• Post author:
  • Reading time:6 min(s) read

Marsylia to miejscowość położona w południowej części Francji. Charakteryzuje się cieplejszym klimatem niż cieszący się ogromną popularnością wśród turystów Paryż.

Śródziemnomorski klimat Marsylii sprawia, że miasto to ma w sobie nutę tropikalnego powabu. Miejskie kamienice w dużej mierze przypominają architektonicznie te, widziane przeze mnie podczas wycieczki na Kubę. Miłośnicy owoców morza mogą liczyć na posmakowanie jednych z lepszych ostryg.

Planując swoją podróż na południe Francji, nie mogłam ominąć takich miejsc jak Awinion, Orange, Montpellier czy Châteauneuf du Pape i oczywiście samego Paryża. Relacje z tych wypraw pojawią się w następnych postach. 

Marsylia bezpieczeństwo

Marsylia słynie z opinii niebezpiecznego miasta, ja jednak nie miałam żadnych nieprzyjemnych sytuacji, które mogłyby to potwierdzić. Większość wieczorów spędziłam w portowych restauracjach, które wypełnione po brzegi ludźmi sprawiły, że okolica ani przez chwilę nie budził strachu. Pomimo tego jestem pewna, że uliczki położone nieco głębiej od turystycznego portu Marsylii po zmroku mogą przyciągać różne persony. Zachowanie czujności i rozsądku to podstawa, którą należy kierować się w każdej podróży.

Marsylia

Marsylia atrakcje turystyczne

Zwiedzanie Marsylii w dwa dni okazało się nie lada wyzwaniem. Wysokie wrześniowe temperatury były niemałym zaskoczeniem i wcale nie pomagały w ochoczym zwiedzaniu miasta. 

Spośród licznych atrakcji i zabytków omówię te najważniejsze. Zachęcam jednak do głębszego researchu w sieci tak, aby nie przegapić niemniej ważne atrakcje turystyczne znajdujące się Marsylii. A jest tego całkiem sporo ;-).

Marsylia

Bazylika Notre Dame de la Garde

Bazylika Notre Dame de la Garde położona jest na 162-metrowym wzgórzu, przez co z dziedzińca bazyliki możemy podziwiać zapierającą dech w piersiach widok na całe miasto. 

Jest to bez wątpienia najlepszy punkt widokowy Marsylii

Widok z Bazyliki Notre Dame de la Garde

Pierwsze ślady budowli sakralnych w tym miejscu miały miejsce w 1214 roku. Postawiono tu wtedy niewielką kapliczkę, która została przebudowana w XV wieku, a następnie zniszczona po to aby w jej miejscu mogła stanąć w roku 1853 dużo większa bazylika w stylu neobizantyjskim.

Wysoka na 46 metrów dzwonnica, zwieńczona jest okazałą złotą figurą Matki Boskiej. 

Bazylika Notre Dame de la Garde

Stary port w Marsylii – Vieux Port 

Vieux Port w Marsylii to miejsce, które tętni życiem. Liczne restauracje położone wokół portu cieszą się ogromną popularnością. Zapewne za sprawą dobrego francuskiego wina oraz świeżych owoców morza.

Stary Port w Marsylii to również miejsce, z którego możemy podziwiać z oddali bazylikę Notre Dame de la Garde.

Vieux Port

Pałac Longchamp

Imponująca budowla z 1862-69, która w istocie jest pomnikiem upamiętniającym doprowadzenie wody z rzeki Durance do miasta. Podstawowym jej elementem jest okazała fontanna.

W XIX wieku wszechobecna susza była przyczyną, dla której mieszkańcy miasta cierpieli na brak dostępu do wody pitnej. Projekt transportu wody z rzeki Durance do Marsylii składał się z kanału o długości 80 kilometrów, którego budowa trwała od 1839 do 1854.

Otaczający pałac Park Longchamp jest wyróżniony przez samego Ministerstwo Kultury jako jeden z wartych uwagi ogrodów Francji.

Place d’Armes

Niespełna 6 minut spacerem od Starego Portu znajdziemy się w miejscu o nazwie d’Armes.

Niesamowity punkt widokowy na Stary Port w Marsylii mieści się właśnie tutaj. 

Marsylia blog Podróżnicza Obsesja

Posąg Trener Niedźwiedzi

W centralnym punkcie placu d’Armes znajduję się posąg młodzieńca z tamburynem w dłoni, u którego podstawy stoją dwa niedźwiadki. Posąg z brązu zatytułowany „Trener niedźwiedzi” stworzył w 1911 roku francuski rzeźbiarz Louisa Botinelly.

Pomnik Treser Niedźwedzi

Kościół św. Laurenta (św. Wawrzyńca)

Kolejną ciekawą atrakcją turystyczną d’Armes jest  znajdujący się naprzeciwko posągu, XII wieczny kościół św. Laurenta.  Jest to jedna z najstarszych budowli w Marsylii i jedna z nielicznych budynków w tej okolicy, które przetrwały II wojnę światową.

Kościół Świętego Wawrzyńca w Marsylii

Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej

Z placu d’Armes z łatwością można dostrzec wyróżniający się budynek, jest to Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej. Modernistyczny styl obiektu oraz kładka o długości 115 metrów, łącząca muzeum z portem sprawiają, że muzeum MuCEM z całą pewnością nie umknie niczyjej uwadze. 

Muzeum MuCEM

Kościół św. Ferreola w Starym Porcie

Zbudowany w XVI wieku z posągiem Niepokalanego Poczęcia w centralnej części kościoła. 

Kościół św. Ferreola

Ratusz w Marsylii

Ratusz został zbudowany w drugiej połowie XVII wieku: prace rozpoczęto w 1653 roku, a zakończono w 1673 roku. Na północnej ścianie barokowego budynku umieszczono herb Burbonów. Ratusz miasta przetrwał Wielką Rewolucję Francuską i Drugą Wojnę Światową. 

Ratusz miasta w Marsylii

Château d’If – Zamek If

Chateau d’If został zbudowany na rozkaz króla Francji, Franciszka I w 1516 roku. Położony na wyspie oddalonej około 1,5 m od brzegu Marsylii pełnił funkcję ochronną przez ponad sześćdziesiąt lat. W 1580 roku zamek If przekształcono na więzienie państwowe.

Twierdza stała się sławna za sprawą pisarza Alexandre Dumas i jego powieści Hrabia Monte Christo.

Zamek If

Le Panier 

Najstarsza dzielnica Marsylii. Barwne miejsce pełne historii, które warto odwiedzić.

Marsylia i okolice

Les Calanques

Park Narodowy Calanques to jedyny park narodowy w Europie, który jest jednocześnie lądowy, morski i podmiejski. Ten bajkowy teren położony jest między: Marsylia, Cassis i La Ciotat we francuskim regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

Kulinarna podróż w Marsylii

W Marsylii najpopularniejsze są oczywiście restauracje specjalizujące się w owocach morza. Vieux Port może przytłoczyć nie jedną osobę nadmiarem lokali.

Restauracje w Marsylii

Chez Roger

Chez Roger to restauracja warta polecenia, która serwuje najlepsze ostrygi w Marsylii. Dodatkowym atutem jest jej lokalizacja z widokiem na port i bazylikę Notre Dame de la Garde.

Ostrygi

Croissant

Miłośnicy rogalików „Croissant” powinni odwiedzić piekarnię La Boulangerie Aixoise, która wypieka tradycyjne rogale maślane.

Marsylska piekarnia

Adres: 45 Rue Francis Davso, 13001

Pamiątki z Marsylii – co kupić?

Oprócz tych najbardziej tradycyjnych pamiątek turystycznych takich jak magnesy czy breloczki warto pomyśleć o nieco oryginalniejszym pomyśle na prezent z Marsylii. Takim suwenirem będzie bez cienia wątpliwość – ręcznie wykonane mydło ‘Savon de Marseille’. 

Mydlarnia Savon de Marseille

Już od IX wieku w Marsylii tworzono znakomite mydła, używając do tego miejscowej oliwy z oliwek i alkalicznego popiołu z morskich roślin Morza Śródziemnego. Do dnia dzisiejszego mniej niż pięciu producentów mydła nadal wytwarza mydło zgodnie z wielowiekową marsylską tradycją, którego proces trwa dwa tygodnie. Mydło marsylskie zawiera co najmniej 72% oleju roślinnego i nie ma w swoim składzie syntetyków ani detergentów. 

Mydło marsylskie

To wszystko sprawia, że ‘Savon de Marseille’ jest wyjątkowym prezentem i prawdziwym skarbem południa Francji. 

Wideorelacja z Marsylii

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Ania

    Hej,jak się dostać z lotniska do centrum Marysli?

Dodaj komentarz