• Post author:
  • Reading time:5 min(s) read

Holandia to kraj położony w Europie Zachodniej, którego większość terenów znajduję się poniżej poziomu morza. Wszyscy kojarzą ten kraj z wiatrakami, tulipanami i rowerami. Nic w tym dziwnego, ponieważ to najbardziej charakterystyczne elementy holenderskiego krajobrazu. Oczywiście jest też Amsterdam, najbardziej turystyczne miasto w Holandii. Ale o tym nie dzisiaj, dzisiaj zabieram wam do miasteczka, które jak dla mnie jest bardziej holenderskie, niż stolica kraju, a będzie to miasteczko Nijmegen.

Nijmegen: najstarsze miasto w Holandii 

Nijmegen to miasto położone w południowo-wschodniej części Holandii, nad rzeką Waal. 

Strategiczne usytuowanie sprawiło, że ponad 2000 tysiące lat temu Rzymianie założyli tu miasto, co czyni Nijmegen najstarszym miastem w Holandii. Podczas drugiej wojny światowej miasto Nijmegen odegrało istotną rolę w Operacji Garden Market

Zamek w Nijmegen

Obecnie liczba ludności Nijmegen wynosi 177 tysięcy, jednak przechadzając się uliczkami miasta, odnosi się wrażenie pobytu w małym miasteczku.

Niezwykła architektura Nijmegen pozwala przenieść się w czasie. Spacerując alejkami, odkrywamy najstarsze zabytkowe budynki, które doskonale pamiętają czasy średniowiecza. Wszystko to sprawia, że Nijmegen jest miastem pełnym uroku.

Atrakcje turystyczne Nijmegen

Kronenburgerpark

Kronenburgerpark znajduję się w samym sercu Nijmegen. Z parku rozpościera się przepiękny widok na jezioro, któremu uroku dodaje rozciągający się nad nim most.

jezioro w Kronenbergerpark w Nijmegen

Na terenie parku natrafimy na pozostałości po średniowiecznych murach oraz doskonale zachowaną Wieżę Prochową (Kruittoren). To ciche miejsce, w którym mieszkańcy znajdują spokój pośród bujnej zieleni traw, szelestu drzew i śpiewu ptaków.

Deptak Hezel

Lange Hezelstraat, czyli długa ulica handlowa na, której znajdziemy niezliczoną ilość restauracji i sklepów.

Deptak w Nijmegen

Spacerując tym handlowym deptakiem, można odkryć naprawdę ciekawe zakamarki. Niektóre boczne uliczki deptaku wypełnione po brzegi rowerami, wydawały się na tyle tajemnicze, stając się przyczyną niespodziewanej zmiany kursu.

Kościół Stevenskerk

Idąc długą ulicą handlową Hezel natrafiamy na schody, które prowadzą do XII wiecznego Kościoła św. Szczepana. Po pokonaniu ostatniego schodka znalazłam się w końcu na samej górze, odnosząc wrażenie, jakbym ponownie przeniosła się w czasie.

Kościół św. Szczepana w Nijmegen

Kościół św. Szczepana jest najstarszym kościołem w Nijmegen. Wysoka budowla w stylu gotyckim z pewnością podbiła serce nie jednego turysty zwłaszcza pasjonata sztuki sakralnej.

Jednak dla mnie nie sam kościół, lecz jego otoczenie było czymś, co zachwyciło mnie do tego stopnia, że spędziłam tam całkiem sporo czasu. Kościelny dziedziniec daje bowiem odczucie miasteczka w mieście. Zupełnie jak Ostrów Tumski we Wrocławiu, lecz na mniejszą skalę.

Dziedziniec Kościoła św. Szczepana w Nijmegen

I tak spacerując dookoła Kościoła, w końcu trafiłam na dostojną bramę, która doprowadziła mnie do rynku starego miasta tj. Grote Markt.

Grote Markt, czyli starówka w Nijmegen

Wielki Rynek, przepiękna część starego miasta Nijmegen, która oprócz ratusza miejskiego tak typowego dla średniowiecznej architektury, posiada również kilka innych ciekawych atrakcji turystycznych. Miejsce to bez wątpienia jest uwielbiane przez turystów, o czym świadczą wypełnione po brzegi restauracje. 

Pomnik Mariken van Nieumeghen

Opowieść o Mariken z Nieumegen pochodzi z XVI wiecznej sztuki, której autor jest nieznany. Wilem Vorsterman z Antwerpii jako pierwszy wydaję druk o Mariken w 1518 roku.

Pomnik Mariken w Nijmegen

Dzieło opowiada o dziewczynie, która zaprzedała duszę diabłu i przez siedem lat wiedzie z nim grzeszne życie w Antwerpii. Ta średniowieczna sztuka w swoim przekazie uczy, że Bóg jest w stanie wybaczyć każde, nawet najcięższe grzechy, jakie człowiek popełnił jeśli ten szczerze będzie ich żałować. 

De Waagh 

Spacerując po Grote Markt nie da się przejść obojętnie obok budowli z czerwonej cegły, której ściany zdobią okna z pięknymi czarno-czerwonymi okiennicami. To De Waagh, historyczny budynek pochodzący z 1612-1613 roku, który przez wielu uważany jest za najpiękniejszy budynek w całym Njimegen.

De Waagh na Grote Markt

Trudno nie zgodzić się  z tym śmiałym stwierdzeniem. W istocie to prawdziwa perła zbudowana w stylu holenderskiego renesansu, która godnie zdobi plac starego miasta.

Park Valkhof

Muszę, przyznać, że jeśli miałabym wybrać, który park w Nijmegen jest najpiękniejszy, to miałabym spory problem. Zarówno park Kronenburgerpark jak i Valkhof są wyjątkowe. Każdy na swój sposób. Jednak park Valkhof okazał się mieć coś w zanadrzu, to jest taras widokowy, z którego doskonale prezentuje się słynny most w Nijmegen. 

Punk widokowy w parku Valkhof

Park Valkhof ma odległą historię. Mianowicie w 1155 roku na wzgórzu obecnego parku cesarz Fryderyk Barbarossa zbudował zamek. Patrząc dzisiaj na ruiny zamku, aż trudno uwierzyć, że zamek ten był największym i najstarszym zamkiem, jaki kiedykolwiek postawiono w Holandii.

Ze wspomnianych wcześniej pozostałości po zamku w dobrym stanie zachowała się Kapliczka św. Mikołaja, ruiny Barbarossy.

XV wieczna wieża Belweder

Po wschodniej stronie parku Valkhof znajduje się wieża pochodząca z 1646 roku. To kolejny świetny punkt widokowy, z którego możemy podziać most Waalburg. Tym razem w nieco innej odsłonie.

Wieża ścienna Belweder w Nijmegen

Stojąc na belwederskim tarasie, oprócz mostu nie trudno zauważyć również pasmo zieleni z kwiatami ułożonymi na kształt herbu. O czym możesz się przekonać na poniższym zdjęciu 😉

Most w Nijmegen

Most Waalburg został wybudowany nad rzeką Waal w 1936 roku. W tamtym okresie był to most o najdłuższym łuku w całej Europie (244,1 metrów). Sam most mierzy 604 metry długości i 65 metrów wysokości w najwyższym jego punkcie. 

Most Waalburg w Nijmegen

Sięgając okresu drugiej wojny światowej most Waalburg był jednym z mostów, które udało się zdobyć podczas operacji Market Garden. Można go dostrzec w jednym z  filmów wojennych zatytułowanym ‘A Bridge Too Far’.

 

Summary
Nijmegen w Holandii - zabytkowe atrakcje turystyczne, które nadają miastu wyjątkowego klimatu
Article Name
Nijmegen w Holandii - zabytkowe atrakcje turystyczne, które nadają miastu wyjątkowego klimatu
Description
Historyczne ścieżki Nijmegen prowadzą do największych zabytkowych atrakcji tego miasta. To właśnie one nadają niezwykłego klimatu temu miejscu. Przeczytaj wpis i poznaj najciekawsze zakątki Nijmegen!
Author
Publisher
Podróżnicza Obsesja
Publisher Logo

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz