Dziwne owoce egzotyczne: durian, jakie są najbardziej kontrowersyjne?

Dziwne owoce egzotyczne: durian, jakie są najbardziej kontrowersyjne?
Autor Piotr Sokół
Piotr Sokół24.02.2024 | 8 min.

Dziwne owoce egzotyczne z dalekich krajów często wywołują kontrowersje - są zarówno pasjonatów, jak i zagorzałych przeciwników ich nietypowego smaku i zapachu. Jednym z najbardziej znanych "miłość albo nienawiść" owoców egzotycznych jest durian pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej.

Kluczowe wnioski:
 • Durian ma bardzo charakterystyczny, ostry zapach, który dla wielu osób jest odpychający.
 • Mimo kontrowersyjnego zapachu, durian ceniony jest za wyjątkowy, kremowy smak.
 • Z powodu intensywnego aromatu duriana, w wielu hotelach i samolotach obowiązuje zakaz wnoszenia tego owocu.
 • Durian zawiera dużo witamin i minerałów, dzięki czemu uważany jest za owoc o właściwościach zdrowotnych.
 • W Azji Południowo-Wschodniej durian uznawany jest za króla owoców i jest bardzo popularny.

Durian - najostrzejszy owoc nazywany "owocowym cebrem"

Durian to bez wątpienia jeden z najbardziej niezwykłych i kontrowersyjnych owoców na świecie. Jego charakterystyczny wygląd - duży, okrągły kształt pokryty kolcami - sprawił, że zyskał przydomek "owocowego cebra". Jednak prawdziwa kontrowersja wokół duriana dotyczy jego intensywnego zapachu.

Zapach dojrzałego duriana bywa opisywany jako mieszanka cebuli, czosnku i przeterminowanych jajek. Dla wielu ludzi jest on po prostu obrzydliwy i niemożliwy do zniesienia. Z drugiej jednak strony są też tacy, którzy uważają ten aromat za wyjątkowy i wręcz nieziemski. Tak silny zapach sprawia, że durian jest zakazany w wielu hotelach i liniach lotniczych w Azji Południowo-Wschodniej, skąd pochodzi.

Reakcje na aromat duriana

Opinie na temat zapachu duriana są skrajnie podzielone. Jedni określają go mianem najbardziej odrażającego owocu na świecie, drudzy twierdzą, że ma on słodki, przyjemny aromat. Naukowcy tłumaczą te rozbieżne reakcje różnicami genetycznymi w percepcji konkretnych związków chemicznych.

Niektórzy porównują woń dojrzałego duriana do smrodu zepsutych lub zgniłych rzeczy. Inni opisują ją jako słodką i kuszącą. Reakcje są tak silne, że czasem zdarzają się awantury o to, czy wolno jeść ten owoc w miejscach publicznych.

Nietypowy smak i zapach kontrowersyjnego duriana

Durian to owoc, który wywołuje skrajne reakcje nie tylko zapachem, ale także smakiem. Wewnątrz znajduje się żółty, kremowy miąższ o bardzo charakterystycznym, intensywnym smaku.

Niektórzy porównują go do bardzo dojrzałej papai z nutą czosnku i sera. Inni mówią o słodkim, musującym smaku przypominającym kremowy sernik. Bez względu na opis, większość zgadza się, że smak duriana jest wyjątkowy i niepodobny do żadnego innego owocu.

Miąższ duriana zawiera dużo naturalnego cukru, dlatego oprócz wyrazistego smaku ma też słodki, kremowy charakter. Niektórzy porównują go do bardzo dojrzałych owoców z nutą ostrego sera. Z powodu tak silnych nut smakowych, durian budzi skrajne reakcje - albo się go kocha, albo nienawidzi.

Reakcje na smak duriana

Smak duriana bywa opisywany jako wyjątkowy fenomen - słodki i musujący z nutami ostrego sera i czosnku. Jedni twierdzą, że to przepyszny owoc godny miana "króla owoców". Inni określają go mianem obrzydliwego i niesmacznego.

Fani duriana cenią jego jedwabiście gładki, kremowy miąższ o słodkim posmaku i delikatnej musującej teksturze. Przeciwnicy twierdzą, że ma mdły, cierpki posmak zbyt dojrzałego owocu.

Czytaj więcej: Ambasada Kambodży - Oficjalna reprezentacja polskiego MSZ w Kambodży

Durian - miękki w środku kolczasty owoc

Durian rośnie w klimacie tropikalnym, głównie w takich krajach jak Tajlandia, Malezja czy Indonezja. Jest to owoc o średnicy nawet 30 cm i wadze około 3 kg. Z zewnątrz pokryty jest twardą, kolczastą skorupą, która chroni miękki, smaczny miąższ w środku.

Aby dostać się do wnętrza duriana, trzeba najpierw ostrożnie rozciąć twardą, kolczastą skorupę. W środku znajdują się duże pestki otoczone kremowym, żółtym miąższem o aromatycznym zapachu i wyrazistym smaku.

Mimo agresywnego wyglądu, durian nie jest wcale niebezpieczny. Jego skorupa chroni delikatny wnętrze, dzięki czemu może dojrzewać, rozwijając charakterystyczny smak i zapach.

Durian ma dwoistą naturę - twardą, ostrożą skorupę i delikatny, kremowy miąższ w środku.

Dlaczego niektórzy uwielbiają duriana, a inni go nienawidzą?

Dziwne owoce egzotyczne: durian, jakie są najbardziej kontrowersyjne?

Choć durian budzi skrajne reakcje, istnieje wiele powodów, dla których niektórzy ludzie go uwielbiają. Po pierwsze, ma bardzo charakterystyczny smak, który dla jednych jest obrzydliwy, a dla innych wyjątkowy i aromatyczny.

Fani duriana doceniają też jego kremową konsystencję i musującą strukturę, która sprawia, że jest niezwykle smaczny. Dodatkowo zawiera sporo kalorii i ważnych składników odżywczych.

Z kolei przeciwnicy duriana skarżą się na jego intensywny zapach, który twierdzą, że przypomina zgniłe owoce lub cebulę. Niektórzy nie mogą też przekonać się do specyficznej, kremowej konsystencji miąższu.

Zalety duriana

 • Wyjątkowy, charakterystyczny smak
 • Kremowa, musująca konsystencja
 • Dużo kalorii i składników odżywczych

Wady duriana

 • Intensywny, nieprzyjemny zapach (dla niektórych)
 • Dziwna, tłusta konsystencja (dla niektórych)
 • Trudny do strawienia i może powodować wzdęcia

Jakie właściwości odżywcze ma durian?

Durian jest dobrym źródłem wielu cennych składników odżywczych i minerałów. W 100 gramach tego owocu znajduje się:

 • 147 kalorii
 • 1,5 g białka
 • 3,8 g błonnika
 • 27 g węglowodanów
 • Witaminy: C, B, A
 • Minerały: potas, fosfor, żelazo, magnez, miedź, cynk

Durian jest więc bardzo kaloryczny i sycący. Dostarcza sporo energii, a także cennych witamin i minerałów. Szczególnie dużo zawiera potasu, który pomaga kontrolować ciśnienie krwi.

Ze względu na znaczną zawartość naturalnych cukrów, durian nie jest jednak polecany dla osób z cukrzycą. Pomimo wielu zalet, powinno się go jeść z umiarem.

Wartość odżywcza w 100 g duriana Ilość
Kalorie 147
Węglowodany 27 g
Białko 1,5 g

Czy durian naprawdę śmierdzi na odległość?

Intensywny zapach duriana stał się już niemal legendarny. Jednak czy faktycznie jest on aż tak silny, że zniechęca do tego owocu nawet z daleka?

Trzeba przyznać, że dojrzałe duriany mają bardzo mocny, cierpki aromat, który może być wyczuwalny w całym pomieszczeniu. Niektórzy twierdzą nawet, że czuć go na klatce schodowej czy na parkingu.

Jednak z drugiej strony wiele zależy od indywidualnej wrażliwości na zapachy. Są osoby, które wręcz lubią aromat duriana i nie odczuwają go jako odpychający. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, czy durian faktycznie śmierdzi na odległość.

Na pewno jednak ma bardzo silny i specyficzny zapach, który może przeszkadzać w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego w hotelach i samolotach często zabrania się wnoszenia tego owocu, by nie narażać innych na jego intensywny aromat.

Podsumowanie

Durian to bez wątpienia jeden z najbardziej niezwykłych owoców egzotycznych. Jego wygląd, zapach i smak budzą skrajne reakcje - albo się go kocha, albo nienawidzi. Z zewnątrz durian przypomina kolczastą kulę, która chroni miękki, kremowy miąższ o intensywnym zapachu i smaku. Dla jednych woń duriana jest obrzydliwa, dla innych nieziemska. Podobnie jego smak opisywany jest jako wyjątkowy fenomen lub mdła obrzydliwość.

Bez względu na postrzeganie, durian zawiera cenne składniki odżywcze - dużo kalorii, węglowodanów, witamin i minerałów. Jest więc niezwykle sycący i pożywny. Z drugiej strony może być też trudny do strawienia i powodować wzdęcia. Z tego względu zaleca się umiar w spożywaniu tego niecodziennego owocu egzotycznego.

Intensywny aromat duriana stał się wręcz legendarny. Choć dla wielu osób jest odpychający, to jednak nie dla wszystkich. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie śmierdzi na odległość. Na pewno jednak ma bardzo silny zapach, który może przeszkadzać w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego durian często jest zakazany w hotelach i samolotach.

Podsumowując, durian to bardzo kontrowersyjny, dzielący opinie owoc egzotyczny. Choć dla wielu jest obrzydliwy, ma też wielu zagorzałych fanów doceniających jego wyjątkowy smak i właściwości odżywcze. Zdecydowanie warto samemu spróbować duriana, aby wyrobić sobie opinię na jego temat.

5 Podobnych Artykułów

 1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
 2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
 3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
 4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
 5. Ceny Tajlandia: najlepsze oferty, porównanie cen - Lipiec 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Sokół
Piotr Sokół

Jestem Piotr, grafik i obróbca zdjęć. Na blogu dzielę się sposobami kreatywnej edycji fotografii za pomocą Photoshopa i innych programów graficznych. Omawiam przydatne triki i techniki, dzięki którym z poprawionego cyfrowo zdjęcia można stworzyć małe dzieło sztuki. Uważam, że grafika komputerowa pozwala na nowo interpretować rzeczywistość utrwaloną na fotografii.


 
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły