Delta Mekong - Rejsy, Krajobrazy, Komary

Delta Mekong - Rejsy, Krajobrazy, Komary
Autor Faustyna Koperska
Faustyna Koperska06.01.2024 | 10 min.

Delta Mekongu to obszar uznawany za jeden z największych cudów natury na świecie. Rozległa sieć rzek i kanałów tworzy tu niezwykły krajobraz, który zachwyca bogactwem dzikiej przyrody. Liczne wyprawy rejsowe po delcie są doskonałą okazją do podziwiania malowniczych widoków i obserwowania egzotycznych gatunków ptaków oraz zwierząt. Nie brakuje jednak też mniej przyjemnych elementów, jak natrętne komary gotowe uprzykrzyć życie niejednemu turysty.

Kluczowe wnioski:
 • Delta Mekongu to raj dla miłośników dzikiej przyrody, z ponad 700 gatunkami ptaków i niesamowitymi krajobrazami.
 • Rejsy po delcie pozwalają z bliska podziwiać piękno tego obszaru oraz doświadczyć lokalnej kultury i tradycji.
 • Obfite bagna i liczne zarośla to idealne środowisko dla rozwoju komarów, które mogą być dotkliwą uciążliwością.
 • Mimo komarów, delta Mekongu to niezwykłe miejsce, które zachwyca niespotykaną różnorodnością gatunków roślin i zwierząt.
 • Z wycieczki do delty Mekongu wraca się z niezapomnianymi wrażeniami, pięknymi zdjęciami i bagażem pełnym picków po komarach.

Rejsy po delcie Mekongu - atrakcje i wrażenia

Delta Mekongu to jedno z największych i najbardziej spektakularnych delt rzecznych na świecie. Rozciąga się na obszarze ponad 40 tysięcy kilometrów kwadratowych i obfituje w bezkresne bagna, wijące się kanały oraz bujną, soczyście zieloną roślinność. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody i obserwatorów ptaków - występuje tu ponad 700 gatunków różnych ptaków!

Najlepszym sposobem na zwiedzanie i podziwianie niezwykłych krajobrazów delty Mekongu są rejsy wzdłuż licznych kanałów i rzek. Spływy tradycyjnymi, wąskimi łódkami pozwalają z bliska obserwować ptaki oraz życie codzienne rdzennych mieszkańców tych terenów. To prawdziwa uczta dla oczu i doskonała okazja do zrobienia niesamowitych zdjęć!

Niezapomniane widoki z pokładu łodzi

Podczas rejsu po delcie można podziwiać rozległe trzcinowiska, pływające wioski mieszkalne na palach, tradycyjne sampany obsiewane przez tutejszych rybaków oraz mnóstwo egzotycznych ptaków, takich jak czaple, ibisy czy kormorany. Wszystko to w otoczeniu zróżnicowanej roślinności - od palm kokosowych po kwieciste lilie wodne.

Niezapomnianym przeżyciem jest także zachód słońca nad deltą, gdy niebo przybiera pomarańczowo-różowe odcienie, a cała okolica tonie w bajkowej, złotej poświacie. Podziwiając tę feerię barw z pokładu wolno sunącej łódki, można poczuć magię i urok tego wyjątkowego miejsca.

Krajobrazy delty Mekongu - piękno natury

Delta Mekongu słynie ze swoich malowniczych i niezwykle zróżnicowanych krajobrazów. Ten obszar bagien, jezior, kanałów i sawann stanowi mozaikę ekosystemów, które zamieszkuje ogromna różnorodność roślin i zwierząt. Soczysta zieleń dżungli kontrastuje tu z błękitną toń wód oraz złotymi łanami trzcin kołyszących się na wietrze.

Charakterystyczne dla delty Mekongu są tzw. pływające wioski. To społeczności żyjące na drewnianych domach zbudowanych na palach wbitych w dno rzeki lub jeziora. Te niezwykłe osady przywodzą na myśl małe arkadie unoszące się pośród wodnej gładzi. Ich mieszkańcy żyją głównie z rybołówstwa i uprawy ryżu.

Delta Mekongu oczarowuje bogactwem barw, zapachów i dźwięków. Świat roślin i zwierząt miesza się tu z ludzką egzystencją w niezwykłą, pulsującą życiem całość.

Błąkając się wśród wijących się kanałów i bagien delty, można natknąć się na stada dzikich bawołów lub antylop bawolich pasących się swobodnie wśród trzcin i papirusów. Ten swoisty chaos i pstrokacizna przyrody tworzy sceny niezwykle malownicze, które na zawsze pozostają w pamięci odwiedzających.

Soczysta zieleń i błękit wód

Roślinność delty Mekongu cechuje się niezwykłym bogactwem gatunkowym. Rozległe lasy namorzynowe z gigantycznymi drzewami mienią się wszystkimi odcieniami soczystej zieleni. Spotyka się tu wiele gatunków storczyków, egzotycznych orchidei, a nawet dzikie bananowce. Flora wodna reprezentowana jest m.in. przez pięknie kwitnące grzybienie i lilie wodne.

Ogromną atrakcją delty są też żyjące tu endemiczne gatunki, takie jak krokodyl syjamski, żółw batagur czy azjatycki słoń leśny. Te rzadkie zwierzęta zamieszkują niedostępne, bagniste obszary, tworząc swego rodzaju żywe skamieliny epok geologicznych.

Czytaj więcej: Bangkok listopad - prognoza pogody i atrakcje

Życie w delcie Mekongu - kultura i tradycje

Delta Mekongu to nie tylko dzika przyroda. Ten rozległy obszar zamieszkuje około 17 milionów ludzi, którzy stworzyli tu swoistą mozaikę grup etnicznych, kultur i tradycji. Oprócz Wietnamczyków żyją tu liczne mniejszości, jak Khmerzy, Chińczycy czy Tyjowie. Każda z tych społeczności wnosi unikalny koloryt w kulturową różnorodność regionu.

Codzienne życie mieszkańców delty koncentruje się głównie wokół uprawy ryżu i połowów ryb. Ich tradycyjne, drewniane domki na palach tworzą barwne wsie rozsiane pośród zielonych pól ryżowych lub unoszące się na taflach wód. Lokalna ludność przemierza okolicę na łodziach i sampanach, sprzedając swoje plony i wyroby rzemieślnicze.

Mieszkańcy delty Mekongu słyną ze swojej gościnności i otwartości. Chętnie dzielą się z turystami elementami swojej kultury - częstują regionalnymi potrawami, pokazują tradycyjne rękodzieło lub zabierają ze sobą na połowy ryb.

Barwny tygiel kultur i religii

Na krajobraz kulturowy delty Mekongu składa się wiele wierzeń i tradycji. Oprócz buddyzmu popularne są tu animistyczne kulty przodków i duchów opiekuńczych oraz religia Cao Dai łącząca elementy konfucjanizmu, taoizmu, chrześcijaństwa i islamu.

We wsiach i miasteczkach spotyka się świątynie buddyjskie sąsiadujące z chińskimi pagodami, katolickimi kościołami i hinduistycznymi chramy przywodzącymi na myśl Indie. Ta mozaika architektury sakralnej doskonale odzwierciedla tygiel kulturowy i duchowy, jakim od wieków jest delta Mekongu.

Flora i fauna delty Mekongu - różnorodność gatunków

Delta Mekong - Rejsy, Krajobrazy, Komary

Niespotykana różnorodność siedlisk sprawia, że delta Mekongu może poszczycić się niezwykle bogatą florą i fauną. Żyje tu około 1000 gatunków zwierząt i 2000 gatunków roślin. Wśród tej imponującej bioróżnorodności znajduje się wiele endemicznych i zagrożonych wyginięciem okazów.

Gatunki ptaków ponad 700
Gatunki ssaków 180
Gatunki gadów 90
Gatunki płazów 60

Delta Mekongu jest prawdziwym rajem dla ornitologów i obserwatorów ptaków. Występuje tu aż 11 endemitów, takich jak kaczka Annama, czypurka srebrnoucha czy parkotnik białogardły. Prawdziwą ozdobą tych terenów są kolorowe, egzotyczne gatunki jak ibisy, czaple i kormorany.

Z ssaków na uwagę zasługują tu m.in. wyjątkowo rzadkie azjatyckie słonie leśne, a także endemiczne jelenie sika tybeteńskie. Z gadów powszechne są pytoney siatkowe, węże wodne, żółwie błotne i skórzaste żółwie batagur.

Komary w delcie Mekongu - zagrożenie i sposoby walki

Ogromne połacie bagien porośniętych bujną roślinnością to idealne środowisko rozwoju dla komarów. Nic więc dziwnego, że stanowią one prawdziwą plagę i utrapienie dla mieszkańców i turystów odwiedzających deltę Mekongu. Ich ukąszenia, oprócz dolegliwego swędzenia, niosą też ryzyko groźnych chorób, jak malaria czy gorączka denga.

Z powodu komarów zaleca się noszenie odpowiedniej odzieży z długim rękawem i spodniami oraz stosowanie preparatów odstraszających owady. Warto też rozstawić w pokoju hotelowym spirale przeciwko komarom lub skorzystać z moskitiery nad łóżkiem. Mimo tych zabezpieczeń, ukąszeń i tak nie uda się całkowicie uniknąć.

 • Przed wyjazdem do delty Mekongu warto wykupić ubezpieczenie turystyczne obejmujące egzotyczne choroby.
 • Najlepszym okresem na zwiedzanie jest pora sucha od listopada do kwietnia, kiedy jest mniej komarów.

Intensywne opryskiwanie środkami owadobójczymi nie wchodzi w grę ze względu na delikatny ekosystem delty. Pozostaje więc pogodzić się z obecnością komarów i stosować indywidualne sposoby ich odstraszania. Te niewielkie insekty to nieodłączny element krajobrazu i cena, jaką trzeba zapłacić za możliwość podziwiania niezwykłych widoków delty Mekongu.

Podróżowanie po delcie Mekongu - wskazówki i rady

Planując wyprawę do delty Mekongu, warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach, które umilą pobyt w tym niezwykłym, ale i wymagającym zakątku Azji. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w wygodne ubrania z ochroną przed słońcem i owadami - kapelusz, okulary, koszulki z długim rękawem i spodnie.

Ze względu na wysoką wilgotność i temperatury sięgające 35 stopni Celsjusza, warto codziennie przyjmować sole mineralne, aby uzupełniać elektrolity. Niezbędne jest także picie dużej ilości wody i napojów izotonicznych.

Aby uniknąć rozczarowań, lepiej rezygnować z wygód i oczekiwać podstawowych standardów w tanich hotelach i hostelach. Transport w delcie opiera się głównie na łodziach, rowerach i rikszach, więc liczyć trzeba na spartańskie warunki.

Ogromnym atutem jest elastyczność i otwartość na lokalną kulturę. Warto skosztować egzotycznych potraw, poznać tutejsze zwyczaje czy zamienić kilka słów z mieszkańcami pływających wiosek. Taka postawa z pewnością zagwarantuje niezapomniane wrażenia!

Podsumowanie

Delta Mekongu to prawdziwy raj dla podróżników i miłośników dzikiej przyrody. Ten obszar cechuje się niezwykłą bioróżnorodnością - występuje tu ponad 1000 gatunków zwierząt i 2000 gatunków roślin. Rejsy tradycyjnymi łodziami po rozlewiskach rzek i kanałów pozwalają z bliska podziwiać malownicze krajobrazy oraz życie lokalnych społeczności zamieszkujących wioski na palach.

Niestety, bujna roślinność i obfite bagna to idealne środowisko dla plagi komarów. Mimo stosowania środków odstraszających i repelentów, ich ukąszenia są nieuniknione. Mogą one prowadzić do chorób takich jak malaria czy gorączka denga. Dlatego warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie przed przyjazdem.

Mimo niedogodności związanych z klimatem i owadami, delta Mekongu zachwyca niezwykłą dzikością krajobrazów, egzotyczną fauną i florą oraz mozaiką grup etnicznych zamieszkujących ten region. Ich kultury, tradycje i gościnność sprawiają, że jest to wyjątkowe miejsce warte odwiedzenia i poznania.

Podróż po delcie Mekongu wymaga elastyczności i otwartości na odmienność. Przy odrobinie cierpliwości i zrozumienia dla lokalnych realiów, z pewnością będą to jednak niezapomniane wrażenia na całe życie.

Najczęstsze pytania

Najdogodniejszymi miesiącami są listopad-kwiecień, czyli pora sucha, kiedy opady i temperatury są nieco niższe. Wtedy jest też znacznie mniej komarów niż podczas wilgotnego, gorącego lata.

Największym zagrożeniem są malaria, denga i japońskie zapalenie mózgu przenoszone przez komary. Konieczne jest stosowanie repelentów, tabletek przeciwmalarycznych i szczepień ochronnych.

Ze względu na liczne zanieczyszczenia bakteryjne, woda z kranu nadaje się jedynie do mycia i kąpieli. Do picia należy używać wyłącznie butelkowanej wody mineralnej dostępnej w sklepach.

Najlepszą i najbardziej ekscytującą opcją są rejsy tradycyjnymi łodziami i sampanami. Pozwalają one dotrzeć w niedostępne zakątki i podziwiać deltę z perspektywy kanałów i rzek.

Przy bardzo skromnym budżecie i wyborze tanich noclegów można liczyć na kwotę ok. 150-200 USD na tydzień. Przy wygodniejszych hotelach i lokalnej żywności, tygodniowy koszt wyniesie około 500-800 USD dla jednej osoby.

5 Podobnych Artykułów

 1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
 2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
 3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
 4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
 5. Ceny Tajlandia: najlepsze oferty, porównanie cen - Lipiec 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Faustyna Koperska
Faustyna Koperska

Jestem Faustyna, autorka bloga lifestyle'owego z nutką podróżniczą. Łączę na nim kilka swoich zainteresowań - modę, urodę, kulinaria. Dzielę się stylizacjami z najciekawszych zakątków świata oraz opisuję lokalne potrawy, które miałam okazję poznać. Staram się pokazywać podróżowanie jako styl życia, a nie tylko krótką przygodę

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły