Ciekawostki Azji: Malezja, zwierzęta, historia

Ciekawostki Azji: Malezja, zwierzęta, historia
Autor Faustyna Koperska
Faustyna Koperska05.01.2024 | 8 min.

Azja ciekawostki to kontynent pełen zadziwiających miejsc, fascynujących kultur i niezwykłych zwierząt. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Malezji - państwu leżącemu w Azji Południowo-Wschodniej, które zachwyca bogactwem przyrody, etniczną różnorodnością i burzliwą historią.

Kluczowe wnioski:
 • Malezja słynie z bujnej roślinności, egzotycznych zwierząt i malowniczych wysp.
 • Mieszkańcy Malezji wyznają islam, buddyzm, taoizm i hinduizm, co wpływa na ich codzienne życie.
 • W Malezji znajdują się liczne zabytki świadczące o burzliwej historii tego regionu.
 • Malezyjska kuchnia łączy w sobie chińskie, indyjskie i malajskie wpływy.
 • Malezja przeszła długą drogę od brytyjskiej kolonii do nowoczesnego, niepodległego państwa.

Niesamowita przyroda i fauna Malezji

Malezja słynie z niezwykłej różnorodności biologicznej. W lasach deszczowych Borneo i Półwyspu Malajskiego żyje wiele endemicznych, czyli występujących tylko na tym obszarze, gatunków zwierząt. Do najbardziej znanych należą orangutany borneańskie, nosacze, gibony, niedźwiedzie malajskie czy ptaki rajskie.

W Malezji znajduje się też jeden z największych i najstarszych lasów deszczowych na świecie - Las Dipterokarpowy. Rośnie w nim wiele cennych gatunków drewna, a także roślin o właściwościach leczniczych. Na wybrzeżach morskich Malezji można podziwiać rafy koralowe z kolorowymi rybami i innymi organizmami.

Malezja słynie również z ogromnej różnorodności roślin. Rosną tu m.in. liany, paprocie, storczyki, palmy, bambu czy też drzewa owocowe, np. durian. Przyroda Malezji zachwyca i zadziwia - to prawdziwy raj dla miłośników fauny i flory.

Aby chronić bogactwo przyrodnicze tego kraju, utworzono liczne parki narodowe i rezerwaty, np. Park Narodowy Kinabalu na Borneo, słynący z endemicznych gatunków roślin.

Endemiczne gatunki fauny Malezji

Do najbardziej znanych endemicznych zwierząt Malezji należą:

 • Nosacz malajski - charakterystyczny dla Półwyspu Malajskiego
 • Gibon wielki - największy z gibonów, występuje na Borneo
 • Niedźwiedź malajski - najmniejszy niedźwiedź świata
 • Orangutan borneański i sumatrzański - dwa odrębne gatunki małp człekokształtnych
 • Ptak rajski malezyjski - endemiczny gatunek z rodziny rajskich

Różnorodna kultura i tradycje Malezji

Malezja to kraj wieloetniczny i wielokulturowy. Żyją tu obok siebie Malajowie, Chińczycy, Hindusi i liczne mniejszości etniczne, np. Orang Asli czy ludy Borneo. Każda z tych grup wniosła swój unikalny wkład w kulturę i tradycje Malezji.

Malajowie wyznają islam i posługują się językiem malajskim. Ich kultura widoczna jest m.in. w tradycyjnej muzyce, tańcach, ubiorach i kuchni. Chińczycy przywieźli ze sobą konfucjanizm, buddyzm i taoizm. Z kolei Hindusi wnieśli elementy kultury indyjskiej, jak np. świątynie hinduskie.

We wszystkich regionach Malezji bardzo ważną rolę odgrywają święta i festiwale. Malajski Nowy Rok, chiński Nowy Rok czy święto świateł Deepavali to okazje do spotkań, uczt i wspólnych obchodów.

Malezja fascynuje bogactwem tradycji, obrzędów, języków i stylów życia. Jest państwem wielokulturowym o unikatowym, eklektycznym charakterze.

Główne grupy etniczne Malezji

 • Malajowie - ok. 50% ludności, wyznają islam
 • Chińczycy - ok. 24% ludności, głównie buddyści i taoiści
 • Hindusi - ok. 7% ludności, wyznają hinduizm
 • Orang Asli - rdzenne ludy Półwyspu Malajskiego
 • Ludy Borneo - np. Ibanowie, Kadazanowie, Dusunowie

Najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne Malezji

Malezja oferuje turystom wiele interesujących miejsc i atrakcji do zwiedzania. Do najważniejszych należą:

• Stolica Kuala Lumpur ze słynną Petronas Twin Towers - najwyższymi bliźniaczymi wieżowcami świata

• Malownicze Cameron Highlands ze stromymi teańskimi plantacjami

• Plaże i wyspy Langkawi - raj dla miłośników wypoczynku nad morzem

• Historyczne miasto Malakka wpisane na listę UNESCO

• Jaskinie Batu - imponujące podziemne przestrzenie ze stalaktytami i stalagmitami

• Park Narodowy Kinabalu ze szczytem Mount Kinabalu (4095 m n.p.m.)

Atrakcja Opis
Jaskinie Batu Najdłuższy system jaskiń w Azji Południowo-Wschodniej
Wyspy Perhentian Archipelag wysp słynący z pięknych plaż i raf koralowych

Malezja zadowoli zarówno miłośników zabytków, jak i osoby poszukujące aktywnego wypoczynku czy kontaktu z naturą. To kierunek turystyczny o ogromnym potencjale.

Historia Malezji - od kolonii do niepodległego państwa

Ciekawostki Azji: Malezja, zwierzęta, historia

Początki osadnictwa na terenach dzisiejszej Malezji sięgają 40 tys. lat p.n.e. Od II w. p.n.e. na Półwyspie Malajskim zaczęły powstawać wpływowe państwa, np. Langkasuka czy Kedah. W XV w. cały region znalazł się pod panowaniem Sułtanatu Malakka.

W 1511 roku Malakkę zdobyli Portugalczycy. W 1641 władzę przejęli Holendrzy. W 1786 roku Brytyjczycy założyli na wyspie Pinang bazę handlową, rozpoczynając kolonizację regionu. W XIX wieku utworzyli Kolonie Objęte Wpływami Brytyjskimi, z których w 1948 powstała Federacja Malajska.

Po uzyskaniu niepodległości w 1957 Malaje (później Malezja) przeszły burzliwą drogę rozwoju, zmagając się m.in. z komunizmem i separatyzmem. Dziś Malezja to nowoczesne, dynamicznie rozwijające się państwo.

Malezja ma fascynującą, wielowiekową historię, od średniowiecznych królestw przez kolonializm po współczesność.

Najważniejsze daty w historii Malezji

 • XV w. - powstanie Sułtanatu Malakka
 • 1511 - zdobycie Malakki przez Portugalczyków
 • 1641 - przejęcie władzy przez Holendrów
 • 1786 - założenie osady Pinang przez Brytyjczyków
 • 1957 - uzyskanie niepodległości przez Malaje

Kuchnia malezyjska - egzotyczne smaki i aromaty

Kuchnia malezyjska to połączenie wpływów malajskich, chińskich i indyjskich. Słynie z aromatycznych przypraw, pikantnych potraw i egzotycznych składników.

Podstawę stanowi ryż. Popularne dania to satay (szaszłyki mięsne lub rybne), nasi lemak (ryż z kokosowym mlekiem), laksa (pikantna zupa) czy też sambal (ostry sos). Do typowych składników należą m.in. krewetki, owoce morza, kurczak, wołowina, ryby oraz warzywa.

W Malezji spożywa się wiele owoców, takich jak mango, rambutan, lychee czy durian. Ten ostatni cechuje się bardzo intensywnym zapachem, przez co w wielu miejscach publicznych jest zakazany.

Malezyjska herbata z mlekiem oraz kawa typu kopi stanowią popularne napoje. Kuchnia malezyjska zaskakuje smakiem, aromatem i różnorodnością. Jest świetnym odzwierciedleniem wielokulturowości tego kraju.

Danie Opis
Laksa Pikantna zupa na bazie mleka kokosowego z krewetkami i makaronem
Nasi lemak Aromatyczny ryż z kokosowym mlekiem, podawany z różnymi dodatkami

Religie w Malezji - islam, buddyzm, taoizm i hinduizm

Malezja to kraj wieloreligijny, w którym najwięcej wyznawców mają islam, buddyzm, taoizm i hinduizm.

Islam wyznaje ok. 60% populacji, głównie Malajowie. Muzułmanie podlegają prawu szariatu. Meczety, szkoły koraniczne i święta islamskie odgrywają ważną rolę w życiu społecznym.

Buddyzm (głównie mahajana) jest religią ok. 20% ludności, wyznawaną przez malezyjskich Chińczyków. Najważniejsze święto to chiński Nowy Rok. Taoizm również związany jest głównie ze społecznością chińską.

Hinduizm (6%) koncentruje się wśród Tamilów z południa kraju. Najważniejsze święto to Deepavali. Świątynie, posągi i obrzędy hinduskie stanowią ważny element krajobrazu kulturowego.

Różnorodność religii w Malezji prowadzi czasem do napięć, ale generalnie wyznawcy żyją tu w pokoju i tolerują odmienność innych grup.

Malezja to fascynujący kraj, łączący w sobie wpływy Wschodu i Zachodu, nowoczesność i tradycję, bogactwo kultur oraz religii.

Podsumowanie

W tym artykule przyjrzeliśmy się bliżej Malezji, prezentując szereg ciekawostek o azji dotyczących tego niezwykłego kraju. Poznaliśmy fascynującą przyrodę i endemiczne gatunki zwierząt, takie jak nosacze, gibony czy orangutany. Przedstawione zostały również ciekawostki o różnorodnych tradycjach, kulturze i religiach Malezji.

Omówione zostały najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne, od ultranowoczesnej Kuala Lumpur po historyczną Malakkę. Prześledziliśmy też burzliwą historię Malezji od średniowiecza przez kolonializm po współczesność. Wreszcie poznaliśmy wyjątkową kuchnię łączącą chińskie, malajskie i indyjskie smaki.

Artykuł pokazał, że Malezja to niezwykle barwny i zróżnicowany kraj, który z pewnością zachwyci każdego miłośnika podróży i egzotyki. To prawdziwa skarbnica ciekawostek o azji - miejsce, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem tworząc fascynującą mieszankę kulturową.

Mamy nadzieję, że artykuł przybliżył Czytelnikom to niezwykłe państwo Azji Południowo-Wschodniej i zachęcił do odkrywania jego licznych ciekawostek, zwierząt i sekretów. Malezja z pewnością jest jednym z najbardziej intrygujących krajów kontynentu azjatyckiego.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
 2. Chiński horoskop 2021: królik, bawół, smok - CTR
 3. Birma szczepienia obowiązkowe - Informacje i kalendarz vacinacji
 4. Gdzie lecieć w lutym - najcieplejsze miejsca na urlop
 5. Dron Tajlandia - najlepsze miejsca do latania dronem
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Faustyna Koperska
Faustyna Koperska

Jestem Faustyna, autorka bloga lifestyle'owego z nutką podróżniczą. Łączę na nim kilka swoich zainteresowań - modę, urodę, kulinaria. Dzielę się stylizacjami z najciekawszych zakątków świata oraz opisuję lokalne potrawy, które miałam okazję poznać. Staram się pokazywać podróżowanie jako styl życia, a nie tylko krótką przygodę

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły