Wywożenie muszli z Hiszpanii: zasady i ograniczenia

Wywożenie muszli z Hiszpanii: zasady i ograniczenia
Autor Julia Polańczyk
Julia Polańczyk06.01.2024 | 7 min.

Czy z Hiszpanii można wywozić muszle? To pytanie zadaje sobie wielu turystów podczas wakacji w tym pięknym, pełnym skarbów morza kraju. Odpowiedź nie jest prosta - istnieją pewne zasady i ograniczenia związane z wywozem muszli z Hiszpanii. W tym artykule wyjaśnimy, jakie muszle i w jakich ilościach można legalnie wywieźć, jakie są procedury oraz kary za złamanie przepisów. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Niektóre gatunki muszli są chronione i całkowicie zakazane do wywozu z Hiszpanii.
 • Istnieją limity ilościowe dla pospolitszych gatunków muszli, które można wywieźć jako pamiątkę.
 • Przy wywozie większej ilości muszli potrzebne są specjalne zezwolenia.
 • Muszle przewożone przez granicę mogą być skontrolowane przez hiszpańskie służby celne.
 • Za nielegalny wywóz muszli grożą dotkliwe kary finansowe.

Ograniczenia w wywozie muszli z Hiszpanii

Hiszpania słynie ze swoich pięknych plaż i bogactwa muszli, które można tam znaleźć. Nic więc dziwnego, że turyści chcą zabrać je ze sobą do domu jako pamiątkę. Jednak warto pamiętać, że wywóz muszli z Hiszpanii podlega pewnym ograniczeniom.

Niektóre gatunki muszli występujące u wybrzeży Hiszpanii są objęte ochroną i całkowitym zakazem wywozu. Dotyczy to na przykład wielu gatunków małży czy ślimaków morskich. Jeśli zostaniesz przyłapany na próbie nielegalnego wywiezienia takich okazów, możesz liczyć się z bardzo wysoką grzywną.

Chronione gatunki muszli

Ochronie podlegają przede wszystkim endemiczne gatunki muszli, czyli takie, które występują tylko na ograniczonym obszarze. Przykładem jest tu małż hiszpański czy ślimak morski z rodzaju Patella. Tego typu muszle absolutnie nie powinny znaleźć się w twoim bagażu.

Ponadto zakazane jest zbieranie muszli zamieszkałych przez żywe zwierzęta. Dotyczy to na przykład małży, które żyją przyczepione do skał lub konstrukcji portowych. Wybierając muszle na plaży, upewnij się, że są puste.

Jakie muszle można legalnie wywieźć z Hiszpanii

Mimo licznych ograniczeń, wywóz muszli z Hiszpanii nie jest całkowicie zakazany. Turyści mogą zabrać ze sobą niewielkie ilości najpospolitszych gatunków jako pamiątkę. Najczęściej będą to muszle znalezione na plaży, które nie podlegają ochronie.

Popularnymi „suvenirami” są na przykład muszelki księżycowe, sercówki, groszkówki i inne drobne muszelki, którymi usłane są plaże Costa Brava, Costa del Sol czy Wysp Kanaryjskich. Puste muszle możesz spokojnie spakować do bagażu. Pamiętaj jednak o limitach ilościowych!

Czytaj więcej: Gdzie lecieć w lutym - najcieplejsze miejsca na urlop

Ograniczenia ilościowe w wywozie muszli

Choć wywóz niektórych gatunków muszli z Hiszpanii jest dozwolony, obowiązują pewne limity ilościowe. Nie możesz po prostu nazbierać worka muszli i spodziewać się, że bez problemu przewieziesz je przez granicę.

Dokładne limity zależą od gatunku muszli, ich wielkości i celu wywozu. Przyjmuje się, że turyści mogą wywieźć do 5 kg muszli na osobę jako pamiątkę z wakacji. Jeśli twoje zbiory przekroczą ten próg, musisz się liczyć z możliwością konfiskaty na granicy.

Najbezpieczniej jest trzymać się zasady, że ilość muszli nie powinna budzić podejrzeń, że zamierzasz wykorzystać je komercyjnie.

Wywóz muszli na cele naukowe lub handlowe

Większe ilości muszli można wywieźć z Hiszpanii, o ile dostaniesz specjalne zezwolenie. Dotyczy to na przykład muszli eksportowanych jako materiał do badań naukowych lub dla celów handlowych.

W tym przypadku konieczne jest wcześniejsze wystąpienie o stosowny certyfikat CITES. Dokument taki wydają hiszpańskie organy ochrony środowiska. Musisz też udowodnić, że twoje muszle nie pochodzą z nielegalnych źródeł.

Procedury związane z wywozem muszli

Wywożenie muszli z Hiszpanii: zasady i ograniczenia

Niezależnie od ilości, wywożone muszle mogą zostać skontrolowane przez hiszpańskie służby celne. Dlatego tak ważne jest, aby znać procedury i mieć przygotowane odpowiednie dokumenty.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu paragonów i rachunków potwierdzających legalne nabycie muszli. Mogą one pomóc uniknąć nieporozumień na granicy. Dobrze jest też mieć informacje o gatunkach muszli w twoim bagażu i ich pochodzeniu.

Gatunek Miejsce zebrania Liczba sztuk
Muszelka księżycowa Plaża w Alicante 15

W przypadku większych ilości muszli przeznaczonych do celów handlowych czy naukowych niezbędne jest okazanie specjalnego zezwolenia na wywóz.

Kary za nielegalny wywóz muszli z Hiszpanii

Przemyt muszli przez granicę Hiszpanii jest traktowany bardzo surowo. Jeśli służby celne wykryją, że próbujesz wywieźć chronione okazy bez zezwolenia lub w zbyt dużej liczbie, konsekwencje mogą być dotkliwe.

Musisz liczyć się z bardzo wysokimi mandatami sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy euro! Oprócz grzywny zarekwirowane muszle zostaną skonfiskowane. A sprawa może nawet trafić do sądu. Nie warto ryzykować tak surowych kar dla niewielu muszelek...

Mandaty za nielegalny wywóz

Kary za próbę nielegalnego wywozu muszli z Hiszpanii są zależne od rodzaju i ilości muszli. Sięgają jednak kwot od kilkuset do nawet 40 000 euro!

 • Wywóz muszli objętych ochroną gatunkową - od 600 do nawet 40 000 euro grzywny
 • Przekroczenie dozwolonego limitu ilościowego - zwykle od 300 do 1200 euro

Nieopłacalne jest ryzykowanie tak wysokich mandatów dla kilku ładnych muszelek. Lepiej kierować się rozsądkiem i stosować do obowiązujących w Hiszpanii przepisów.

Gdzie kupić muszle w Hiszpanii legalnie

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na zdobycie muszli jest ich zakup w specjalistycznym sklepie. W Hiszpanii znajdziesz liczne punkty sprzedaży oferujące szeroki wybór muszli morskich.

Sklepy takie gwarantują, że ich muszle pozyskiwane są w legalny, nie szkodzący środowisku sposób. Mając paragon, możesz być też pewny, że bez przeszkód przewieziesz je przez granicę.

Gdzie kupić muszle na Majorce, Teneryfie i innych wyspach

Na popularnych wyspach turystycznych jak Majorka, Ibiza czy Teneryfa nie brakuje sklepów oferujących muszle. Znajdziesz je zarówno w większych miastach, jak i turystycznych kurortach.

Stoiska z muszlami, koralowcami i innymi produktami morza spotkasz też na wielu targach, festynach i bazarach. Kupując tam, również poproś o paragon potwierdzający zakup.

Transport muszli przez granicę Hiszpanii

Aby bezpiecznie przetransportować zebrane lub zakupione muszle przez granicę, zapakuj je z głową. Najlepiej każdą muszlę owiń nieznacznie papierem lub folią bąbelkową chroniącą przed stłuczeniem i uszkodzeniem.

Gotowe paczki ułóż warstwami i zabezpiecz w twardym pudełku lub walizce. Warto też oznaczyć bagaż naklejką „łamliwe” aby manipulowano nim ostrożnie. W ten sposób twoje muszle dotrą cało i zdrowo do domu!

Podsumowanie

Wielu turystów zastanawia się, czy można zabrać muszelki z Hiszpanii i czy można wywozić muszle z tego pięknego, pełnego skarbów morza kraju. Niniejszy artykuł stanowi wyczerpujące kompendium wiedzy na temat zasad i ograniczeń związanych z wywozem muszli z Hiszpanii.

Dowiadujemy się, że istnieją gatunki muszli objęte całkowitym zakazem wywozu, ale pospolitsze muszelki plażowe można zabrać w niewielkich ilościach jako pamiątkę. Kluczowe jest nieprzekraczanie limitów 5 kg muszli na osobę.

Artykuł omawia też kary za nielegalny wywóz muszli, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy euro grzywny. Dlatego lepiej stosować się do przepisów i kupować muszle w specjalistycznych sklepach, by mieć pewność legalnego pochodzenia.

Podsumowując, z Hiszpanii można bez przeszkód przewieźć niewielką ilość pospolitych muszli plażowych. Przy większych ilościach i chronionych gatunkach obowiązują jednak istotne ograniczenia, których lepiej przestrzegać by uniknąć problemów.

5 Podobnych Artykułów

 1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
 2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
 3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
 4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
 5. Ceny Tajlandia: najlepsze oferty, porównanie cen - Lipiec 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Julia Polańczyk
Julia Polańczyk

Nazywam się Julia i prowadzę bloga łączącego moje dwie pasje - podróże i fotografię. Dzielę się nie tylko autorskimi zdjęciami z różnych zakątków świata, ale również praktycznymi poradami dla podróżników-fotografów. Opowiadam o przygodach z moich wypraw, pokazując, że każda wycieczka może być inspirującą przygodą.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(2)

email
email
user

Paweł

22.07.2024

A jak wygląda kwestia zbierania kamyczkow na plazy i przewoz ich samolotem do polski:-)? (Dokladnie mam na mysli Majorke). Czy z kamyczkami z plazy jest problem?

user

Jacek

22.07.2024

I to jest artykuł którego szukałem, by móc odpowiedzieć dzieciom czy mogą przywieźć znalezione mueszelki! Tylko zdjęć muszli brakuje, ale nie narzekam, bo większość informacji w innych miejscach w internecie mówi jedynie o tym, że "Hiszpania podnosi kary za wywóz muszli i kamieni", i nie ma rozróżnienia za co dokładnie itp.Dzięki wielkie za wpis!

Polecane artykuły