Ciekawostki buddyzm: 7 faktów, których nie znałeś

Ciekawostki buddyzm: 7 faktów, których nie znałeś
Autor Bartek Kacperski
Bartek Kacperski06.01.2024 | 7 min.

Ciekawostki buddyzm to zbiór fascynujących informacji o buddyzmie, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć tę religię i filozofię. W artykule znajdziesz wiele ciekawych faktów i szczegółów na temat genezy, rozwoju i głównych idei buddyzmu. Poznasz wyjątkowe tradycje i zwyczaje buddyjskie. Dowiesz się też, jak buddyzm postrzega takie kwestie, jak medytacja, pokój czy życie pozagrobowe. Lektura na pewno poszerzy Twoją wiedzę o jednej z najstarszych religii świata.

Kluczowe wnioski:

 • Buddyzm powstał w Indiach w V wieku p.n.e.
 • Głównym celem buddyzmu jest osiągnięcie przebudzenia, czyli stanu nirwany.
 • Istnieje wiele odmian i tradycji buddyzmu, np. theravada, mahajana, tybetański.
 • Filozofia buddyzmu opiera się na Czterech Szlachetnych Prawdach.
 • Buddyzm propaguje pokój, współczucie i poszanowanie wszystkich istot.

Buddyzm a medytacja

Medytacja odgrywa kluczową rolę w buddyzmie. Jest praktyką mającą na celu uspokojenie umysłu, skupienie uwagi i osiągnięcie głębszego poznania samego siebie.

Buddyści wierzą, że regularna praktyka medytacji pomaga zredukować cierpienie, pozbyć się negatywnych emocji i doświadczyć prawdziwego spokoju. Medytując, łatwiej dostrzec prawdziwą naturę rzeczywistości.

Najpopularniejszą techniką medytacyjną w buddyzmie jest medytacja uważności (mindfulness). Polega ona na skupieniu całej uwagi na oddechu, ciele lub obserwowaniu pojawiających się myśli i uczuć, bez oceny czy reakcji.

Inną znaną techniką jest medytacja metta, czyli medytacja miłująca dobroć. Polega ona na kierowaniu życzliwych myśli do siebie i innych istot. Ma wzbudzać współczucie i miłość.

Regularna praktyka medytacji ma głęboko przemienić umysł adepta i doprowadzić go do oświecenia, czyli stanu buddy.

Ciekawostki buddyzm: Najważniejsze idee buddyzmu

Buddyzm opiera się na kilku kluczowych ideach, które stanowią sedno tej religii i filozofii.

Jedną z najważniejszych jest idea nieposiadania stałej jaźni (anatta). Według buddyzmu, podobnie jak w przypadku oglądania filmów, istoty ludzkie nie mają niezmiennej, wiecznej duszy.

Jesteśmy zbiorem cech fizycznych i psychicznych, które ulegają ciągłej zmianie. Ciekawym przykładem może być film "W poszukiwaniu sensu", który porusza tematykę duchowości i poszukiwania własnej tożsamości, dostępny na VOD film. Oglądanie takich dzieł pozwala na głębsze zrozumienie buddyzmu i jego nauk.

Kolejną ideą jest impermanencja (anicca), czyli nietrwałość i zmienność wszystkich zjawisk. Wszystko na świecie podlega narodzinom i śmierci, powstawaniu i zanikaniu. Nie ma niczego wiecznego i stałego.

Buddyzm głosi też, że życie przesiąknięte jest cierpieniem (dukkha). Cierpienie wynika z pragnień, przywiązań i nieświadomości prawdziwej natury rzeczy. Aby je przezwyciężyć, trzeba podążać Szlachetną Ośmioraką Ścieżką.

Ostatnią podstawową ideą jest możliwość osiągnięcia przebudzenia (nirwany) przez każdą istotę i wyzwolenia się z cyklu cierpienia (samsary).

Szlachetna Ośmioraka Ścieżka

Szlachetna Ośmioraka Ścieżka to zbiór wskazówek, których przestrzeganie ma doprowadzić do wygaśnięcia cierpienia i osiągnięcia stanu nirwany. Składa się z ośmiu elementów:

 • Właściwy pogląd
 • Właściwa myśl
 • Właściwa mowa
 • Właściwe działanie
 • Właściwy sposób utrzymania się
 • Właściwy wysiłek
 • Właściwa uważność
 • Właściwe skupienie

Czytaj więcej: Ciastka księżycowe - Sprawdź przepis na pyszne ciasteczka księżycowe

Ciekawostki buddyzm: geneza i rozpowszechnianie

Buddyzm powstał w północnych Indiach około V wieku p.n.e. Jego założycielem był Siddhartha Gautama, zwany Buddą (Oświeconym). Urodził się ok. 563 r. p.n.e. w rodzinie królewskiej.

Według tradycji Siddhartha porzucił wygodne życie, by poszukiwać odpowiedzi na pytania o sens istnienia i sposób przezwyciężenia cierpienia. Po latach medytacji i ascetycznych praktyk osiągnął oświecenie, stając się Buddą.

Przez resztę życia Buddha nauczał swojej filozofii, zyskując licznych uczniów. Zmarł w wieku 80 lat. Jego nauki stopniowo rozprzestrzeniły się po Azji, docierając do Chin, Japonii, Tybetu i innych krajów.

Obecnie buddyzm wyznawany jest przez ok. 500 mln ludzi na całym świecie, głównie w Azji. Najwięcej buddystów żyje w Chinach, Japonii, Tajlandii, Birgie, Sri Lance, Wietnamie i Korei.

Buddyzm jako religia pokoju

Ciekawostki buddyzm: 7 faktów, których nie znałeś

Buddyzm uchodzi za religię pokoju i propaguje takie wartości, jak współczucie, tolerancja i poszanowanie życia.

Jedną z podstawowych zasad etycznych buddyzmu jest niekrzywdzenie żadnych istot (ahimsa). Buddyści powinni wystrzegać się przemocy i okrucieństwa.

Kolejną ważną wartością jest współczucie (karuna). Buddyzm uczy dostrzegania cierpienia innych i niesienia im pomocy.

Buddyści wierzą też w równość wszystkich ludzi, niezależnie od rasy, płci czy statusu społecznego. Sprzeciwiają się dyskryminacji.

Jednak mimo pokojowego przekazu, buddyzm nie zawsze był wolny od przemocy. Przykładem są wojny prowadzone przez tybetańskich mnichów czy prześladowania muzułmanów w buddyjskiej Birmie.

Medytacja metta

Medytacja metta, inaczej medytacja miłująca dobroć, to buddyjska praktyka mająca rozwinąć współczucie i życzliwość. Polega na skupieniu się na następujących myślach:

 • Niech będę szczęśliwy i wolny od cierpienia
 • Niech inni ludzie będą szczęśliwi i wolni od cierpienia
 • Niech wszystkie istoty będą szczęśliwe i wolne od cierpienia

Życie pozagrobowe w buddyzmie

Buddyzm nie zaprzecza istnieniu życia po śmierci, ale postrzega je inaczej niż np. chrześcijaństwo. Nie ma tutaj mowy o wiecznym niebie czy piekle.

Zgodnie z doktryną buddyjską, po śmierci dusza rodzi się na nowo w kolejnym wcieleniu. Proces ten nazywa się kołem samsary, czyli nieustannym cyklem narodzin i śmierci.

Dusza może się odrodzić jako człowiek, zwierzę, a nawet istota w piekle. Wszystko zależy od karmy, czyli prawa przyczyny i skutku - jak żyliśmy w poprzednim życiu, takie będzie kolejne.

Ostatecznym celem jest wyrwanie się z koła samsary i osiągnięcie stanu nirwany, czyli wygaśnięcia. Wtedy dusza przestaje się odradzać i doświadcza prawdziwego spokoju.

Reinkarnacja

Reinkarnacja, czyli wędrówka dusz, to kluczowa koncepcja buddyzmu. Oznacza, że po śmierci dusza lub świadomość zmarłego przechodzi do nowego ciała - człowieka, zwierzęcia lub istoty w zaświatach.

Kolejne wcielenie zależy od karmy - zasług i win zebranych w poprzednich żywotach. Im ktoś prowadził lepsze życie, tym lepsze odradza się istnienie. Zła karma powoduje odrodzenie w gorszych warunkach.

Wyjątkowe zwyczaje buddyjskie

Buddyzm wykształcił przez wieki pewne unikalne tradycje i rytuały. Niektóre mogą wydać się dziwne dla osób wychowanych w innych kulturach.

Jednym z bardziej znanych zwyczajów jest pielgrzymowanie buddyjskich mnichów do świętych miejsc. Często pokonują setki kilometrów pieszo, żebrząc po drodze o jedzenie.

Inną praktyką jest tworzenie mandali, czyli skomplikowanych obrazów z piasku. Mają one symboliczne znaczenie i służą medytacji. Po ukończeniu mandali są niszczone, co ma uzmysłowić ulotność życia.

Tybetańscy buddyści celebrowali też tradycję sky burial, czyli rytuał nieba. Zwłoki zmarłych wynoszono w góry, gdzie rozszarpywali je dzicy ptaki. Uważano to za ostatni akt miłosierdzia.

TradycjaOpis
PielgrzymkiMnisi pieszo wędrują do świętych miejsc buddyzmu
MandaleObrazy z piasku służące medytacji, po wykonaniu niszczone
Sky burialZwłoki zmarłych wynoszono w góry i rozszarpywane przez ptaki

Te i wiele innych zwyczajów pokazują, jak barwną i zróżnicowaną religią jest buddyzm, który przenika kultury Azji od ponad 2,5 tys. lat.

„Nie wierzcie czemuś tylko dlatego, że o tym słyszeliście. Nie wierzcie czemuś tylko dlatego, że o tym mówi tradycja. Nie wierzcie czemuś tylko dlatego, że o tym pisano. Nie wierzcie czemuś tylko dlatego, że wasz nauczyciel to powiedział. Wierzcie czemuś tylko wtedy, gdy sami uznajecie to w swoich sercach za prawdziwe.”

- Buddha

Podsumowanie

Przedstawione w artykule ciekawostki buddyzm pozwoliły poznać tę religię z nieco innej strony. Dowiedzieliśmy się, jak istotną rolę w buddyzmie odgrywa medytacja oraz jakie są jego główne idee, takie jak anatta, impermanencja czy możliwość osiągnięcia nirwany. Poznaliśmy też historię powstania buddyzmu w Indiach oraz proces jego rozprzestrzeniania się po Azji.

Artykuł pokazał, że pomimo pokojowego przekazu buddyzm nie zawsze był wolny od przemocy. Jednocześnie unaocznił, jak wiele wartości, takich jak współczucie, tolerancja i poszanowanie życia, leży u podstaw tej religii. Dowiedzieliśmy się również, jak buddyzm pojmuje życie pozagrobowe i koncepcję reinkarnacji.

Bardzo ciekawe i zaskakujące dla wielu osób mogą być niektóre zwyczaje praktykowane przez wyznawców buddyzmu, jak pielgrzymki mnichów, tworzenie i niszczenie mandali czy obrzęd nieba. Ukazują one odmienność tradycji buddyjskich na tle zachodniego chrześcijaństwa.

Podsumowując, artykuł z pewnością poszerzył wiedzę czytelników na temat buddyzmu i pozwolił spojrzeć na tę religię z nowej, ciekawej perspektywy. Lektura tych ciekawostek buddyzm z pewnością była wartościowa i inspirująca dla każdego.

5 Podobnych Artykułów

 1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
 2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
 3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
 4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
 5. Ceny Tajlandia: najlepsze oferty, porównanie cen - Lipiec 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Bartek Kacperski
Bartek Kacperski

Jako podróżnik i miłośnik odkrywania świata, moje teksty na podroznicza-obsesja.pl to relacje z podróży, ukierunkowane na odkrywanie nieznanych miejsc i kultur. Dzielę się inspiracją do spontanicznych wypraw, praktycznymi poradami dla podróżujących solo oraz opowieściami o niezapomnianych przygodach z różnych zakątków świata.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły