• Post author:
  • Reading time:6 min(s) read

Bielsk Podlaski to małe miasteczko położone na południe od Białegostoku. Centrum miasta z ratuszem to prawdziwe serce Bielska, w którego zasięgu znajdziemy najciekawsze atrakcje turystyczne.

Sprawdź, co warto zobaczyć w Bielsku Podlaskim!

Muzeum w Bielsku Podlaskim

Muzeum w Bielsku Podlaskim znajduję się w zabytkowym ratuszu z XVIII wieku.

źródło: Muzeum w Bielsku Podlaskim

Muzeum jest niewielkie, lecz zawiera w dość dużej mierze kwintesencje Podlasia. Znajdziemy tu wystawy stałe jak i okresowe. Wystawami czasowymi są najczęściej prezentacje prac okolicznych artystów.

Znachor oraz apteka z dawnej epoki 

Film “Znachor” może dziś mniej kojarzony, polski melodramat filmowy z 1982 kręcony był właśnie w Bielsku Podlaskim. Akcja toczyła się m.in. w sklepie na Rynku. Sklep ten funkcjonuje do dziś pod nazwą Znachor. 

źródło: Muzeum w Bielsku Podlaskim

Chociaż nie znajdziecie tu pomocy z zakresu medycyny ludowej, to na pewno kupicie tu buty :). Zachęcam jednak do wejścia do sklepu, ponieważ na ścianie wiszą piękne fotografie budynku z dawnych lat.

Znachor sklep w Bielkus Podlaskim

Zwiedzanie wnętrza muzeum zaczyna się od pomieszczenia, w którym odtworzona jest apteka z XIX wieku. Jest to zdecydowanie ciekawa wystawa, która oprócz eksponatów, prezentuje krótki fragment wspomnianego już wyżej filmu “Znachor”. 

Wystawa Ręczników Obrzędowych

Ręczniki obrzędowe stanowią ważną część życia mieszkańców Podlasia. W Muzeum w Bielsku Podlaskim można podziwiać obrzędowe nawet z 1920 roku. Taki ręcznik szyty był przez młode panny z przeznaczeniem na posag. Podczas ceremonii ślubnej młoda para stawała na takim ręczniku, co miało zagwarantować nowożeńcom dostatnie życie.

Ręcznikami obrzędowymi zdobiono również ikony przedstawiające świętych. Zgodnie z wierzeniami ręcznik miał także strzec przed złem.

Ręczniki Obrzędowe w kulturze Słowian

Jak opisuje Czesław Białczyński, ręczniki obrzędowe towarzyszył człowiekowi od momentu jego narodzin aż po śmierć. Symbolika była głęboka, gdyż dwa końce ręcznika przedstawiały życie człowieka wraz z jego początkiem i końcem. Pomiędzy tymi dwoma etapami żywota ludzkiego był zapisany los danej osoby. Ręcznik obrzędowy był zatem obecny w każdych ważnych wydarzeniach rodzinnych jak i religijnych.

“Był to symbol rodu, symbol trwałości rodziny,

 ale miał też pokazać młodą kobietę jako dobrą gospodynię,

 osobę zaradną, pracowitą i zdolną” 

Alina Dębowska w bialczynski.pl

Po wejściu chrześcijaństwa ręcznik obrzędowy został przyswojony i dawany dziecku podczas obrządku chrztu świętego. Jeszcze do lat 60. XX wieku zwyczaj ten był podtrzymywany

Jeśli chcesz poczytać, więcej na temat słowiańskich ręczników obrzędowych zapraszam na stronę Białczyńskiego.

Uprawa lnu i konopi w XIX wiecznej Polsce

Kolejna wystawa znajduję się w tym samym pomieszczeniu co Ręczniki Obrzędowe, chodzi o kolekcję związaną z uprawą lnu na ziemiach podlaskich w XIX wieku.

Przez wieki lniane tkaniny były w Polsce szeroko rozpowszechnione. Cały proces uzyskania gotowego produktu tj. od nasiona aż po odzienie mógł przebiegać w niemalże każdym gospodarstwie wiejskim. Wówczas uzyskane włókno przeznaczane było na zaspokajanie potrzeb rodziny. Doskonale obrazuję to film w Muzeum w Bielsku Podlaskim.

Natomiast, jeśli chodzi o uprawę lnu na sprzedaż, to zajmowało się tym gospodarstwo folwarczne. Co ciekawe, uprawa lnu i wytwarzanie z niego włókna było w tamtych czasach bardzo opłacalne, bardziej niż uprawy zbóż. 

Obrazie Huberta von Herkomera pt. „Młode dziewczęta międlące len”.
Międlenie, czyli wstępna faza mechanicznej obróbki słomy roślin włóknistych (konopie, len) w celu pozyskania włókna.

Oprócz lnu bardzo popularną przędzą była dawniej, ta uzyskana z konopi. Wykorzystywanie konopi w wielu dziedzinach życia na terenach ziem polskich sięga czasów prasłowiańskich. Od tysięcy lat włókna konopne używane były na całym świecie. Niezwykła wytrzymałość surowca i odporność na gnicie sprawiły, że konopie powszechnie stosowano w produkcji płótna,  sznurów, lin, czy nawet żagli. W gospodarstwie domowym włókno to używano przede wszystkim do wyrobu tkanin na ubrania, worków, olejów itp. Nasiona stosowano do celów spożywczych. 

Konopie dawały nieograniczone możliwości tekstylne, a sam proces obróbki konopi na włókna były podobny do obróbki lnu.

Uprawa lnu była dla mnie zdecydowanie najbardziej interesującą ekspozycją w całym muzeum. Jestem pewna, że poprzez różnorodność kolekcji muzealnej, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Bazylika w Bielsku Podlaskim

Bazylika Narodzenia NMP i Św. Mikołaja sięgający XV wieku, wtedy jednak w tym miejscu stał drewniany kościół. Bazylika, którą możemy podziwiać obecnie powstała w 1784 roku.

Bazylika Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim

Pomnik Niepodległości

Pomnik Niepodległości w Bielsku Podlaskim został wzniesiony w 1999 roku. Rok później, dla upamiętnienia polskich jeńców wojennych, zamordowanych przez NKWD w murze pomnika została umieszczona ziemia z cmentarzy wojennych w Katyniu, Miednoje i Charkowie; oraz ziemię z Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowa. Na Pomniku Niepodległości znajdują się również tablice pamiątkowe: Leopolda Lisa Kuli oraz Jana Pawła II.

Na szczycie pomnika widnieje orzeł, a poniżej napis “Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Mural upamiętniający wkroczenie do miasta wojsk polskich do Bielska

Mural upamiętnia wejście do Bielska wojska polskiego 16  lutego, 1919 roku. Tym samym Bielsk stał się częścią “niepodległej Polski”. Malunek przedstawia 10 Pułku Ułanów Dywizji Litewsko-Białoruskiej.

Mural upamiętnia wejście do Bielska wojska polskiego 16  lutego, 1919 roku.

Sklep z ikonami

Ikony to nieodłączny element podlaskiej kultury. Najciekawszy sklep z ikonami znajduje się naprzeciwko ​​Cerkwi św. Michała Archanioła. Nawet jeśli nie planuje się zakupu ikony, to warto wejść i obejrzeć asortyment Sklepiku Monasterskiego Galilea. 

Sklepiku Monasterskiego Galilea w Bielsku Podlaskim

Dom Ks. Antoniego Beszta-Borowskiego

W okresie drugiej wojny światowej ten budynek był domem księdza Antoniego Beszta-Borowskiego. Ks. Antoni został aresztowany i rozstrzelany wraz z 49 innymi mieszkańcami Bielska na polanie Lasu Pilickiego, dnia 15 lipca 1943 roku.

Dom Ks. Antoniego Beszta-Borowskiego w Bielsku Podlaskim

Zajazd z XIX w.

Zajazd to piękny budynek z XIX wieku, o którym ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje. Obecnie mieści się tu sklep.

Gdzie zjeść w Bielsku Podlaskim?

Ku mojemu zaskoczeniu w samym Bielsku Podlaskim nie ma ani jednej klimatycznej restauracji, w której można zjeść regionalne potrawy. Na szczęście niespełna 7 km od miasta znajduje się knajpa o nazwie “Kuchnia Dobromil”.

“Kuchnia Dobromil” Bielsk Podlaski

To zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc na mapie kulinarnej Podlasia. Niech Cię nie zmyli fakt, że lokal znajduję się przy ruchliwej drodze, gdyż jego wnętrze jest niezwykle klimatyczne z nastrojową muzyką w tle. Same potrawy są naprawdę smaczne, a do tego wszystkiego, właścicielki lokalu są niezwykle miłymi osobami. Jeśli smakowały Ci serwowane dania i czujesz niedosyt, to możesz zakupić w Kuchni Dobromil domowe wypieki, oraz lokalne podlaskie trunki. 

Zapraszam również do wpisu Podlasie – ciekawe miejsce na mapie Polski

Sklep Spolem w Bielsku Podlaskim

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz