Gdzie leży Sri Lanka - informacje i ciekawostki

Gdzie leży Sri Lanka - informacje i ciekawostki
Autor Julia Polańczyk
Julia Polańczyk05.01.2024 | 8 min.

Gdzie jest Sri Lanka? To pytanie zadaje sobie wielu podróżników i miłośników egzotycznych kierunków. Sri Lanka to wyspa położona na Oceanie Indyjskim, na południe od Indii. Ten niewielki, ale pełen uroku kraj, kryje w sobie wiele ciekawostek - zarówno jeśli chodzi o geografię, klimat, kulturę czy historię.

Kluczowe wnioski:
 • Sri Lanka to wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim, na południe od Półwyspu Indyjskiego.
 • Nazwa Sri Lanka zastąpiła dawną nazwę Cejlon w 1972 roku.
 • Na Sri Lance panuje klimat podzwrotnikowy, monsunowy.
 • Społeczeństwo Sri Lanki jest zróżnicowane pod względem religii - dominuje buddyzm i hinduizm.
 • Wśród atrakcji turystycznych Sri Lanki wymienić można plaże, zabytki, parki narodowe i rezerwaty przyrody.

Gdzie znajduje się Sri Lanka

Sri Lanka, dawniej zwana Cejlonem, to wyspa położona na Oceanie Indyjskim, u południowo-wschodnich wybrzeży Półwyspu Indyjskiego. Leży około 31 kilometrów na południe od Indii. Rozciąga się na długości około 435 km ze północy na południe oraz około 225 km ze wschodu na zachód. Całkowita powierzchnia Sri Lanki wynosi 65 610 km2.

Wyspa usytuowana jest w strefie klimatu podzwrotnikowego, monsunowego. Terytorium Sri Lanki obejmuje wybrzeża, niziny, wyżyny oraz góry. Najwyższy szczyt to Pidurutalagala, wznoszący się na wysokość 2524 m n.p.m.

Sąsiadami Sri Lanki są: Indie od północy oraz Malediwy od południowego zachodu. Ze względu na swoje położenie geograficzne, Sri Lanka odgrywała ważną rolę na szlakach handlowych prowadzących z Azji Południowo-Wschodniej do Indii i Europy.

Znaczenie strategiczne

Z uwagi na dogodne położenie geograficzne, Sri Lanka od dawna pełniła ważną rolę portu i punktu strategicznego na szlakach żeglugowych łączących Bliski Wschód z Azją Południowo-Wschodnią. Kontrolowały ją kolejno Liczne mocarstwa regionu, między innymi Portugalia, Holandia i Wielka Brytania.

Dopiero w 1948 roku Sri Lanka uzyskała niepodległość i suwerenność. Jednak nawet dziś, w erze lotnictwa, położenie geograficzne Sri Lanki zapewnia jej miejsce na mapach strategicznych i gospodarczych świata.

Skąd wzięła się nazwa Sri Lanka

Nazwa Sri Lanka zastąpiła dawną nazwę Cejlon w 1972 roku. Nowa nazwa nawiązuje do historycznych i geograficznych korzeni wyspy. Słowo "Lanka" oznacza wyspę w języku syngaleskim. Z kolei słowo "Sri" to tytuł honorowy, oznaczający coś wspaniałego, świętego.

Nazwa Sri Lanka podkreśla zatem wyjątkowość i świętość tej pięknej wyspy, która od dawien dawna fascynowała podróżników i zdobywców. Kraj ten nazywany był niegdyś "peryłą Oceanu Indyjskiego" lub "łzą Indii", co również świadczy o randze, jaką Sri Lanka zajmowała na mapach świata.

Cejlon

Poprzednia nazwa Państwa to Cejlon. Pochodzi ona od Portugalskiego słowa Ceylao. Została nadana w 1505 roku przez Portugalczyków, którzy jako pierwsi Europejczycy dotarli na Sri Lankę. Przez kolejne wieki wyspa funkcjonowała pod tą właśnie nazwą, która na stałe wpisała się do literatury i map świata.

Jednak po uzyskaniu niepodległości w 1948 roku, nowe władze Sri Lanki zdecydowały się na zmianę nazwy kraju, aby podkreślić rodzime dziedzictwo wyspy i symbolicznie zaznaczyć nowy rozdział w jej historii.

Czytaj więcej: Bali mapa: Planowanie podróży, Informacje o wyspie

Klimat i przyroda Sri Lanki

Sri Lanka leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, monsunowego. Na klimat wyspy wpływ mają masy powietrza, wiatry monsunowe oraz cyrkulacja atmosferyczna nad Oceanem Indyjskim. Ogólnie panują tu dwie pory roku - sucha i deszczowa.

Od maja do września występuje pora deszczowa, związana z południowo zachodnim monsunem. Od grudnia do lutego trwa pora sucha, kiedy wieje północno-wschodni monsun. Największe opady notowane są na południowych i zachodnich wybrzeżach.

Przeciętna roczna suma opadów sięga 2500 mm. Średnie temperatury w ciągu roku wahają się od 26 do 28 stopni Celsjusza na nizinach. Temperatury na wyższych wzniesieniach są naturalnie niższe.

Sri Lanka charakteryzuje się wyjątkową różnorodnością biologiczną i bogactwem gatunkowym flory i fauny. Zachowały się tu liczne unikatowe, endemiczne gatunki zwierząt i roślin.

Lasy zajmują około 30% powierzchni Sri Lanki. Rosną tu między innymi takie gatunki drzew jak hebanowiec, satynowiec czy tekowiec. Faunę reprezentują słonie, lamparty, małpy, węże, krokodyle i liczne gatunki ptaków. U wybrzeży żyją żółwie morskie.

Ludność Sri Lanki i religie

Gdzie leży Sri Lanka - informacje i ciekawostki

Liczba ludności Sri Lanki w 2023 roku wynosi około 22,5 miliona. Główne grupy etniczne to Syngalezi (74,9%) oraz Tamilowie (11,2%). Pozostałe mniejszości to Arabowie, Burgherzy i Malajowie.

Językami urzędowymi są syngaleski oraz tamilski. Angielski używany jest szeroko w biznesie i administracji. 76,7% społeczeństwa stanowią wyznawcy buddyzmu. 12,6% wyznaje hinduizm, a 9,7% to chrześcijanie, głównie katolicy.

Grupa etniczna Odsetek [%]
Syngalezi 74,9
Tamilowie 11,2
Arabowie 9,2
Burgherzy 0,2
Malajowie 0,1

Islam wyznaje 9,2% mieszkańców Sri Lanki, głównie społeczność muzułmańska. Specyficzna mozaika religijna i kulturowa społeczeństwa Sri Lanki wpływa na życie wielowyznaniowej ludności tego kraju.

Ciekawe miejsca w Sri Lance

Gdzie jest Sri Lanka to pytanie, na które warto znać odpowiedź choćby po to, by móc odwiedzać niezwykłe miejsca na tej wyspie. Sri Lanka zachwyca turystów licznymi atrakcjami - od palmowych plaż, poprzez dżunglę i lasy deszczowe, po górskie szczyty pokryte herbacianymi plantacjami.

Do ciekawych miejsc należą stanowiska archeologiczne Polonnaruwaczy Sigiriya. Można tu zobaczyć pozostałości dawnych pałaców i świątyń buddyjskich. Niezwykłe wrażenie robi Wielka Stupa w Anuradhapura mieszcząca relikwie Buddy.

Parki narodowe Yala, Wilpattu i Horton Plains są ostoją dzikiej przyrody. Żyją tu endemiczne gatunki fauny i flory. Nie brakuje też świątyń hinduistycznych, meczetów, kościołów katolickich i anglikańskich.

Górska herbata

Symboliczne miejsce zajmują herbaciane plantacje, zwłaszcza w górskich rejonach kraju. To właśnie Sri Lanka jest jednym z głównych producentów wyśmienitej cejlońskiej herbaty, cenionej na całym świecie.

Obserwowanie zbiorów, suszenia i produkcji herbaty to ciekawa atrakcja. Można ją połączyć z wycieczkami po malowniczych, terasowych plantacjach. Niektóre z nich mają ponad 100 lat!

Atrakcje turystyczne Sri Lanki

Sri Lanka przyciąga rokrocznie setki tysięcy turystów, oferując szeroki wachlarz atrakcji - od wypoczynku na rajskich plażach, poprzez zwiedzanie zabytków, po aktywną turystykę i poznawanie przyrody. Co zatem warto zobaczyć na Sri Lance?

 • Lazurowe wody Oceanu Indyjskiego oraz piaszczyste plaże wzdłuż południowego i zachodniego wybrzeża to raj dla amatorów plażowania i kąpieli morskich. Niektóre plaże uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Azji.
 • Liczne atrakcje oferuje stołeczne miasto Kolombo – Świątynia Zęba Buddy, meczety, hinduskie świątynie, kolorowy targ owoców i warzyw Pettah oraz liczne muzea.
 • Park Narodowy Yala słynie z dużej populacji dzikich słoni, a w Parku Narodowym Horton Plains można podziwiać endemiczną roślinność oraz przepiękne krajobrazy górskie.

Sri Lanka zaprasza więc w podróż życia! Zanurz się w błękitnych wodach Oceanu Indyjskiego, zadziwiającej roślinności dżungli, poznaj lokalną kuchnię i kulturę. To kraj kontrastów i niezapomnianych przeżyć.

Podsumowanie

Gdzie leży Sri Lanka? To pytanie zadaje sobie wielu podróżników planujących wyprawę do tego niezwykłego azjatyckiego kraju. Sri Lanka, dawniej nazywana Cejlonem, to wyspa usytuowana na Oceanie Indyjskim, u południowo-wschodnich wybrzeży Półwyspu Indyjskiego. Ten niewielki, ale pełen uroku kraj, skrywa wiele ciekawostek zarówno jeśli chodzi o geografię, klimat, kulturę czy historię.

Sri Lanka zachwyca lazurowymi wodami Oceanu Indyjskiego, palmowymi plażami, bujną roślinnością dżungli oraz herbacianymi plantacjami w górach. Można tu obserwować endemiczne gatunki fauny, odwiedzać liczne zabytki i świątynie buddyjskie oraz delektować się aromatyczną herbatą. To raj dla amatorów wypoczynku plażowego i aktywnej turystyki.

mieszkańcy Sri Lanki to głównie Syngalezi i Tamilowie. Społeczeństwo jest wieloreligijne - obok buddyzmu popularne są hinduizm, islam i chrześcijaństwo. Sri Lanka zachowała bogate dziedzictwo kulturowe, które przeplata się z wpływami z Indii i kolonialnej przeszłości.

Podróż do Sri Lanki to fascynująca wyprawa przez kontrasty przyrody, kultury i religii. To także okazja do relaksu na tropikalnych plażach, degustacji wyśmienitej kuchni i poznania gościnności mieszkańców tej perły Oceanu Indyjskiego. Zapraszamy więc do odkrywania uroków Sri Lanki!

5 Podobnych Artykułów

 1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
 2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
 3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
 4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
 5. Ceny Tajlandia: najlepsze oferty, porównanie cen - Lipiec 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Julia Polańczyk
Julia Polańczyk

Nazywam się Julia i prowadzę bloga łączącego moje dwie pasje - podróże i fotografię. Dzielę się nie tylko autorskimi zdjęciami z różnych zakątków świata, ale również praktycznymi poradami dla podróżników-fotografów. Opowiadam o przygodach z moich wypraw, pokazując, że każda wycieczka może być inspirującą przygodą.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły