• Post author:
  • Reading time:4 min(s) read

Hej, jeśli tu jesteś to, z całą pewnością zastanawiasz się, jaki jest koszt wynajmu mieszkania? 

Czytając ten wpis, weź pod uwagę to, że wszystkie ceny oparte są na moim doświadczeniu w szukaniu mieszkania w roku 2022 w stanie Północnym Idaho. Ceny mogą się różnic w zależności od stanu, w którym szukamy zakwaterowania. 

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do czytania :).

Akademik w USA

Coś dla studentów wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych w celu podjęcia nauki na amerykańskiej uczelni.

Jeśli wyjeżdżasz jako student to, prawdopodobnie będziesz wynajmować pokój w akademiku. Dwa semestry to koszt w granicach $7.000. 

Kiedy szukać mieszkania?

Im wcześniej, tym lepiej. Jednak nie ma co przesadzać. Ogólny research można zrobić kilka miesięcy wcześniej. Jednak z moich obserwacji wynika, że ogłoszenia w sprawie wynajmu mieszkania pojawiając się na miesiąc, góra dwa miesiące przed datą udostępnienia domu/mieszkania/pokoju.

Gdzie szukać mieszkania w USA?

Gdzie szukać mieszkania do wynajęcia w USA? Odpowiedź jest prosta — w internecie. W wyszukiwarce internetowej znajdziesz wiele stron, które wystawiają ogłoszenia wynajmu mieszkania/domu. Przykład jednej ze stron: Zillow

Wynajem mieszkania czy domu jest o wiele prostsze (tańsze) jeśli wyjeżdżamy w dwie osoby. Jeśli jednak nie masz osoby, która będzie Ci towarzyszyć w tej przygodzie to, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie pokoju.

Jeśli chodzi o wynajem pokoju to dla mnie najlepszym miejscem okazał się Facebook Marketplace. Inna ciekawa strona to Roomies

Wynajęcie mieszkania/domu w USA to może okazać się nie tak proste jak to mogłoby się wydawać. Większość agencji, które zajmują się wynajmem mieszkań prosi o wykazanie credit score (którego zapewne nie masz w USA), ale może wyciąg z konta bankowego będzie wystarczający? Tej kwestii nie rozwinę, bo nie mam doświadczenia w tym temacie, ale wiem również, że agencje mogą prosić o wykazanie źródła przychodów, żeby mieć pewność, że dana osoba ma pracę i nie będzie miała problemów z opłatą czynszu i rachunków. Dodatkowo możesz zostać poproszony o referencje. Najpewniejszym źródłem jest kontakt bezpośredni z wybraną agencją. Dostarczy ona wszystkich niezbędnych informacji. 

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w USA?

Wszystko zależy od regionu. W różnych stanach są różne ceny. Dużo zależy też od lokalizacji, w której znajduje się mieszkanie/dom. Jednak minimalna cena wynajęcia mieszkania z jedną sypialnią to $1,400. Choć, zdarza się również, że za $1,500 oferowane jest mieszkanie z 2 sypialniami. To tak optymistycznie, bo ceny wynajmu nieustannie idą w górę. Powiedziałabym, że przeciętna granica cenowa to waha się pomiędzy $1,400 – $1,800.

Jeśli chodzi o wynajem domu w USA to ceny są podobne do cen wynajmu mieszkań. Ale i z tym różnie bywa. Widziałam domek 1-bedroomow’y za $860, a także kawalerkę, czyli tak zwane studio za $1,800. 

Ile kosztuję wynajęcie pokoju w USA?

Ceny pokoi w Stanach to istny kosmos możliwości. I o ile początkowo zakładałam, że wynajęcie pokoju za $500 dolarów nie będzie stanowiło większego problemu, tak szybko zdałam sobie sprawę, że znalezienie pokoju w tej cenie z rachunkami graniczy z cudem. 

Zazwyczaj cena wynajmu pokoju zaczyna się od $650 i może sięgać nawet ceny $1.000. Tak dobrze widzisz tysiąc dolarów za pokój! Niektórzy tak się cenią :-). Oczywiście do tego trzeba dodać rachunki – prawie zawsze. Rachunki to dodatkowe $100 (to minimalny koszt), jeśli doliczyć do tego internet to dodaj kolejne $45. Chociaż bywa, że internet jest wliczony w cenę wynajmu.

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Ten post ma jeden komentarz

  1. Grzegorz Szymański

    Bardzo ciekawe. Porównuję to z Holandią i coraz bardziej jestem przekonany, że powinienem podnieść zdecydowanie te opłaty za wynajem w moim domu!

Dodaj komentarz