Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji

Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
Autor Piotr Sokół
Piotr Sokół5 stycznia 2024 | 7 min

Apteczka do Azji to niezbędny element wyposażenia na wyjazd do krajów azjatyckich. Zawiera ona leki i środki, które pozwolą Ci poradzić sobie z typowymi dolegliwościami występującymi u turystów. W artykule dowiesz się, jakie elementy powinna zawierać kompletna apteczka na wyjazd do Azji, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort zdrowotny.

Kluczowe wnioski:
  • Apteczka do Azji powinna zawierać m.in. leki na ból, biegunkę, choroby skóry czy ukąszenia owadów.
  • Nie zapomnij o repelentach, kremie z filtrem UV i środkach dezynfekujących.
  • Sprawdź daty ważności leków i uzupełniaj na bieżąco brakujące medykamenty.
  • Przechowuj apteczkę w chłodnym i suchym miejscu, najlepiej w specjalnym pudełku lub torbie.
  • Poinformuj towarzyszy podróży o zawartości Twojej apteczki i sposobie jej użycia.

Apteczka do Azji na biegunkę

Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości trapiących turystów w Azji. Dlatego apteczka do Azji powinna zawierać leki rozkurczowe i przeciwbiegunkowe. Sprawdźmy, jakie konkretnie medykamenty warto spakować.

Podstawowym lekiem jest loperamid (np. Imodium, Lopedium). Hamuje on perystaltykę jelit, dzięki czemu zatrzymuje biegunkę. Zaleca się przyjmowanie 2 kapsułek po pierwszych objawach, a następnie 1 kapsułki po każdym luźnym stolcu. Nie należy przekraczać dawki 8 kapsułek na dobę.

Oprócz loperamidu, warto zaopatrzyć się w węgiel leczniczy (np. Carbotox). Wchłania on toksyny produkowane przez bakterie wywołujące biegunkę. Przyjmuje się go doustnie w dawce 2-3 tabletek 3 razy dziennie, najlepiej po posiłku.

Jako uzupełnienie, możesz spakować racekadotryl (np. Dicetel). Zwiększa on chłonność jelit i płynów, dzięki czemu łagodzi objawy. Zalecana dawka to 1 tabletka 3 razy dziennie przed jedzeniem.

Nawadnianie organizmu

Bardzo istotne podczas biegunki jest nawadnianie organizmu, aby uzupełniać utracone płyny i elektrolity. W apteczce przyda się więc preparat nawadniający do picia (np. Hydrovit). Możesz też pić dużo niegazowanej wody, herbaty, rozcieńczonych soków owocowych.

Apteczka do Azji na ból głowy

W upalnej Azji bardzo często daje o sobie znać ból głowy. Aby sobie z nim poradzić, apteczka turysty udającego się do tego regionu powinna zawierać skuteczne leki przeciwbólowe.

Podstawowym medykamentem jest paracetamol (np. Apap, Panadol). Działa on przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Przyjmuje się go w dawce 500-1000 mg w zależności od nasilenia bólu. Nie zaleca się stosowania dłużej niż przez tydzień.

Możesz też spakować dostępny bez recepty ibuprofen (np. Ibum, Nurofen) w małej dawce 200 mg. Przyjmuje się 1-2 tabletki doraźnie w razie potrzeby. Podobną alternatywą jest kwas acetylosalicylowy (Aspiryna).

Profilaktyka bólu głowy

Aby zapobiegać bólom głowy w Azji, pamiętaj o:

  • - piciu co najmniej 2 litrów płynów dziennie
  • - stosowaniu nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych w upały
  • - unikaniu drastycznych zmian temperatury (np. zimny prysznic po wyjściu z sauny)

Apteczka do Azji na ukąszenia owadów

W azjatyckich klimatach aż roi się od komarów, meszek i innych owadów. Ich ukąszenia mogą nie tylko boleć, ale też wywoływać obrzęki czy reakcje alergiczne. Dlatego w apteczce do Azji przyda się:

- krem zawierający hydrokortyzon (np. Pimafucort, Locoid) - działa przeciwzapalnie, łagodzi ból i swędzenie

- żel z lidokainą (np. Emla) - znieczula skórę, przynosząc ulgę po ugryzieniu

- dwuwęglan sodu (soda oczyszczona) - posypuje się nią miejsce ukąszenia, neutralizując znajdujący się tam kwas

- tabletki z loratydyną (np. Claritine, Alerid) - blokują wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za reakcje uczuleniowe

Apteczka do Azji na choroby skóry

Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji

Upały, wilgoć, nowe alergeny - to wszystko sprzyja problemom dermatologicznym u turystów wybierających się do Azji. Dlatego w apteczce do Azji nie może zabraknąć preparatów łagodzących dolegliwości skóry.

Podstawą jest maść z antybiotykiem - najczęściej fusydyną (np. Fucidin) lub mupirocyną (np. Bactroban). Stosuje się je miejscowo na zakażone rany, otarcia, czy ropne wykwity.

Przyda się też hydrokortyzon w kremie lub maści (np. Pimafucort). Jego działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe pozwoli złagodzić objawy alergii, ukąszeń i poparzeń słonecznych.

W razie potrzeby sięgnij też po żel na oparzenia (np. Burnsfree) i plastry hydrokoloidowe chroniące otarcia nóg.

Apteczka do Azji na problemy żołądkowe

Egzotyczna kuchnia, nietypowe bakterie - to częste przyczyny problemów trawiennych u turystów w Azji. Dolegliwości ze strony żołądka i jelit potrafią skutecznie uprzykrzyć wakacje. Warto więc spakować do apteczki do Azji leki łagodzące te objawy.

Podstawowym preparatem będzie węgiel leczniczy (Carbotox, Carbo medicinalis). Neutralizuje on szkodliwe toksyny, wchłania nadmiar gazów, łagodzi zgagę i nieżyt żołądka.

W razie silnych dolegliwości sięgnij po leki zawierające pantoprazol (np. Contix, Nolpaza), który zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego. Przynosi to ulgę w przypadku zgagi, niestrawności czy wrzodów.

Możesz też spakować probiotyk (np. Linex), który wspomaga mikroflorę jelitową. Przywraca jej równowagę zaburzoną przyjmowaniem antybiotyków lub po infekcji.

Apteczka do Azji na infekcje

Turystyka po Azji to kontakt z zupełnie nowymi drobnoustrojami - bakteriami, wirusami, pasożytami. Można się od nich zarazić m.in. przez wodę, żywność, ukąszenia owadów. Dlatego apteczka do Azji powinna być wyposażona w leki niezbędne w terapii zakażeń.

Kluczowe miejsce zajmują tu antybiotyki. Najlepszym rozwiązaniem będą tabletki azytromycyny (Sumamed, Azibiot). Działają one na wiele bakterii, w tym powodujących biegunkę podróżnych.

Oprócz nich, wskazane są środki przeciwpasożytnicze - metronidazol (np. Flagyl, Efloran) i albendazol (Zentel, Vermox). Zwalczą one pełzaki, glisty i lamblie, które nie są rzadkością w Azji.

Uzupełnieniem mogą być doustne preparaty przeciwwirusowe. Ich przykładem jest amantadyna (Midantan, PK-Merz), stosowana m.in. w terapii grypy.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego artykułu, apteczka do Azji to niezbędny element ekwipunku każdego turysty wybierającego się w podróż po tym niezwykle barwnym, ale też pełnym zagrożeń zdrowotnych regionie świata. Powinna ona zawierać szeroki wachlarz leków - od tych łagodzących typowe dolegliwości po specyfiki dostosowane do miejscowych chorób i patogenów.

Najważniejsze kategorie preparatów w apteczce na wyjazd do Azji to leki na bóle, biegunkę, stany zapalne i zakażenia skóry, a także problemy trawienne. Nie można też zapomnieć o medykamentach neutralizujących jad owadów czy działaniu patogenów przenoszonych drogą pokarmową i odzwierzęcą.

Odpowiednio wyposażona apteczka do Azji pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek zdrowotnych i skutecznie uporać się z dolegliwościami na miejscu. Pozwoli to w pełni cieszyć się wszystkimi atrakcjami tego fascynującego zakątka świata bez obaw o swoje samopoczucie.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci spakować kompletną apteczkę na wyjazd do Azji. Życzymy udanej podróży pełnej niezapomnianych wrażeń i jak najmniej problemów zdrowotnych! W razie dodatkowych pytań, pozostajemy do dyspozycji.

Najczęstsze pytania

Podstawowa apteczka do Azji powinna zawierać m.in. loperamid i węgiel leczniczy na biegunkę, paracetamol i ibuprofen na bóle głowy, środki łagodzące ukąszenia owadów, kremy z antybiotykiem i hydrokortyzonem na problemy skórne, leki na zgagę i rozstrój żołądka, a także podstawowe antybiotyki np. azytromycynę.

Aby zapobiegać problemom zdrowotnym w Azji, należy pić wyłącznie butelkowaną wodę, jeść tylko obrane lub dobrze ugotowane produkty, unikać lodów i kostek lodu, regularnie myć ręce oraz stosować preparaty odstraszające owady.

Kompletną apteczkę do Azji można kupić w specjalistycznych sklepach medycznych lub turystycznych. Dobrze zaopatrzone są również niektóre apteki. Warto poszukać zestawów gotowych lub skomponować własną zawartość apteczki.

Leki z apteczki na wyjazd do Azji należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, najlepiej w specjalnym pudełku lub torbie. Niektóre medykamenty (np. antybiotyki) wymagają dodatkowo przedziału termostatowanego uniemożliwiającego przegrzanie.

Apteczkę do Azji warto regularnie kontrolować i uzupełniać na bieżąco o kończące się leki. Przed każdą podróżą do Azji sprawdź też daty ważności preparatów i wymień te przeterminowane na nowe.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ile trwa lot z Gdańska do Egiptu? Poznaj dokładny czas podróży
  2. Ile Kosztuje Lot Do Egiptu Z Polski? Ceny Biletów Lotniczych I Trasy
  3. Azjatycki pies - wszystko, co musisz wiedzieć
  4. Oto zaskakujący świat klocków na wystawie LEGO w sercu Krakowa
  5. Czy odważysz się spróbować tych najostrzejszych kuchni świata?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Sokół
Piotr Sokół

Jestem Piotr, grafik i obróbca zdjęć. Na blogu dzielę się sposobami kreatywnej edycji fotografii za pomocą Photoshopa i innych programów graficznych. Omawiam przydatne triki i techniki, dzięki którym z poprawionego cyfrowo zdjęcia można stworzyć małe dzieło sztuki. Uważam, że grafika komputerowa pozwala na nowo interpretować rzeczywistość utrwaloną na fotografii.


 
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły