Wieża widokowa na Czarnej Górze to dawna drewniana konstrukcja o wysokości 14 metrów, wybudowana w 2000 roku. Znajdowała się na szczycie góry wznoszącej się na wysokość 1205 m n.p.m. Była dostępna całodobowo i za darmo. Przez 20 lat służyła turystom jako punkt widokowy. Z jej szczytu można było podziwiać panoramę Stronia Śląskiego, Lądka-Zdroju oraz okolicznych pasm górskich. Niestety, ze względu na brak impregnacji i postępującą degradację, konstrukcję rozebrano.
Najważniejsze informacje:- Wieża została zbudowana w 2000 roku na Czarnej Górze
- Wysokość konstrukcji wynosiła 14 metrów
- Dostęp był bezpłatny i całodobowy
- Oferowała widoki na Kotlinę Kłodzką i okoliczne pasma górskie
- Po 20 latach została rozebrana z powodu złego stanu technicznego
- Obecnie na szczycie pozostały tylko betonowe fundamenty
- W miejscu wieży znajdują się ławki i leżaki przy górnej stacji kolei Luxtorpeda
Obecny stan wieży widokowej na Czarnej Górze
Wieża widokowa na Czarnej Górze została zbudowana w 2000 roku. Drewniana konstrukcja miała 14 metrów wysokości. Przez dwie dekady stanowiła popularny punkt widokowy Czarna Góra dla turystów.
Niestety, wieża na Czarnej Górze została rozebrana po 20 latach użytkowania. Powodem był zły stan techniczny konstrukcji. Obecnie na szczycie pozostały jedynie betonowe fundamenty.
- Brak odpowiedniej impregnacji drewnianej konstrukcji
- Postępująca degradacja materiałów budowlanych
- Zagrożenie bezpieczeństwa turystów
- Niemożność przeprowadzenia skutecznego remontu
Jak dotrzeć na szczyt Czarnej Góry?
Czarna Góra znajduje się w Masywie Śnieżnika na wysokości 1205 m n.p.m. Dojazd możliwy jest zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną do miejscowości Stronie Śląskie.
Ze Stronia Śląskiego można skorzystać z kolei Luxtorpeda. Na szczyt prowadzą również szlaki turystyczne.
Co można zobaczyć ze szczytu Czarnej Góry?
Ze szczytu rozpościera się panorama Kotliny Kłodzkiej. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet odległe Karkonosze.
Wyraźnie widoczne są okoliczne miejscowości: Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój. Góry Złote i Bialskie tworzą malownicze tło.
Platforma widokowa Czarna Góra umożliwiała niegdyś obserwację całej okolicy. Dziś najlepsze widoki oferują naturalne skałki na szczycie.
Szczyt | Wysokość (m n.p.m.) |
Śnieżnik | 1425 |
Mały Śnieżnik | 1338 |
Żmijowiec | 1153 |
Najlepsze miejsca widokowe na szczycie
Mimo braku wieży obserwacyjnej Czarna Góra oferuje kilka naturalnych punktów widokowych. Największe skałki znajdują się w pobliżu górnej stacji kolei. Najlepszą panoramę można podziwiać z północnej strony szczytu.
W okolicy rozmieszczono wygodne ławki i leżaki. Miejsca te zostały strategicznie ulokowane z myślą o najlepszych widokach.
- Skałki przy górnej stacji kolei - widok na Kotlinę Kłodzką
- Północny stok - panorama Gór Złotych
- Południowe zbocze - widok na Masyw Śnieżnika
- Wschodnia polana - perspektywa na Góry Bialskie
- Zachodnie wyłomy skalne - widok na Krowiarki
Dostępne atrakcje na szczycie Czarnej Góry
Obecnie główną atrakcją jest stacja kolei Luxtorpeda. W jej pobliżu znajduje się punkt informacji turystycznej.
Atrakcje Czarna Góra to przede wszystkim trasy spacerowe i rowerowe. Zimą działają tu wyciągi narciarskie.
Na szczycie zamontowano lunety obserwacyjne. Dostępne są również tablice informacyjne o okolicznej florze i faunie. Turyści mogą korzystać z zadaszonej wiaty piknikowej.
Gdzie odpocząć na szczycie?
Przy górnej stacji kolei znajdują się wygodne ławki i leżaki. Na szczycie urządzono także strefę piknikową ze stołami.
Zimą działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Latem można wypożyczyć kijki do nordic walking.
Na miejscu znajduje się całoroczny bar z przekąskami. W sezonie letnim działa food truck z kawą. Dostępna jest również restauracja w budynku górnej stacji.
Plany odbudowy wieży widokowej
Władze lokalne rozważają odbudowę wieży widokowej Czarna Góra. Nowa konstrukcja ma być wykonana z trwalszych materiałów. Projekt zakłada budowę stalowej wieży o wysokości 20 metrów.
W planach jest montaż wind i platformy widokowej. Konstrukcja będzie przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Obiekt ma być dostępny przez cały rok.
Budżet inwestycji oszacowano na 5 milionów złotych. Realizację wspierają fundusze unijne. Planowane jest także utworzenie centrum edukacyjnego.
Rozpoczęcie prac planowane jest na wiosnę 2025 roku. Otwarcie tarasu widokowego Czarna Góra przewidziano na jesień 2026.
Nowa koncepcja punktu widokowego
Projekt zakłada budowę nowoczesnej konstrukcji ze szkła i stali. Na szczycie powstanie przeszklona platforma widokowa z miejscami siedzącymi.
Planowana jest instalacja multimedialnych ekranów informacyjnych. W budynku znajdzie się także niewielkie muzeum przyrodnicze.
Nowy punkt widokowy Czarna Góra będzie wyposażony w system monitoringu. Zainstalowane zostaną kamery transmitujące obraz na żywo. Turyści będą mogli korzystać z bezpłatnej sieci WiFi.
Najważniejsze informacje o wieży i atrakcjach na Czarnej Górze
Wieża widokowa na Czarnej Górze, choć obecnie już nie istnieje, przez 20 lat służyła turystom jako popularny punkt obserwacyjny. Mimo jej rozbiórki w 2020 roku, szczyt wciąż oferuje wspaniałe widoki na Kotlinę Kłodzką, Góry Złote i Bialskie. Dostępność licznych skałek i punktów widokowych rekompensuje brak wieży.
Dotarcie na szczyt ułatwia kolej Luxtorpeda, a na miejscu czeka rozbudowana infrastruktura turystyczna - od ławek i leżaków po bar i restaurację. Naturalne punkty widokowe zostały przemyślanie zagospodarowane, dzięki czemu turyści mogą komfortowo podziwiać panoramę okolicznych pasm górskich.
Planowana budowa nowej, 20-metrowej wieży widokowej ma rozpocząć się wiosną 2025 roku. Nowoczesna konstrukcja ze szkła i stali zaoferuje nie tylko lepsze widoki, ale także szereg udogodnień, w tym windę, centrum edukacyjne i przeszkloną platformę widokową. To ambitny projekt, który ma szansę stać się nową wizytówką regionu.