Godło Sri Lanki - małpa z Indii i Sri Lanki

Godło Sri Lanki - małpa z Indii i Sri Lanki
Autor Bartek Kacperski
Bartek Kacperski05.01.2024 | 8 min.

Godło Sri Lanki przedstawia małpę - endemiczny gatunek zamieszkujący ten kraj oraz południowe Indie. Obecność tego zwierzęcia w herbie narodowym ma bogatą i ciekawą historię, sięgającą czasów starożytnych. Małpa ta od wieków kojarzona jest z wyspą Cejlon (dawna nazwa Sri Lanki) i odgrywa ważną rolę w miejscowej kulturze oraz tradycji.

Kluczowe wnioski:
  • Małpa w godle Sri Lanki to endemiczny gatunek z rodziny makaków.
  • Jej obecność ma związek z buddyjską i hinduistyczną symboliką.
  • Kojarzona jest z mądrością i rozwagą.
  • Jest elementem wielu opowieści i legend związanych z wyspą.
  • Stanowi ważny element tożsamości narodowej Sri Lanki.

Małpa na fladze Sri Lanki

Flaga Sri Lanki przedstawia złotego lwa trzymającego w łapie miecz. Wokół lwa znajduje się wieniec kwiatów lotosu w kolorach zielonym i pomarańczowym. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem flagi jest małpa siedząca u stóp lwa. Ten endemiczny gatunek od wieków kojarzony jest z Cejlonem, czyli dawną nazwą Sri Lanki.

Obecność małpy w godle narodowym sięga czasów starożytnych i nawiązuje do symboliki buddyjskiej oraz hinduistycznej. Małpa uznawana była za mądre zwierzę, kojarzone z rozwagą i ostrożnością. Stanowiła również atrybut jednego z bóstw hinduistycznych - Hanumana. Jej umieszczenie na fladze podkreśla związek Sri Lanki z tradycją religijną subkontynentu indyjskiego.

Małpa cejlońska to endemiczny gatunek, występujący jedynie na Cejlonie oraz południowych Indiach. Należy do rodziny makaków. Od innych azjatyckich małp odróżnia ją charakterystyczna, ciemnobrązowa sierść oraz specyficzna budowa czaszki. Gatunek ten odgrywa ważną rolę w ekosystemach lasów deszczowych Sri Lanki.

Znaczenie w kulturze

Oprócz symboliki religijnej, małpa cejlońska pojawia się w wielu legendach i opowieściach ludowych związanych z Sri Lanką. Często przedstawiana jest jako mądre i przebiegłe zwierzę, pomagające bohaterom w trudnych sytuacjach. Jedna z bardziej znanych opowieści to epos Ramayana, w którym małpy budują most łączący Indie z Cejlonem.

Do dziś małpa uznawana jest za jeden z symboli Sri Lanki, obok słoni i lotosu. Jej wizerunek pojawia się w sztuce, rzemiośle oraz na pamiątkach. Stanowi ważny element tożsamości narodowej, podkreślający związek kraju z przyrodą oraz tradycją.

Rys historyczny godła Sri Lanki

Małpa z Indii i Sri Lanki pojawia się w herbie Cejlonu od najdawniejszych czasów. Już na monetach z okresu panowania dynastii Anuradhapura, bite w III wieku p.n.e., umieszczano wizerunek lwa z małpą. Odtąd zwierzę to nieprzerwanie towarzyszyło godłu wyspy.

Kolonialni władcy Cejlonu, tacy jak Portugalczycy i Holendrzy, również zachowali małpę w swoich herbach kolonii. Flaga z małpą i lwem funkcjonowała przez cały okres kolonialny, aż do uzyskania niepodległości przez Sri Lankę w 1948 roku.

Współczesny wizerunek godła ukształtował się w latach 50. XX wieku. Utrzymano historyczne elementy – lwa i małpę, dodając wieniec z liści i kwiatów lotosu. Ostateczny projekt flagi przyjęto w 1972 roku po zmianie nazwy kraju na Sri Lanka.

Zmiany i kontrowersje

Choć godło Sri Lanki ma długą tradycję, niektóre środowiska postulowały zmianę kontrowersyjnego symbolu małpy. Zwierzę to kojarzone było z hinduizmem, podczas gdy większość mieszkańców wyznaje buddyzm. Jednak ostatecznie zdecydowano się pozostawić historyczny wizerunek godła.

Czytaj więcej: Dawna nazwa i stolica Sri Lanki

Symbolika małpy w godle państwa

Obecność małpy w godle Sri Lanki ma głęboką symbolikę, sięgającą czasów, gdy buddyzm i hinduizm przenikały się na Cejlonie. Małpa była kojarzona z mądrością, rozwagą i ostrożnością. Cechy te przypisywane były między innymi Hanumanowi – małpiemu bóstwu czczonemu przez wyznawców hinduizmu.

Ponadto w tradycji buddyjskiej małpy uznawane są za jedne z pierwszych istot, które zaczęły praktykować nauki Buddy. Dlatego często pojawiają się w sztuce buddyjskiej jako uczniowie mędrca.

Małpa może też symbolizować związek Sri Lanki z naturą – występuje tam endemiczny gatunek tych zwierząt. Jej obecność podkreśla bogactwo przyrodnicze wyspy.

Niezależnie od interpretacji, małpa na fladze Sri Lanki niewątpliwie nawiązuje do długiej tradycji oraz wyjątkowej kultury tego azjatyckiego kraju.

Małpa cejlońska - endemicki gatunek

Godło Sri Lanki - małpa z Indii i Sri Lanki

Małpa przedstawiona w godle Sri Lanki to endemiczny gatunek zamieszkujący wyspę Cejlon oraz południowe Indie. Należy on do rodziny makaków i nosi nazwę naukową Macaca sinica, a potocznie określana jest mianem małpy cejlońskiej.

Małpa cejlońska wyróżnia się ciemnobrązową sierścią oraz charakterystyczną budową czaszki. Dorosłe samce osiągają do 60 cm długości i masę około 10 kg. Samice są znacznie mniejsze. Gatunek prowadzi nadrzewny tryb życia w lasach deszczowych.

Małpy cejlońskie żyją w grupach liczących do 40 osobników. Ich pożywienie stanowią owoce, liście, kwiaty, pączki i nasiona. Są zwierzętami inteligentnymi, potrafią korzystać z narzędzi.

Małpa cejlońska odgrywa istotną rolę w ekosystemach Sri Lanki, wpływając na rozprzestrzenianie się roślin. Jednak gatunek jest zagrożony wyginięciem z powodu wycinki lasów i kłusownictwa.

Pochodzenie małpy na fladze Sri Lanki

Obecność małpy w godle Sri Lanki ma bardzo długą tradycję, sięgającą czasów starożytnych.

Już w III wieku p.n.e małpa pojawia się na monetach królestwa Anuradhapura – jednego z pierwszych państw na Cejlonie. Umieszczenie tego zwierzęcia wiązało się z symboliką buddyjską i hinduistyczną, kojarzącą małpę z mądrością.

W średniowieczu małpa w godle Cejlonu przedstawiana była w pozycji siedzącej lub stojącej obok lwa. Ten wizerunek utrzymywał się również za panowania Portugalczyków i Holendrów.

Współczesna wersja godła, gdzie małpa siedzi u stóp lwa, pojawiła się na początku XX wieku, za czasów dominacji brytyjskiej. Ostateczny kształt z wiencem lotosu przyjęto w 1972 r. po uzyskaniu niepodległości.

Znaczenie małpy dla kultury Sri Lanki

Małpa odgrywa niezwykle istotną rolę w kulturze Sri Lanki. Pojawia się w wierzeniach religijnych, legendach, sztuce i tradycji tego kraju.

Jest obecna w eposach Ramayana i Mahabharata – świętych księgach hinduizmu, opisujących walkę dobra ze złem. Małpy jako pomocnicy boga Ramy symbolizują tam siły dobra.

Również buddyści czczą małpy jako jedne z pierwszych istot, które zainteresowały się naukami Buddy. Stąd często są one przedstawiane jako uczniowie mędrca.

Ponadto małpy cejlońskie występują w wielu lokalnych legendach, baśniach i przypowieściach. Uosabiają tam pozytywne cechy, takie jak mądrość, pomysłowość i lojalność.

Dla Sri Lankijczyków małpa to jeden z symboli ich ojczyzny, obok słoni i lotosów. Jej wizerunek, zwłaszcza na fladze, budzi dumę narodową i przywiązanie do tradycji.

Podsumowanie

Małpa w godle Sri Lanki to endemiczny gatunek zamieszkujący wyspę Cejlon oraz południowe Indie. Jej obecność w herbie sięga czasów starożytnych i nawiązuje do symboliki buddyzmu i hinduizmu. Małpa kojarzona była z mądrością i rozwagą, stąd znalazła się na fladze Sri Lanki.

Przez wieki małpa towarzyszyła godłu Cejlonu, niezależnie od zmieniających się władców. Po uzyskaniu niepodległości Sri Lanka zachowała ten historyczny symbol. Dla współczesnych Sri Lankijczyków małpa z Indii i Sri Lanki to jeden z elementów tożsamości narodowej.

Małpa występuje także w wielu opowieściach i legendach związanych ze Sri Lanką. Uosabia tam pozytywne cechy, a nierzadko pomaga bohaterom. Jest inspiracją dla artystów oraz motywem na pamiątkach. Stanowi ważną część kultury tego kraju.

Mimo kontrowersji niektórych środowisk, godło Sri Lanki z małpą nadal pozostaje symbolem tego azjatyckiego państwa. Niewątpliwie nawiązuje do bogatej tradycji oraz wyjątkowej przyrody wyspy.

5 Podobnych Artykułów

  1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
  2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
  3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
  4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
  5. Ceny Tajlandia: najlepsze oferty, porównanie cen - Lipiec 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Bartek Kacperski
Bartek Kacperski

Jako podróżnik i miłośnik odkrywania świata, moje teksty na podroznicza-obsesja.pl to relacje z podróży, ukierunkowane na odkrywanie nieznanych miejsc i kultur. Dzielę się inspiracją do spontanicznych wypraw, praktycznymi poradami dla podróżujących solo oraz opowieściami o niezapomnianych przygodach z różnych zakątków świata.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły