• Post author:
 • Reading time:16 min(s) read

Hej jestem Gosia,

postanowiłam w swoim poście przekazać wam i waszym znajomym lub rodzinie kilka rzeczowych i sprawdzonych informacji dotyczących wylotu do Polski z Wielkiej Brytanii, a także i kilka słów o drodze powrotnej.

Aktualizacja:

To uczucie kiedy w końcu nadszedł długo wyczekiwany moment i wszystko wraca do normy, a obostrzenia lotnicze znikają

post jest nieaktualny! 🙂

Miłego podróżowania bez limitów! 😉

Aktualizacja: 13 Lutego 2022

Zmieniają się nazwy wirusa i zmieniają się zasady podróżowania pomiędzy Polską a Wielka Brytanią.

Zacznę od trasy Wielka Brytania – Polska.

Co potrzebujemy i czego wymagają od nas na lotnisku.

Restrykcje lotnicze: Wielka Brytania – Polska.

Na lotnisku w UK 

Na lotnisku w UK potrzebujemy tylko paszport i kartę pokładową, jeśli jesteś zaszczepiony to jesteś także posiadaczem paszportu covidowego. To wszystko, co jest nam potrzebne. Karty pokładowe linii Ryanair można wydrukować w domu lub okazać je na lotnisku posługując się aplikacją w swoim telefonie, czyli powrót do dawnych czasów. 

W samolocie

Wsiadamy do samolotu i cieszymy się podróżą. Po wylądowaniu w Polsce należy okazać wypełnioną kartę lokacyjną (tu link do karty lokacyjnej), czyli formularz online, a także test antygenowy lub PCR zrobiony nie więcej niż na 24h przed wylotem do Polski (obowiązuje to osoby w pełni zaszczepione, osoby ze statusem ozdrowieńca, oraz dzieci od piątego roku życia). TEST JEST NAM POTRZEBNY TYLKO NA LOTNISKU W POLSCE PODCZAS KONTROLI PASZPORTOWEJ, KTÓRA SIĘ ODBYWA TUŻ PO WYLĄDOWANIU.

Osoby, które nie są ozdrowieńcami, a także osoby nieszczepione bez względu na wynik testu podlegają 7-dniowej kwarantannie w Polsce (zasada ta obowiązuje od 11 lutego), więc sam zadecyduj, czy warto robić test.

Reasumując, z kwarantanny są zwolnione osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, którzy posiadają negatywny wynik testu antygenowego lub PCR. 

O testach, cenie testów i rejestracji wyniku

Kilka słów o testach i ich cenach, a także o sposobie rejestrowania wyniku. Test można wykonać stacjonarnie w laboratorium lub zamówić test do domu i zrobić test w domu. 

Test w laboratorium 

Test w laboratorium musi być testem antygenowym lub PCR. Tu gdzie mieszkam w Liverpoolu stacjonarnie w laboratorium test Day 2 PCR był tańszy niż fit to fly, dlatego mój tata miał zrobiony test Day 2 przed wylotem do Polski, jest to test PCR, więc nie miałam oporów, aby skorzystać z tańszej opcji, co okazało się dobrym posunięciem, bo tata nie został wysłany na  kwarantannę. Musimy po prostu zwrócić uwagę na to, że lecąc do Polski niepotrzebny jest test na wylot, tylko test jest potrzebny nam po to, aby uniknąć kwarantanny i to tyczy się osób zaszczepionych i niezaszczepionych! 

 Test zamawiany do domu

Opcja nr 2: test zamawiany do domu. Tutaj podam link i od razu zaznaczam, że nie mam z tego, żadnych korzyści, po prostu dla waszej wygody. Test zamawiamy na stronie vivoclinic. 

 • https://vivoclinic.com/shop/product/antigen-tests-for-travel/

Test kosztuje tylko 15 funtów, zestaw przychodzi poczta do domu. Robimy sobie test zgodnie z instrukcją, rejestrujemy nr testu, wpisujemy wynik negatywny i na maila otrzymujemy nasz certyfikat. Jaki z tego morał, a taki, że kupujesz test i nie musisz nic, wystarczy tylko zarejestrować wynik negatywny i to wszystko w zaciszu własnego domu, co więcej możesz sobie kupić ten test w większej ilości i przed wylotem z Polski do UK, tez możesz sobie zrobić taki test bez wychodzenia z domu.

Nie trzeba robić testu dzieciom, które nie ukończyły 5 roku życia. Test można zrobić nie tylko przed przekroczeniem granicy, ale i do 3 godzin po jej przekroczeniu na terenie lotniska, ale pamiętajcie, żeby to wpisali do systemu, bo inaczej dalej będziecie na kwarantannie. 

Linki do innych dostepnych testow:

NX healthcare cena – £11.99

 • https://www.nxhealthcare.co.uk/product/fit-to-fly-antigen-test-outbound/

YEHS cena – £11.99

3sixtesting cena – £17.50

 • https://3sixtesting.co.uk/

Te restrykcje obowiązują dzisiaj (11 lutego 2022) podróżujących samolotem, lecz nie mam informacji do kiedy – musisz zweryfikować te informacje na bieżąco.

To już wszystko, co musicie wiedzieć o wylocie z UK do Polski.

Restrykcje lotnicze: Polska – Wielka Brytania

Z doświadczenia wiem, że w Polsce czepiają się najmniejszych szczegółów, sprawdzają cały formularz lokacyjny, więc przed wyjazdem na lotnisko sprawdźcie, czy wypełniliście wszystko poprawnie. W taty formularzu lokacyjnym wpisalam zamiast numeru lotu, numer rezerwacji i musiałam szybko wypełnić od nowa raz jeszcze kartę lokacyjną, a zawsze myślałam, ze to liczy się nr referencyjny testu i adres miejsca twojego pobytu.

Tu moje wyjaśnienia podzielę na dwie grupy, czyli dla grupy zaszczepionej i niezaszczepionej.

Osoby zaszczepione

Osoby zaszczepione są zobowiązane do wypełnienia karty lokacyjnej. Nie podlegają kwarantannie.

Na pokład samolotu wymagany jest też paszport covidowy. W tym momencie dwie dawki są wystarczające do uzyskania statusu w pełni zaszczepionego (potrzebne do uzyskania paszportu covidowego).

Osoby niezaszczepione

Obowiązkowo osoby niezaszczepione muszą zrobić test antygenowy lub PCR na nie więcej niż 48h przed wylotem do Wielkiej Brytanii.

Mała rada dla osób, które mieszkają w Wielkiej Brytanii, aby kupiły, będąc jeszcze w Anglii testy antygenowe do samodzielnego wykonania w domu i zabrały je ze sobą do Polski. Unikniecie wtedy niepotrzebnego stresu i szukania laboratoriów. Wynik otrzymuje się na adres e-mail, a negatywny rezultat testu wystarczy zarejestrować przez stronę providera zakupionych testów.

Do wypełnienia karty lokacyjnej wcześniej był potrzebny numer referencyjny testu Day 2, wiec w pierwszej kolejności należało wykupić testy Day 2. Nalezy pamietac, ze numer referencyjny testu Day 2 jest wymagany do wypełnienia karty lokacyjnej.

Przydatne linki do testów Day 2:

Optimised Body and Mind – £25

 • https://www.optimizedbodyandmind.co.uk/product/day2-pcr/

Premier Testing – £29.95

 • https://www.premiercovidtests.co.uk/

Najłatwiej zamówić testy na adres domowy w Wielkiej Brytanii. Test Day 2 można wykonać w dzień przylotu do UK.

Przed wylotem należy wypełnić kartę lokacyjną, wykupić testy Day 2. 

Polecam tez sprawdzic testy Day 2 robione stacjonarnie, bo moga byc tansze przynajmniej o £10, warto sie rozeznac. 

Link do karty lokacyjnej po polsku

Ozdrowieńcy

Ozdrowieńcy w UK na dzień dzisiejszy są traktowani jak osoby niezaszczepione.

W razie wszelkich pytań zapraszam do kontaktu, jeśli tylko będę znała odpowiedź to odpowiem rzetelnie na każde wasze pytanie.  

Pozdrawiam,

Gosia

📧 tarantina13@gmail.com

Formularz kontaktowy

Zasady, które obowiązywały 25 Czerwca 2021 (NIEAKTUALNE):

 • Polska w strefie „amber”
 • Zasady obowiązujące od 28 czerwca

Lot do Polski z UK: wymagania podróżnicze

Wylot z Wielkiej Brytanii jest zadziwiająco prosty. Zaznaczam, że opisuje zasady  podróżowania liniami lotniczymi, w ruchu lądowym obowiązują inne zasady!

Test PCR: czy muszę go wykonać?

Leciałam liniami Wizzair z London Luton. Od 29 marca 2021 roku nie trzeba robić żadnych testów, zaznaczam raz jeszcze NIE TRZEBA ROBIĆ TESTU NA KORONAWIRUSA przy wylocie do Polski. 

Rezerwacja biletów lotniczych 

Polecam zarezerwować lot z Londynu, zwłaszcza z Londyn Luton, wtedy macie pewność, że lot nie będzie odwołany. Wiem, że wielu z was powie, że daleko ma do domu z Poznania, z Gdańska czy z Krakowa, ale ja też miałam daleko i myślę, że Londyn to w tym momencie jedyny pewnik. Inne lotniska są jak loteria, raz poleci, a za tydzień już nie. Warto to dobrze przemyśleć i przekalkulować sobie finansowo i logistycznie.

Wizzair odprawa

Jeśli zakupiłeś bilet lotniczy, tym razem odprawa wygląda jak 14 lat temu, odprawiasz się przez internet, ale dostajesz tylko potwierdzenie zakupu, bez karty pokładowej.

Krarta pokładowa

Kartę pokładową odbierasz na lotnisku, jest ona drukowana przez panią w miejscu, gdzie nadaje się bagaże. To wszystko. 

Czekasz na lot i za 2h lądujesz w Polsce. W samolocie musisz wypełnić jakiś tam świstek o tym, gdzie się zatrzymujesz. Nikt nie sprawdza co tam wypisujesz.

Przylot do Polski a kwarantanna

1. Jeśli jesteś zaszczepiony dwiema dawkami kwaratanna Cię nie obowiązuje.Szczepienie musi być podane na co najmniej 14 dni przed przekroczeniem granicy.

2. Jeśli nie jesteś zaszczepiony i nie chcesz robić testu, to jedziesz sobie z lotniska do domu i czeka Cię 10 dni kwarantanny.

3. Jeśli nie jesteś zaszczepiony to zostaje nałożona na Ciebie kwaratanna 10 dniowa, ale można ją skrócić wykonując test w 7 dniu kwaratanny. Uzyskując wynik negatywny, jesteś zwolniony z kwarantanny. Koszt testu 150-200 zl.

Sanepid zgłoszenie wyniku testu PCR

BARDZO WAŻNA INFORMACJA!  

Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego.

Test można wykonać dopiero po 7 dniach od wjazdu do Polski! Już nie można wykonać testu do 48h po wjeździe do Polski!

Kwartanna Dzieci

Kwarantanna nie obowiązuje dzieci do 12 roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciwko Covid19.

Natomiast dzieci do 12 roku życia, które są pod opieką rodziców niezaszczepionych obowiazuje kwarantanna.

Kwarantanna

Kwarantanne nakłada na Ciebie w pierwszej kolejności celnik przy sprawdzaniu paszportów i widnieje ona w ich systemie.

Podróż powrotna: lot z Polski do Anglii

Jeśli chodzi o powrót do Wielkiej Brytanii, to tu zaczynają się schody.

Wylot do Anglii a testy PCR

Testy przed wylotem i testy w UK muszą zrobić i kupić wszyscy, nawet osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki! Bez wyjątków!

Najważniejsze jest jednak  to: NIE ZAMAWIAJ TESTÓW DAY2&8 ZANIM NIE DOSTANIESZ WYNIKU TESTU NA COVID PRZED WYLOTEM DO WIELKIEJ BRYTANII. Już opowiadam dlaczego, a to dlatego, że jeśli wykupiłeś testy, które musisz zrobić w UK, a wynik Twojego testu przed wylotem z Polski okaże się pozytywny, to wyrzuciłeś w błoto 170 funtów, musisz wykupić swoje testy raz jeszcze, wykupione testy są ważne tylko na ten termin i nie ma zwrotów. 

Testy w UK są wysyłane od razu po zakupieniu i na drugi dzień rano już są w Twoim domu, w UK. Nie można anulować zakupu testów, więc warto poczekać. Dla tych osób, co robią test przed samym wylotem na lotnisku w Polsce, to radzę mieć internet w telefonie i wykupić sobie testy na Anglię właśnie po uzyskaniu wyniku testu na koronawirusa przed wylotem, bo jest różnie.

Jesteśmy jeszcze w PL, możemy zrobić najwcześniej test na 72h przed wylotem, pamiętajcie 72h, czyli macie trzy dni przed wylotem! Ze swojej strony polecam poszukanie w waszej okolicy testów w konkurencyjnej cenie. Cena testu antygenowego waha się od 140 zł do 290 zł, nie jestem pewna, ale testy drogie, są to testy PCR i one kosztują ok. 500 zł, wam wystarczy antygenowy w języku angielskim, hiszpańskim lub francuskim.  Za swój test płaciłam 160 zł i od razu miałam tłumaczenie gratis, wszystko po badaniu dostajesz na maila, którego podałeś w zamówieniu.

Mamy już zrobiony test, ale to nie wszystko, czekamy na wynik, jeśli jest pozytywny, to wiadomo musicie zostać w Polsce, ale jeśli  jesteś posiadaczem negatywnego testu, to w takim razie ze spokojem możesz zakupić test Day2&Day8. 

PCR test Day 2 and 8: zakup testów

Koszt to 165-200 funtów, szukasz w internecie testów, przepraszam, ze nie napiszę nazwy firmy, od której ja kupiłam testy, ale nie zamierzam robić nikomu reklamy. 

Testy muszą mieć certyfikat rządowy, znaczy to, że rząd angielski zatwierdza te testy do użytku, wszystko jest napisane na stronach internetowych czytelnie i znajdziesz bez problemów taką informację. Kupujesz test, odpowiadasz tam na kilka pytań, teraz najważniejsze dostajesz e-mailem numer referencyjny Twojego zamówienia składa się on z pięciu liter i siedmiu cyfr. Ta informacja będzie potrzebna do wypełnienia kolejnego formularza. 

Radzę potwierdzenie zakupu z numerem referencyjnym wydrukować i mieć przy sobie na lotnisku, przyda się przy odbiorze karty pokładowej. Można mieć też na e-mailu w telefonie.

Edit: Dziś testy mozna juz kupic od £99 testy day 2&8 oraz dokupic test Day 5 za 125. Test Day 5 jest dodatkowym testem i najpierw musisz wykupic testy day 2 and day 8. Test Day 5, moze zwlonic Cie wczesniej z kwaratanny, ale o jakies 2 lub trzy dni, poniewaz robisz test i wysylasz, a wynik dostajesz w ciagu 48h. Kwarantanna trwa 10 dni, a z domu mozesz wyjsc po 6 lub 7 dniach, gdy Twoj test Day 5 okaze sie negatywny, nie wiem, czy to sie oplaca, bo tracisz przy tym dodatkowo 125 funtow.

Ciekawostka:

Długo czekałam na wynik testu Day 8 i zapytałam panią z rządu co teraz jeśli w 10. dniu kwarantanny nie będę miała nadal wyniku testu, otrzymałam odpowiedz, że jeśli wynik nie dojdzie do dnia 14 kwarantanny, to po 14 dniu, kwarantanna automatycznie się kończy.

Dokumenty wyjazdowe – UK

Mamy już dwie sprawy załatwione: negatywny test na covid i zakupione testy, które zrobisz po przylocie, czyli Day2 and 8 covid test.

Teraz tylko potrzebujesz wypełnić online na stronie rządowej gov.uk deklaracje, gdzie się zatrzymujesz lub gdzie mieszkasz i wpisać w ten formularz numer referencyjny testów, które zrobisz po przylocie co UK, to wspomniane wcześniej pięć liter i siedem cyfr.

Poniżej masz link do strony, klikasz ‘start now’ na zielonym tle i odpowiadasz na pytania, później oni wysyłają Tobie link potwierdzający na e-mail, klikasz na link, odpowiadasz na kilka pytań, m.in. wpisujesz numer referencyjny testów Day2&8 i otrzymujesz formę z kodem QR. Jeśli wyślą Ci potwierdzenie na e-maila, to radzę poczekać z 10 min i wtedy kliknąć link. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że za szybko weszłam w przysłany do mnie link i system nie chciał iść dalej, dlatego w pośpiechu na lotnisku musiałam to dokończyć, ale wiadomo musisz mieć internet w telefonie komórkowym. Dostajesz dokument i drukujesz lub ściągasz kopie na swój telefon i jesteś gotowy do lotu.

Forma Lokacyjna

 1. Link do formy lokacyjnej:

https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk

2. Kliknij link podany powyżej

3. Przewiń stronę w dół do momentu, gdy pojawi się Start now > (zielony przycisk).

4. Wypełnij formę. Pamiętaj, że do jej wypełnienia potrzebujesz numeru referencyjnego zakupionego testu na dzień 2 i 8.

Wymagane trzy rzeczy

(oprócz paszportu i potwierdzenia odprawy od linii lotniczych)

1. Numer referencyjny zakupionych testów Day2&8, pięć liter i siedem cyfr.

2. Kartę lokacyjną z kodem QR.

3. Negatywny wynik testu antygenowego na covid w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim.

To już wszystko, bez stresu możesz wracać do UK. Wszelkie informacje zawarte w tym wpisie są aktualne na dzień 7 czerwca 2021 roku, i obowiązują od 27 czerwca 2021.

Przylot do UK, co dalej?

Po wylądowaniu w UK jest tak jak było sprawdzenie paszportów, bez jakiś szczególnych utrudnień, sprawdzają też test na covid wykonany przed lotem i kartę lokacyjną, ale szybko i bez problemów.

Test Day 2 Day 8: ważne informacje

Pamiętajcie, gdy będziecie robić swoje testy, zapisujcie ich numer seryjny, bo o to pytają. Chodzi mi o test Day 2 i Day8. Wraz z zestawem testów dostajesz koperty zwrotne, pierwszy przychodzi test Day2.

Kwarantanna w UK

Dzień pierwszy  kwarantanny to drugi dzień po przylocie. Mamy 10 dni kwarantanny i dzwonią codziennie. 

Osoba, która dzwoni do Ciebie pyta, czy porozumiewasz się w języku angielskim, jeśli tak to kontynuuje rozmowę, jeśli nie to nie wiem, pewnie kontaktują się z tłumaczem. Pytają o datę urodzenia i czy jesteś świadomy, że masz 10 dni kwarantanny. Jeśli danego dnia miałeś zrobić test, mowa tu o wspomnianych wcześniej testach Day 2 and Day 8,to pytają o numer seryjny testu. 

Kwarantanna domowa zasady 

Warto zapisać sobie ten numer. Z doświadczenia znajomych wiem, że jeśli nie odbierzesz telefonu to w ten sam dzień lub na następny w domu pojawia się pan policjant. 

Oczywiste jest to, że nie możesz opuszczać miejsca pobytu w trakcie trwania kwarantanny. 

Kwarantanna a członkowie rodziny

Kwarantanna obowiązuje tylko osoby, które powróciły z podróży, a pozostali domownicy nie są objęci kwarantanną. 

Kwarantanna: kary za nieprzestrzeganie zasad

W UK kara wynosi £10,000.

Co po kwarantannie domowej?

Po 10 dniu kwarantanna automatycznie dobiega końca, a Ty wracasz do swojego zwyczajnego życia. Nie musisz nikogo o tym informować. 

CIEKAWOSTKI

 1. Jeśli wybieracie się do PL na nie więcej niż 72h, nie obowiązuje was kwarantanna w Polsce, ale musicie  zrobić test w Polsce. Nie wiem, czy musicie zgłaszać to w sanepidzie, czy jak to działa, nie posiadam takich informacji. Wiem, że istnieje taka możliwość na 100%.
 2. Można zakupić testy Day 2 & Day 8 osobno, każdy ok. 110 funtów, ale ja kupiłam dwa, od razu jako zestaw w cenie ok. 170 funtów.
 3. Jeśli test Day2 okazuje się pozytywny, to od tego dnia nalicza się 10 dni kwarantanna i wtedy nie musisz już robić testu na Day8.
 4. Dzień przylotu jest liczony jako Dzień 0.

Latanie w trakcie pandemii COVID-10: najważniejsze pytania i odpowiedzi

Szczepienie a testy PCR, czy nadal obowiązują?

Przylot do Polski z Wielkiej Brytanii

Pełne szczepienie jest respektowane w Polsce i nie musisz robić testów. 

Wylot z Polski do Wielkiej Brytanii

Wszyscy pasażerowie muszą zrobić test antygenowy przed wylotem na nie więcej niż 72h, bez wyjątku czy zostali zaszczepieni, czy też nie. A także muszą przed wylotem wykupić testy, które zrobią po przylocie do Anglii. 

Negatywny wynik testu a zgłoszenie do sanepidu

Zalecam zadzwonić do lokalnego sanepidu.

Negatywny wynik testu a kwarantanna 

Jeśli uzyskamy negatywny wynik testu, warto upewnić się, czy wraz z negatywnym wynikiem testu na covid, widniejemy w systemie jako zwolnieni z kwarantanny. 

Czy sanepid pracuje w weekend

Niestety nie. W dobie pandemii było to niezwykle pomocne. 

Kwarantanna a izolacja

Kwarantanna obowiązuje osoby zdrowe. Natomiast izolacja przeznaczona jest dla osób chorych, a także dla osób które miały kontakt z osobą chorą.

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Ten post ma 42 komentarzy

 1. Natalia

  Hej, z tego co piszesz, nie trzeba mieć testu, żeby wejść na lotnisko I się odprawić, tak? Jak to działa z innymi lotniskami? Próbowałam się dowiedzieć (stansted) ale jedyna informacja na moje 4 maila to taka, że mogę za bookowac soebibtwst przed wylotem (!). Kolejna sprawa, jeśli już zrobię test w uk, nawet na lotnisku, czy muszę go robić jeszcze raz w Polsce? Nie ukrywam, że mam mentlik w głowie, a wylot już za tydzień!
  Dzięki za pomoc

 2. Gosia

  Hej. Napisałam,że nie trzeba mieć żadnego testu przed lotem. Więc się nie martw, tylko ruszaj na lotnisko. Test musisz zrobić w PL jak chcesz uniknąć kwarantanny i to wszystko. Jak masz więcej pytań to chętnie pomogę.

  1. Agnieszka

   Super post! Ja jadę do UK pod koniec marca 2022 i muszę zrobić wtedy tylko test na Day 2. Jak to wyglada w praktyce? Bo lecę tylko na 4 dni i obawiam się, że jeżeli test odsyłam gdzieś pocztą, to nie zdążę mieć wyniku. Czy test Day 2 kupowany przed wylotem tez jest taki „samodzielny” że wpisuję sama na jakiejś stronie wynik? Rozumiem że bez wyniku testu tez mogę wylecieć z UK do PL

 3. Ewelina

  Hej, super wpis, ktory wszystko wyjasnia. Szkoda, ze nie widzialam wczesniej. Dzis mamy ostatni dzien kwarantanny w uk. Co do moich doswiadczen wszystko sie zgadza poza jednym. Bedac na kwarantannie nie odebralam telefonu 2 albo moze i 3 razy i zadnej kontroli nie bylo 👍 moze poprostu szczescie a moze w moim rejonie tak nie sprawdzaja tego. Nie to ze nie odebralam specjalnie. Za pierwszym razem probowalam oddzwonic na ten numer ale nie da sie poniewaz wlacza sie automatyczna sekretarka. My ogolnie przestrzegalismy zasady kwarantanny wiec nawet jakby kontrol byla to nie byloby problemu 👍

  1. Maggie

   Hej, dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem! Bardzo mi miło słyszeć, że znalazłaś tu wiele przydatnych informacji o podróżowaniu w czasie pandemii. Mam nadzieję, że artykuł ten pomoże jeszcze niejednej osobie. Wszystkiego dobrego z okazji powrotu do wolności ;-).

   1. Asia

    Gosia super wpis bardzo dziekuje.
    Wyslalam Ci mails bylabym wdzieczna gdybys mogla odpisac.
    Pozdrawiam cieplo
    Asia

 4. Karo

  Cieszę się, że znalazłam ten wpis, wcześniej nie mogłam nigdzie znaleźć jednoznacznej informacji o konieczności wykonania testu przed wylotem do Polski. Przynajmniej jeden kłopot (i koszt) odpada 🙂 Dzięki!

 5. Marek

  Pięknie, ja pytałem ryanair dzisiaj o lot z UK do polski, powiedzieli że nie sprawdzają nic i że muszę mieć jedynie wymagany dokument podróżny, Pozdrawiam

  1. Gosia

   Dobra informacja dla mnie, lece z nominated w poniedzialek I troche mialam obaw bez testu. Just nie. Dziekuje.

 6. Gosia

  Hey Gosia, lecialam na poczatku maja z uk do pl, nikt nic sprawdzal. W poniedzialek znow lece, raczej nie zrobie testu. Mysle tylko, czemu oficjalnie nigdzie nie moge znalezc info, ze nie trzeba. Moze ty wiesz wiecej?
  Pozdrawiam

 7. Anna

  Bardzo sie ciesze, ze trafilam na ten post. Bylam pewna, ze trzeba wykonac test przed wylotem do Polski. Mam tylko jedno pytanie Gosiu. Czy orientujesz sie, ze te same reguly dotycza Brytyjczykow czy tylko Polakow? Moj maz jest Anglikiem i nigdzie nie moge znalezc odpowiedzi na pytanie czy brak testu dotyczy tylko rodakow.

 8. Paula

  Bardzo pomocny wpis, Dzieki! Lece 1 lipca, jeszcze moze beda jakies zmiany, ale tez bylam wczesniej przekonana ze PCR przed wylotem z U.K. do PL a potem z PL do U.K. jest konieczmy, jednak spora roznica w cenia PCR i test antygenowy

 9. lukasz

  Hej . Fajnie wyjasnione , bez owijania . Bylo by jeszcze lepiej jak bys wklejala linki miedzy zdaniami , np ze mozna znalesc inf dotych certyfikatu czy klikasz start now , deklaracja itp. To by bylo juz mega i zaoszczedzilo czasu innym .
  Widze ze dawno cie tu nie bylo bo nie udzielasz sie zbytnio . Pozdrawiam

  1. Maggie

   Hej, Łukasz w tym momencie potrzebna jest tylko Forma Lokacyjna (w podróży z Polski do UK), link do formy jest podany w opisie :). Przeważnie odpowiadam drogą e-mailową stąd może Twoje odczucie, że rzadko tu zaglądam. Jednak staram się uaktualniać wpis za każdym razem kiedy zmienią się przepisy dotyczące wylotów/powrotów do/z Polski z/do UK. Dzięki za cenne spostrzeżenia. Pozdrawiam

 10. Artur

  Dzieki za wpis. Ale nie wspomnialas nic o dzieciach czy one tez musza miec wykupiony test gdy wracaja z polski do UK.
  pozdrawiam

  1. Gosia

   Hej Artur!
   Dzieci lat 4 lub poniżej 4 lat nie muszą robić testu po powrocie do UK na dzień 2 i dzień 8.
   Ale wszystkie dzieci muszą odbyć 10 dyniową kwarantannę.

   1. Dominik

    A jeśli chodzi to wylot do UK, to dzieci poniżej 10 roku nie muszą mieć testów przed wylotem, natomiast, tak jak piszesz,
    po przylocie na Wyspy testów nie muszą tylko 4 latki lub młodsze.

 11. Gosia

  Takich informacji nie posiadam.

 12. lukasz

  Wielka brytania powinna zmienic przepisy dotyczace kwarantanny . Bo dlaczego dzieci ktore nie pracuja i moga siedziec w domu tak jak osoby na emeryturze ? Powinno byc jak w PL nie chcesz placic za testy musisz siedz na kwarantannie i juz .

 13. Dominik

  Witam,
  Bardzo fajnie wszystko wyjaśnione. Dzięki.

  Wygląda na to, że w następnym rzucie Polska już będzie na zielono, co trochę ułatwi sprawy (jedynie test do dnia 2 po powrocie do UK).

  Ciekawostka: z tego co widzę, to test antygenowy potrzebny na powrót do UK można kupić w Anglii jeszcze przed wyjazdem za ok. £45 . Test wykonujemy w Polsce w domu, wysyłamy zdjęcie do firmy i firma na tej podstawie wysyła nam papier podpisany przez lekarza na maila. Dobra okazja jeśli ktoś nie chce w Polsce jeździć do punktu i zrobić test spokojnie samemu.

  Pytanie o skrócenie kwarantannty 10 dniowej w Polsce. Dzień przylotu to dzień ZERO ? jeśli przylatuję do Polski np. w pon o godzinie 15, to tydzień później w kolejny poniedziałek po południu mogę zrobić już test zwalniający z kwarantanny?
  I co w takim wypadku z małymi dziećmi, też muszą mieć pobrany wymaz, zrobioy test?

  Pozdrawiam

 14. Tomasz

  Witam
  Wybieram sie do Pl z UK (Luton – Krakow) w yen czwartek – 15/7/21. Chcialbym sie dowiedziec czy w dalszym ciagu nie sa wymagane zadne testy przed wylotem do Polski ( linia Wizzair). Slyszalem ze trzeba zrobic test w Pl w ciagu 48 h od wyladowania i pozniej kolejny na koniec kwarantanny. Prosze o szybka odpowiedz jesli to mozliwe, lot mam juz za niecale 3 dni. Dziekuje batdzo
  Pozdrawiam

  1. Gosia

   Hej!Dalej jest tak,że nie musisz robić testu. Dopiero w PL do 48h. I jesteś zwolniony z kwarantsnny. Nowe zasady wchodzą 19 lipca.

 15. Tomasz

  Witam, chcialem jeszcze dodac (odnosnie ostatniego komentarza) , ze nie mam poki co zadnych szczepione..
  Pozdrawiam

 16. Artur

  Witam ponownie.
  W Szkocji dzieci do 12 roku zycie nie musza miec tests 2 I 8.
  pozdrawiam

 17. Andrzej

  Witam , lecę do Bristolu 3 sierpnia na cztery dni i mam wykupiony bilet powrotny na 7 sierpnia , czy może mi ktoś podpowiedzieć czy mnie też czeka kwarantanna i przez to mój powrót w terminie 7 sierpnia jest zagrożony ?

  1. Gosia

   Hej. Jeśli masz zrobione szczepienia przez służbę zdrowia w UK to musisz kupić tylko test na dzień 2 i zrobić test,w takim przypadku nie obowiązuje Cię Kwaratanna.
   Jeśli masz szczepienie zrobione w PL to kwarantanna w UK Cię obowiązuje i nie mam pojęcia jak to można przeskoczyć. Musisz także wykupić testy na dzień 2 i 8.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia. I może coś do sierpnia się zmieni.

 18. Wiesia

  Czy test Day 2 mozna wykonac wczesniej, tzn zaraz po przyjezdzie, czyli w dzien 0 albo day 1?

 19. Gosia

  Test dzień drugi jak sama nazwa wskazuje należy wykonać i wysłać drugiego dnia kwarantanny. Ale możesz spróbować i zrobić wcześniej i wysłać wcześniej. Nie wiem co na to laboratorium.

 20. Bartek

  Czy trzeba robić test jezeli leci się do UK rano jednego dnia a następnego wieczorem wraca do Polski

 21. Gosia

  Rozumiem,że chodzi Tobie o test antygenowy na Dzień 2. Czyli jeśli jest to tranzyt, bo wracasz do PL na drugi dzień to nie trzeba robić testu. Ale na pewno będziesz musiał pokazać test na lotnisku w PL, jeśli jest to podróż przed 31 stycznia. Albo zrobić test na lotnisku w PL w nie więcej niż 3h po lądowaniu. Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam.

 22. Ola

  Czy lecąc z UK do Pl i mając negatywny wynik testu antygenowego, podlegam kwarantannie? Czy to kontrola graniczna mnie o tym informuje od razu? Czy to, czy podlegam kwarantannie zależy od humoru urzędnika? Jak to wygląda? Czy gwarancją nie bycia na kwarantannie jest wykonanie testu na lotnisku (czyli wybulenie 160 zł-200 zł)? Ludzie mają tak różne doświadczenia, że próżno szukać logiki w tym wszystkim ☹️

 23. Gosia

  Super post! Bardzo informacyjny 🙂 . Akurat od kilku gdz próbuję znaleźć info czy prywatnie kupiony test antygenowy od producenta tutaj w Anglii (dostarczony do domu i wykonany samemu, a potem wynik uploadowany do aplikacji producenta) będzie uznany po przylocie do Polski i zwolni mnie z kwarantanny. Niby z tego co napisane www wynika że tak. Ale dziś kontaktowałam się ze strażą graniczną i pan odpisał mi że testy robione w domu nie przejdą, jedynie takie wykonane przez profesjonalistów/w specjalnym pnkt. Już sama nie wiem co rezerwować …. Bałagan informacyjny

  1. Łukasz

   Czy ktoś leciał na do Polski z testem antygenowym wykonanym w domu lub tescie NHS?

   1. Gosia

    Drogi Łukaszu. Polecam wykupić jednak te najtańsze testy za £15 i zarejestrować negatywny wynik online i po problemie. Z tego co mi wiadomo, to osoby posiadające wynik testu darmowego z NHS przeszły odprawę bez problemów, bo trafiły na „ludzkiego” celnika,który nie robił problemów. Ale z tym może być różnie.
    Wybór należy do Ciebie.

 24. Darek

  A czy orientuje die ktoś jak jest E przypadku 1 dniowego wypadu do PL? Lecę rano wracam w nocy. W Polsce wiem,że bez kwarantanny, ślę co w Anglii? Czy też mam kwarantanne? Dodam że nie jestem zaszczepionym ozdrowiencem

  1. Maggie

   Hej Darku, najprawdopodobniej czeka Cię 10-dniowa kwarantanna w UK + Testy na Dzień 2 i 8.

 25. Kamil

  Świetny artykuł, na czasie. Znalazłem tu kilka ciekawostek dla siebie o których których tej pory nie wiedziałem. Mam jednak jedno za***iście ważne pytanie: czy wiadomo już jakie będą zasady po 31 stycznia? Mam w planie podróż w lutym… za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny.

  1. Maggie

   Jeszcze nie mamy informacji odnośnie tego jakie zmiany dotkną podróżujących samolotem 31 stycznia 2022 roku. Na pewno po pojawieniu się pierwszych informacji, wpis zostanie zaktualizowany. Tak więc zapraszam pod koniec stycznia na strone bloga. Dodatkowo sprawdzaj rządowe strony 🙂

 26. Damiano

  Witam chciałbym się upewnić jak jest z przylotem do PL z UK na 24h. Czy na 24h tez muszę robić testy i wypełniać kartę lokalizacyjna? Z góry dzięki za info

 27. Edyta

  Cześć!
  Trafiłam na Twój post i jest bardzo pomocny…W Polsce jest taki bałagan że ręce opadają…Wydzwaniam od 3 dni i coraz glupsza jestem od tych informacji …Jako osoba niezaszczepiona łatwo nie ma:) Sanepid mówi że negatywny wynik testu zrobiony w uk zwalnia wszystkich z kwarantanny za to straż graniczna twierdzi że nie zwalnia osób niezaszczepionych i sanepid g…wno wie I Pani wprost powiedziała „niech Pani testu w uk nie robi bo to tylko pieniądze wywalone w bloto i tak będzie kwarantanna tylko zrobi po przylocie na lotnisku w polsce ” I teraz nie wiem co robić…czy bez testu lecąc z Uk do Polski Rayanair mnie wpusci do samolotu czy mi np nie odmowia bo nie mam wyniku testu a Polska wymaga😔 nie chcialabym zostac na lotnisku…Pilnie muszę lecieć do Polski…I zastanawiam się też bo w Polsce dadzą mi z automatu kwarantanne A jest 3 h na zrobienie testu…laboratorium jest przy hali odlotów czyli za straza graniczna…ehhh I nie wiem Czy wrócić wtedy do straży z wynikiem testu żeby ja odwołali czy co…7 dni to dużo…Dzwoniąc do sanepidu mi nie odpowiedzieli co mam zrobić ehhh…

Dodaj komentarz