Półwysep Jutlandzki jest częścią kontynentalnej Danii – to właśnie tutaj przebiega granica między Danią a Niemcami. Jutlandię otaczają wody Cieśnin Duńskich oraz Morza Bałtyckiego i Północnego. Duński półwysep jest podzielony na trzy regiony: Danię Południową, Jutlandię Środkową oraz Jutlandię Północną. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wycieczki promem do Skandynawii!
Parki rozrywki w Billund
W sercu Jutlandii leży miasto Billund, gdzie w 1932 roku Ole Kirk Christiansen założył słynną firmę Lego. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj powstał pierwszy na świecie Legoland, otwarty już w 1968 roku. Jest to bez wątpienia najpopularniejsza atrakcja Billund, o której wspomina każdy blog o Skandynawii. Miasto oferuje również inne ciekawe miejsca, takie jak centrum rozrywki Lego House, park linowy WOW Park czy wodny park rozrywki Lalandia. Billund to synonim duńskiej rozrywki, a zarazem idealna lokalizacja dla całej rodziny. Jeśli lubisz wygodne wakacje, Skandynawskie Podróże oferują wycieczki do Legolandu połączone ze zwiedzaniem Kopenhagi, a oferty obejmują prom do Skandynawii.
Parki narodowe Półwyspu Jutlandzkiego
Na Jutlandii znajdziemy trzy z pięciu duńskich parków narodowych. Najstarszym z nich jest Park Narodowy Thy, który można odwiedzać od 2007 roku. Obszar o powierzchni 244 km² leży w północnej części Półwyspu Jutlandzkiego i powstał w celu ochrony okolicznych wydm i wrzosowisk. We wschodniej Jutlandii znajduje się z kolei Park Narodowy Mols Bjerge o powierzchni 180 km², który został utworzony w 2009 roku. Objęty ochroną obszar oferuje krajobraz polodowcowy, tereny leśne, łąki, jeziora, wrzosowiska, morza i obszary przybrzeżne. Na terenie Mols Bjerge znajdziemy m.in. historyczne miasto Ebeltoft z ok. 1200 roku, które zachwyca zabytkowymi domami z muru pruskiego, a także ruiny XIV-wiecznego zamku Kalø.
W południowo-zachodniej Danii mieści się również utworzony w 2010 roku Park Narodowy Morza Wattowego, który powstał w celu ochrony duńskiej części Morza Wattowego. Akwen ten leży również na terytorium Holandii i Niemiec i jest w całości wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie parku narodowego znajdują się płytkie wody, watty, wyspy, rozlewiska, wydmy oraz słone mokradła, a co roku zatrzymuje się tu nawet 15 milionów ptaków.
Aarhus
Aarhus (lub Århus) to największe miasto Półwyspu Jutlandzkiego. Miłośnikom budowli sakralnych, którzy planują wycieczkę na Jutlandię, szczególnie polecamy dwa obiekty w Aarhus. Pierwszy z nich to katedra w Århus, która jest najdłuższym kościołem w Danii (93 m), mającym równocześnie najwyższą wieżę kościelną w kraju (96 m). Luterańska katedra ma aż 1200 miejsc siedzących, a choć pierwotnie była zbudowana w stylu romańskim, z czasem przebudowano ją na styl gotycki. W jej wnętrzu znajdziemy wiele cennych zabytków, takich jak ołtarz szafkowy i miedziana chrzcielnica z XV wieku czy okręt wotywny i organy z XVIII wieku. Podczas wizyty w mieście warto też zobaczyć kościół Marii Panny w Århus zaliczany do największych dzieł gotyku ceglanego w Danii. Znajdująca się pod nim krypta jest najstarszym kamiennym kościołem, który zachował się do dziś w Skandynawii.
Aarhus to jednak nie tylko kościoły, lecz również:
- Skansen miejski Den Gamle By,
- Pałac Marselisborg, czyli letnia rezydencja rodziny królewskiej,
- Muzeum Przyrodniczo-Historyczne,
- Muzeum Duńskiej Straży Pożarnej,
- Muzeum Wikingów,
- Muzeum Sztuki,
- Muzeum Miasta Aarhus.
Aalborg
Drugim największym miastem Półwyspu Jutlandzkiego jest Aalborg (lub Ålborg), które leży w najwęższym punkcie fiordu Limfjorden. Znajduje się tu katedra św. Budolfi w Aalborgu – historia tego luterańskiego kościoła zbudowanego w stylu gotyckim sięga końca XIV wieku. Charakterystyczna wieża z hełmem i iglicą została dobudowana później, bo dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. Katedra św. Budolfi w Aalborgu zachwyca bogato zdobionym wnętrzem, a w kościele odbywają się również koncerty.
W Aalborgu znajdziemy również inne atrakcje:
- XVI-wieczny zamek Aalborghus,
- Renesansowe kamienice mieszczańskie,
- Muzeum Sztuki,
- Muzeum Marynistyczne,
- Muzeum Historyczne,
- Ogród zoologiczny Aalborg Zoo,
- Lindholm Hoje – cmentarzysko wikingów.
Skagen
Na północnym cyplu Jutlandii leży miasto Skagen, które jest najbardziej wysuniętym na północ miastem Danii. To miasteczko turystyczne swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim Malarzom ze Skagen – była to XIX-wieczna grupa artystyczna, która mieszkała w Skagen i tworzyła realistyczne obrazy plenerowe. Wśród nich znajdowali się Peder Severin Krøyer, Oscar Björck, Christian Krohg, Michael Ancher, Anna Ancher i Johan Krouthén, a prace artystów można oglądać w Muzeum sztuki w Skagen oraz w Muzeum Michaela i Anny Archer.
Co roku w lipcu odbywa się tu również najstarszy festiwal muzyczny w Danii, czyli Skagen Festival, który skupia się przede wszystkim na muzyce folkowej. Skagen to także wymarzone miejsce do birdwatchingu – do tej pory zaobserwowano tu blisko 400 gatunków ptaków. Podczas wizyty w mieście warto się udać na przylądek Grenen, który jest najbardziej wysuniętym na północ punktem Półwyspu Jutlandzkiego – to właśnie tutaj Morze Bałtyckie spotyka się z Morzem Północnym, choć ich wody się ze sobą nie mieszają. Sporą atrakcją jest również kościół pod piaskiem, który był stopniowo zasypywany przez wydmę, a obecnie widać już tylko jego wieżę.