Birma szczepienia obowiązkowe - Informacje i kalendarz vacinacji

Birma szczepienia obowiązkowe - Informacje i kalendarz vacinacji
Autor Faustyna Koperska
Faustyna Koperska13.01.2024 | 6 min.

Birma szczepienia obowiązkowe są istotnym elementem ochrony zdrowia w tym kraju. W artykule znajdziesz szczegółowe informacje na temat kalendarza szczepień dzieci i dorosłych oraz chorób, przed którymi chronią obowiązkowe szczepionki.

Kluczowe wnioski:
 • Szczepienia obowiązkowe w Birmie obejmują m.in. WZW B, błonicę i polio.
 • Podróżujący do Birmy powinni zaszczepić się przeciwko WZW A i tężcowi.
 • Dzieci i młodzież muszą przejść szczepienia zgodnie z ustalonym kalendarzem.
 • Szczepienia są bezpłatne w publicznych placówkach zdrowia.
 • Brak szczepień może skutkować problemami ze zdrowiem lub karami finansowymi.

Szczepienia obowiązkowe w Birmie

Birma należy do krajów, w których szczepienia ochronne są obowiązkowe. Dotyczy to zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Obowiązujący kalendarz szczepień określa, przeciwko jakim chorobom należy się zaszczepić w poszczególnych grupach wiekowych.

Szczepienia mają na celu ochronę zdrowia publicznego i zapobieganie epidemiom chorób zakaźnych. Dlatego rząd Birmy wprowadził przepisy nakazujące poddawanie się określonym szczepieniom. Osoby, które tego nie przestrzegają, mogą spotkać się z konsekwencjami finansowymi lub ograniczeniami w dostępie do usług publicznych.

Najważniejsze szczepienia

Do szczepień obowiązkowych w Birmie należą:

 • Szczepionka przeciwko WZW B
 • Szczepionki przeciwko błonicy i tężcowi
 • Szczepionki przeciwko polio
 • Szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce

Ponadto zaleca się dodatkowe szczepienia, między innymi przeciwko grypie, w zależności od wieku i stanu zdrowia.

Kalendarz szczepień dzieci w Birmie

Szczepienia ochronne dzieci i młodzieży w Birmie są obowiązkowe i bezpłatne. Przeprowadza się je według ustalonego kalendarza w placówkach publicznej służby zdrowia. Rodzice lub opiekunowie prawni mają obowiązek zapewnić dzieciom udział w programie szczepień.

Pierwszą szczepionkę - przeciwko gruźlicy (BCG) - dziecko otrzymuje wkrótce po urodzeniu. Kolejne szczepienia wykonywane są w 6., 10., 14. tygodniu życia oraz w 6., 9., 12., 18. i 24. miesiącu. Od 2. do 7. roku życia również odbywają się zalecane dawki przypominające szczepionek.

Sankcje za brak szczepień

Rodzicom, którzy nie przestrzegają kalendarza obowiązkowych szczepień dzieci, grożą kary finansowe. Ponadto dzieci nieszczepione nie zostaną przyjęte do szkoły lub przedszkola publicznego, co jest dodatkową motywacją do przestrzegania kalendarzy szczepień.

Czytaj więcej: Bali czy warto jechać - Praktyczne porady i informacje

Szczepionki przeciwko grypie w Birmie

Choć szczepienia przeciwko grypie nie są obowiązkowe dla wszystkich grup mieszkańców Birmy, są one zalecane ze względu na specyfikę klimatu panującego w tym kraju.

Sezon grypowy w Birmie trwa cały rok, ale najwięcej zachorowań notuje się w porze deszczowej. Rocznie z powodu powikłań pogrypowych umiera nawet 25 tys. osób. Dlatego organizowane są bezpłatne szczepienia grup ryzyka, w tym dzieci poniżej 5. roku życia, kobiet w ciąży i osób z przewlekłymi chorobami serca, płuc czy nerek.

„Nawet jeśli nie należysz do wyżej wymienionych grup ryzyka, warto rozważyć szczepienie przeciw grypie dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa swojej rodziny” - stwierdza ekspert ds. chorób zakaźnych w Birmie, dr Lynn Thet.

Szczepienia przeciw grypie są w Birmie dopuszczone i refundowane dla dzieci od 6. miesiąca życia. Optymalny czas na szczepienie to przełom września i października, aby zdążyć przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Należy jednak pamiętać o corocznym powtarzaniu szczepień.

Szczepienia na żółtą febrę w Birmie

Birma szczepienia obowiązkowe - Informacje i kalendarz vacinacji

Żółta febra to niebezpieczna choroba wirusowa przenoszona przez komary, która może prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek, a także krwotoków i śmierci. Co roku na świecie notuje się około 200 tys. zachorowań na żółtą febrę, z czego 30 tys. kończy się zgonem.

Birma leży w strefie endemicznego występowania żółtej febry, dlatego osoby podróżujące do tego kraju muszą obowiązkowo zaszczepić się przeciwko tej chorobie. Dotyczy to zarówno turystów, jak i osób przyjeżdżających do Birmy w celach zarobkowych czy na stałe.

Szczepienie na żółtą febrę należy powtórzyć po 10 latach od ostatniego iniekcji. Osoby nieposiadające aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciw żółtej febrze nie zostaną wpuszczone na terytorium Birmy.

Szczepienia dla podróżujących do Birmy

Oprócz obowiązkowego szczepienia przeciw żółtej febrze, specjaliści medyczni zalecają podróżnym udanie się do Birmy także inne szczepionki, m.in:

 • szczepionkę przeciwko WZW typu A i B
 • szczepionkę przeciwko tężcowi
 • szczepionkę przeciwko polio

Ponadto warto rozważyć szczepienie przeciwko cholerze, durowi brzusznemu, japońskiemu zapaleniu mózgu oraz szczepionkę przeciw grypie.

Choroba Zagrożenie
WZW A Duże
WZW B Średnie

Powyższa tabela przedstawia poziom zagrożenia zakażeniem wybranymi chorobami w Birmie. Pokazuje ona, że szczególnie duże jest ryzyko WZW typu A.

Informacje o szczepieniach dla obcokrajowców

Cudzoziemcy przybywający do Birmy w celach turystycznych, biznesowych lub na stałe powinni bezwzględnie przestrzegać miejscowych przepisów dotyczących szczepień ochronnych.

Informacje na temat obowiązujących szczepień można znaleźć na stronach internetowych birmańskiego Ministerstwa Zdrowia lub w przychodniach dla obcokrajowców w większych miastach. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy lekarza, który udzieli fachowej porady na temat szczepień wymaganych lub zalecanych przy wjeździe do Birmy.

Należy pamiętać, że nieprzestrzeganie przepisów sanitarno-epidemiologicznych Birmy grozi poważnymi konsekwencjami. Może prowadzić nie tylko do zakażenia niebezpiecznymi chorobami, ale również do deportacji lub grzywny finansowej.

Podsumowanie

Birma należy do krajów, gdzie szczepienia ochronne dzieci i dorosłych są obowiązkowe. Dotyczy to między innymi szczepień przeciwko WZW B, błonicy, tężcowi i polio. Osoby podróżujące do Birmy muszą przedstawić zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciw żółtej febrze.

Rodzice birmańskich dzieci mają obowiązek stosowania się do kalendarza szczepień. Już w pierwszych tygodniach życia maluch otrzymuje pierwszą dawkę szczepionki BCG. Kolejne szczepienia są wykonywane według ustalonego harmonogramu. Możliwe konsekwencje za zaniedbania to kary finansowe oraz brak dostępu dziecka do placówek publicznych.

Specyfika klimatu Birmy powoduje, że sezon grypowy trwa tam przez cały rok. Dlatego programy bezpłatnych szczepień objęły grupy podwyższonego ryzyka, w tym małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby z chorobami przewlekłymi.

Birma leży w strefie endemicznego występowania żółtej febry. Podróżni udający się do tego kraju obowiązkowo muszą zaszczepić się przeciwko tej chorobie. Poza tym warto rozważyć dobrowolne szczepienia przeciwko WZW A i B, tężcowi czy polio dla własnego bezpieczeństwa.

5 Podobnych Artykułów

 1. Apteczka do Azji - kompletna apteczka na wyjazd do Azji
 2. Zamość atrakcje: top 5 zabytków, których nie możesz pominąć
 3. Atrakcje dla nastolatków: 9 miejsc na Śląsku i Dolnym Śląsku
 4. Świnoujście: 7 morskich przygód, o których pewnie nie słyszałeś
 5. Chiński horoskop 2021: królik, bawół, smok - CTR
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Faustyna Koperska
Faustyna Koperska

Jestem Faustyna, autorka bloga lifestyle'owego z nutką podróżniczą. Łączę na nim kilka swoich zainteresowań - modę, urodę, kulinaria. Dzielę się stylizacjami z najciekawszych zakątków świata oraz opisuję lokalne potrawy, które miałam okazję poznać. Staram się pokazywać podróżowanie jako styl życia, a nie tylko krótką przygodę

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły