Kazimierz Dolny nad Wisłą nie bez powodu uważany jest za perłę Lubelszczyzny. Nazwę miasto zawdzięcza Kazimierzowi Sprawiedliwemu. Kazimierski rynek z oryginalną architekturą z całą pewnością jest sercem miasta. To właśnie tutaj każdy turysta spędza większość swojego czasu, gdyż w jego obrębie jest wiele ciekawych restauracji, galerii sztuki i zabytków sakralnych. Wracając do galerii sztuki to ich ilość bardzo mnie zaskoczyła. Przed przyjazdem do Kazimierza Dolnego nie miałam pojęcie, że jest to tak artystyczne miasto. Zachęcam wszystkich do zwiedzania galerii, w których znajdują się niesamowite obrazy, unikatowe artystyczne wyroby jubilerskie. Jestem pewna, że kolekcja zachwyci nawet osoby, które nie są miłośnikami sztuki.
Ciekawe miejsca w drodze do Kazimierza Dolnego
Planując podróż do Kazimierza Dolnego dodatkowo pod uwagę można wziąć kilka fajnych miejsc:
Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

Jednym z takich miejsc jest Tomaszów Mazowiecki, którym znajdują się “Niebieskie źródła”.
Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła to bajeczne miejsce pełne zieleni i zwierząt zamieszkujących te tereny.
Największą atrakcją rezerwatu jest bez wątpienia basen wodny o niezwykłej barwie. Intensywność koloru zależy od intensywności światła słonecznego.
To właśnie to miejsce przyciąga wiele osób i jest obiekt zainteresowań fotografów.
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Spale

Spała to kolejne ciekawe miejsce na drodze do Kazimierza Dolnego. Znajdziemy tam mały, drewniany kościół z 1922/1923 roku.
Dla miłośników historii wspomnę, że w Spale leczył się marszałek Józef Piłsudski.
Dzisiaj, Spała stanowi bazę wypoczynkową, treningową oraz miejsce przygotowań Olimpijskich. Bez wątpienia lasy spalskie i otaczajaca zieleń sprzyja w relaksacji.
Janowiec
W odległości 28 km od Kazimierza znajduję się miejscowość Janowiec. Możemy się tam dostać na dwa sposoby. Pierwszy, objeżdżając trasę, jadąc przez Puławy. Drugi, zdecydowanie szybszy sposób to przeprawa promem przez Wisłę.
Maćkowa Chata

Będąc w Janowcu warto skosztować lokalnego piwa i regionalnej kuchni w “Maćkowej Chacie”. Z ciekawych potraw znajdujących się w Maćkowym Menu warto wymienić “Zawijoki janowickie oraz “Kluski janowieckie” – te drugie mogę polecić z czystym sumieniem :).
Zamek w Janowcu

Główną atrakcją tego miejsca jest zamek pochodzący z początku XVI wieku oraz znajdujący się na jego terenie skansen.
Każdego roku na terenie zamku w Janowcu organizowane jest Święto Wina. Miłośnicy tego trunku powinni zapisać sobie ostatnią sobotę miesiąca maja w kalendarzu by nie przegapić degustacji wina z polskich winnic.
Jeśli nie boisz się janowieckiej Czarnej Damy możesz przenocować w jednej z dwóch dostępnych komnat zamkowych (Pokój przy Bastei i Pokój Czarnej Damy). Legenda głosi, że nocą duch Heleny Lubomirskiej, córka ówczesnego właściciela zamku, spaceruję po janowieckim zamku.
Skansen przy zamku w Janowcu

Skansen odzwierciedla lubelszczyźniany dom mieszkalny z lat 20 XIX wieku.
Dwór z Moniak

Dwór z drugiej połowy XVIII wieku przeniesiony do Janowca ze wsi Moniak. Przedstawia wnętrze domu ziemiańskiego.
Wycieczka z przewodnikiem po Kazimierzu Dolnym

Na kazimierskim rynku znajdziemy przewodnika, który swoim meleksem zabierze nas w podróż po największych atrakcjach i zabytkach Kazimierza Dolnego. Koszt takiej wycieczki to 20zł/os. Cena dotyczy najbardziej rozbudowanej trasy turystycznej, której pokonanie zajmuje godzinę (do wyboru mamy trzy trasy).
Wycieczka obejmuje atrakcje znajdujące się w mieście, jak i poza miastem (spichlerze, pomnik Kazimierza Wielkiego, Cmentarz Żydowski, Wąwóz Korzeniowy).
Taki sposób zwiedzania dostarczy bez wątpienia dużej dawki informacji na temat najważniejszych miejsc na mapie Kazimierza Dolnego, wraz ze szczegółowym omówieniem ich.
Rynek w Kazimierzu Dolnym

Rynek główny to oczywiście centrum kazimierskiego życia turystycznego, ale nie tylko. To również miejsce, gdzie dwa razy w tygodniu ma miejsce targowisko na, którym można kupić naturalne warzywa, owoce, miód czy kwiaty.
Muszę przyznać, że rynek w Kazimierzu Dolnym jest pełen uroku! Bogato zdobione Kamienice Przybyłów z około. 1615 roku w renesansowym stylu od razu zwróciła moją uwagę. Nie da się ukryć, że zacznie się wyróżnia. Oprócz tego ciekawym elementem starego miasta jest studnia miejska położona w samym jego centrum (druga nieco z boku).
Kazimierski rynek do doskonałe miejsce na wybór pamiątek z Kazimierza Dolnego. Stragany, aż pękają w szwach od liczby upominków.
Mały rynek

Warto odwiedzić również Mały Rynek. To właśnie tam można znaleźć prawdziwe skarby nie z tej epoki. Dosłownie, bo tutejszy Pchli Targ bogaty jest w przeróżne przedmioty, niektóre z okresu przedwojennego.
Cyganki z kazimierskiego rynku
Mała przestroga, uwaga na lokalne cyganki, które zdaje się są na tym terenie od kilkudziesięciu lat. Niby każdy wie ale sama widziałam jak jedna z turystek została naciągnięta i z oburzeniem odeszła od jednej z pań. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemności to nie wchodzenie w dyskusję. Chociaż chęć poznania “czy partner Cię zdradzi” bywa dla niektórym pokusą nie do pokonania :-D.
Pomnik psa Werniksa

Interesujący i nietypowy pomnik psa znajduję się w Kazimierzu Dolnym. Jego widok od razu przypomniał mi historię japońskiego psa Hachiko, którego pomnik miałam okazję podziwiać podczas podróży do Japonii.
Pomnik psa Werniksa reprezentuję uwielbianą przez wielu Polaków rasę psa – kundelka. Sam Werniks bacznie obserwuję kazimierskich artystów przy swojej pracy.
Brązowy posąg ma przynosić szczęście wszystkim tym, którzy potrą jego nos.
Kazimierski Kogut

Legenda “O kogucie z Kazimierza”, głosi że kazimierskie ziemię tak bardzo spodobały się samemu Diabłu, że postanowił on osiedlić się tutaj na dobre. Najbardziej zasmakowały mu kazimierskie koguty, których szybko zaczęło brakować. Mieszkańcy głowili się co tu zrobić i w jaki sposób uchronić swoje zwierzęta przed zgubą. Z pomocą przyszli zakonnicy, którzy wodą święconą skropoli kryjówkę czorta. Ten nie mogąc znieść zapachu wody święconej raz na zawsze, uciekł w popłochu z kazimierskich ziem.
Dziś, kogut z drożdżowego ciasta stał się nie tylko przysmakiem ale również symbolem Kazimierza Dolnego.
Galerie w Kazimierzu Dolnym

Galerie sztuki widnieją na każdej ulicy a obrazy zdobią ściany większości restauracji. Kazimierz Dolny to bez wątpienia miasteczko artystów.
Spośród wszystkich kazimierskich galerii w szczególności polecam Galerie Grabskich przy ulicy Lubelskiej 33. Każda osoba, która nie ma bladego pojęcia o sztuce bardzo szybko nadrobi swoje zaległości, gdyż obsługująca tą galerię Pani to prawdziwe źródło wiedzy. Z ogromnym zaciekawieniem słuchałam jej opowieści na temat obrazów, ikon, artystów oraz artystycznej biżuterii.
Góra Trzech Krzyży

Wzgórze Trzech Krzyży z trzema krzyżami na szczycie to bez dwóch zdań najlepszy punkt widokowy na cały Kazimierz Dolny. Szlak, który prowadzi na szczyt góry choć krótki to stromy. Tak więc wejście może zmęczyć niektóre osoby.
Trzy krzyże zostały ustawione w tym miejscu w 1708 roku na znak upamiętnienia ofiar dżumy jakie miały miejsce w tej okolicy.
Cmentarz Żydowski

Pierwsze wzmianki wskazują na rok założenia jako 1851. Stary Cmentarz Żydowski przy ulicy Czerniawy został całkowicie zdewastowany podczas Drugiej Wojny Światowej. W tym samym czasie teren cmentarny stał się miejscem masowych mordów ludności żydowskiej i polskiej.
Odbudowany wiele lat po wojnie przyciąga turystów z całego świata.
Wejście do wnętrza cmentarza tworzy ściana powstała z odzyskanych kamiennymi macew. Pomnik ten do złudzenia przypomina jerozolimską Ścianę Płaczu. Charakterystycznym jej elementem jest pęknięcie dzielące ścianę na dwie nierówne części (żeńską i męską). Pęknięcie to prowadzi do środka kazimierskiego cmentarza żydowskiego. Zupełnie jakby przekraczało się dwa różne światy w jednym momencie.
Znaczenie symboli znajdujących się na kazimierskich macewach:
- Siedmioramienny świecznik – symbolizuję świątynię jerozolimską oraz judaizm
- Świeca – miejsce pochówku kobiety
- Dłonie – błogosławieństwo
- Dłoń wrzucająca monetę – świadczy o hojności/dobroczynności zmarłego.
- Złamana świeca – przerwane życie
Co ciekawe każdy macew opisuję historię i rolę jaką dana osobą odegrała w społeczeństwie.
Stara Chata

Pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku jest najstarszą drewnianą chatą w Kazimierzu Dolnym.
Dziś nienagannym stanie wynajmowana jest turystą, głównie nowożeńcom, którzy chcą spędzić w niej noc. Dlaczego właśnie nowożeńcom? Chacie przypisuję się magiczne właściwości. Młodzi wybierając kolor prześcieradła wskazują na wymarzoną płeć dziecka. Podobno jeszcze nikt nie zgłaszał reklamacji 😉
Stara Chata to zdecydowanie jedna z nietypowych atrakcji turystycznych, o jakich słyszałam.
P.S. Tak, zdjęcie zostało zrobione „zawodowo” podczas wycieczki z przewodnikiem meleksem ;-).
Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów

Maria Kuncewiczowa, pisarka i autorka książki “Dwa Księżyce”, “Willa pod Wiewiórką” została wybudowana w 1936 roku przez Marię i jej męża Jerzego. Przez wiele lat miejsce to służyło do sezonowego pobytu małżonków w Kazimierzu Dolnym. Dopiero po śmierci męża, Maria zdecydowała się na zamieszkanie w willi przez cały rok (1984).
Dom o drewnianej konstrukcja z kamieniami u podstawy jest charakterystyczna dla kazimierskiej architektury. Dodatkowym atutem jest usytuowanie domu na wzgórzu.
W jego wnętrzu znajduje się wiele niezwykłych pamiątek które doskonale pamiętają czasy swoich właścicieli. Przedmioty te nadają wnętrzu niesamowitego klimatu.
Wąwóz Korzeniowy

Wąwóz Korzeniowy Dół położony jest 2,3 km od rynku Kazimierza Dolnego. Sławę nadały mu korzenie drzew, które wyrastając utworzyły ściany wąwozu nadając mu tym samym baśniowego klimatu.
Spichlerze w Kazimierzu dolnym

Usytuowane wzdłuż wisły spichlerze pochodzą z XVI/XVII wieku a do ich głównych zadań należało magazynowanie zboża.
Osiem spichlerzy znajduję się przy ulicy Puławskiej, jeden przy ulicy Tyszkiewicza 18 i dwa przy ulicy Krakowskiej.
Spichlerz “Król Kazimierz”, którego mogą kojarzyć fani programu “Rolnik szuka żony”, gdyż to właśnie w nim odbywał się finał rolnika to najstarszy spichlerz w Kazimierzu Dolnym (XVI wiek). Zniszczony niemal całkowicie w czasie Drugiej Wojny Światowej doczekał odbudowy po wojnie. Dzisiaj dawny spichlerz Król Kazimierz jest czterogwiazdkowym hotelem o wysokim standardzie.
Kazimierskie spichlerze są z całą pewnością atrakcją turystyczną, którą można podziwiać w nielicznych miastach rzecznych Polski.
Rejsy po Wiśle w Kazimierzu Dolnym

Zwiedzanie Kazimierza Dolnego drogą morską to kolejna z możliwośći jaką oferuję miasto. Wiślańska trasa prowadzi prosto do Janowca.
Budynki sakralne
W Kazimierzu Dolnym znajduję się kilka budynków sakralnych wartych uwagi.
Klasztor Reformatów

Klasztor Reformatów i kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny
Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja

Podobno pierwsze wzmianki o tym kościele pochodzą ze źródeł z lat 1325-1328.
Kościół św. Anny
Nazywany również szpitalnym, którego istnienie przypisuję się na co najmniej 1530 r.
Zamek

Zamek w Kazimierzu Dolnym został wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Wówczas był to zamek w stylu barokowym. W XVII wieku został spalony przez Szwedów. Dziś turyści mogą zwiedzać zamkowe mury oraz wieżę strażniczą.
Szkoła w Kazimierzu Dolnym

Nowoczesna architektura to wynik dość młodego wieku szkoły. 31 maja 2011 roku wybuch gazu znacznie uszkodził budynek szkolny. Jej odbudowa pochłonęła 20 mln złotych.
Zwiedzając Kazimierz Dolny z przewodnikiem ulica na, której znajduję się szkoła jest częścią trasy. To dobra okazja by przyjrzeć się jej z bliska. Przyznam się ,że kiedy pierwszy raz zobaczyłam ten budynek to byłam święcie przekonana, że jest to hotel wysokiej klasy.
Winnica Małe Dobre pod Kazimierzem Dolnym

Mało kto wie ale niespełna 10km od Kazimierza Dolnego znajduję się winnica Małe Dobre. Nazwa wina jest zarówno nazwą miejscowości z której się wywodzi ten regionalny produkt. Białe wino jest charakterystyczne i raczej słodkie w smaku przez co nie każdemu może przypaść do gustu.
Jeśłi miejscowość Małe Dobre nie jest Ci po drodzę, wino to dostępne jest w restauracji Stary Dom.
Restauracje w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny to jedno z tych nielicznych miejsc w Polsce, które zapewnia dobrą gastronomię w każdej z restauracji. Naprawdę, gdzie nie pójdziemy to możemy liczyć na smaczny posiłek, dobry lokalny trunek i miłą obsługę. Fajne jest też to, że w każdym miejscu ceny są do siebie bardzo zbliżone – normalne :-).
U Fryzjera

“U Fryzjera” to restauracja, w której możecie zasmakować tradycyjnej kuchni żydowskiej.
Godne polecenia są ‘śledzie po żydowsku’, które uważam za absolutny specjał tego miejsca. Mogłabym je jeść codziennie i nie miałabym ich dosyć. Ale to tylko przystawka, bo jeśli mowa o dania główne to “ogromne” wrażenie robi tutaj golonka. Dosłownie, bo porcja jest gigantyczna. Może właśnie dlatego ‘na dobre trawienie’ w karcie znajdziemy 70% Śliwowicę Paschalną? Jedno jest pewne bo jednym takim kieliszku śliwowicy, kieliszek wódki jest niczym woda.
Stary Dom

Dawna nazwa “Pod Bykiem” to miejsce o oryginalnym wystroju wnętrza, który tworzy miłą atmosferę. W lokalu możemy wypróbować wspomnianego wcześniej wina z winnicy Małe Dobre, ale miejsce to przede wszystkim słynie z niesamowitej kolekcji nalewek. Do wyboru mamy prawie sto rodzajów nalewek.
U Radka

Lokalne piwo “Perła” na kazimierskim rynku to wręcz obowiązek każdego turysty!
“U Radka” to jeden z lokali znajdujący się w rynku. To również doskonałe miejsce na relaks w samym sercu Kazimierza Dolnego.
Podobnych lokali jest więcej, ja dla przykładu zdecydowałam się podać ten szczególny choć jestem przekonana, że sąsiedzkie knajpki oferują niemniej dla swoich gości.
Bar Weranda

“Bar Weranda, Smacznie i tanio” – bez dwóch zdań! Dodatkowym atutem jest widok na znajdującą się na drugiej stronie ulicy Kamienicę Celejowską.
Oczywiście wszystko jest bardzo smaczne, ale możecie być pewni, że to właśnie tu zjecie dobrego mielonego o niemałych rozmiarach. Coś z innej beczki to Kociołki z kaszy
Nie mogę pominąć przepysznych placków ziemniaczanych, których chrupkość jest zdecydowanym znakiem charakterystycznym.
Śniadania w Kazimierzu Dolnym

Z pewnością całą karta dostępna w restauracji Ministerstwie Smaku, Pod Wietrzną Górą czy Knajpie Artystycznej, jest smaczna. Ja, jedynie miałam okazję wypróbować menu śniadaniowe i to z czystym sumieniem mogę polecić każdemu. Jeśli nie macie pomysłu na to gdzie zjeść śniadanie w Kazimierzu Dolnym to te trzy miejsca + U Fryzjera z pewnością zapewnią smaczne śniadanie.
Weekend w Kazimierzu Dolny w skrócie
Czyli Kazimierz Dolny w obiektywie mojego aparatu. Film przedstawia najważniejszymi miejsca Kazimierza Dolnego ;-).


Jedzenie wygląda pysznie 🙂 Dużo ciekawych informacji o Kazimierzu Dolnym, nie znałam choćby legendy “O kogucie z Kazimierza”.
Kazimierz Dolny jest wyjątkowym miastem w Polsce 🙂
Wyjątkowe miasto.Cenne informacje.Bardzo dziękuję.
Oj, pozmieniało się na ładniejsze 🙂 ostatnim razem byłem w Kazimierzu w latach 95-98 Pamiętam ten widok na na miasto, trzeba się będzie tam wybrać. powiedz mi tak na jeden dzień co warte jest najbardziej zobaczenia ? bo teraz niestety hotele pozamykane wiec z żoną jeździmy tylko na jeden dzień. Wczoraj byliśmy w Krośnie Zdroju, w sumie to 400 km w dwie strony i godzina jazdy na sankach 🙂 ale warto było. Pozdrawiamy
Ja byłam zachwycona Kazimierzem Dolnym, a w jeden dzień to najlepiej pospacerować po kazimierskim rynku i pozwiedzać tutejsze knajpy oraz galerie sztuki wypełnione po brzegi pięknymi obrazami. Dodatkowo można wejść na Górę Trzech Krzyży. Jeśli jesteś osobą, która dogłębnie chce poznać miasto to zachęcam do wykupienia wycieczki z przewodnikiem – meleksem. Dowiesz się wtedy wielu interesujących rzeczy o Kazimierzu oraz zwiedzisz: spichlerze, pomnik Kazimierza Wielkiego, Cmentarz Żydowski, Wąwóz Korzeniowy i inne mniejsze atrakcje tego miasta :).