Dawna nazwa i stolica Sri Lanki

Dawna nazwa i stolica Sri Lanki
Autor Piotr Sokół
Piotr Sokół05.01.2024 | 5 min.

Dawna nazwa Sri Lanki to temat, który budzi ciekawość wielu osób. Wyspa ta przez stulecia znana była pod inną nazwą, zanim w 1972 roku została przemianowana na Sri Lankę. Jej stolica również ma interesującą historię. W tym artykule przybliżymy kulisy zmiany nazewnictwa tego państwa oraz opowiemy o tym, które miasto pełniło rolę stolicy na przestrzeni dziejów.

Kluczowe wnioski:
  • Dawniej Sri Lanka nazywała się Cejlon.
  • Zmiana nazwy nastąpiła w 1972 roku.
  • Obecna stolica to Kolombo, wcześniej był Kandy.
  • Nazwa "Sri Lanka" oznacza "wspaniała ziemia".
  • Cejlon był kolonią brytyjską.

Jak brzmiała dawna nazwa Sri Lanki?

Obecna Sri Lanka przez wieki funkcjonowała pod inną nazwą. Był to Cejlon. Tak wyspę tę określali Portugalczycy, a później Holendrzy i Brytyjczycy, którzy kolejno kolonizowali ten teren. Nazwa "Cejlon" wywodzi się od sanskryckiego określenia Sihalam, które oznaczało "wspaniałą ziemię".

Przez stulecia Cejlon był kolonią europejskich mocarstw. Najdłużej, bo aż do 1948 roku, znajdował się pod panowaniem Brytyjczyków. To właśnie oni utrwalili tę obcą, kolonialną nazwę wyspy. Jednak po uzyskaniu niepodległości narastały nastroje, by zliberalizować się od tego dziedzictwa i przywrócić rodzime brzmienie.

Zmiana nazwy kraju z Cejlonu na Sri Lankę

Do zmiany nazwy doszło w 1972 roku, kiedy to ówczesna premier Sirimavo Bandaranaike oficjalnie ogłosiła, że dotychczasowy Cejlon odtąd będzie nosił miano Sri Lanki. Nowa nazwa oznaczała tyle samo co jej dawny sanskrycki odpowiednik, czyli "wspaniała ziemia". Był to powrót do historycznych korzeni, a jednocześnie symboliczne uniezależnienie się od kolonialnej przeszłości.

Niektórzy krytykowali ten ruch, twierdząc, że nowa nazwa faworyzuje ludność syngaleską. Jednak ostatecznie utrwaliła się ona w powszechnym użyciu. Dzisiaj mało kto pamięta, że Sri Lanka jeszcze 50 lat temu nosiła zupełnie inną nazwę.

Stolica Sri Lanki - Kandy czy Kolombo?

Stolicą Cejlonu początkowo było miasto Kandy, położone w górzystym wnętrzu wyspy. Z czasem jednak strategiczne znaczenie portowego Kolombo rosło i to ono zaczęło pełnić najważniejsze funkcje administracyjne. Od 1815 roku stolica formalnie znajdowała się w Kolombo.

Po uzyskaniu niepodległości w 1948 roku stolicą niepodległego państwa Cejlon pozostało Kolombo. Miasto to pełni taką funkcję do dziś, choć w latach 1982-2016 nosiło nazwę Sri Dżajawardanapura Kotte, by podkreślić odrębność od ery kolonialnej. Jednak ostatecznie powrócono do pierwotnej nazwy.

Dawna nazwa Sri Lanki Cejlon
Obecna nazwa Sri Lanka

Czytaj więcej: Kot chiński: rasy, opis, opinie

Sri Lanka wcześniej nazywana Cejlonem

Nazwa Cejlon na stałe zapisała się na kartach historii. W języku polskim utrwaliło się określenie "herbata cejlońska", choć z upływem czasu coraz częściej mówi się "herbata sreelanlska". To pokazuje, jak mocno zmieniło się postrzeganie tego egzotycznego kraju.

Warto jednak pamiętać, że obecna Sri Lanka to dawny Cejlon. Zrozumienie burzliwych dziejów tej wyspy, walki z kolonizatorami i clrgnienia do niepodległości pozwala docenić wagę decyzji o zmianie nazwy w 1972 roku.

Nazwa kraju nie jest czymś błahym. Przywracając historyczną nazwę Sri Lanka, oddaliśmy hołd przodkom i symbolicznie odcięliśmy się od kolonialnej przeszłości.

Powyższy cytat dobrze oddaje motywacje, jakimi kierowały się władze, decydując o zmianie nazewnictwa wyspy z Cejlonu na Sri Lankę. Była to niezwykle istotna decyzja dla tożsamości narodowej.

Ewolucja nazewnictwa państwa ze Sri Lanki

Na tym ewolucja nazwy Sri Lanki się nie zakończyła. Jak już wspomniano, w latach 1982-2016 stolica nosiła nazwę Sri Dżajawardanapura Kotte, co było próbą odróżnienia jej od ery kolonialnej. Podobne tendencje pojawiają się także przy innych nazwach geograficznych.

Zmiany te budzą emocje zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jedni twierdzą, że należy zachować oryginalne, rdzenne nazewnictwo. Inni optują za zachowaniem ciągłości historycznej. Debata ta zapewne jeszcze długo będzie towarzyszyć dyskusjom o nazewnictwie Sri Lanki.

Podsumowanie

Dawna nazwa i stolica Sri Lanki

W artykule przybliżyliśmy historię zmiany nazwy Sri Lanki. Przez stulecia wyspa ta, wcześniej kolonia europejskich mocarstw, nosiła nazwę Cejlon. Była to dawna nazwa Sri Lanki, która na trwałe zapisała się w światowej historii i geografii. Jednak po uzyskaniu niepodległości zdecydowano się na powrót do rodzimego brzmienia - Lanka.

Omówiliśmy również kulisy przeniesienia stolicy z Kandy do portowego Kolombo, które stopniowo przejmowało obowiązki administracyjne. W ten sposób to właśnie Kolombo zostało dawną stolicą Sri Lanki, która pełni tę funkcję do dziś. Przy okazji wspomnieliśmy o kontrowersjach związanych ze zmianami nazewnictwa geograficznego, do jakich wciąż dochodzi na Sri Lance.

Przedstawiając losy tego egzotycznego kraju chcieliśmy pokazać, jak wielkie znaczenie dla tożsamości narodowej ma własna nazwa. Zrozumienie dziejów Sri Lanki pozwala docenić, jak ważny był to moment, gdy w 1972 roku zdecydowano się przywrócić wyspie jej historyczną, rodzimą nazwę.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się interesującą podróżą w czasie, ukazującą fascynującą ewolucję państwa, które dziś znamy pod nazwą Sri Lanka. A kiedyś był to Cejlon - nasz dobry znajomy z opakowań czarnej herbaty.

Najczęstsze pytania

Przez większość historii Sri Lanka znana była jako Cejlon. Tak nazywali ją kolejno Portugalczycy, Holendrzy i Brytyjczycy, którzy kolonizowali wyspę. Nazwa wywodziła się z języka sanskryckiego i oznaczała "wspaniałą ziemię".

Oficjalna zmiana nazwy państwa na Sri Lankę, co oznacza to samo co dawniejsza nazwa Cejlon, nastąpiła w 1972 roku. Był to ważny moment dla tożsamości narodowej i symboliczne odejście od kolonialnej przeszłości.

Pierwszą stolicą Cejlonu, czyli dawnej Sri Lanki, było położone w górach miasto Kandy. Jednak z czasem strategiczne znaczenie portu w Kolombo rosło i to ono stało się centrum administracyjnym wyspy.

Cejlon kojarzony był z epoką kolonialną. Zmiana nazwy na rodzimą "Sri Lanka" miała podkreślać tożsamość narodową, niepodległość i odejście od dziedzictwa epoki, gdy wyspa była kolonią europejskich mocarstw.

Część osób uważa, że należy zachować historyczną ciągłość nazewnictwa. Inni twierdzą, że rdzenne, syngaleskie nazwy lepiej oddają tożsamość narodową. Debata na ten temat wciąż trwa.

5 Podobnych Artykułów

  1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
  2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
  3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
  4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
  5. Ceny Tajlandia: najlepsze oferty, porównanie cen - Lipiec 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Sokół
Piotr Sokół

Jestem Piotr, grafik i obróbca zdjęć. Na blogu dzielę się sposobami kreatywnej edycji fotografii za pomocą Photoshopa i innych programów graficznych. Omawiam przydatne triki i techniki, dzięki którym z poprawionego cyfrowo zdjęcia można stworzyć małe dzieło sztuki. Uważam, że grafika komputerowa pozwala na nowo interpretować rzeczywistość utrwaloną na fotografii.


 
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły