceny w Japonii

Zastanawiam się, skąd wzięło się to przeświadczenie, że Japonia jest drogim krajem? Oczywiście taksówki czy pociągi do tanich rzeczy nie należą, ale poza kilkoma wyjątkami nie uważam, że Japonia jest drogim krajem dla turysty. Poniżej kilka przykładowych cen niektórych produktów i usług. 

Kiosk w Japonii
 • Taksówki są w istocie bardzo drogie. Tak drogie, że nieopłacalne. Przykładowy koszt przejazdu z Shinjuku do Nakano (5km) =  ¥3.000 (ok. 100zł). Ten sam przejazd metrem = ¥160 (6 zł)
 • Ramen ¥550-¥1.500 (18-55zł)
 • Sushi ¥1000-¥5000 (36-182zł). Cena zależy od wielkości zestawu.
 • Piwo w lokalu  ¥490-500 (18zł)
 • Piwo np. Asashi w markecie ¥180-240 (6-9zł)
 • Sake – szklanka w lokalu: ¥400-¥750 (14-27zł)
 • Butelka japońskiego whiskey w markecie ¥600 (21zł)

Podobne ceny obowiązują wszędzie

To, co uderzyło  mnie najbardziej to to, że ceny w zależności od miejsca niczym się nie różnią.

Nie ma więc znaczenie czy zjesz ramen przy świątyni Sensō-ji, czy  miejscu oddalonym od największych atrakcji turystycznych, bądź też na lotnisku – cena niewiele będzie się różnić.

To samo dotyczy pamiątek.

Sklepy z tanimi pamiątkami

Popularne sklepy z tanimi produktami w Tokio:

 • Don quijote 
 • 100 Yen Store

To sklepy ze wszystkim, dosłownie :). Jeśli chcecie kupić oryginalne Kit-Katy w najniższej cenie to tylko tam.  Sklepy te znajdują się w każdej dzielnicy. 

Kultura Japońska, czyli jacy są Japończycy? 

Japończycy są bardzo dobrze wychowani i uczciwi. Miałam wrażenie, że manierami są bliżsi europejczykom niż Azjatom. Kultura na najwyższym poziomie, która wyprzedza wszystkie kraje o setki lat. 

Kimono

Można podsumować to jednym zdaniem: „Japończycy są tak dobrze wychowani, że nawet gdybyśmy popełnili jakieś fopa, to nie zwrócą nam uwagi”. 

Savoir-vivre –  najważniejsze zasady 

Na co należy zwracać uwagę, będąc w Japonii? Czyli etyka dobrego zachowania w pigułce. 

 • W restauracji zawsze otrzymasz mokrą chusteczkę do wytarcia rąk,
 • Dawanie napiwków jest obrazą dla kelnera,
 • Po skończonym posiłku łączymy nasze pałeczki i kładziemy na miseczce ostrą stroną w lewo. Nie wbijamy pałeczek w ryż ani nie wymachujemy nimi.
 • W bardziej tradycyjnych restauracjach, których zasiadasz na macie, należy zdjąć buty
 • Błoga cisza w metrze. Podczas podróży metrem wyłącz głos w telefonie. Nie jest mile widziane rozmawianie przez telefon (to zdecydowanie jedna z tych rzeczy, której bardzo mi brakowało po powrocie do Polski).
 • Koszulki zakrywające ramiona są stosowniejsze od koszulek z odkrytymi ramionami.
 •  Japonii bardzo rzadko podaje się pieniądze bezpośrednio do rąk. Należną sumę należy położyć na małej tacy, która jest ku temu przeznaczona.
 • Mycie rąk w świątyniach – łatwo znaleźć specjalnie wyznaczone ku temu miejsca
 • Trzymaj lewej! Czyli poruszanie się lewą stroną chodnika.
 • Metro i pierwszeństwo wyjścia. Niby takie oczywiste jednak doświadczona warszawską kulturą wiem, że dużo osób ma z tym problem. Trzymaj równe tempo! Japończycy, wychodząc z metra, idą równym tempem. Wszyscy są bardzo dobrze zorganizowani. Pomimo natężenia ruchu, wszystko sprawnie idzie.

Service charge

Niektóre restauracje naliczają sobie opłatę serwisową. Zazwyczaj kelner informuję o takiej opłacie przed dokonaniem zamówienie. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że kwota ta do małych, a już na pewno symbolicznych ni należy.

I tak zamawiając szklankę whiskey o wartości 20 zł przyszło mi zapłacić drugie tyle za serwis. Co dziwniejsze płatność jest od osoby, a nie od stolika.

Inne ciekawe informacje 

 • Vending machines everywhere! Automaty z napojami są na każdym kroku
 • Wszędzie widnieją oznaczenia zarówno w języku japońskim jak i w języku angielskim
 • Niektóre miejsca mają zakaz wstępu dla ludzi z tatuażami
 • W pełni zautomatyzowane toalety publiczne 
  • Jak zobaczysz, to zrozumiesz. Pozostawię nutę tajemniczości 😉
 • Mało kto mówi po angielsku. Na szczęście restauracje mają obrazkowe menu lub w formie 3D 😉
 • Japonia jest bardzo czystym krajem
 • Wbrew temu co pokazują w telewizji Japonia jest konserwatywnym krajem pod względem ubioru. Zdecydowana większość Japonek jest schludnie ubrana, zasłania ramiona, nosi spódnice do kolan i delikatny makijaż. Korowe postacie tak często pokazywane w telewizji jako „typowi mieszkańcy Japonii” to zdecydowana mniejszość, którą możemy spotkać jedynie w poszczególnych dzielnicach miasta.

Tokio – czy jest bezpiecznie?

Tak, w Tokio jest bezpiecznie. 

Kantaro – kulinarna podróż

Dla wszystkich miłośników słodkości polecam film “Kantaro”. W serialu główny bohater odbywa  kulinarną podróż, która pozwala mu rozkoszowywać się najlepszymi deserami w Toki. 

Serial, choć nietuzinkowy to z pewnością pozwala poznać niezwykłe desery, jakie serwowane są w Japonii. „Tylko Bóg słodki wie” ile rodzajów słodyczy czeka w Japonii tylko na to, by je spróbować 😉

japoński deser

Co warto przywieźć z Japonii?

 • japońskie kosmetyki (np. marki takie jak Kose, Canmake, Senka, Rosette, SHISEIDO)
 • słodycze
 • herbaty

Słowniczek polsko-japoński z wymową

Przykładowe słowa, które warto znać podczas podróżowania po Japonii.

słownik polsko-japoński z wymową

Ciekawe miejsca w Tokio

Zapraszam na kolejny wpis, który opisuje największe atrakcje Tokio i okolic.

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Ten post ma 2 komentarzy

 1. W Hong Kong mój pokój składał się z łóżka i klimatyzatora, nic więcej, nawet okna 🙂 a cena za dwa tygodnie – porównywalnie z miesięcznym pobytem w Zakopanym 🙂 Gdyby nie fakt, że w Manili na Filipinach ukradli mi telefon z wszystkimi zdjęciami, to w pamięci mam dwie rzeczy, czysto i gorąco 🙂 hehe Patrząc na ceny jakie podałaś to w 10 tyś dwie osoby na 10 dni by się zmieściło. Lot w sumie 16 godzin. To i tak lepiej niż do Filipin, tam leciałem bite 16 godzin non stop z Londynu. Zobaczymy teraz po tych szczepieniach, czy wróci to troszkę do normy…

  1. Maggie

   Japonia ma to do siebie, że przestrzeń mieszkalna jest znacznie mniejsza. Po części to dodaje jej swoistego uroku. Dobrze poznałam to w Tokio, gdzie nasze Airbnb było kompaktowych rozmiarów. Pomimo tego niczego w nim nie brakowało. Słyszałam, że Hongkong nie należy do tanich wypraw. Współczuję utraty telefonu. Może będziesz miał okazje wrócić tam jeszcze, tymczasem pozostają Ci piękne wspomnienia :). Też mam nadzieję, że niebawem wrócimy do normalnego życia. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz