• Post author:
  • Reading time:6 min(s) read

Wiedźmin to seria ośmiu powieści polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego, w których doszukać się można inspiracji słowiańską mitologią, ludowymi wierzeniami, tradycjami oraz folklorem. 

W roku 2001 książka Wiedźmin, została po raz pierwszy przeniesiona na ekrany polskich telewizorów. Wtedy w rolę tytułowego bohatera wcielił się Michał Żebrowski.   

Ostatnio, Wiedźmin doczekał się nowej  odsłony – produkcji amerykańskiej, którą pokochało wiele osób, również te, które do tej pory nie słyszały o książkach Sapkowskiego.

Choć saga Wiedźmin jest naszą polską perełką, to niestety nie wszystkie sceny były kręcone w Polsce, a szkoda, bo na naszym terenie znajdują się miejsca równie pięknie, a nawet piękniejsze niż te widziane w serialu Netflix. Ale cóż. Tak więc znaczna część serialu Netflix kręcona była w Hiszpanii, na Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii i w niewielkim stopniu w Polsce. W związku z tym wpis wzbogaciłam dodatkowo o ciekawe miejsca w Polsce widziane w grze Wiedźmin.

Zatem zapraszam w podróż po Polsce w pogoni za Geraltem z Rivii.

Zamek Ogrodzieniec 

Na Zamku w Ogrodzieńcu kręcono sceny do Bitwy pod Sodden w ostatnim odcinku Wiedźmina (Sezon 1, Odcinek 8).

Zamek Ogrodzieniec położony w odległości 61 km od Krakowa. Zamek ten znany jest również pod nazwą: Wyżyna lub Jura Krakowsko-Częstochowska.

Zamek Ogrodzieniec

W XIV wieku na wzgórzu o wysokości 515 metrów pobudowano murowany zamek na zgliszczach starego grodu. Jest to jednocześnie najwyższe wzniesieniem na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. 

Zamek Ogrodzieniec pod Krakowem

Oprócz  Wiedźmina mogliśmy go również podziwiać w serialu Janosik czy filmie „Zemsta”  reżyserii Andrzeja Wajdy. 

Kapliczka w Podzamczu

Będąc w okolicy Zamku Ogrodzieniec, warto udać się do kapliczki w Podzamczu, znajdującej się w centrum miejscowości.

Początkowo kapliczka znajdowała się na Baszcie Bramnej, lecz w XIX wieku została przeniesiona i przebudowana. Do jej rekonstrukcji posłużyły materiały z rozbiórki zamku w tym zamkowe detali architektoniczne takie jak: portal, woluty, oraz gzyms.

Na frontonie kaplicy wisi obraz przedstawiający wizerunek Matki Bożej z dzieciątkiem.

W kaplicy znajduje się również żelazna kula armatnia, która według legendy pochodzi z czasów Potopu Szwedzkiego (1655–1660). 

Adres: Zamkowa, 42-440 Podzamcze, Polska

Legenda o Czarnym Psie z Ogrodzieńca

Według lokalnych wierzeń Zamek w Ogrodzieńcu jest nawiedzony przez Czarnego Psa, który ciągnie za sobą długi łańcuch. Pojawia się on nocną porą w zamkowych ruinach.

Czarny pies to dusza kasztelana Stanisława Warszyckiego, który słynął z okrucieństwa i chciwości. Podobno za życia został on porwany przez diabła, który to skazał jego duszę na wieczne potępienie w murach ogrodzieńskiego zamku.

Zamek w Niedzicy 

Zamek w Niedzicy w serialu Wiedźmin jest odzwierciedleniem – zamku królewskiego w Wyzimie, w którym król Foltest rządzi swoim królestwem Temerii. (Sezon 1, Odcinek 3:Betrayer Moon/ Zdrajca Księżyca). 

Zamek Wyzima króla Foltlesta w serialu Wiedźmin - Netflix
Zamek Wyzima – Zamek w Niedzicy; źródło: Netflix

W tym odcinku serialu ukazany został wielokrotnie stary zamek w Wyzimie, który został opuszczony i popada w ruinę (po tym jak córka króla Foltesta i jego siostry Addy, odrodziła się do życia jako strzyga) w rzeczywistości jest to zamek Kreuzenstein w Austrii.

Po prawej: stary zamek w Wyzimie – austriacki zamek Kreuzenstein;
Po lewej: Zamek Wyzima – Zamek w Niedzicy
źródło: Netflix

Zamek „Dunajec” w Niedzicy, znajduję się w południowej Polsce, około 2,5 godziny drogi od Krakowa.

Zamek w Niedzicy

Historia zamku sięga I połowie XIV wieku kiedy to Kokosz Berzewicz decyduje się na jego budowę.

W odróżnieniu od Zamka Ogrodzieniec, ten zachował się w lepszym stanie, dzięki czemu możemy podziwiać jego wnętrze. Dla każdego odwiedzającego czekają m.in. zamkowe komnaty, lochy, sala tortur, eksponaty odkryte podczas prowadzonych na zamku prac archeologicznych oraz niesamowity krajobraz. A jeśli samo zwiedzanie zamku to dla Ciebie za mało, to wiec, że Zamek Dunajec w Niedzicy oferuje noclegi w swoich komnatach.

Zamek Dunajec w Niedzicy pod Krakowem

Brama Żuraw w Gdańsku

Żuraw w Gdańsku, choć jest to miejsce, którego nie zobaczycie w serialu Netflix, to jednak warto o nim wspomnieć ze względu na to, że twórcy gry Wiedźmin 3 Dziki Gon uwiecznili go w swojej produkcji. I tak gdański Żuraw stał się inspiracją dla Żurawia w dokach Novigardu, ale na tym nie koniec podobieństwa z Gdańskiem. Wolne Miasto Novigard w Wiedźminie III: Dziki Gon jest największym miastem portowym w Królestwie Redanii. 

gdański żuraw jako doki Novigardu w grze Wiedźmin

Fani serialu powinni również poznać miejsca z gry, które moim zdaniem są świetną wizytówką naszego pięknego kraju.

Zalipie

Zalipie to Lindenvale widziane w grze Wiedźmin.

Zalipie to malownicza wieś w województwie małopolskim oddalona od Krakowa o 109 km. Dosłownie, gdyż sercem wsi są pięknie malowane staropolskie chaty rozsiane po całej miejscowości. Zdobienia mają wzór kwiatowy i nadają temu miejscu ludową atmosferę. 

Zalipie - wieś malowana pod Krakowem

W Centrum Kultury „Dom Malarek” dodatkowo można podziwiać prace lokalnych artystów takie jak: wyroby hafciarskie i malowane obicia mebli, obrusy, fartuchy, porcelanę, szkło itp. Pamiątki dostępne są dla zwiedzających, którzy są miłośnikami wyrobów ludowych.

Odwiedzając to miejsce, miej na uwadze, że to nie skansen, lecz domy mieszkalne.

Inne miejsca w Polsce, które zobaczyć można w grze Wiedźmin, a których zabrakło w serialu

  • Okolice Puszczy Kampinoskiej, 
  • Wieś Bronowice, 
  • Wiatraki w Wielkopolskim Parku Etnograficznym (Redania w grze).

Uważam, że Polska ma wiele pięknym miejsc, którymi możemy dumnie pochwalić się przed całym światem. Ponieważ tak mało scen zostało kręconych w naszym kraju w produkcji Netflix, postanowiła również wymienić miejsca związane z grą Wiedźmin. Mam nadzieję, że podobał wam się ten wpis, a co ważniejsze, zachęcił Cię do głębszego poznania Polski. 

Maggie

Pasjonatka podróży, która z mottem "żyj życiem" przemierza przez świat. Niepoprawna marzycielka, która nie boi się sięgać po swoje marzenia, a jej lekarstwem na nudę codziennego życia jest planowanie kolejnych wojaży, tych bliskich, jak i tych dalekich. Nigdy nie ogląda się za siebie, tylko przed siebie. Podróżnicza Obsesja to miejsce, w którym dzielę się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wypraw po krajach świata i Europy!

Dodaj komentarz