• Post author:
 • Reading time:8 min(s) read

Litwa to nadbałtyckie państwo, które  graniczy od zachodu z Polską, a od wschodu z Białorusią, Łotwą od północy. Stolicą państwa jest 580 tysięczne miasto Wilno.

Wilno jest uznawane przez wielu Polaków jako kolebka polskiej nauki i kultury. Znani Polacy, którzy związani byli z tym miastem to między innymi Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz,  Józef Piłsudski, Juliusz Słowacki, Piotr Skarga, Ignacy Potocki czy Emilia Plater.

Wspólna historia oraz wybite polskie osobowości sprawiają, że Polacy chętnie odwiedzają Wilno.

Krótka lekcja historii Polski i Litwy

Dobrze znane z lekcji historii dzieje Polski i Litwy mówią o jedności Litwy i Polski, ale jak się to w ogóle zaczęło?

Pierwszym krokiem była zawarte w Krewie Unia, a czego następstwem był ślub litewskiego księcia Władysława Jagiełły z Królową Polski Jadwigą Andegaweńską (1386).

Następnie, Unia Lubelska zawarta 1 lipca 1569 roku połączyła dwa suwerenne kraje, Polskę i Litwę, stając się  Rzeczpospolitą Obojga Narodów, pod rządami jednego monarchy.

W  1918 Litwa odzyskuję status niepodległego państwa litewskiego. 

Zwiedzanie Wilna zimą

Wycieczka do Wilna zimą może wydawać się szalonym pomysłem, ale zimowa sceneria ma swoje uroki. Bożonarodzeniowa atmosfera Wilna to przede wszystkim świąteczne dekoracje, nadają magicznego blasku wileńskiemu deptakowi starego miasta.

Temperatura w grudniu jest zbliżona do tej  w Polsce. Odpowiednio ciepłe ubrania i można ruszać na zwiedzanie największych atrakcji turystycznych stolicy Litwy.

Zdecydowanym plusem podróżowania zimą są częste przystanki na grzane wino. Minusem jest faktycznie to, że zdecydowanie mniej czasu poświęcamy na atrakcje turystyczne znajdujące się na dworze. Każda pora roku ma swoje plusy i minusy. 

Stwierdzam jednak, że Wilno to miasto do którego możesz wybrać się przez cały rok.

Zabytki Wilna

Ostra Brama

Każdy pamięta fragment “Pana Tadeusza” :

“Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy

I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy

Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!

Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem (…)”                                        

Adam Mickiewicz

Opisywana w powyższym fragmencie słynnego eposu Ostra Brama znajduję się właśnie we Wilnie. 

Brama starego miasta wybudowana pomiędzy 1503-1522 roku, była częścią obronnej zabudowy średniowiecznego Wilna (do miasta prowadziło 9 bram, z który tylko ostrobramska przetrwała).

Największym skarbem Ostrej Bramy jest przyciągająca tłumy turystów i pielgrzymów z całego świata ikona Matki Miłosierdzia. Malarskie dzieło w stylu renesansowym zostało namalowane w roku ok. 1630 specjalnie do kaplicy ostrobramskiej. Jest to jeden z nielicznych obrazów przedstawiający Matkę Boską bez Jezusa.

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej od lat słynie z cudów. Już sam Mickiewicz zawdzięczał cudownego ozdrowienie Matce Ostrobramskiej co z resztą opisuję w “Panu Tadeuszu”.

Plac Katedralny

Centralny punkt starego miasta w Wilnie stanowi Plac Katedralny.

Obiekt, który od razu zwraca uwagę to Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława oraz XIII wieczna dzwonnica. 

Kaplice katedralna od zarania dziejów były miejscem pochówków znanych osobowości  zarówno litewskich jak i polskich. 

W podziemnych kryptach katedralnych spoczywają: Aleksander Jagiellończyk, żona Zygmunta Augusta Barbara Radziwiłłówna, serce Władysława IV Wazy.

Cmentarz na Rossie 

Oddalony od starego miasta Cmentarz na Rossie był dla mnie obowiązkowym przystankiem. 

Jest to jeden z najstarszych cmentarzy wileńskich. Pochodzący z 1801 roku cmentarz jest miejscem spoczynku wielu postaci ze świata kultury i nauki zarówno polskiej jak i litewskiej.

Znani Polacy pochowani na wileńskiej Rossie:

 • serce Marszałka Józefa Piłsudskiego (1867-1935) w jednej mogile z matką Marią z Billewiczów Piłsudską,
 • Adam Piłsudski – brat marszałka,
 • Maria z Koplewskich Piłsudska – pierwsza żona marszałka,  
 • Euzebiusz Słowacki – ojciec Juliusza Słowackiego, 
 • Eustachy Tyszkiewicz – polski archeolog, historyk, badacz
 • Joachim Lelewel – polski historyk, nauczyciel Adama Mickiewicza 
 • Antoni Wiwulski – rzeźbiarz i architekt 
 • polscy żołnierze polegli w 1919-1920 
 • żołnierze Armii Krajowej 1939 

To tylko garstka spośród wszystkich spoczywających tu Polaków. Podążając ścieżkami cmentarza dowiemy się więcej na temat spoczywających tu osobistościach. 

Wzgórze Zamkowe z Basztą Giedymina

Wzgórze Zamkowe w Wilnie, zwane niegdyś Górą Turza to wzgórze, na którym znajdował się murowany zamek z czasów księcia Witolda (XV w.). Zastąpił on istniejącą wcześniej warownię o drewnianej konstrukcji, postawioną przez Giedymina.

Baszta Giedymina (baszta zachodnia) to jedyna pozostałość po zamku, która zachowała się do dzisiejszych czasów.

Wzgórze zamkowe jest najlepszym punktem widokowym Wilna.

Ze szczytu baszty Giedymina możemy również zaobserwować znajdującą się w oddali wzgórze z białymi krzyżami.

Góra Trzykrzyska

Wzgórze z trzema białymi krzyżami na jego szczycie to Góra Trzykrzyska, która znajduję się na prawym brzegu rzeki Wilejki i jest widoczna z Baszty Giedymina.

Pierwotnie wzniesione w 1613 drewniane krzyże zostały wymienione w roku 1730.

Pomnik trzech krzyży według jednej z legend jest symbolem męczeństwa franciszkanów podczas rządów litewskiego księcia Olgierda. Inna teoria mówi o symbolice chrześcijańskiej i wzniesieniu krzyży po przyjęciu chrztu przez Litwę.  

Niezależnie od pierwotnych założeń dziś 12 metrowe krzyże są symbolem upamiętniającym ofiary stalinizmu na Litwie. 

Pomnika Adama Mickiewicza

Na tle kościoła św. Anny znajduję się pomnik Adama Mickiewicza autorstwa litewskiego rzeźbiarza Gediminas Jokūbonis z 1984 roku. 

Muzeum i dom Mickiewicza w Wilnie

Bernardyńska 11 – to tu znajduję się wileńskie Muzeum Adama Mickiewicza oraz pokój na parterze mieszkał i tworzył swoje dzieła nasz wieszcz, w roku 1822. Jednym z utworów, nad którym pracował tu Mickiewicz jest poemat „Grażyna”.

Muzeum zgromadziło wiele eksponatów w tym rzeczy osobiste Adama Mickiewicza: listy, rękopisy i dokumenty, a także stół i fotel poety, przy którym redagował „Grażynę”, a nawet meble z kowieńskiego i paryskiego mieszkania. 

Znajdziemy tu niebywałą kolekcję pierwszych edycji dzieł  Mickiewicza oraz zbiory takie jak:

 • Reprint paryskiego wydania “Pana Tadeusza” z 1834. 
 • “Ponas Tadas” T. I-II czyli jedno z pierwszych tłumaczeń poematu “Pana Tadeusza” na język litewski. Tłumaczył A. Valaitis, rok 1924.
 • “Sonety” wydanie moskiewskie z 1826

Cena wstępu dla osoby dorosłej wynosi zaledwie 2 euro (cena z roku 2019 .

Warto wspomnieć o kolejnych miejscach związanych z Adama Mickiewicza a mianowicie domu przy ul. Literatu 5, w którym mieszkał Adam Mickiewicz w 1823, czy budynek klasztorny znajdujący się na ulicy Ostrobramskiej, w którym poeta był więziony w latach  1823-1824 . Historia poety stała się żywym natchnieniem uwiecznionym w III cz. Dziadów jako “Cela Konrada”.

Kościół świętej Anny

Kościół św. Anny to monument, który niewątpliwie zwraca swoją uwagę i wyróżnia się spośród wszystkich innych zabytków i atrakcji turystycznych Wilna.

Kościół o architekturze w stylu gotyckim z wyrazistą czerwoną cegłą, powstał na przełomie XV i XVI wieku. W jego wnętrzu znajdziemy między innymi obraz  Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Jak głosi legenda sam Napoleon Bonaparte nie mógł wyjść z zachwytu kiedy pierwszy raz ujrzał kościół św. Anny w Wilnie. 

Kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła

Barokowy kościoła św. Piotra i Pawła znajduje się na obrzeżach Wilna (Antokol, będący dzielnicą Wilna). Obecny kościół został zbudowany w roku 1668 – 1675 według projektu polskiego architekta Jana Zaora.

Białe wnętrze kościoła jest naprawdę zdumiewające.

Ulica Literacka (Literatų Gatvė)

Spacer Ulica Literacka w Wilnie jest z całą pewnością obowiązkiem, każdego, kto tu przyjechał. Aż trudno uwierzyć, że tak mała uliczka może mieć aż tak wiele uroku.

Literatų Gatvė nazywa się tak, ponieważ na początku XIX wieku mieszkał tu pisarz Adam Mickiewicz. 

Gusto Blynine – naleśnikarnia

Naleśnikarnia w Wilnie, Gusto Blynine przeniesie Cię swoim wystrojem wprost do świata Alicji w Krainie Czarów. To prawdziwa uczta dla smakoszy naleśników bez względu na wiek.

Restauracje, bary i puby w Wilnie

Z pozostałych lokali, które warto odwiedzić, należy wymienić:

 • Grey
 • Kawiarnia Pilies Kepyklele
 • Alaus Biblioteka,
 • Bambalyne

Jestem pewna, że w przeciągu dwóch lat pojawiły się nowe miejsca na mapie gastronomicznej Wilna, więc nie będę się tu zbytnio rozpisywać. Pozostawiam wam trochę wyobraźni w odkrywaniu aktualnych restauracji, barów i pubów, jakie czekają na ciekawych nowych smaków turystów.

Jednak jedno jest pewne, będąc na Litwie, należy spróbować: cepelinów, chłodnika po litewsku, blinów oraz nalewek i innych litewskie napojów wysokoprocentowych ;-).

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz