Gdzie jest teraz najcieplej - prognoza pogody

Gdzie jest teraz najcieplej - prognoza pogody
Autor Bartek Kacperski
Bartek Kacperski06.01.2024 | 7 min.

Gdzie jest najcieplej zimą w Europie? To pytanie zadaje sobie wielu podróżników i urlopowiczów planujących zimowy wypoczynek. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda i brak śniegu to marzenie wielu osób. Chcąc znaleźć miejsce z najcieplejszym klimatem, warto przeanalizować prognozy pogody i temperatury w różnych regionach kontynentu.

Kluczowe wnioski:
 • Regiony południowej Europy, jak Hiszpania, Portugalia, Włochy czy Grecja, oferują najwyższe temperatury.
 • Wyspy na Morzu Śródziemnym, jak Majorka, Sycylia czy Madera gwarantują wysokie temperatury i dużą ilość słońca zimą.
 • Kraje położone nad Morzem Czarnym, jak Bułgaria i Rumunia, również mają łagodny klimat zimą.
 • Miasta położone nad Oceanem Atlantyckim, jak Lizbona, Sewilla czy Walencja, to dobre kierunki na ciepły urlop.
 • Zachodnia część Francji również oferuje względnie wysokie temperatury, słoneczną pogodę i brak opadów śniegu.

Gdzie jest najcieplej w Polsce?

W Polsce zdecydowanie najcieplejszy klimat panuje na południowym zachodzie kraju. W województwach dolnośląskim i opolskim zimy są znacznie łagodniejsze niż w innych częściach Polski. Średnie temperatury w tym rejonie w styczniu wynoszą około -1 do +1 stopnia Celsjusza. Dni mroźnych jest tu znacznie mniej niż na północy czy wschodzie kraju.

Słońce świeci tu dłużej, a pokrywa śnieżna utrzymuje się krótko. Region ten objęty jest wpływami oceanicznymi znad Atlantyku, co łagodzi skutki kontynentalizmu i sprawia, że zimy są tu dużo cieplejsze. Miasta takie jak Wrocław, Legnica czy Jelenia Góra zyskały miano polskich stolic zimowego ciepła.

W tym rejonie opady deszczu i śniegu są mniejsze, a liczba dni z zachmurzeniem niższa niż w innych częściach kraju. Dlatego osoby szukające najcieplejszego miejsca w Polsce zimą powinny wybrać województwo dolnośląskie lub opolskie.

Najcieplejsze miasta w Polsce zimą

Oprócz Wrocławia, Legnicy i Jeleniej Góry, do najcieplejszych miast w Polsce zimą należą:

 • Opole - ze średnią temperaturą -1 do 0°C w styczniu;
 • Wałbrzych - ze średnią temperaturą -2 do -1°C;
 • Jawor - ze średnią temperaturą -3 do -1°C;

W tych miastach słońce świeci najdłużej, a dni mroźnych jest znacznie mniej niż w innych rejonach Polski. Osoby poszukujące ciepła zimą powinny rozważyć spędzenie urlopu w tych lokalizacjach.

Gdzie jest najcieplejsza zima w Europie?

Bez wątpienia najcieplejszy klimat zimą w Europie panuje na Półwyspie Iberyjskim, czyli w Hiszpanii i Portugalii. Temperatury w tych krajach rzadko spadają poniżej zera, a dni słonecznych jest bardzo dużo. Średnie wartości termiczne w styczniu wahają się tu od +5°C do nawet +15°C w obszarach przybrzeżnych.

Wyspy Kanaryjskie, leżące na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Afryki Północnej, również należą do najcieplejszych miejsc zimą w Europie. Na Wyspach Kanaryjskich panuje klimat podzwrotnikowy. Minimalne temperatury zimą wynoszą tu około +15-20°C.

Bardzo ciepły klimat panuje też na Maderze, która leży na Oceanie Atlantyckim u zachodnich wybrzeży Afryki. Średnie wartości termiczne zimą wahają się tu od +16°C do +20°C. Madera słynie z łagodnej, subtropikalnej aury.

Najcieplejsze regiony Hiszpanii zimą

W Hiszpanii najwyższe temperatury zimą notuje się na południowym wybrzeżu kraju. Szczególnie ciepło jest w regionach:

 • Andaluzji ze średnimi temperaturami +10-15°C;
 • Murcji ze średnimi temperaturami +10-12°C;
 • Wysp Balearskich (Majorka, Minorka, Ibiza) ze średnimi temperaturami +10-15°C.

W tych regionach Hiszpanii można liczyć na słoneczną pogodę, wysokie temperatury i brak opadów śniegu zimą. Idealnie nadają się na ciepły urlop.

Czytaj więcej: Wyspy bezludne: odkryj dzikie i niezwykłe miejsca

Gdzie znajdziesz najwyższe temperatury zimą?

Najwyższe temperatury zimą notowane są w strefie międzyzwrotnikowej, na obszarach położonych wokół równika. Do najcieplejszych miejsc na świecie zimą należą:

 • Karaiby ze średnimi temperaturami +25-30°C;
 • Hawaje ze średnimi temperaturami +25-28°C;
 • Malediwy ze średnimi temperaturami +27-30°C;
 • Tahiti ze średnimi temperaturami +25-28°C.

W tych egzotycznych destynacjach panuje klimat zwrotnikowy lub podzwrotnikowy. Temperatury cały rok utrzymują się na wysokim poziomie powyżej +25°C. Idealnie nadają się dla osób szukających ciepła zimą.

Jakie regiony mają najcieplejszy klimat w styczniu?

Gdzie jest teraz najcieplej - prognoza pogody

Styczeń to miesiąc, gdy w wielu miejscach na świecie panują niskie temperatury. Jednak są regiony, gdzie nawet w styczniu można liczyć na wysokie wartości termiczne. Zalicza się do nich:

 • południowe Chiny ze średnimi temperaturami +10-15°C;
 • Floryda ze średnimi temperaturami +15-22°C;
 • Hawaje ze średnimi temperaturami +25-28°C;
 • Afryka Południowa ze średnimi temperaturami +15-25°C;

W tych częściach świata panują dogodne warunki klimatyczne nawet w najchłodniejszym miesiącu roku. Wysokie temperatury i słoneczna pogoda sprawiają, że stanowią idealny kierunek na ciepły urlop zimą.

Gdzie słońce grzeje najmocniej zimą?

Zimą słońce najintensywniej grzeje w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Im bliżej równika, tym promieniowanie słoneczne jest silniejsze. Do najbardziej nasłonecznionych miejsc zimą należą:

 • Egipt ze średnio 8-10 godzinami słońca dziennie;
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie ze średnio 8-9 godzinami;
 • Teneryfa ze średnio 6-8 godzinami;
 • Tajlandia ze średnio 8-10 godzinami.

W tych rejonach dni są długie i słoneczne nawet zimą. Intensywne promieniowanie słoneczne powoduje wzrost temperatur. Idealne miejsca dla osób szukających słońca i ciepła.

Które kraje oferują najcieplejszą zimową pogodę?

Oto zestawienie krajów oferujących najcieplejszy klimat zimą:

Kraj Średnia temperatura w styczniu
Malediwy +27-30°C
Seszele +26-29°C
Sri Lanka +25-30°C
Tajlandia +25-30°C
Kuba +23-26°C

Kraje te leżą w strefie podzwrotnikowej i równikowej, gdzie panuje klimat ciepły przez cały rok. Odwiedzając je zimą można liczyć na wysokie temperatury, słońce i błękitne niebo. Stanowią znakomity wybór na urlop, by uciec od zimna.

Podsumowanie

Podsumowując, najcieplejsze miejsca zimą w Europie to południowa Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie. Globalnie rzecz biorąc, najwyższe temperatury panują strefie międzyzwrotnikowej - na Karaibach, Hawajach i Malediwach. Krajami o najbardziej łagodnym klimacie zimą są Malediwy, Seszele, Sri Lanka czy Tajlandia. Tam słońce grzeje najmocniej, a temperatury rzadko spadają poniżej +25°C. Osoby ceniące ciepło i słońce zimą koniecznie powinny odwiedzić te rejony.

Podsumowanie

Gdzie jest teraz najcieplej - to pytanie zadaje sobie wielu z nas w mroźne zimowe dni. Chęć znalezienia się w ciepłych, słonecznych miejscach jest wtedy bardzo silna. W niniejszym artykule postaraliśmy się odpowiedzieć, gdzie temperatury i nasłonecznienie są najwyższe zimą.

Okazuje się, że w Europie bezkonkurencyjnie najcieplej jest na Półwyspie Iberyjskim - w Hiszpanii i Portugalii. Słupki rtęci sięgają tu nawet +15°C, a dni słonecznych jest mnóstwo. Również Wyspy Kanaryjskie gwarantują wysokie temperatury i brak opadów śniegu.

Jeszcze wyższe wartości termiczne notowane są w rejonach podzwrotnikowych - na Karaibach, Hawajach i Malediwach. Tam słońce praży cały dzień, a temperatury rzadko spadają poniżej +25°C. To właśnie te egzotyczne kierunki są najlepszym wyborem, by znaleźć się gdzie jest teraz najcieplej.

Podsumowując, jeśli marzysz o słońcu i wysokich temperaturach zimą, wybierz urlop w Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich lub w jednym z rajskich kurortów strefy międzyzwrotnikowej. Tam na pewno znajdziesz najcieplejszy klimat i najwięcej słonecznych dni. Szykuj swetry i czapki tylko na powrót do domu!

5 Podobnych Artykułów

 1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
 2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
 3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
 4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
 5. Ceny Tajlandia: najlepsze oferty, porównanie cen - Lipiec 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Bartek Kacperski
Bartek Kacperski

Jako podróżnik i miłośnik odkrywania świata, moje teksty na podroznicza-obsesja.pl to relacje z podróży, ukierunkowane na odkrywanie nieznanych miejsc i kultur. Dzielę się inspiracją do spontanicznych wypraw, praktycznymi poradami dla podróżujących solo oraz opowieściami o niezapomnianych przygodach z różnych zakątków świata.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły