• Post author:
  • Reading time:2 min(s) read

Glenfinnan to miejscowość w Szkocji, która przyciąga tysiące turystów z całego świata (zwłaszcza fanów książki o Harrym Potterze), w celu przeżycia niesamowitej przygody pośród wspaniałego krajobrazu. 

Główną atrakcją tego miejsca jest wiadukt kolejowy Glenfinnan, przez który codziennie przejeżdża dawna lokomotywa parowa, a to tylko jedna z tras pociągu, który przemierza najpiękniejsze scenerie tego regionu Szkocji

Lokomotywa Jacobite – Howgart Express 

Jacobite to turystyczna lokomotywa parowa, która kursuje na części linii West Highland w Szkocji od 1984 roku. 

Fani filmów o Harrym Potterze doskonale znają pociąg Jacobite pod nazwą Hogwart Express.

Jacobite pociąg parowy w Szkocji

Trasa pociągu Jacobite

Podróż pociągiem Jacobite uznawana jest za najwspanialszą podróż kolejowa na świecie. Jej trasa przebiega bowiem przez najpiękniejsze miejsca oraz atrakcje turystyczne w zachodnim regionie Highland.

Linia pociągu parowego Jacobite, zaczyna się w miejscowości Fort William, w której to znajduje się najwyższa góra w Wielkiej Brytanii – Ben Nevis oraz Glenfinnan Wiadukt; przejeżdża przez miejscowość Arisaig, i jeziora takie jak: Loch Morar i Loch Nevis. Pociąg zatrzymuje się w malowniczej miejscowości, Mallaig.

Most Harrego Pottera w Glenfinnan

Cena przejazdu pociągiem parowy Jacobite

Podróż pociągiem Jacobite nie należy do tanich, a bieżące ceny można sprawdzić na West Coast Railways

Standardowy bilet:

  • Dorośli: £49
  • Dzieci: £28

Podróż Pierwszą Klasą:

  • Dorośli: £69
  • Dzieci £48

Glenfinnan Wiadukt

Wiadukt Glenfinnan, choć został wykorzystany, jako lokalizacja w wielu filmach to jednak najbardziej rozsławiony jest jako most Harry’ego Pottera.

Jak sama nazwa wskazuje, wiadukt ten znajduje się w szkockiej miejscowości Glenfinnan położonej 27 km na zachód od Fort William, a dojście do niego jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu.

Największe wrażenie wiadukt sprawia z bliska. Możemy wtedy dostrzec jego niesamowitą wielkość: wiadukt Glenfinnan ma długość 380 metrów, co czyni go

najdłuższym betonowym mostem kolejowym w Szkocji.

Glenfinnan Wiadukt

Jeśli chcesz zobaczyć przejeżdżający przez wiadukt Glenfinnan pociąg parowy, koniecznie zapoznaj się z rozkładem jazdy pociągu Jacobite.

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz