• Post author:
 • Reading time:7 min(s) read

Historia Liverpool FC

Stadion Anfield pierwotnie należał do lokalnego klubu Evertonu FC. Jednak długotrwały spór z członkiem zarządu i właścicielem stadionu, Johnem Houldingiem (poglądy polityczne i ciągłe podnoszenie ceny czynszu) doprowadził do tego, że niebieska drużyna Merseyside opuściła Anfield, tworząc nowy stadion na Goodison Park. 

Mając pod ręką pusty stadion, lokalny biznesmen John Houlding podjął decyzję o utworzeniu nowej drużyny piłkarskiej. Tak oto 15 marca 1892 roku John Houlding tworzy nowy klub – Liverpool F.C. Po 3 miesiącach klub został oficjalnie zarejestrowany. Data 3 czerwca 1892, staje się dniem narodzin “czerwonych” (The Reds). 

Pierwszy mecz rozegrany przez zespół Liverpoolu FC miał miejsce 3 września 1892 roku, drużyna Higher Walton przegrała wtedy z kretesem aż 8: 0!  W kolejnych latach Liverpool za pierwszym podejściem awansował do pierwszej ligi i zdobył swój pierwszy tytuł Football League w 1901 roku.

Od czasu założenia, klub zdobył szereg trofeów, w tym 18 tytułów ligowych i 6 pucharów europejskich. 

stadion-anfield-w-1884-roku
Stadion Anfield 1884

Herb Liverpool FC

Projekt pierwszego herbu Liverpool FC sięga roku 1892, a jego symbolika jest niezwykle ciekawa, przedstawia bowiem rzymskiego boga słodkiej wody i morza, Neptuna oraz greckiego boga i posłańca morza, Trytona. Pośrodku znajdują się dwa ptaki – Liver Birds (kormorany), a u szczytu odznacza się łacińskie zdanie: „God hath granted us this ease” („Bóg dał nam tę łatwość”). Herb pozostaje symbolem klubu Liverpool FC do roku 1953.

Pod koniec lat czterdziestych klub miał dodatkowo herb, którym posługiwał się  w celach marketingowych: towarach, programach meczowych, papierze firmowym itp. 

W 1950 roku klub przeszedł do bardziej uproszczonego projektu, w którym pojawił się pojedynczy ptak “Liver”. Z takim symbolem mniej lub więcej zmienionym spotykamy się po dziś dzień.

herb-klubu-liverpool-fc
źródło: liverpoolfc.com

Hymn FC Liverpool

Pierwotna piosenka została napisana w 1945 roku przez duet kompozytorów: Richard Rodgersa oraz Oskara Hammerstein’a II na potrzeby musicalu “Carousel”.

Utwór „You Will never Walk Alone” była ulubioną piosenką z dziecięcych lat Gerry’ego Marsdena. W 1964 roku jego zespół Gerry and the Pacemakers nagrał cover. Wersja ta szybko osiągnęła numer jeden na listach przebojów w Wielkiej Brytanii. 

W 1965 roku fani Liverpool FC zaśpiewali „You’ll Never Walk Alone” na Wembley podczas ich zwycięstwa w Pucharze Anglii z Leeds, a komentator telewizyjny Kenneth Wolstenholme określił to jako ‘charakterystyczną melodię klubu’. 

Liverpool stadion – zwiedzanie na własną rękę

Zwiedzanie stadionu Anfield możemy bez większego problemu zorganizować we własnym zakresie. Na terenie stadionu znajduję się sklep Liverpool FC, w którym fani drużyny będą mieli w czym wybierać. Oprócz tego znajdują się tu liczne pomniki i posągi znaczących dla klubu postaci, memorial i inne.

Pomniki i posągi na terenie stadionu Liverpool FC

Memorial Hillsborough

Pomnik Hillsborough i wieczny płomień, mają cały czas upamiętniać wstrząsające wydarzenie, do którego doszło 15 kwietnia 1989 roku na stadionie Hillsborough w Sheffield. Tego dnia runęły trybuny, pochłaniając życie 96 kibiców.

To zdarzenie na zawsze zapadnie w pamięć wszystkich związanych z Liverpool Football Club. 

liverpool-fc-memorial

John Houlding

Omówiony wcześniej założyciel klubu The Reds, którego nie mogło zabraknąć na stadionie Anfield.

jonh houlding posąg

Bill Shankly

Bill Shankly to najbardziej legendarna postać w historii klubu, która przyniosła wiele sukcesów drużynie Liverpool FC podczas swojej kariery menadżerskiej w latach 1959-1974. Do największych należy awans do pierwszej ligi oraz trzy mistrzostwa ligi i Puchar UEFA. 

Shankly doprowadził drużynę „The Reds” do miana najbardziej dominującej potęgi angielskiego futbolu. Jego duch walki odczuwalny jest do dnia dzisiejszego.

Cytat Shankly’ieg odnoszący się do tablicy „This is Anfield”: „Jest po to, aby przypominać naszym chłopakom, dla kogo grają, i przypominać przeciwnikowi, z kim grają” 

Bill Shankly

Bob Paisley

Paisley, menadżer, który miał nie łatwe zadanie zastąpienia słynnego Billa Shankly’iego w roku 1974. Paisley błyskawicznie udowodnił, że jest godnym następcą swojego poprzednik. Przede wszystkim zasłynął ze swojego tempa odnoszenia sukcesów, zdobywając dwadzieścia trofeów w dziewięciu sezonach. Pod jego pieczą drużyna Liverpool FC zdobyła:

 • sześciokrotne mistrzostwo Anglii, 
 • trzy Puchary Europy, 
 • Puchar UEFA, 
 • trzykrotne zwycięstwo w Pucharze Ligi Angielskiej, 

Bob Paisley jest uznawany za jednego z największych menedżerów piłkarskich. 

Posąg Boba Paiselya

Anfield Forever – czym jest i jakie ma znaczenie?

Anfield Forever to wydzielony obszar na terenie stadionu Anfield, który tworzy chodnik składający się z płyt z grawerem. Do wyboru są trzy rozmiary kamienia, na którym można opowiedzieć własną historię LFC, podzielić się wspomnieniami lub złożyć dedykacje dla rodziny.

Dzięki Anfield Forever pozostaje się częścią Liverpool Football Club na zawsze.

LFCTV 

Czym byłby mecz bez żwawych dyskusji meczowych? Z całą pewnością dopełniają one całość, oddając emocje, które towarzyszą podczas gry na żywo. 

LFCTV to studio telewizyjne, często widziane podczas przerwy meczowej, a w którym to goście studia dyskutują na temat toczącej się gry, ale nie tylko. LFCTV, to również miejsce, w którym odbywają się wywiady z różnymi osobowościami w tym piłkarzami, w celu omówienia ich życia sportowego i aktualnych tematów z życia Liverpool FC. 

Shankly Gates – “You Will Never Walk Alone”

Brama z napisem “you will never walk alone” to hołd oddany ku pamięci Billowi Shankly’emu.

Kameralne otwarcie bramy miało miejsce 26 sierpnia 1982 roku z udziałem żony, wtedy już wdowy Nessie Shankly.

Brama You Will Never Walk Alone

Brama Bob Paisley

Bramę zadedykowaną Bobowi Paisleyowi możemy podziwiać od strony głównego wejścia na teren stadionu.

Bob Paisley Gateaway

Murale w pobliżu stadionu – Liverpool FC

Murale to jeden z charakterystycznych akcentów miasta, a także i jego wymowna ozdoba. Najciekawszymi z nich według mnie są:

Jurgen Klopp

Adres:  Houlding Street

Jurgen Klopp Mural

Kenny Dalglish

Adres:  Houlding Street

Kenny Dalglish

Alexander-Arnold

Adres: Sybil Road, Anfield – róg  Anfield Road

ALexander Arnold

Jordan Henderson

Adres: Sybil Road, Anfield – róg  Anfield Road

Jordan Henderson

Bill Shankly

Adres: Sybil Road, Anfield – róg  Anfield Road

Mural Billa Shanklyego

Stadion Tour Liverpool z przewodnikiem

Co zobaczymy za £20?

 • Muzeum klubu The Liverpool FC Story,
 • The Boom Room – trofea i puchary,
 • Trybuny – ciesz się niesamowitymi widokami boiska i krajobrazu miasta z najwyższego poziomu trybuny głównej, 
 • Pokój centra prasowego,
 • Szatnia gwiazd Liverpool FC – Home Team,
 • Przejście pod znakiem “This Is Anfield”,
 • Spacer tunelem graczy,
 • Siedzenie, na którym Klopp siedzi podczas meczu – Dugout. Choc jak wiadomo, Jurgen Klopp nigdy nie siedzi podczas rozgrywek;-).

Co zobaczymy za £17?

 • Śladami założyciela klubu Liverpool FC, Johna Houldinga,
 • Miejsce pierwszej garderoby,
 • Historia najstarszej części Anfield,
 • Historia legendarnych postaci klubu,
 • Historia Stanley Park,
 • Historia pubu, w którym powstał Liverpool Football Club,
 • Trybuna Kop i boisko.

Co zobaczymy za £10?

 • Sala trofeów i pucharów drużyny Liverpool FC,
 • The Boom Room: The Epic Story of Jurgen Klopp’s Dream Team.

Stadion Liverpool FC – film

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz